דיאטת היי-טק

בעולם של היום יותר ויותר עבודה נעשית במשרדים, וזה מוביל יותר ויותר אנשים לדיאטה לא מכוונת אשר אני מכנה "דיאטת היי-טק". לא, לא מדובר בשם של דיאטה חדשה ומגניבה, אלא בהרגלי תזונה איומים אשר נפוצים בעבודות משרדיות רבות, וברוב מקומות העבודה של תעשיית ההיי-טק, על כן שמה.

עובדי משרד רבים רגילים לעבוד שעות ארוכות, בעבודה סיזיפית, משעממת ומעייפת. פחות ופחות מזמנם מופנה להכנת אוכל, בבית ובעבודה. למי יש כוח להכין אוכל כשקמים מוקדם וחוזרים עייפים מאוחר? למי יש כוח לעמוד ולחתוך ירקות לסלט או לבשל כאשר יש כל כך הרבה עבודה לעשות?

בוודאי שהנטייה להשקיע זמן רב בעבודה ולאכול בחוץ לא התחילה במשרות אלו, אך עבור פועלים עובדי כפיים כגון כורים ועובדי בניין היו פופולריות מסעדות הפועלים, אשר רובן הגישו אוכל מבושל ומזין (עם דגש על קטניות ודגנים מבושלים). עם הזמן מסעדות הפועלים נסגרו והופיעו במקומן המסעדות המהירות.

עבור עובדי המשרדים ההיצע מתרכז בעיקר ב"אוכל מהיר": שומני, מטוגן ובעיקרו מזיק עד מאוד לבריאות. אפילו בר סלטים ממוצע (אשר יכריז על עצמו בתואר "המסעדה הבריאה") יכיל טונה, בשר מטוגן, בשר מבושל, גבינות רבות, ביצים ועוד חומרים מזיקים. לא סתם ידועה התדמית של עובדי משרד (בעיקרם עובדי מחשבים) כאנשים גדולי ממדים. הם אוכלים אוכל מזיק ומשמין ואינם מפסיקים לגדול. נוסיף על כך את העייפות שאנו מקבלים מאכילה של מזונות כבדים אשר אינם מכילים כמות פחמימות גדולה או איכותית, מה שמוביל לעייפות שאותה אנו חווים בבית. כך אנו מייצרים מעגל של עייפות שאינו רואה את האור בקצה המנהרה.

עולם ההיי-טק ידוע בנטייה שלו להשאיר עובדים עד שעות מאוחרות, אך הוא איננו היחיד אשר עלה על תרגיל כרטיסי התשלום. החברה מפרישה סכום מסוים (המנוכה מבחינת מס כתשלום למשכורת העובד) אל חברה חיצונית אשר מספקת כרטיס לעובד שבעזרתו הוא מסוגל לקנות במסעדות ולהזמין אוכל.

הרעיון הגאוני של כרטיסי התשלום מאפשר לעובדים להזמין אוכל בקלות רבה, תחת הרושם שהם אינם משלמים על האוכל. בפועל העובד משלם את המיסים על האוכל אשר יוצאים ממשכורתו והתשלום על האוכל (גם אם לא השתמש בו) מדווח כחלק ממשכורתו. את לא מרוויחה X לחודש, את מרוויחה X פחות הסכום של התשלום על האוכל, גם אם לא קנית אותו. כך החברות מסוגלות לשלם כביכול יותר לעובד (תלוש המשכורת עולה) מבלי באמת לתת לו כסף וגם לאפשר לעובד להמשיך לקנות אוכל ממסעדות אשר אינו בריא לו כלל.

ככל שיותר ויותר עבודות משרד נפתחות, חשוב לזכור את האיום התזונתי והבריאותי שהן מציגות. הישיבה הממושכת, הקרבה לריכוז חשמל רב, הבהייה הארוכה במסך, הקלדה רפדטיבית. אם מוסיפים לנוסחה זאת גם משתנים של אוכל מזיק אשר מעודד עייפות והתדרדרות של מצבנו הבריאותי, אנחנו מקבלים תוצאה מאוד עגומה עבור המשך חיינו. הפתרון: פירות. הרבה פירות!

פירות לא דורשים שום הכנה מראש. אין צורך להכין דבר מראש עבור בננה, רק לקלף ולאכול. כך גם עם התמר, האפרסמון ופירות רבים נוספים. פירות הדר דורשים קילוף מהיר, וכך גם עם מנגו ופירות מימיים כמו מלונים ואבטיחים (והנה, אנו כבר נהיים רעבים!) ואין קושי כלל באחסון פירות או הבאתם לעבודה. פירות הם מזינים, משביעים, מספקים אנרגיה רבה והרגשה מעולה ואינם דורשים כלי בישול או כלי אכילה. בפירות יש מעט שומן והם מכילים שפע של ויטמינים ומינרלים. פירות הם הדבר הטוב ביותר לאכול, גם במשרד!

שיהיה בהצלחה!

Subscribe
הרשמה לעדכונים
guest
1 תגובה
Inline Feedbacks
View all comments
עידן
עידן
11 במרץ 2012 18:47

פירות זה באמת פטרון מושלם תמיד מצליח לנקר לכולם את העיניים עם הפירות הססגונים והצבעוניים בקיצור תמיד מנצח את הכריך המשעמם של כל שאר (: