שיקום אקולוגי וכלכלי באמצעות עצי פרי

לפני כ-10,000 שנה אירע מאורע מכונן בתרבות האנושית, מאורע המכונה "המהפכה החקלאית". כמה עשרות אלפי שנים לפני כן יצאו מאפריקה שבטים של הומו-ספיאנס והתפשטו על פני כל כדור הארץ. בהתחלה ביקשו לחיות כאבותיהם, בליקוט פירות, עלים ואגוזים, אך השטחים הלא מוכרים ושינויי הטמפרטורה הבלתי צפויים הקשו זאת עליהם, והם החלו להתנסות במזונות לא מוכרים, שדורשים עיבוד ובישול, כמו פקעות, דגנים ובשר. צריכת הבשר גרמה לחורבן אקולוגי חמור ולהכחדת מינים רבים, ושוב התקשו ההומו-ספיאנס לכלכל את עצמם. הקושי הזה הוא שהוביל בסופו של דבר להסתמכות הולכת וגדלה על חקלאות, בימינו מוצאים הארכיאולוגים ראיות במקומות שונים בעולם לקבוצות גדולות של הומו-ספיאנס שזנחו לפני כ-10,000 שנה את תרבות אבותיהם, התיישבו במגורי קבע והחלו לעסוק בחקלאות כפרנסתם העיקרית.

loess-plateau-rehabilitation-project-1אחד המקומות שבהם התפתחה החקלאות הוא "מישורי הלס" בסין. הלס היא קרקע פורייה מאוד ועשירה במינרלים, שעובייה מגיע במקומות מסוימים למאות מטרים והיא מעולה לגידולים חקלאיים, ונמצאת גם בישראל, בעיקר בנגב. חקלאים סינים עיבדו את האדמה לאורך 10,000 שנה, התמקדו בעיקר בגידולים חד-שנתיים כמו דוחן וברעייה של כבשים ועזים, שהייתה הגורם ההרסני ביותר וגרמה להיעלמות הצמחייה, מאחר שהכבשים והעזים היו עוקרות את הצמחייה מהשורש ולא מאפשרות שיקום עונתי וריבוי טבעי של הצמחייה.

לאט לאט נשחקה הקרקע וגרמה לפגיעה במגוון האקולוגי, לפגיעה במאזן המים (בצורת במקומות מסוימים ושיטפונות באחרים), לרעב ולעוני ואפילו לשינויי אקלים. מישורי הלס נחשבו לאזור ששחיקת הקרקע בו היא הקשה ביותר בכל כדור הארץ.

בשנת 1995 החל פרויקט ענק לשיקום מישורי הלס. באותה עת נחשבו מישורי הלס לאזור הרוס לחלוטין מבחינה אקולוגית. הפרויקט כלל:

• איסור על חקלאות דגנים במדרוני גבעות.
• איסור על כריתת יערות.
• איסור מוחלט על רעייה.
• בניית טרסות.
• בניית סכרים קטנים לאגירת מי גשם.
• שתילת עצים עשירי עלווה בשטחים פתוחים.
• שתילת עצי פרי בשטחים חקלאיים.

התוצאות היו מרהיבות. תוך כעשר שנים התכסה המדבר צמחייה, המגוון הביולוגי גדל עשרות מונים ומינים רבים של בעלי חיים שבו לשגשג באזור. הצמחייה כעת מונעת את סחף האדמה ומונעת ממי הגשמים לזרום לנהרות מבלי להרוות את האדמה. כל אלה, בשילוב פירוק החומר האורגני הטבעי של הצמחים, מאפשרים את השבת פוריות האדמה.

בתמונות מימין מישורי הלס לפני הפרויקט (שנת 1995) ובתמונות משמאל לאחר השיקום (שנת 2009):

loess-plateau-rehabilitation-project-2loess-plateau-rehabilitation-project-3בנוסף, המעבר לחקלאות שמתבססת על עצי פרי אפשרה יבולים רבים יותר ללא הצדדים השליליים של חקלאות אינטנסיבית, ואפשרה לאיכרים הסינים להגדיל את הכנסתם, ולהפוך מאנשים שחיים מהיד לפה לאיכרים שבעים ואמידים שיכולים למכור חלק גדול מיבוליהם. בימינו, איכרים רבים ממישורי הלס אפילו מייצאים את הפירות שלהם.

אומר אחד האיכרים: "אנחנו יכולים לגדל עכשיו יותר פירות ויותר דגנים. לפני כן לא היה לנו כסף לשלם על חשמל, ועכשיו יש לנו חשמל ומים זורמים. בחמש השנים האחרונות הרווחתי מהתפוחים שלי 10,000 יואן." ואומרת איכרה אחרת: "לפני השיקום הייתי מרוויחה 600-500 יואן בשנה, ועכשיו אני מרוויחה 6,000-5,000 בשנה."

לצפייה בסרט המלא על שיקום מישורי הלס בסין:
//youtube.com/watch?v=8QUSIJ80n50

התמונות מתוך האתרים-
https://www.lush.co.uk/article/lesson-regenerative-agriculture-loess-plateau
http://permaculturenews.org/2012/06/28/hope-for-a-new-era-before-after-examples-of-permaculture-earth-restoration-solving-our-problems-from-the-ground-up

Subscribe
הרשמה לעדכונים
guest
4 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
נועה
נועה
11 באוגוסט 2015 20:11

מאמר מדהים, תודה

הנרי
הנרי
8 באוגוסט 2015 18:33

למדתי , תודה

יונתן
יונתן
8 באוגוסט 2015 10:21

תודה! כיף לקבל הערכה 🙂

עמית
עמית
8 באוגוסט 2015 10:11

אני ממש אוהב את הפוסטים שלכם ! 🙂