מאגר המחקרים הגדול של תזונת הפליאו

האם הפליאו היא תזונה שמבוססת על מדע? כך לפחות טוענים חסידי התזונה. חרף העובדה שאפילו גורו הפליאו דעאל שלו בספרו "הסוד הקדמוני" לא הצליח להביא ולו ראיה מדעית מבוססת אחת בכל ספרו, עדיין מתפשטת הטענה שהפליאו היא תזונה מבוססת מדע, וחסידיה מרבים לצטט מחקרים שלכאורה מוכיחים זאת.

מסקירה של מחקרים מובילים שחסידי הפליאו מתבססים עליהם חוזרות ומופיעות כמה בעיות עקרוניות:

1. כמות מועטה מדי של נחקרים.

2. זמן המחקר קצר מדי. מחלות כרוניות מתפתחות לאורך זמן. אף אחד לא טוען שחסידי פליאו מתים מהתקף לב אחרי שבועיים בתזונה. אם תחקרו מעשנים כבדים במשך שבועיים ואיש מהם לא יפתח סרטן, האם תגיעו למסקנה שהעישון בריא?

3. המזון שניתן לנחקרים שונה לחלוטין מהתזונה שאותה מקדמים חסידי הפליאו. לדוגמה:

קבוצת המזון פליאו במחקרים פליאו בישראל
בשר בשר דל שומן – lean cuts

איסור מוחלט על בשר מעובד כמו בייקון ונקניקיות

בשר עתיר שומן, כמה שיותר שומן יותר טוב, אפשר גם שומן בלי שריר

בייקון ונקניקיות כמה שרוצים

מוצרי חלב איסור מוחלט אוכלים חמאה עם כפית, קפה עם שמנת, גבינות שמנות, "פיצה פליאו"
מלח להמעיט ככל האפשר מוסיפים מלח על כל ארוחה, "מתספים" במלחים כדי למנוע התכווצויות שרירים
פירות אוכלים כמה שרוצים רק 2 ביום, ורק פירות מסוימים, ורק בשעות מסוימות של היממה
ירקות אוכלים כמה שרוצים חלק מגבילים, כי גם בירקות יש סוכר, ומפחדים גם מהסיבים
מזונות משומרים להמעיט ככל האפשר טונה, סרדינים, זיתים, חמוצים
אגוזים כמעט תמיד חלק חשוב בתזונה רבים ממליצים להימנע

4. לא הייתה כל קבוצת ביקורת. החשיבות של קבוצת ביקורת היא עצומה. כאשר הופכים אדם פשוט לנחקר, משנים לו את סדר היום ואת התזונה, מודדים כל יום את משקלו ואת לחץ הדם שלו, ולמעשה משפיעים על אינספור היבטים פיזיים ופסיכולוגיים של הנחקר, חייבים קבוצת ביקורת שתעבור בדיוק את אותם תהליכים פרט לשינוי הספציפי שאותו מבקשים החוקרים לבדוק, אחרת ייתכן שכל אחד מהגורמים האחרים השפיע על המחקר. ללא קבוצת ביקורת אין כל ערך מדעי לתוצאות.

5. במידה והייתה קבוצת ביקורת, הקבוצה שלא צרכה תזונת פליאו אכלה ג'אנק. אם לקחנו אנשים שאוכלים מה שהם רוצים, והורדנו להם את הממתקים, את החטיפים, את הבשר השמן, את מוצרי החלב, והחלפנו להם את הקרואסון והבורקס בפירות וירקות, האם נתפלא שנמצא הבדל בין שתי הקבוצות? למעשה, בחלק מהמחקרים הקבוצה שלא צרכה פליאו אכלה יותר שומן ובעיקר יותר שומן רווי.

 

רוב האנשים שיראו פוסט שמצטט מחקר שתומך לכאורה בפליאו, יקראו את הכותרת בלבד ויעבירו הלאה לחבריהם המפקפקים כהוכחה ניצחת שתזונת הפליאו עובדת, מעטים יטרחו לקרוא את הפוסט עצמו וסביר להניח שאחדים אם בכלל יבחנו בדקדוק את המחקרים עצמם. מבחר מחקרים לדוגמה מופיע באתר קהילת הפליאו הישראלית.

