ספרים מומלצים

ספרים מומלצים לקריאה בנושאי תזונה, בריאות, אנתרופולוגיה, אקולוגיה, מוסר ועוד.

תזונת 80/10/10 ד"ר דאגלס גרהם
811-diet-book

זהו הספר המקיף ביותר לתזונה טבעונית נאה דלת שומן. הספר מראה כיצד אכילת לפחות 80% פחמימות, ולכל היותר 10% חלבון ו-10% שומן, של מזונות מלאים, טריים ואורגניים, כלומר פירות, ירקות ומעט אגוזים וגרעינים, מעניקה לבני האדם בריאות מיטבית, כושר גופני גבוה ואריכות ימים. הספר מראה כיצד אכילת מזון מבושל ומזון שומני היא הסיבה למגפת ההשמנה, הסרטן, הסוכרת ושאר המחלות המודרניות שפשתה במין האנושי.

לקריאת הכיתוב האחורי.

מתוך הספר בפורטל הבריאות Eat Well.

לקריאת פרק לדוגמה בחינם ולרכישת הספר במחיר משתלם באתר ההוצאה לאור.

דיאטת השלום העולמי ד"ר ויל טאטל

worldpeacedietcover

הספר סוקר את ההשלכות התרבותיות והחברתיות של בחירות המזון שלנו. כיצד ניצול ושעבוד בעלי חיים גורר אחריו ניצול ושעבוד בני אדם וקהות נפשית, שמובילים למלחמה כרונית, טרור, רצח עם, רעב, התפשטות מחלות, הידרדרות סביבתית, התמכרות לסמים, גזענות, דיכוי נשים, התעללות בילדים ומועקות חברתיות נוספות.

ניתן לקרוא פרקים לדוגמה ולרכוש את הספר במהדורה אלקטרונית או מודפסת באתר מנדלי מוכר-ספרים ברשת ובכל חנויות הספרים.

ניתן לקרוא את הספר במלואו בחינם באתר-  http://shalomdiet.wordpress.com.

להלן סקירת פרקי הספר.

מחקר סין  פרופסור קולין קמפבל ותומס קמפבל

6מחקר סין, שנערך על-ידי אוניברסיטת קורנל, אוניברסיטת אוקספורד והאקדמיה הסינית לרפואה מונעת, תיעד במהלך שנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת, את הקשר בין הרגלי תזונה, מאפייני אורח חיים, תחלואה ותמותה. הוא נעשה בקרב 6500 איש ב-65 מחוזות בסין ומצא למעלה מ-8,000 התאמות סטטיסטיות משמעותיות בין הגורמים שנבדקו. בהיותו המחקר התזונתי המקיף ביותר שנערך אי-פעם בעולם העניק לו העיתון "ניו-יורק טיימס" את הכינוי ה"גראנד-פרי של האפידמיולוגיה".

מסקנות המחקר הצביעו על מסקנה מובהקת אחת: שכיחות המחלות הכרוניות הייתה הגבוהה ביותר בקרב אנשים שהרבו לצרוך מזונות מן החי (בשר, חלב ומוצריו, ביצים ודגים). יתר על כן, אפילו לצריכה נמוכה יחסית של מזונות מן החי היו השפעות שליליות. לעומת זאת, אנשים שצרכו את הכמות הגדולה ביותר של מזונות מן הצומח היו הבריאים ביותר ונטו פחות לפתח מחלות כרוניות. תוצאות מחקר סין תואמות לחלוטין מחקרים רבים בבני אדם ובבעלי חיים, שהוכיחו כי תזונה צמחית מגוונת מספקת לאדם את כל רכיבי התזונה החיוניים לו, והיא עדיפה על-פני מזון מן החי.

עוד על הספר מחקר סין תוכלו לקרוא אצלנו באתר בקישור הבא.

תזונה הוליסטית Whole: Rethinking the Science of Nutrition – פרופסור קולין קמפבל

Whole-1הספר פורש את ניסיונו האישי והמחקרי של פרופ' קמפבל, שהובילו להשקפת עולמו על מצבו של המחקר המדעי בימינו, ששם לו למטרה להתמקד אך ורק בגורמים מבודדים ולהתעלם ואף להתנגד למחקרים שמתייחסים למכלול של גורמים. במילים אחרות, השקפה צמצמנית (Reductionism) מול השקפה הוליסטית (Wholistic). זהו אינו ספר תזונה ואינו משמש המשך לתובנות שניתנו ב"מחקר סין" אך כבר בתחילת הספר מבהיר קמפבל שתזונת האדם צריכה להתבסס על מזון צמחי מלא, ללא שמן מזוקק, מלח ומוצרים מעובדים, במסגרת של 80% פחמימות, 10% חלבון ו-10% שומן.

