מדוע סטיב ג'ובס מת?

בסוף 2011 נפטר סטיב ג'ובס, המקים של אפל מחשבים ופיקסאר אנימציה, בגיל 56 מסרטן הלבלב שחלחל אל שאר גופו. מעצם היותו טבעוני במשך שנים רבות, רבים תהו האם תזונתו הטבעונית לא עזרה או אפילו גרמה למותו. בראיון אמר הביוגרף שלו שרופאיו, חבריו ואף אשתו (שעוד הייתה טבעונית כשנפגשו) ייעצו לו לעבור לתזונה בשרית ואף לעשות ניתוח כדי לנסות להסיר את הסרטן. סטיב סירב בתוקף בטענה שאיננו רוצה לעבור ניתוח פולשני שכזה, וקיווה שגופו יצליח להתרפא מהסרטן.

לאחר 9 חודשים של סירוב, בסופו של דבר סטיב עבר את הניתוח, ואף לכמה זמן החל לאכול ביצים ודגים, אך זה לא עזר. הוא מת מסרטן ב-5 באוקטובר.

רבים רחשו כבוד רב לסטיב ג'ובס בשל עבודתו בעיצוב ותכנון ממשקי משתמשים. היה לו חזון של משתמש המסוגל לחלוש על ציוד עצמתי בקלות רבה בקצות אצבעותיו, עם עיצוב מרהיב אך מינימליסטי, כשם שניסה לחיות את חייו מבגדיו ועד תכולת ביתו. הוא השיג הרבה וחי לראות אנשים מתייחסים אליו כאל סוג של גורו, כרואה צאן לדור חדש של טכנולוגיה.

לכן היה זה מפתיע כאשר אובחן בסרטן, מת בגיל צעיר כל כך, עם תזונתו הטבעונית האדוקה, בעוד סטיב ווזניאק ("ווז") אשר בוגר ממנו במספר שנים, ואשר ידוע באכילתו של המבורגרים, נקניקיות ומזון מהיר, עדיין חי ובועט.

ישנם גם הטוענים שסטיב היה פרוטריאני בכלל. לאחר חיפוש אינטנסיבי ניתן למצוא ציטוט ללא סימוכין שבו סטיב כביכול מתאר שלפני שהקים את אפל מחשבים הוא אכל פירות בלבד, ושכיום הוא "פח זבל כמו כל השאר". זה עומד בקנה אחד עם הערות של אחרים על כך שבשנות ה-70 לתקופה קצרה סטיב היה פרוטריאני. ולמרות שאין שום הוכחות או ציטוטים מדוייקים, גם אם זה נכון, שבריר הזמן הזה איננו מספיק בשביל להכיל על סטיב כיום את התווית "פרוטריאני".

ד"ר מקדוגל (המופיע גם בסרט "מזלגות במקום סכינים") סוקר בהרצאה מרתקת את הגורמים למותו של סטיב ג'ובס, את מנהגיו התזונתיים, את עצות וכישלונות רופאיו ומצליח לענות בהיקף (אך בצורה המובנת לכל אדם) על השאלה "מדוע סטיב ג'ובס מת?" – שאלה שנשאלה ללא סוף מרגע מותו. הוא נעזר בעובדות, חישובים מתמטיים מוכרים ותוצאות בדיקות של סטיב עצמו, ביחד עם קטעים מהביוגרפיה שלו המשקפים תמונה של האדם, דעותיו, מחשבותיו ומנהגיו. ההרצאה מרתקת ומומלצת לצפייה, גם לאלו שלא הכירו את הדמות.

לאלו שאינם מעוניינים לראות, להלן סיכום קצר של הממצאים, לאחר הלינק לסרטון 🙂

– חישוב מתמטי מראה שהסרטן של סטיב התפתח עוד כשהיה בגיל 24 (לכל המאוחר).

