פוריות

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

פוריות

הודעהעל ידי inbar » ג' פברואר 04, 2014 3:01 pm

שלום!

אשמח לעזרה, הערות והארות לאחר שיתוף הסיפור שלי להלן:

בת 31, בריאה בכל בדיקות הדם, משקל תקין,פעילה ספורטיבית. עבר של גלולות כשבע שנים ודיאטות.
לפני שנתיים הפסקתי לקחת גלולות ומאז לא קיבלתי מחזור. כבר תקופה ארוכה שאני מנסה להיכנס להריון וגילתי באמצעות אלוטרסאונד ובדיקות דם שאני לא מבייצת.
בנוסף, התגלה כי הרחם שלי "מזדקן" מהר וכמות הביציות פוחתת בצורה מהירה יחסית לגיל 31.

אני כשמונה חודשים 80/10/10, אך בארבעת החודשים האחרונים באופן "נקי" ביותר וללא סטיות.

במהלך הבדיקות לקראת טיפולי פוריות, גיליתי כי יש לי גושים קטנים (3 ס"מ) בשדיים והם אינם ממאירים. יחד עם זאת, הוסבר לי ע"י הרופא שלי, כי טיפולים הורמונאליים ובכלל כל מצב הורמונאלי, כגון הריון, יכול לשנות ולהגדיל את הגושים עד כדי מצב שיהיה צורך להוציאם או חס וחלילה יתפתחו לסרטן.

אני נמצאת בדילמה קשה מה עלי לעשות. אני אציין שאני מאוד רוצה ילדים ובידיעה שהרחם שלי "מזדקן מהר" קשה לי לחכות עוד.
יחד עם זאת, ברור לי ההשפעות המזיקות של הורמונים במיוחד לאור העובדה שגילו אצלי גושים.

האם יש למישהו ידע בנושא פוריות וחוסר ביוץ ומחזור?
האם אני צריכה לחכות עוד כדי לתת הזדמנות לתזונה?
האם צום יכול לעזור בנושא הזה ולא להחליש את המערכת ההורמונאלית יותר (החשש שלי שצום פסיכולוגית יהיה לי קשה מכיוון שיחזיר אותי לתחושת דיאטה)?

תודה רבה על כל עצה.
inbar

Re: פוריות

הודעהעל ידי ירדן » ג' פברואר 04, 2014 7:26 pm

7 שנים של גלולות זה בעצם 7 שנים ללא ביוץ ולגוף לוקח זמן לחזור לייצר את ההורמונים שלו בעצמו אחרי שקיבל אותם באופן סינטטי כל כך הרבה שנים. שנתיים זה הרבה זמן אבל בכל זאת לדעתי לאחר שבחודשים האחרונים עשית שינויים בתזונה ובאורח החיים כדאי שתתני לזה עוד זמן כי מכל מה שיצא לי לצפות ולקרוא בנושא חשיפה גדולה לאסטרוגנים לדעתי לא כדאי לקחת את הסיכון שבטיפולים ההורמונליים, בעיקר כשכבר אובחנו גושים. מבחינת הגושים יתכן שתקופה יותר ארוכה של תזונה בריאה ואורגנית והפחתת חשיפה לרעלים (או אפילו צום) תגרום לגושים להצטמצם.

לדעתי פני לד"ר גרהם ו/או לורן לוקמן כי לשניהם יש נסיון עתיר שנים ובוודאי גם יצא להם להתקל בבעיות פריון. הם גם יוכלו לייעץ לך האם צום הוא דרך נכונה או לא. אולי אפילו בתור התחלה תתיעצי גם עם ענת ארגמן. העיקר לקבל עוד דעות וייעוץ מאנשים שעיסוקם הוא בריאות לפני שאת מחליטה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי inbar » ה' פברואר 06, 2014 11:07 am

הי ירדן,

תודה רבה.
התייעצתי עם ענת כבר בעבר.
אני אכן אפנה לשמות שהזכרת ואראה מה יגידו לי.

האם את מכירה מאמרים בתחום או עדויות של נשים שהחלימו ממצב כזה?
inbar

הודעהעל ידי בת חן » ה' פברואר 06, 2014 11:46 am

לגוף יש רצון תמידי לחזור למצב תקין ולהבריא והגיע לאיזון, או שמפריעים לו או שעוזרים לו. כפי שירדן כתבה, גלולות משבשות את האיזון ההורמונלי ולוקח זמן לגוף לחזור לעצמו. סביר שעם התזונה שאת עושה ועם עבודה עצמית על כל האספקטים האחרים שנוגעים לבריאות, הגוף יחזור לעצמו מהר יותר מה שייקח לאדם הממוצע.

חשוב לי להגיד לך שלדעתי חשוב שתתני את מירב תשומת הלב שלך גם לגושים שעליהם את מספרת. לדעתי את נמצאת במקום שהוא נקודת מפנה עבורך וטוב שהרופא לא ממהר "לחטט" בזה יותר מידי. כי יש לך הזדמנות לטפל בזה בעצמך ולמנוע הידרדרות כפי שהרופא שלך תיאר והתערבות רפואית מכל סוג שהוא.