עוד על הספר תזונה הוליסטית תוכלו לקרוא אצלנו באתר בקישור הבא.

טרילוגיית ישמעאל  דניאל קווין

4 7 5

טרילוגיית ישמעאל (ישמעאל, סיפורו של B, ישמעאל שלי) הייתה ועודה הדרך הטובה ביותר להבין כיצד הפכנו ממין המורכב מאלפי תרבויות שונות של ציידים-מלקטים החיים בשבטים קטנים, לתרבות אחת ענקית החולשת על כל העולם ומשעבדת כל מה שנמצא בהישג ידה.

החלק הראשון – ישמעאל – דן בחקלאות הטוטליטרית, צורת החקלאות הקובעת כי כל המזון בעולם שייך למין האנושי.
החלק השני – סיפורו של B – דן בשכחה הגדולה, אותה היסטוריה כתובה אשר נועדה להשכיח מאתנו את עברנו ודרכי חיינו טרום המהפכה החקלאית. כמו כן דן הספר בתוצאות צפיפות האוכלוסייה.
החלק השלישי – ישמעאל שלי – דן בנעילת המזון ומשמעותו, אשר גורסת כי הכלכלה שהחלה להיווצר עקב מאורע זה גררה אחריה את מלחמות הכיבוש, האימפריאליזם, המצאת הדתות ואפילו מערכות מודרניות בסיסיות כמערכת החינוך והסעד.

את הספר ישמעאל שלי ניתן לרכוש במהדורה אלקטרונית או מודפסת בחנות מנדלי מוכר ספרים ברשת-
http://mendele.co.il/?wpsc-product=myishmael

רובים, חיידקים ופלדה – ג'ארד דיימונד

8ג'ארד דיימונד, חוקר אבולוציה ופיזיולוג מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, ניסה והצליח במלאכה, שהיסטוריונים מן השורה חוששים מפניה בדרך כלל: הצגת תמונה מקיפה וכוללת של תולדות חברות בני האדם בחמישה – עשר אלף שנות היסטוריה. שאלת היסוד שהעמיד במוקד מחקרו היא הסוגיה, שכל אדם חושב מתלבט בה ויתקשה להעמיד לה הסבר מניח את הדעת – מהו סוד הפערים האדירים בהתפתחותן של חברות בני האדם השונות. מדוע הצליחו בני אירופה מעטים לגבור על המוני ילידים באמריקה? מדוע נותרה אפריקה בנחשלותה? למרות ובניגוד לממצאים סותרים וחד – משמעיים, עדיין לא הסתלקה מן העולם ההנחה המבקשת מענה לשאלות קשות ומסעירות אלה בהבדלים גזעיים המסתתרים מאחורי טיעונים ביולוגיים. דיימונד דוחה אחת לאחת את טענות הגזע ומסביר, כיצד גורמים גאוגרפיים וסביבתיים חרצו גורלות של עמים ויבשות, לשבט או לחסד. הוא מסביר, מדוע וכיצד הקדימו חברות בני אדם מסוימות לפתח חקלאות, שאפשרה קיום מספק לחברות גדולות, מדוע וכיצד התפתחו המטלורגיה, הכתב ועוד גורמים אחרים מגבירי עושר ועוצמה בחברות מסוימות, ואילו חברות ויבשות אחרות נותרו בנחשלותן.