– סביר שהסרטן התפתח בעת עבודתו בתחום השבבים, תהליך שבו נחשפים למגוון וכמות גדולה של מתכות רעילות מאוד. באותם זמנים היה העדר מוחלט של פיקוח, שהביא לסבירות גבוהה בהרבה להתפתחות סרטן.

– בעזרת חישוב מתמטי זהה, ניתן למצוא שהסרטן החל להתפשט בגיל 27. לעבור ניתוח גם בשנת 2003 כאשר התגלה הסרטן לא היה עוזר כלל מכיוון שהוא כבר התפשט הלאה אל גופו.

– סטיב דיווח בספרו (וישנם גם ציטוטים מחבריו) על אירועים שניתן לראותם כסימנים הראשונים של הסרטן.

– רופאיו כשלו מלמצוא את הסרטן בגיל מוקדם יותר, וכן כשלו בעצות רפואיות לטיפול בסרטן.

– אמנם סטיב היה טבעוני, אך נהג לאכול ג'אנק פוד מחוץ לבית באופן כמעט תמידי, ולא אכל תזונה טבעונית בריאה ומאוזנת.

– בהינתן תזונה טבעונית בריאה, אפשרי מאוד שמצבו של סטיב היה שונה.

– עם זאת, כנראה שהתזונה הטבעונית שלו היא זאת שעזרה לו להחזיק 30 שנה עם סרטן בגופו.

Subscribe
הרשמה לעדכונים
guest
11 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
כככ
כככ
1 בספטמבר 2016 12:33

סרטן הלבלב שכיח יותר בעשור השביעי והשמיני לחיים וכמעט שאינו מופיע באנשים מתחת לגיל 45 ולכן כל ההסתברויות שפורטו בכתבה נראות קלושות.
בעצם עדיף לאכול תזונה רגילה בריאה ומאוזנת על פני ג'אנק פוד טבעוני?
כלומר עוף דל שומן, ביצים, דגים ירקות ופירות, הפחתה במאכלים מעובדים, בצריכת שומן סוכר ומלח, והוספה של הרבה סיבים עלול היה לעזור לו לחיות יותר שנים

דוד
דוד
23 בינואר 2015 0:39

בהחלט בן אדם מיוחד וטוב , ובהחלט הכתבה הזו פיצחה לי סוגיה
תודה רבה! כל טוב!

אדי
אדי
6 באוגוסט 2012 15:36

משהו מוזר בחישוב הזה, למה הוא מניח שבנקודת ההתחלה היה רק תא סרטני אחד? יכול להיות שאותו חומר שפוגע כביכול בתא המקורי וגרם לו להתחיל להתחלק בלי שליטה (שזו בפני עצמו הפשטה גסה) פגע בעוד מאות, אלפי, או מליוני תאים, וכל אחד מהם התחיל להתחלק, מה שגורם לכל החישוב שהוא עושה להיות לא נכון.

תקן אותי אם פספסתי משהו.

ירון
Reply to  אדי
6 באוגוסט 2012 15:52

ניתן להניח שהתפשטות הסרטן היתה בפרצים, אך זאת לא הגישה של הרפואה המודרנית בחישוביה המתמטיים. ההנחה שלי היא שכנראה שהתפשטות בפרצים איננה הצורה שבה זה עובד, או שזה נדיר. אחרת הרפואה לא היתה מנסחת בנוסחה מתמטית ברורה את מהירות התפשטות תאים סרטניים בגוף, מה שמעיד על התפשטות במהירות יציבה (השונה בין אדם לאדם).

אדי
אדי
Reply to  ירון
6 באוגוסט 2012 17:19

דבר ראשון, זה שהמטימטיקה נכונה, זה לא אומר שהמרצה משתמש בה נכון או מסיק ממנה את המסקנות הנכונות.