סביר להניח שאיש מהכותבים באתר לא קרא כלל את המאמרים, אלא הם רק תרגמו את הכותרת והמסקנות מאחד מהבלוגרים בחו"ל שעליהם הם מסתמכים באופן עיוור, כמו למשל authority nutrition. בחלק מהמאמרים ניתן לראות שהמתרגם אפילו לא הבין את כותרת המאמר.

הבה נבחן לעומק בכלים המדעיים שעומדים לרשותנו כמה מהמחקרים שעליהם מסתמכים חסידי הפליאו בישראל ומקשרים אליהם באתריהם כהוכחה מדעית להשפעות הבריאותיות החיוביות של תזונת הפליאו:

 

1. Effects of a short-term intervention with a paleolithic diet in healthy volunteers.
http://www.nature.com/ejcn/journal/v62/n5/full/1602790a.html

על פי תוצאות המחקר, שנערך על אנשים בריאים, הנחקרים צרכו תזונה פליאוליתית שהובילה לירידה במשקל, צמצום היקפים, ירידה בלחץ הדם ובמדדים נוספים שמעידים על חולי לבבי.

הבעיות במחקר:

– מיעוט נחקרים: 20 התחילו את המחקר, 14 השלימו אותו ומשום מה התוצאות המלאות של 6 נחקרים בלבד נכללו במאמר (החוקרים טוענים לשגיאה ממוחשבת).

– מתוך הנחקרים שלא השלימו את המחקר, שלושה עזבו בגלל מחלה. מבין ה-14 שכן השלימו את המחקר, 2 הציגו עלייה במדד CRP, על פי החוקרים כנראה כתוצאה מווירוס. מכאן שרבע מהנחקרים נעשו חולים בזמן הניסוי.

– המחקר בוצע לאורך 3 שבועות בלבד.

– לא הייתה כל קבוצת ביקורת. אולי תשומת הלב של החוקרים גרמה להם לרדת במשקל?

– תזונת הפליאו במחקר הייתה שונה לחלוטין מתזונת הפליאו שמקדמים חסידיה בישראל. ללא בשר שמן, ללא מוצרי חלב, ללא מלח, עם הרבה פירות וירקות. צריכת השומן של הנחקרים הייתה קטנה ב-29% וצריכת השומן הרווי הייתה קטנה ב-52% בהשוואה לתזונה רגילה. צריכת הוויטמין C גדלה פי 3, כראיה לכמות הפירות הגבוהה.

– אבל הנתון הכי מעניין במחקר הוא שצריכת האנרגיה פחתה ב-36%. כלומר הנחקרים צמצמו דרסטית את כמות הקלוריות שלהם. כאן אנו רואים את הבעיה במחסור של קבוצת ביקורת, שאם לא הייתה אוכלת פליאו אבל מפחיתה את הקלוריות, כנראה שגם הייתה יורדת במשקל ובהיקפים.

– שינויים במדדים הבאים היו חסרי משמעות סטטיסטית: כולסטרול, טריגליצרידים, הומוציסטאין, גלוקוז ועוד. עוד ראיה לכך שהשינויים במדדים האחרים נבעו כנראה מהצמצום הקלורי. החוקרים טוענים שהשיפור בלחץ הדם נובע מההימנעות ממלח, שחסידי הפליאו בישראל צורכים ללא הגבלה.

 

2. Beneficial effects of a Paleolithic diet on cardiovascular risk factors in type 2 diabetes: a randomized cross-over pilot study
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2724493/

המחקר בא לבדוק את השפעת תזונת הפליאו על חולי סוכרת סוג 2. התוצאות הראו ירידה במשקל, בהיקפים, בלחץ הדם וברמת הטריגליצרידים.

הבעיות במחקר:

– מיעוט נחקרים: 13 נחקרים בלבד. מתוכם 7 צרכו תזונת פליאו ו-6 צרכו תזונה שמשרד הבריאות השוודי ממליץ לחולי סוכרת. למעשה המחקר התחיל עם 17 נחקרים, אחד נאלץ להפסיק בגלל טיפול תרופתי, אחד בגלל כאבי בטן ונפיחות, אחד כי פיתח לויקמיה ואחד בגלל התקף לב.

– המחקר בוצע לאורך 3 חודשים בלבד, שלאחריו הנחקרים החליפו ביניהם את התזונה לתקופה נוספת של 3 חודשים.