הענין הוא שאם תטפלי בגוף ובנפש בצורה מירבית תוכלי להרוויח טיפול בשני הבעיות שאת מתארת. אני לא יודעת מה הדרך הטובה עבורך ומה את מעדיפה, ללמוד בעצמך דרך כל מיני ערוצי מידע, או ללכת למטפל שירכז את הכל עבורך, אבל באמת, אל תזניחי שום דבר, שימי את הבריאות שלך במקום הראשון, תלמדי ותרכשי כמה שיותר כלים שיכולים לשפר את הבריאות שלך, אם יש לך את הספר על תזונת 801010, אז יש בהתחלה רשימה של אלמנטים חשובים לבריאות ואיזון, זו אמנם רשימה ארוכה ומפורטת אבל היא מאפשרת להבין אילו דברים אנחנו מזניחים בחיים שלנו שגורמים לנו להיות בחוסר איזון גופני ונפשי.
בת חן

הודעהעל ידי בת חן » ה' פברואר 06, 2014 12:05 pm

עוד דבר שאני רוצה להגיד לגבי ההזדקנות של הרחם. חשוב לי שלא תיקחי את המשפט הזה כגזירה משמיים, רוב הסיכויים שזה לא ענין של גוף או רחם פגום וכל מה שאת צריכה לעשות זה לקבל עלייך את הדין.

כולנו מזדקנים, זה ברור, בכל האיברים והמערכות שלנו, כמו שאדם בן 20 יכול לגדל פתאום שיערות שיבה, כלי הדם שלו יכולים לאבד את האלסטיות שלהם בגלל תזונה גרועה והעור ייראה פחות גמיש, ניתן אפילו למדוד גיל מטבולי של בן אדם רק על פי מצבו הגופני... כל אלה בדיוק כמו הרחם, יכולים להיות השפעה של הרגלי חיים ותזונה ואף על פי שאולי לא ניתן להשיב ביציות שאבדו, בהחלט אפשר להפחית ואפילו לעצור את ההידרדרות ובגילך עדיין באופן טבעי, אמורה להיות לך האפשרות להביא ילדים.

גם לי אמר הרופא בגיל העשרה שיש לי שחלות פוליציסטיות ויהיה לי קושי להכינס להריון, ואמר שאין מה לעשות עם זה, והיום אין לי שום בעיה כזו, בבדיקה שעשיתי לפני שנה בערך, לא היה שום זכר לשחלות הפוליצסטיות, ביקשתי מהרופא שיסתכל טוב (זה היה רופא אחר שלא ידע שהיה לי בעבר שחלות פוליצסטיות ולא כל כך הבין מה אני מחפשת שם).
בת חן

הודעהעל ידי ירדן » ה' פברואר 06, 2014 8:59 pm

לא בדקתי ולא התעמקתי בנושא הזה אז אני לא מכירה מאמרים או עדויות.

אני מסכימה עם כל מילה שבת חן כתבה. אל תקחי את זה כגזרה משמיים, תמשיכי לשפר את כל האספקטים של הבריאות, תמשיכי לחקור את הנושא ותתייעצי עם האנשים הנכונים.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי inbar » ג' פברואר 11, 2014 1:31 pm

המון תודה בת חן וירדן. בהחלט מעודד בתוך ים הרופאים, והמאמרים על פוריות.
בנוסף לכל הרופאה שלי רשמה לי מרשמים לתוספי ברזל, בי12, ויטמין D וחומצה פולית. נראה לי ממש מוגזם.
אין לי חסר ממש , חוץ מהויטמין D, אבל הרופאה טוענת שעבור הריון המצב הגופני צריך להיות עם מאגרים נרחבים. אני מאוד מתלבטת עם לקחת בכלל. בספרו של בן אורי, "אמהות בדרך הטבע", יש המלצה שלא לקחת בכלל. מה דעתכן על כך?
inbar

הודעהעל ידי בת חן » ג' פברואר 11, 2014 3:54 pm

אני חושבת שזה מאוד תלוי במצב הגופני שלך. אני כן חושבת שכניסה להריון היא תהליך שיש להתכונן אליו לפני, להביא עד כמה שאפשר את הגוף למצב מיטבי מבחינה בריאותית ונפשית כי זה גם משפיע על היכולת להיכנס להריון, גם על הגנים שההורים מורישים ברגע ההפריה כי יש לנו יכולת בעזרת הרגלי חיים ותזונה להשפיע על הגנים שלנו ועל אלה שנעביר לטוב ולרע וכמובן על ההריון עצמו ועל הלידה ועל ההנקה וכו'.