התמוטטות – ג'ארד דיימונד

3המקדשים הנטושים של אנגקור ואט שבקמבודיה, ערי המאיה המכוסות בצמחיית ג'ונגל, משמרת המוות הקודרת של פסלי אי הפסחא. מי לא התבונן בחורבות מעין אלה ושאל את עצמו, האם זה עלול לקרות גם לנו? בספרו רובים, חיידקים ופלדה, שזכה בפרס פוליצר, תיאר ג'ארד דיימונד כיצד פיתחו הציוויליזציות המערביות את הטכנולוגיות ואת החסינויות שבזכותן השתלטו על רוב העולם. בספר זה ניגש דיימונד לצד השני של המשוואה: מדוע התמוטטו אחדות מהציוויליזציות הגדולות של העבר ומה אנו יכולים ללמוד מכך? דיימונד מציג טיעון גלובלי, חובק עולם, באמצעות שורה של סיפורים מרתקים מן ההיסטוריה של התרבות, ומתווה את תבניתה הבסיסית של התמוטטות ציוויליזציות: זה מה שקורה כאשר אנו מבזבזים את משאבינו, מתעלמים מאיתותי האזהרה ששולחת הסביבה שבה אנו חיים, מתרבים במהירות רבה מדי וכורתים יותר מדי עצים. השחתת הסביבה, שינוי האקלים, גידול האוכלוסין המהיר, סחר בינלאומי עם שותפים חסרי יציבות ולחציהם של אויבים מבחוץ, כל אלה תרמו להיעלמותן של חברות רבות בעבר, בעוד חברות אחרות מצאו פתרונות לבעיות הללו, והחזיקו מעמד. בעיות דומות לאלה שניצבות בפנינו כיום כבר הביאו אסון על רואנדה ועל האיטי, ואילו סין ואוסטרליה מנסות להתמודד עמן בדרכים חדשניות. אפילו בחברה האמריקנית, בעלת העושר הבלתי נדלה לכאורה, המעצמה העולמית החסינה מכל פגע לכאורה, הולכים ומתגלים סימני אזהרה מבשרי רעות. מה הן ההכרעות הכלכליות, החברתיות והפוליטיות שצריכה חברה לקבל כדי שגורלה לא יוריד אותה לתהום הנשייה? התמוטטות, ספר רחב-יריעה, בהיר ומרגש, עתיד לתפוס את מקומו כאחד הספרים החיוניים ביותר לתקופתנו, משום שהוא מציג שאלה שאין חשובה ממנה: כיצד נוכל להימנע מהרס עצמי של עולמנו?

גאוגרפיה של רעב – ז'וז'ה דה קסטרו

hungerהמחקר של דה קסטרו שפורסם בשנות החמישים של המאה ה-20 מתמקד ברעב תזונתי. בניגוד לרעב רגיל, שבו הגוף לא מקבל די קלוריות, והוא נדיר יחסית בעולמנו, מהרעב התזונתי סובלים מיליארדי אנשים שניזונים רוב חייהם על מזון אחד בלבד כמו אורז וחיטה, החסרים את רכיבי התזונה החיוניים לחיים בריאים. דה קסטרו סוקר את ההשלכות החברתיות, הכלכליות והסביבתיות של הרעב התזונתי ואף טוען שזו הסיבה להתפוצצות האוכלוסין דווקא בקרב אנשים שאין ידם משגת לכלכל את ילדיהם, מאחר שהגוף הרעב שתוחלת חייו קצרה ממהר להעמיד צאצאים במהירות וכמות רבות יותר.

ד"ר דאגלס גרהם – Nutrition and Athletic Performance

2b12c060ada0778329590210.lלאתלט המקצועי ולספורטאי החובב, ספרו של ד"ר גרהם הוא המדריך להצלחה. ד"ר גרהם אימן אינספור אתלטים אולימפיים וספורטאים מקצועיים ברחבי העולם, והוביל אותם להישגים מעולים. קראו את הספר כדי:
– לדעת מה לאכול כדי לקבל אנרגיה מקסימלית; לפני, במהלך ואחרי הפעילות הגופנית.
– להבין את הכישורים הדרושים לניטור דרישות המים והדלק שלכם.
– לקבל את כל המידע על פחמימות, חלבון ושומן כדי שתוכלו להתמקד בהנאה שבפעילות.
– לגלות למה כמות גבוהה "יותר" של רכיב תזונה מסוים היא בעיה ולא פתרון.
– להפסיק לרכוש תוספים יקרים מבלי לפגוע בביצועים.
– ללמוד איך להתאושש מהפעילות כמו המקצוענים.
– להישאר חזקים ובריאים לכל אורך חייכם.

 ד"ר דאגלס גרהם – Grain Damage

942980-lבספר זה סוקר ד"ר גרהם את היתרונות של תזונה שמתבססת על פירות על פני זו שמתבססת על דגנים, מבחינה בריאותית, סביבתית וכלכלית.

Subscribe
הרשמה לעדכונים
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments