בחנו את עצמכם: איזה סוג של בעל חיים אתם?

חלק גדול מבעלי החיים מסוגל לאכול סוגי מזונות רבים, אך השאלה היא מה אותו בעל חיים יעדיף לאכול באופן אידיאלי, ועל אלו מזונות הוא ישגשג בטבע באופן מיטבי. היכולת של הפרה לאכול עופות ודגים במשקים המתועשים או היכולת של הכלב המבוית לאכול לחם לא משנה את ההגדרה הבסיסית שלהם.

פרוגיבורים – אלה הם בעלי החיים שאוכלים בעיקר פירות ועלים ירוקים צעירים. לרוב בעלי החיים האלה יש אברי לפיתה שמותאמים לקטיפת פירות וכן ראיית צבעים או חוש ריח רגיש שמאפשרים להם לזהות מתי הפרי מוכן לאכילה. הפרוגיבורים ניחנים במוח גדול ומפותח, וידוע כי לתוכים ולעטלפים פרוגיבורים יש נפח מוח גדול עד פי שניים ביחס לגודל הגוף לעומת תוכים ועטלפים שניזונים בעיקר מחרקים. פילים, למשל, שנפח מוחם גדול מאוד, אמנם נאלצים לצרוך כמויות גדולות של עלים בשל גודלם הרב, אך מערכת העיכול שלהם מסוגלת לנצל את הצמחים האלה רק באופן חלקי והם תמיד יעדיפו פירות על פניהם.

הרביבורים – בעלי החיים האלה ניזונים בעיקר מעשב ומעלים, והאבולוציה העניקה להם מאפיינים מיוחדים שמאפשרים להם להיזון על מזון צמחי מאוד סיבי. ג'ירף, למשל, ניחן בצוואר ארוך מאוד שמאפשר לו להגיע לעלי העצים הגבוהים, וכן שרירי ושט חזקים מאוד להעלאת הגירה, מעיים באורך עד 80 מטר וחוסר בכיס מרה. העלאת הגירה היא בעצם תהליך של לעיסת המזון הסיבי, פירוקו בקיבות הראשונות על ידי מיקרואורגניזמים שזה תפקידם, וחוזר חלילה, עד שהמזון התפרק דיו כדי לאפשר מעבר לקיבה האחרונה ולהמשך תהליך העיכול.

קרניבורים – בעלי החיים האלה מצוידים בשיניים חזקות ובטפרים חדים שמאפשרים להם לצוד טרף חי ולאכול אותו בעודו טרי. הקניבורים מתענגים על טעם הבשר הנא, אוכלים בהנאה את הסחוס, הגידים והאברים הפנימיים ושותים את הדם החם. חלק גדול מבעלי החיים הקרניבורים יתקשו לעכל מזון צמחי סיבי ואף, כמו הכלב או החתול המבוית, יאכלו אותו כדי לעודד הקאה. קרניבור אמיתי, כמו החתול המבוית, ישתחרר תוך שניות משנים של דיכוי נטייתו הטבעית במזון מעובד, ויזנק בתאווה על ההזדמנות לאכול בשר נא.

נקרופאגים – אלה הם בעלי החיים אוכלי הנבלות, שחסרים את הנתונים הפיזיולוגיים לציד ולטריפת בעל החיים הניצוד בעודו מפרפר, ותחת זאת ניזונים מהפגר שלו. חלק מבעלי החיים האלה נאלצים להמתין כמה ימים ואפילו כמה שבועות כשהפגר גדול במיוחד עד תום צפידת המוות (ריגור מורטיס), שמקשיחה את השרירים ומונעת מבעלי לסתות חלשות לאכול אותם. היות שימי ההמתנה מאפשרים התפתחות חיידקים קטלניים וריקבון, נאלצים בעלי החיים הנקרופאגים לשרוף את הפגר באש כדי להשמיד את החיידקים האלה וכדי לשפר את טעמו ומרקמו.

אומניבורים – בעלי החיים האלה יכולים לאכול כל דבר, בין אם הוא חי, צומח, מת או רקוב, ולהיזון ממנו ללא כל בעיה. היכולת הזו מאפשרת להם להתפשט על פני כל כדור הארץ, וההתפשטות שלהם מוגבלת למעשה רק על ידי מתחרים בני מינם שלהם. נמלים, למשל, נמצאות בכל כדור הארץ פרט לאנטרקטיקה וכמה איים מבודדים, ומגבילות זו את זו באמצעות מלחמות ענק בין קנים שכנים, כשהמפסידות נהרגות או משועבדות. היכולת של בעלי החיים האומניבורים לאכול כל דבר מובילה אותם לעיתים קרובות לעיסוק בחקלאות, וכך הנמלים מגדלות מינים מיוחדים של שמרים או פטריות, וכן מבייתות סוגים שונים של חרקים, כמו כנימות שמהן "חולבות" הנמלים הפרשה סוכרית מרוכזת הקרויה טל-דבש.

Subscribe
הרשמה לעדכונים
guest
1 תגובה
Inline Feedbacks
View all comments
בת חן
בת חן
20 בפברואר 2013 17:44

התפשטות על פני כל כדור הארץ, מלחמות, הרג ושעבוד.. אה הבנתי… אז אנחנו אומניבורים!