מסע מחקר אל הירדן וים המלח

לאחרונה קראתי ספר מעניין ששמו "מסע מחקר אל הירדן וים המלח" מאת ויליאם פרנסיס לינטש. הספר מתאר מסע אמיתי שנערך בשנת 1849 של משלחת הצי האמריקאי לארץ ישראל. הספר ראה אור ב"ספריית מסעות ארץ ישראל" של הוצאת משרד הביטחון.

החלק הרלוונטי לעניינו הוא תיאוריו החוזרים ונשנים של לינטש את פירות ארץ ישראל, שמראים עד כמה הסתמכה האוכלוסייה על גידולי פירות למזון עד תחילת המאה ה-20, כשמהפכת הנפט אפשרה את השתלטות גידולי הדגן על החקלאות.

בין תיאוריו ניתן למצוא מלון, תמר הודי, תמר, תות עץ, תאנה (הפרי המוזכר ביותר), תפוח, חבוש, חרוב, לימון, גפן, צבר, רימון, שיזף ותפוז, ולעתים קרובות הוא מציין שגינות התושבים היו מלאות עצי פרי. בנוסף נצפו מינים שהאמריקאים לא הצליחו לזהות והשתמשו רק בשמותיהם הערבים, כמו "זוקום", "דרוקמה" ו"ע'ומסילאן". תיאור לדוגמה "בשני הצדדים היו עצי ע'ורה גדולים, הם דומים לצפצפות ואומרים עליהם שיש להם פרי עסיסי ומתוק". אמנם היו גם הרבה גידולי זית, אך יש לציין שהשמן באותה תקופה שימש בעיקר למאור, לא למאכל.

עוד מעניין לציין שמיתוס הערבי שאוכל רק פיתה וחומוס הוא מיתוס ותו לא, ולמעשה רוב גידולי הדגן היו דוחן ואורז, ומעט מאוד חיטה, כשתפוחי האדמה רק החלו להגיע באותה תקופה לאזור. לינטש אף מציין רק לעתים רחוקות גידולי קטניות, שבחלקם מתואר בפירוש שנועדו למאכל בעלי חיים.

גם בדרכם לארץ ישראל מתאר לינטש ארצות אחרות על פי הפירות שבהן. את פורטוגל הוא מכנה "מכוסת הכרמים", את טורקיה הוא מתאר "כמעט כל הבתים היו מוקפים חורשות צפופות של עצי תפוז עמוסים בפירות הכתומים זהובים."

בקיצור, ספר מרתק ומומלץ.

journeytojordan

Subscribe
הרשמה לעדכונים
guest
2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ר
ר
6 בפברואר 2012 5:21

איפה אפשר לירכוש?

יונתן
יונתן
Reply to  ר
6 בפברואר 2012 9:16

איפה אפשר לירכוש?

את הספר ניתן לקנות רק בחנויות יד שניה, הוא אינו זול אבל בהחלט מעניין מאוד.