המספרים שהוא מכניס לנוסחה די שרירותיים, וגם ההנחה שאתה מת כשהגידול מגיע לקוטר של 10 ס"מ היא גם קצת הזויה כי זה מאד תלוי איפה הגידול, ואיזה סוג גידול זה.

דבר שני, הנוסחה מחשבת את קצב הגדילה הממוצע, ולומר שההתפשטות היא במהירות יציבה זה לטעון בעצם שברגע שעשיתי צילום א', חיכיתי חודש עשיתי צילום ב', חישבתי קצב גדילה, אני יכול לדעת מתי אני אמות, ואין טעם לעשות שום דבר. מה שכמובן לא נכון.

ירון
Reply to  אדי
6 באוגוסט 2012 20:33

דבר ראשון, זה שהמטימטיקה נכונה, זה לא אומר שהמרצה משתמש בה נכון או מסיק ממנה את המסקנות הנכונות.

אולי, אבל זה סתם משפט חסר ערך, כי זה גם לא אומר להיפך. באותה מידה גם אוכל לומר את המשפט "זה שאנשים לא אוהבים את המסקנה שהתקבלה, לא אומר שזה לא נכון". ברור, באותה מידה שזה לא אומר שזה כן נכון.

המספרים שהוא מכניס לנוסחה די שרירותיים

זהו לא נכון, והמשפט הזה מטעה. המספרים שהוא מכניס הם בין הדו"חות המדוייקים שסיפקו רופאים באופן פומבי, לבין השערות מושכלות בהסתמך על המידע המדעי הזמין (הביולוגי, הרפואי, ויכולות מכשירי המדידה) והנסיון והידע שלו כרופא שנים רבות המתמודד עם כמות אדירה של חולי סרטן. לקרוא לזה "די שרירותי" זה מטעה ורחוק מהמציאות.

וגם ההנחה שאתה מת כשהגידול מגיע לקוטר של 10 ס"מ היא גם קצת הזויה כי זה מאד תלוי איפה הגידול, ואיזה סוג גידול זה.

לגידול בקוטר של 10 ס"מ יש מונח מדעי הנקרא Bulky Tumor. לא מדובר בנתון שהוא פשוט זרק לאוויר, והוא גם נתן דוגמאות לסרטנים שבהן ההנחה הזאת רלוונטית. כאשר יש אבחון של Bulky Tumor הטיפול עובר ישירות להקרנות, כך שכאשר האבחון שונה, האופציה של הקרנות איננה חובה. (כמובן שאני מתייחס לטיפול שרופאים מציעים לסרטן.)

Bulky Tumor שם אותך בסיכון גבוה יותר עבור תסמונת פירוק הגידול (באנגלית: tumor lysis syndrome) שהיא אוסף של סיבוכים שעלולים להגרם מהקרנות, אך גם ללא הקרנות, וזה עלול להוביל למוות.

דבר שני, הנוסחה מחשבת את קצב הגדילה הממוצע, ולומר שההתפשטות היא במהירות יציבה זה לטעון בעצם שברגע שעשיתי צילום א', חיכיתי חודש עשיתי צילום ב', חישבתי קצב גדילה, אני יכול לדעת מתי אני אמות, ואין טעם לעשות שום דבר. מה שכמובן לא נכון.

אתה טועה. איננו עובדים פה עם מה "נשמע לך" או "לא נשמע לך" הגיוני, אלא בעובדות. התפשטות היא עניין שבדר"כ קבוע במהירותו, כאשר אין שינוי במצב (כפי שבמקרה של סטיב ג'ובס). יוצא מן הכלל היא דווקא לימפומת הודג'קינס, אשר קצב הגדילה שלה עלול להיות מהיר או איטי, אך לא בו בעת. זאת אומרת שגם במקרה של הודג'קינס, ברגע שמצאת אם קצב הגדילה איטי או מהיר, תוכל לחשב את קצב ההתפתחות.