– תזונת הפליאו במחקר, בהשוואה לתזונה הרגילה שנרשמת לחולי סוכרת, הייתה גבוהה יותר בפירות וירקות, ונמוכה יותר בכמות הקלוריות, השומן הכללי והשומן הרווי. הייתה למשל הגבלה לכמות הביצים שמותר לאכול ביום (עד 2 ביום), בעוד חסידי הפליאו בישראל מתגאים על אכילת 5 ואפילו 10 ביצים ביום. הייתה הגבלה על כמות השמן המותרת ביום (לא יותר מכף ליום), בעוד חסידי הפליאו בישראל מטגנים כל דבר בשמן ומתבלים בנדיבות. אז אם נחליף למישהו את ארוחת הבוקר שכוללת נס על חלב ועוגיות ללא סוכר בארוחת פירות, האם הוא עכשיו יותר פליאו? או אולי יותר טבעוני?

– צמצום קלורי משמעותי שבהחלט יכול להסביר את הירידה במשקל ובמדדים. בפליאו הייתה הצריכה הקלורית 295 ± 1581, ואילו בתזונת הסוכרת 379 ± 1878 – כ-20% פחות קלוריות בתזונת הפליאו. החוקרים טוענים שהפחתת הצריכה הקלורית היא הגורם העיקרי שמצביע על יעילות תזונת הפליאו על פני תזונת הסוכרת, והפחתה זו נגרמת בגלל צריכת כמות גבוהה יותר של פירות וירקות שמשביעים לאורך זמן!

 

3. A Palaeolithic diet improves glucose tolerance more than a Mediterranean-like diet in individuals with ischaemic heart disease
http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00125-007-0716-y

המחקר הזה השווה בין תזונה פליאוליתית לתזונה ים תיכונית בחולי לב. שתי הדיאטות הראו ירידה במשקל ובמדדי אי סבילות לאינסולין, עם יתרון לנחקרים בתזונת הפליאו.

הבעיות במחקר:

– מיעוט נחקרים: 29 נחקרים בלבד. מתוכם 14 צרכו תזונת פליאו ו-15 צרכו תזונה ים תיכונית. למעשה התחיל המחקר עם יותר נחקרים, 4 נאלצו להפסיק כי מצבם הבריאותי התדרדר.

– המחקר בוצע לאורך 12 שבועות בלבד.

– תזונת הפליאו במחקר, לעומת התזונה הים תיכונית, אסרה לחלוטין מוצרי חלב ובשר שמן, הגבילה מאוד את צריכת השמן והמלח, והכפילה את כמות הפירות והירקות. השיאן בתזונת הפליאו צרך בממוצע 1,453 גרם פירות ליום! והחוקרים מצאו קשר חיובי בין צריכת פירות גבוהה לירידה במשקל!

– בתזונה הים תיכונית צרכו 20% יותר שומן ו-50% יותר שומן רווי! האם שמעתם פעם על חסיד פליאו בישראל שטוען שהתזונה שלו מגבילה את השומן הרווי בתזונה? בדיוק להיפך.

– גם במחקר הזה היה הבדל גדול בצריכה הקלורית בין שתי הדיאטות. הנחקרים בדיאטת הפליאו צרכו 25% פחות קלוריות מהנחקרים בדיאטה הים תיכונית, עובדה שהחוקרים בעצמם מודים שמסבירה את הירידה הממוצעת הגבוהה יותר במשקל ובמדד האינסולין. אחד הנחקרים בפליאו צרך 800 קלוריות בלבד ליום! כשהמינימום בתזונה הים תיכונית עמד על 1,500 קלוריות. למרות ההפרש בממוצע הירידה של הנחקרים, ברמה האינדיווידואלית, לא מעט נחקרים בתזונת הפליאו ירדו פחות במשקל מהנחקרים בתזונה הים תיכונית, חרף ההבדל בכמות הקלוריות, כשאחד מהם אפילו עלה במשקל.

– החוקרים כותבים כי קיימת סבירות שהשיפור בסבילות לגלוקוז בקבוצת הפליאו נגרם בגלל מוטיבציה גבוהה יותר להצליח. מכאן שלא הייתה חפיפה בתנאים בין קבוצת הפליאו לקבוצת הביקורת.

– אחת ממסקנות החוקרים היא שאסור להגביל צריכת פירות בחולי סוכרת או אי-סבילות לגלוקוז. זה מחקר בעד פליאו או בעד טבעונות?