אני באופן אישי לא נגד תוספים, אבל הם צריכים להיות אחרי שעשינו את המיטב מבחינה תזונתית וגופנית והם השלמה תזונתית ולא במקום תזונה. אני חושבת שהגוף שלנו עומד בפני לא מעט אתגרים בחיים המודרניים, ואני לא מאמינה שתזונה בלבד יכולה להתמודד עם האתגרים האלה, בייחוד אם אדם ניזון מפירות וירקות לא אורגניים.

על תוסף ברזל אני ממש לא ממליצה, היעילות שלו נמוכה מהסיכונים שבו. צריכה של עלים ירוקים שעשירים בברזל בדר"כ עושה את העבודה, כמובן כחלק מתזונה עשירה בפירות וירקות ודלת שומן שמעודדת ספיג של ברזל.

ויטמין די ובי 12 אני חושבת שכדאי לקחת אם יש חוסר וכמובן במקביל להיחשף לשמש בכדי לייצר באופן טבעי את הויטמין די.

חומצה פולית, אם את מעוניינת לקחת אז אני לא ממליצה את הצורה שיש בארץ שנקראת folic acid אלא הצורה הטבעית-Methyl Tetrahydrofolate‏-5 שאפשר להזמין מאתרים בחול.

מאמר על חומצה פולית גם בהקשר להריון http://www.rambam-medicine.org.il/index ... gory_id=19

תמיד לשאוף לקבל כמה שיותר ויטמינים ומינרלים מהמזון עצמו ואני ממליצה בחום לא לקחת את הויטמינים והמינרלים הרגילים שיש בארץ. רובם מגיעים בצורות זרות לגוף והמשמעות של זה במקרה הטוב - זה לא יעיל, לא מזוהה על ידי הגוף ובעצם לא עושה את מה שהוא אמור לעשות (מה שנתן להרבה אנשים ו"מחקרים" את הסיבה להגיד שזה "שתן יקר") ובמקרה הרע זה מזוהה כחומר לא חביב שכדאי לסלק אותו מהגוף.

רוב התוספים בארץ של ויטמינים ומינרלים, לצערי, הם חומרים סינטטים וזולים שכיביכול מחכים את הדבר האמיתי, אבל הם לא.
בת חן

הודעהעל ידי בת חן » ג' פברואר 11, 2014 3:57 pm

*חיקוי
בת חן

הודעהעל ידי ירדן » ג' פברואר 11, 2014 9:24 pm

אני לא חושבת שצריך לשלול תוספים בכל מצב. יש אנשים בקהילה שמחזיקים בגישה מאוד טהרנית מהסיבה שלא כך היינו עושים בטבע ושלכאורה המזון השלם שנועדנו לצרוך (פירות וירקות) מכילים את כל מה שגופנו זקוק לו בכל תנאי. גישה כזאת יכולה להיות אפילו מסוכנת במצבים מסויימים כי למשל חסר בחומצה פולית ובי12, כפי שבוודאי ידוע לך, יכול לגרום למומים מולדים בתינוקות. אגב, אפילו רוזלינד, אשתו של גרהם, נטלה תוספי חומצה פולית ובי12 בהריון שלה עם בתם כי הנסיבות הצריכו תיסוף. מעבר לזה אנחנו מגלים לאט לאט שהדברים מורכבים יותר ממה שנראה לנו ולא בטוח שהאדמות החקלאיות של היום מכילות את האלנמטים שדרושים לנו בכמות הנכונה לנו, ויש גורמים שונים שמפיעים על איכות המזון וגם על יכולת הספיגה שלנו. בדיוק עכשיו אני מתעניינת ביוד ומסתבר שכלור ופלואור שנמצאים במי הברז מתחרים עם היוד וזאת אחת הסיבות היום לתת פעילות בבלוטת התריס ואפילו לסרטן השד. עוד דבר שמתחרה עם היוד זה ברום ומסתבר שבארצות הברית בהרבה לחמים משתמשים בברום כאמולסיפייר במקום ביוד שבו השתמשו בעבר (לא ידוע לי מה נעשה מהבחינה הזאת בארץ). היום אנחנו חשופים לסטרס כרוני ולאלפי רעלים מהסביבה, שני דברים שלא הינו חשופים אליהם בעבר בטבע, שני דברים שללא ספק משפיעים על הצרכים התזונתיים שלנו והופכים אותם למורכבים יותר בנסיבות מסויימות. למשל עודפי מתכות כבדות בגוף מביאים לחסרים במינרליים בגלל תחרות בינהם, כפי שגם קורה עם היוד.

כל זוג שמתכנן להכנס להריון חשוב שיגיע לזה במצב מיטבי לטובת התינוק (קראי באינטרנט על אפיגנטיקה וכיצד היא עוברת בתורשה!) וגם לטובת האם עצמה. קחי את הקושי להיכנס להריון כדרך לשפר את בריאותך ובריאות בן זוגך לטובתם ולטובת ילדכם לעתיד.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הבא

תגיות נושא

הריון, עדויות אישיות

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 8 אורחים