סביר ואפשרי לחשב מתי גידול מסויים יהיה כבד מדי עבור הגוף שלך לשאת. זאת אחת הדרכים שלפיהן רופאים נותנים לך כמות זמן לחיות. בדר"כ שינוי תזונה ואורח חיים שאנשים נוקטים בהם (שלא לדבר על תרופות והקרנות) משנות את התמונה הזאת. חייו של סטיב נשארו סטטים עד ליום שבו מצאו את הגידול וגם אז לא השתנו עד תקופה קצרה לפני מותו וגם אז זה לא היה לטובה.

אלדר
אלדר
10 ביולי 2012 6:10

יופי של תיאוריה, רק כמה בעיות קלות:
אם החשיפה שלו ל"מתכות רעילות" הייתה מוקד הבעיה, איך זה שווזינאקי, שותפו לא חלה?
איך זה שאצל רבבות העובדים שהיו חשופים באותה תקופה למתכות לא נרשמה עליה במקרי הסרטן?
וגם ג'ובס היה אחראי תמיד על הצד השיווקי ופחות עסק בחומרה עצמה.

הרפואה לא מכירה הרבה (אם בכלל) אנשים ששרדו סרטן בלבלב שלושים שנה. זוהי מחלה קשה וסיכוי השרידות בה לא גבוהים, גם במקרים של גילוי מוקדם יחסית.
לרוב האנשים תוחלת חיים של מספר חיים בודדות מרגע הגילוי.

ירון
Reply to  אלדר
10 ביולי 2012 8:24

אם החשיפה שלו ל"מתכות רעילות" הייתה מוקד הבעיה, איך זה שווזינאקי, שותפו לא חלה?

לא כל מי שאוכל בשר או מעשן מפתח סרטן. אם רק חלק מהאנשים המעשנים מפתחים סרטן, זה אומר שעישון לא גורם לסרטן? הנזק שאנחנו עושים לגוף לא תמיד מתבטא באותה צורה אצל כולם. אצל חלק תראה סרטן, אצל אחרים בעיות בנשימה, אצל אחרים שניהם ביחד ועוד.

בנוסף, לא תמיד אנו מוצאים את הסרטן בזמן. דווקא המקרה של סטיב ג'ובס מדגיש כיצד סרטן מתפתח בגוף בגיל מוקדם ולא מאובחן נכון עד לאחר מותו.

איך זה שאצל רבבות העובדים שהיו חשופים באותה תקופה למתכות לא נרשמה עליה במקרי הסרטן?

זה לא נכון. מקרי הסרטן בתעשיית ייצור השבבים ידועה לכל. להלן כמה לינקים לקריאה להשכלה בנושא:
http://www.greenhealthwatch.com/newsstories/newsworkplacehealth/semiconductors.html
http://www.unitetheunion.org/news__events/latest_news/top_blue_chip_companies_refuse.aspx
http://ehp03.niehs.nih.gov/article/fetchArticle.action;jsessionid=C9A3D0F9B79129175DAFC032290A7225?articleURI=info%3Adoi%2F10.1289%2Fehp.99107a452
http://www.antichips.com/press-releases/verichip-cancer-report.html
http://cancer.immunodefence.com/2006/11/union-calls-for-action-over-ca-1.html
http://www.informationweek.com/news/193401245
http://www.bgr.com/2010/04/15/samsung-investigates-high-cancer-rates-at-chipmaking-plants/

אפילו חברות גדולות כמו IBM וסמסונג החליטו לממן מחקרים בעצמן בנושא הזה.

וגם ג'ובס היה אחראי תמיד על הצד השיווקי ופחות עסק בחומרה עצמה.

מה שאומר שכנראה לא צפית בסרטון או קראת כראוי את מה שנכתב. כאשר ג'ובס התחיל, הוא עבד בייצור שבבים. הוא לא החל ישר לעבוד בחזותיות, עיצוב ממשקים ושיווק. הוא החל בתעשיית המחשבים במקום אחר. זה כתוב בביוגרפיה שלו ומוסבר בסרטון.