 

4. Metabolic and physiologic improvements from consuming a paleolithic, hunter-gatherer type diet
http://www.nature.com/ejcn/journal/v63/n8/full/ejcn20094a.html

על פי תוצאות המחקר, שנערך על אנשים בריאים, הנחקרים צרכו תזונה פליאוליתית שהובילה לירידה בכולסטרול, בטריגליצרידים, בסבילות לגלוקוז, בלחץ הדם ובמדדים נוספים.

הבעיות במחקר:

– מיעוט נחקרים: 9 אנשים בלבד השתתפו בניסוי.

– המחקר בוצע לאורך 10 ימים בלבד. למעשה בחלק הראשון של המחקר הנחקרים צרכו תזונה רגילה, לאחר מכן כמה ימים של תזונת "הכנה", ורק לאחר מכן 10 ימים של פליאו. כלומר הם קיבלו הכנה פסיכולוגית מוקדמת ליעילות לכאורה של התזונה.

– לא הייתה כל קבוצת ביקורת.

– תזונת הפליאו במחקר הייתה שונה לחלוטין מתזונת הפליאו שמקדמים חסידיה בישראל. ללא בשר שמן, ללא מוצרי חלב, מעט מאוד מלח, עם הרבה פירות וירקות. תזונת הפליאו כללה אפילו שמן קנולה, האסור בקרב חסידי התזונה בישראל.

– במחקר הזה, החוקרים וידאו שלא יהיה שינוי בצריכה הקלורית של הנחקרים, ואכן לא נצפתה כל ירידה במשקל ובהיקפים.

– לא רק שהנחקרים צרכו בתזונת פליאו חצי מכמות השומן הרווי ביחס לתזונה הרגילה שלהם, הם צרכו בתזונת פליאו חצי מכמות הכולסטרול ביחס לתזונה הרגילה שלהם, וגם חצי מכמות המלח. כלומר, הם אכלו פחות כולסטרול ורמת הכולסטרול בדם ירדה; הם אכלו פחות מלח ורמת הלחץ דם ירדה. האם שמעתם מימיכם על חסיד פליאו שתומך בהגבלת צריכת הכולסטרול?

 

5. A Palaeolithic-type diet causes strong tissue-specific effects on ectopic fat deposition in obese postmenopausal women
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/joim.12048/full

המחקר בדק את השפעת תזונת פליאו על שומן אקטופי (השומן שמצטבר מחוץ לתאי השומן, כמו בכבד או בשרירים). התוצאות הראו ירידה במשקל, בהיקפים, בלחץ הדם, ברמת הגלוקוז בצום, בכולסטרול, בטריגליצרידים ובמדדים נוספים.

הבעיות במחקר:

– מיעוט נחקרים: 10 נשים בלבד השתתפו בניסוי.

– המחקר בוצע לאורך 5 שבועות בלבד.

– לא הייתה כל קבוצת ביקורת. המזון הוכן בבית חולים, הוקפא מראש וניתן לנחקרות מדי שבוע. שינוי כה גדול בשגרת האכילה עשוי להוביל להשפעות שונות. ללא קבוצת ביקורת לא ניתן לשלול את ההשפעות האלה.

– תזונת הפליאו במחקר הייתה שונה לחלוטין מתזונת הפליאו שמקדמים חסידיה בישראל. ללא בשר שמן, ללא מוצרי חלב, ללא מלח, עם הרבה פירות וירקות. כמות השומן בתזונת הפליאו הייתה רק במעט קטנה יותר, אבל כמות השומן הרווי הייתה קטנה ב-60%. אפילו כמות הסיבים בתזונת הפליאו הייתה גבוהה יותר, מה שיכול להעיד על החלפת מאפים מקמח לבן בפירות.

– צריכת הקלוריות של הנחקרות הייתה נמוכה ב-25% מהצריכה הרגילה, ובהחלט יכולה להסביר את הירידה במשקל ובמדדים. החוקרים בעצמם כותבים שהם מסתמכים על מחקרים אחרים שמראים שדי בירידה במשקל כדי להפחית את כמות השומן בכבד, ושתזונה עתירה בשומן תורמת להיווצרות כבד שומני. בנוסף, הייתה גם עלייה קטנה בכמות הפעילות הגופנית.

– חרף הירידה ברמת הטריגליצרידים בכבד, לא היה כל שינוי בתכולת השומן בשרירים, ראיה נוספת לכך ששחרור הטריגליצרידים בכבד נגרם מהירידה בצריכה הקלורית. החוקרים עצמם מודים שהירידה הגבוהה בצריכה הקלורית (520 קלוריות בממוצע) היא אחד הגורמים שהובילו לירידה ברמת הטריגליצרידים בכבד, ושלא ניתן לשלול כי הפחתה קלורית בתזונה שונה הייתה מובילה לאותן תוצאות.

