קאריסה – פרי אפריקאי כאן בישראל

רובכם בוודאי נתקלתם בצמח הקאריסה עם פריחתו הלבנה ופירותיו האדומים. הוא גדל כשיח נוי בחצרות, גנים ורחובות בערים רבות בישראל ולפרחיו הלבנים ריח עדין ונעים. מדובר בצמח דרום אפריקאי ששייך למשפחת ההרדופיים הרעילים אך למרות זאת כשפירותיו בשלים הם אינם רעילים כשאר חלקי הצמח או כשאר הפירות של זנים אחרים ממשפחה זאת, ובהחלט ניתן לאכול אותם. בדרום אפריקה ובכמה מדינות אחרות בעולם אף מגדלים את הפירות בצורה מסחרית.

carissa-fruit-1  carissa-fruit-3

את הקאריסה טעמתי לראשונה לא מזמן רק לאחר ששתלתי שיח של זן בעל פירות גדולים במיוחד וענפים נטולי קוצים בחצר ביתי. לאחר מכן גם קטפתי עוד פירות קטנים יותר ברחבי העיר (שימו לב להיזהר מהקוצים). לפירות, כשהם בשלים, טעם מיוחד מתוק-חמצמץ שמזכיר שזיף אדום ופירות יער. הפירות הבשלים אמורים להיות אדומים ורכים למגע. אם הם קשים, בגוון אדום בהיר ולא נקטפים בקלות עדיף להשאירם על השיח ולתת להם להבשיל עוד כמה ימים. אין לאכול את הפירות בטרם הבשילו. את הפרי ניתן לאכול כפי שהוא או לשלבו עם פירות אחרים. אני למשל הכנתי ממנו גלידה בננה-קאריסה. יתכן שמבחינת צירופי מזון לא מדובר בצירוף אידיאלי אבל בכל זאת יצא מעולה 🙂

carissa-fruit-2  carissa-ice-cream

(יתכן שלרגישים ללטקס מומלץ להימנע מהפרי).

עוד על הקאריסה ופירות אפריקאים אחרים תוכלו לקרוא במאמר "מה אכל האדם הקדמון".

carissa-plant

5
הגב

avatar
3000
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
אפריקהחנה Recent comment authors
  Subscribe  
הרשמה לעדכונים
דרור לביא
Guest
דרור לביא

והנה עוד על הקריסה:

http://www.youtube.com/watch?v=6cxawuMaVXE

אפריקה
Guest

איפה ניתן למצוא גידולי שדה אורגנים באפריקה?

חנה
Guest
חנה

תודה 🙂

חנה
Guest
חנה

הי ירדן 🙂
יש לזן ששתלת שם ספציפי? איפה קנית?

ירדן
Guest

הי ירדן 🙂
יש לזן ששתלת שם ספציפי? איפה קנית?

לא שאלתי לשם הזן כשקניתי את השתיל ומחיפוש באינטנרט מצאתי תוצאות סותרות. ישנו זן שנקרא קריסה גדולת פרי גרין קרפט (Carissa macrocarpa – Boxwood Beauty) ויתכן שמדובר בזן זה למרות שבאתרים מסוימים כתוב שאין לו קוצים ובאתרים אחרים כתוב שיש לו קוצים. בכל מקרה נראה לי שניתן למצוא שתיל כזה כמעט בכל משתלה 🙂 לפני שבועיים קניתי שיח נוסף של קאריסה והפעם מזן שנקרא גדולת פרי מגווונת ולו באמת יש קוצים.