הרפואה לא מכירה הרבה (אם בכלל) אנשים ששרדו סרטן בלבלב שלושים שנה. זוהי מחלה קשה וסיכוי השרידות בה לא גבוהים, גם במקרים של גילוי מוקדם יחסית.
לרוב האנשים תוחלת חיים של מספר חיים בודדות מרגע הגילוי.

במחקר מקיף על סיכוי השרדות של חולי סרטן הלבלב נכתב הדבר הבא, ואני ממליץ לקרוא היטב:

Survival rates are based on large groups of people; they cannot be used to predict what will happen to a particular patient. It is important to note that no two patients are exactly alike, and pancreatic cancer treatment and responses to treatment vary greatly from patient to patient.

סקירה של הנתונים ניתן למצוא כאן:
http://cancer.emedtv.com/pancreatic-cancer/pancreatic-cancer-survival-rates.html
http://cancer.emedtv.com/pancreatic-cancer/pancreatic-cancer-statistics.html

וכאן אדגיש את מה שאמרתי לגבי ווזניאק: לא כל האנשים אותו הדבר. זה לא אומר שבשר לא יכול לגרום לסרטן, או שאי אפשר למות מוקדם מסרטן הלבלב."

תפי
תפי
20 ביוני 2012 19:36

איך אפשר לחשב דבר כזה?
אולי הוא היה אדם לחוץ שעיכל את האוכל הטבעוני שלו במתח וכתוצאה מזה פיתח בעיות ברמת הסוכר בדם כלומר בלבלב? (מתח משפיע על רמות הסוכר בדם, לדוגמא)
ואולי הוא היה טבעוני אבל באמת אכל מלא ג'אנק פוד או עישן בחשאי או צרך אלכוהול וסמים? או אולי חי בארון או בשקר כל החיים וזה "אכל" אותו מבפנים? או לא עשה ספורט, או עשה יותר מדי ספורט או לא ישן מספיק בלילה או ישן גרוע כל לילה (ופגע במערכת החיסונית שלו)
יש עוד איזה מליון אפשרויות
מי יכול לדעת? מזו השטות הזו-לחשב מתמטית את מחלתו וסיבות מותו? אם באמת אפשר היה לעשות את זה, לא היו כל כך הרבה אנשים חולים בעולם

ירון
Reply to  תפי
23 ביוני 2012 11:29

איך אפשר לחשב דבר כזה?

יש דברים שקל ואפשרי לחשב. לכן יש מתמטיקה.
מה שמצחיק אותי זה שכאשר הוא מראה את הנוסחאות המתמטיות, את שואלת "איך אפשר לחשב?" – ככה! בעזרת הנוסחאות המתמטיות! 🙂

אולי הוא היה אדם לחוץ שעיכל את האוכל הטבעוני שלו במתח וכתוצאה מזה פיתח בעיות ברמת הסוכר בדם כלומר בלבלב? (מתח משפיע על רמות הסוכר בדם, לדוגמא)

מהירות אכילת האוכל לא מפתח סרטן.

מי יכול לדעת? מזו השטות הזו-לחשב מתמטית את מחלתו וסיבות מותו? אם באמת אפשר היה לעשות את זה, לא היו כל כך הרבה אנשים חולים בעולם

אבל זאת בדיוק הנקודה שמתפספסת. יש לנו מספיק מידע סביר בשביל להדגים למה הוא קיבל סרטן ויש לנו מידע מתמטי ***מדוייק*** שמראה מתי הוא פיתח את הסרטן!

אחרי שמראים הוכחות מתמטיות להגיד "אי אפשר לחשב" זה כמו שאחרי שרואים מישהו לוחץ על כפתור להגיד "אי אפשר לדעת איך הכפתור נלחץ". כן, אפשר. הנה, עכשיו ראינו. 🙂