– הנחקרות דיווחו כי תזונת הפליאו גרמה להגברת נפח השתן, מה שעלול להעיד שהירידה במשקל נגרמה בחלקה מירידה במים בשל דלדול מאגרי הגליקוגן כתוצאה מהפחתת צריכה הפחמימות.

 

6. Favourable effects of consuming a Palaeolithic-type diet on characteristics of the metabolic syndrome: a randomized controlled pilot-study
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4210559/

המחקר הזה בדק את השפעותיה של דיאטת פליאו על נחקרים שסובלים משני מאפיינים לפחות של תסמונת מטבולית (השמנה בטנית, יתר לחץ דם, רמת טריגליצרידים גבוהה וכו'). התוצאות הראו ירידה בלחץ הדם, ברמת הכולסטרול וברמת הטריגליצרידים.

הבעיות במחקר:

– מיעוט נחקרים: 32 איש בלבד השתתפו בניסוי. 18 צרכו תזונת פליאו ו-14 צרכו תזונה שמומלצת על פי משרד הבריאות ההולנדי.

– המחקר בוצע לאורך שבועיים בלבד. האם מישהו מחסידי תזונת הפליאו שמסתמכים על המחקר הזה היו מעניקים איזשהו ערך מדעי למחקר של שבועיים שבוצע על תזונה לפי סוג הדם או תזונת איורוודה? כמובן שלא.

– תזונת הפליאו במחקר הייתה שונה לחלוטין מתזונת הפליאו שמקדמים חסידיה בישראל. ללא בשר שמן, ללא מוצרי חלב, מעט מאוד מלח, עם הרבה פירות וירקות, כולל עלים, מצליבים וירקות שורש. כמות השומן הרווי הייתה בסך הכול 10% מהקלוריות, הרבה פחות ממה שצורכים חסידי הפליאו בישראל. אין מידע מה אכלו הנחקרים מקבוצת הביקורת.

– במחקר הזה, החוקרים וידאו שלא יהיה הבדל בצריכה הקלורית של הנחקרים בין שתי הדיאטות, ואכן הירידה במשקל ובהיקפים הייתה זהה בשתיהן. עם זאת, הנחקרים ללא ספק אכלו פחות קלוריות מאשר בתזונתם הרגילה. 3 נחקרים מקבוצת הפליאו התלוננו אפילו שהם רעבים.

– בתזונת הפליאו נצפתה עלייה ברמת ההומוציסטאין בדם, שהיא אחד המנבאים העיקריים של טרשת עורקים. גם מדדי דלקתיות כמו CRP עלו מעט. לא נמצא כל שיפור בסבילות לגלוקוז.

 

7. Long-term effects of a Palaeolithic-type diet in obese postmenopausal women: a two-year randomized trial
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4216932/

המחקר בדק את השפעותיה של דיאטת פליאו מול דיאטה תקנית של משרד הבריאות השוודי על נשים מבוגרות שסובלות מהשמנת יתר. התוצאות הראו עדיפות לתזונת הפליאו בירידה במשקל, ירידה בהיקפים וירידה ברמת הטריגליצרידים ומדדים אחרים.

הבעיות במחקר:

– מיעוט נחקרים: 70 נשים בלבד השתתפו בניסוי. 35 צרכו תזונת פליאו ו-35 צרכו את תזונת הביקורת. אמנם שיפור לעומת המחקרים עד כה, אך עדיין מעט. לא כל הנשים השלימו את המחקר, 3 נאלצו להפסיק בשל מחלה (לא צוין איזו).

– מתוך 210 נשים שנרשמו בהתחלה לניסוי, החוקרים סיננו כל אישה עם היסטוריה של מחלת לב, מחלת כליות, סוכרת, עודף או תת פעילות בבלוטת התריס, לחץ דם גבוה, רמת גלוקוז בצום גבוהה ושימוש בתרופות שונות. כלומר פרט להשמנת היתר, הנשים היו בריאות. מכאן שלא ניתן להעריך מהמחקר את השפעת תזונת הפליאו על מגוון רחב של אנשים.

– תזונת הפליאו במחקר הייתה שונה לחלוטין מתזונת הפליאו שמקדמים חסידיה בישראל. ללא בשר שמן, ללא מוצרי חלב, מעט מאוד מלח, עם הרבה פירות וירקות, והגבלת השומן הרווי ל-10% בלבד מהקלוריות. תזונת הביקורת הייתה מבוססת בעיקר על מוצרי חלב ודגנים.

– המחקר היה ארוך למדי, ונמשך שנתיים. אך דווקא אורכו של המחקר היה בעוכריו. נתוני החוקרים מחולקים לשניים: התוצאות אחרי 6 חודשים בתזונה, והתוצאות אחרי 24 חודשים בתזונה. אף על פי שביחס לנקודת ההתחלה של המחקר נרשמה ירידה במשקל ובמדדים שונים לאחר שנתיים, ביחס לתוצאות אחרי 6 חודשים, המשקל והמדדים עלו. הנחקרות העלו בחזרה שליש מהמשקל שהפחיתו, שני שליש מהיקף המותניים ושני שליש מרמת הכולסטרול, כשרמות האינסולין והסוכר שבו כמעט למצבן הראשוני. מסת השומן בתזונת הפליאו עלתה בין 6 ל-24 חודשים, אף על פי שבתזונת הביקורת היא המשיכה לרדת. היות שבכל המדדים אנו רואים התהפכות מגמה בין 6 ל-24 חודשים, אין ראיה טובה מכך להעיד על חוסר הערך המדעי של מחקרים קצרים.

– גם במחקר זה צריכת הקלוריות של הנחקרות הייתה נמוכה מהרגיל, כ-20% פחות. באופן מפתיע, הצריכה הקלורית שנרשמה לאחר 24 חודשים הייתה נמוכה יותר מזו שנרשמה לאחר 6 חודשים, אף על פי שבתקופה זו הייתה עלייה במשקל! בקבוצת הביקורת, אף שהירידה במשקל הייתה מתונה יותר, המגמה לאחר 24 חודשים עדיין הייתה של ירידה במשקל.

 

לסיכום, קיבלתם את הכלים לבחון כל מחקר שאתם רואים על היתרונות לכאורה של תזונת הפליאו. בכל פעם שתראו מחקר כזה, שאלו את עצמכם:

1. האם המחקר בוצע על מספיק אנשים? רצוי שיהיו מאות ואפילו אלפי נחקרים.

2. האם המחקר בוצע לאורך די והותר זמן? רצוי שמשך המחקר יהיה מספר שנים. ירידה במשקל ושיפור במדדים שונים בתקופה קצרה יכולים להיגרם מאינספור סיבות. רק לאורך זמן ניתן לראות אם הנחקרים הצליחו להתמיד בתזונה, אם השיפור היה יציב, ואם לא התפתחו תופעות לוואי ומחלות כרוניות.

3. האם הייתה קבוצת ביקורת? ללא קבוצת ביקורת שהתחילה בתנאים זהים פרט לשינוי המסוים בתזונה, לא ניתן לבודד את גורם התזונה כאחראי לשינוי.

4. האם המחקר בכלל רלוונטי? לא צריך להיות מדען כדי להבין שמחקר שמראה יתרונות בתזונה שמפחיתה את כמות השומן הרווי ומגדילה את כמות הפירות, לא יכול להעיד דבר על תזונה שמגדילה את כמות השומן הרווי ומפחיתה את כמות הפירות, כנהוג בפליאו בישראל, גם אם שני סוגי התזונה נקראים באותו שם. למעשה ראינו שרבות מהמלצות המחקרים הפוכות לחלוטין מאלה של תזונת הפליאו בישראל.

5. האם יש גורמים אחרים שהשפיעו על התוצאות? גורם משמעותי לדוגמה הוא צמצום משמעותי של כמות הקלוריות, שלרוב יוביל לירידה במשקל כמעט בכל תזונה שהיא.

 

אבל אין באמת צורך לטרוח, כי לעולם לא תמצאו, ולעולם לא יתבצע, מחקר מדעי אמיתי שמראה תוצאות חיוביות של תזונה עתירה בבשר שמן, גבינות, ביצים, שומן רווי ומלח ודלה מאוד במזון צמחי, כפי שמקדמים חסידי הפליאו בישראל. מחקרים מדעיים אמיתיים, שעליהם התבסס דו"ח הוועדה המייעצת לתזונה 2015, כבר הוכיחו זאת.

ומה עם כל הראיות מתחום הארכאולוגיה והאנתרופולוגיה שעליהם חסידי הפליאו מבססים את התזונה שלהם? האם הן לא מהוות הוכחה מדעית ליעילות התזונה? הבעיה עם ארכאולוגיה ואנתרופולוגיה, שהן שייכות לתחום מדעי הרוח. אי אפשר לערוך בהן ניסויים מדעיים והן מבוססות אך ורק על תצפיות ופרשנויות. מחקרים בארכאולוגיה ואנתרופולוגיה לא יכולים להעיד דבר על הביולוגיה והאבולוציה של האדם בדיוק כמו שמחקרים בפסיכולוגיה ומגדר לא יכולים לעשות זאת. פליאו היא תזונה מתחום הפנטזיה והמיתולוגיה, עוסקת בעיקר בסילוף נתונים ודמגוגיה, ואין לה כל קשר למדע.

Subscribe
הרשמה לעדכונים
guest
21 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
שאלתיאל
שאלתיאל
16 במאי 2017 12:58

אני לא מבין, מה הבעיה עם פליאו/קטוגני/אפס פחמימה?
בני אדם נועדו לאכול בשר
אנחנו 80% קרניבורים
לא מסוגלים לעכל תאית
סוכר עושה לנו רע (מישהו אמר סוכרת?!)
הלסת שלנו לא זזה לצדדים כמו פרות
התוספתן שלנו קטנטן ומנוון
שאמשיך?
המוח האנושי התפתח תודות לאכילת בשר וקבלת אומגה 3 מן החיי
לצערי יש אנשים שהמוח שלהם קצת פחות מפותח או התפתח, כנראה אלו היו לקטים מאוד כושלים שהתפתחו כאמור לטבעוניים

אני מציע לכל באי האתר לעבור לפליאו, לנסות איזה כמה חודשים ואז לדווח היכן מרגישים בריאים וחיונים יותר

שאלתיאל
שאלתיאל
Reply to  צוות האתר
16 במאי 2017 15:09

לא הבנתי
אתם לא מביאים ולו טיעון אחד בודד שבני אדם לא אכלו בשר במשך כמה מיליוני שנים
אך כן אומרים (בדיוק כמו אחרוני הפאנטים הדתיים) שאנחנו צריכים לאכול אך ורק פירות כל היום, וזה כמובן מבוסס על המון מדע שהוא?! איפה בדיוק הוא?
הרי אין ולו אדם אחד בהיסטורה האנושית שאכל אך ורק פירות
שלא לדבר על שום שבט קדום שאכל רק פירות
כולם ללא יוצא דופן אכלו בשר, בטח ובטח שאם בשר היה זמין (אנשים היו מסכנים את חייהים ואוכלים לצוד, מדוע להם לעשות זאת אם יכולים פשוט לתפס איזה 10 מטר כמו קופים ולקטוף אשקול בננות)

הרי יש אבולציה ויש טיעונים מדעים והסברים פיסיולגים רבים לנושא, בדיוק כמו שמר דאעל שליו (קדמוני) אומר בבלוג שלו ובספרים שלו

אני מציע לכם לקרוא את הספרים הבאים
The vegan myth
The Big Fat Surprise: Why Butter, Meat and Cheese Belong in a Healthy Diet
Wired to Eat: Turn Off Cravings, Rewire Your Appetite for Weight Loss, and Determine the Foods That Work for You
(של רוב וולף המעולה)
ועוד ספרים רבים וטובים
יש עשרות אם לא מאות ספרים בנושא, אני בטוח שזה יפתח לכם קצת את הראש ומחשבה ופתאום תגלו שבני אדם לא נועדו לאכול אך ורק (אם בכלל) פירות כל היום
נועדנו בראש וראשונה לאכול בשר, דגים, ביצים וכו'
פרי זה כמו מנה אחרונה, אולי 1 או 2 ליום וזהו (אלא אם אתם קטוגנים או משהו ואז גם זה לא)

שאלתיאל
שאלתיאל
Reply to  צוות האתר
16 במאי 2017 18:14

הבנתי
אז יש לי מספר שאלות שאשמח אם תוכל לענות
1) האם תזונה מבוססת בשר/שומן מן החיי וכו' היא תזונה טובה או רעה? האם ניתן להתקיים ולחיות על תזונה שכזאת? ואם לא אז מה החסרונות שלה?
2) האם תזונה מבוססת פירות היא תזונה ברת קיימה וטובה לנו? שניתן להתקיים ולשגשג ממנה?
3) אתה/אתם טוענים שבני אדם לא אכלו בשר וכאלו, אבל לכולם ברור שלכל אורך ההיסטוריה האנושית בני אדם אכלו בשר (יש כלי צייד שנמצאו, שרידים וכו'), על מה אתם מבססים מה שאומרים? ואשמח להסברים בנושא

בהחלט מעניינת תזונה ה 80/10/10 או 30 בננות ליום, אשמח ללמוד עוד, גם מבלוגים ומאמרים פה, ולהבין יותר לעומק את עמדתכם בנושא ומדוע זאת תזונה אידיאלית ובריאה ביותר לבן אדם על פי דעתכם

מי-שו
מי-שו
15 במאי 2017 19:30

מוזר.
אתם לא יודעים מה אתם כותבים, ומצפים למה בדיוק?
אתם מטעים את הקוראים שלכם, או לכל הפחות מתרשלים בכתיבה.
לפחות תהיו מקצועיים באמת.

איפה נאמר בפליאו שמותר נקניקיות?
ואם מותר נקניקיות, זה ככל בשר אחר ובטח שלא נקניקיות מעובדות כדוגמאת הנקניקיות שמוכרים בסופר.
אפשר לקנות נקניקיות לא מעובדות וללא חומרים משמרים וכד.

אותו דבר לגבי בייקון.
למה שמתם את הבייקון ביחס לבשר מעובד?
הבייקון שמשתמשים האנשים שעושים פליאו באמת הינו בייקון שלא עבר חומרי שימור ועיבוד.

תתחילו קודם כל בלכתוב דברים מדוייקים ונכונים, אח״כ אפשר יהיה להתייחס ברצינות למה שאתם כותבים.

zoot
zoot
15 במאי 2017 16:25

תודה רבה!
כל הזמן אמרו לי שזו סתם דיאטה אופנתית
ועכשיו אני רואה שיש מחקרים רציניים ובכולם נמצאו תוצאות טובות ושיפור מדדים.

דעאל שלו
דעאל שלו
15 במאי 2017 11:56

1. סוד כמוס לפרה ולסוס (אוכלי העשב): ד"ר קולין קמפבל, מחבר "מחקר סין" הנערץ כאן כל כך, והמטיף הגדול לטבעונות, נגד שומן רווי ובעד שמנים צמחיים, אומר בעצמו שזו אמירה אווילית ושטות מוחלטת שאינה מבוססת על מדע. במיטב המסורת הווגנית הוא כמובן לא מתנצל. בדיוק כמו כאן. ועל זה אמרו רבותינו: "קשוט עצמך לפני שתקשוט אחרים".
http://nutritionstudies.org/plant-oils-are-not-a-healthy-alternative-to-saturated-fat/

2. לעומת הספר שלי, הספרים שלכם מלאים הוכחות מדהימות. הומור זה באמת מה שהיה חסר כאן, תכלס. http://www.kadmoni.com/2016/10/blog-post_27.html

3. בהכללה, אי אפשר לנהל כאן דיאלוג ענייני כי אתם מאמינים ולא סקרנים. כלומר, גם אם תיאורטית יביאו בפניכם הוכחה מדעית חד משמעית שאכילת בשר ושומן מהחי בריאה ואי אכילתם מסוכנת, האם תשנו את אורחות חייכם? כנראה שלא. אז אם התשובה היא לא, הדיון מראש הוא עקר, מיותר, וגורם לכם רק צער. אז חפיף, בריאות וטוב.

4. ורק טיפ, שכחתם את המחקר שהוריכם השתתפו בו, וכך גם כל המין האנושי במיליון+ שנים האחרונות, ועיקרו: אכילת מזון מגוון מהחי ומהצומח. הניסוי הזה הצליח למין האנושי כל כך טוב, עד שהגורילות מתלוננות עליו עד היום. הן המסכנות נותרו מאחור עם העלים והחסות. אתם מוזמנים להתחיל ניסוי חדש וניפגש בעוד מיליון. או בגן עדן, מה שיקרה קודם.

just a dude
just a dude
24 ביוני 2016 21:44

התבלבלתם בין פליאו לקטו ואז טעיתם בנוגע למה מעודדים בקטו. ניסיון נחמד אבל לא משהו.