גינון

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

גינון

הודעהעל ידי אלי » ה' פברואר 27, 2014 2:38 pm

הי,
בעקבות דיונים ומחשבות על הצורך בכמות גדולה של עלים חשבתי שהגיע הזמן לנצל את הגינה הענקית שמסביב לביתנו התל אביבי, אבל אני לא בטוחה מה אפשר לעשות עם גינה שכמעט כולה מוצלת במשך כל שעות היום. מי יודע?
ראיתי שיש שרשור ארוך שעוסק בגינון אבל הוא שירשור אישי אז חשבתי שעדיף לשאול בשרשור חדש.
אלי

Re: גינון

הודעהעל ידי eilon » ו' פברואר 28, 2014 5:21 am

היי, אין שמש ישירה בכלל? אפילו לא לשעתיים? זה יכול להיות בעייתי. בתנאי "צל מלא" קשה לגדל מזון... לפחות את הזנים המוכרים לי
אם כי שמתי לב שזני הבר האכילים כן שורדים בצל, כמו חוביזה (חלמית), סרפד, ושן הארי (דנדיליון)

אין לכם צד בגינה שפונה כלפיי הזריחה או השקיעה?
eilon

הודעהעל ידי אלי » ו' פברואר 28, 2014 5:43 pm

ברוב הגינה בחורף אין שמש ישירה בכלל. יש חלק קטן יחסית שהוא כמו שביל גישה שבו יש שמש הרבה שעות ועוד חלק קטן שיש בו שמש לשעה שעתיים...
באמת בצל אצלנו גדלים סרפדים.
לפני כמה ימים מישהי אמרה לי שחסה לא צריכה שמש אבל זה נשמע לי לא הגיוני...
אלי

הודעהעל ידי eilon » ש' מרץ 01, 2014 5:26 am

ראיתי איך חסה מתפקדת אצלי בגינה. בשמש מלאה היא סובלת מהחום/קרינה, בשמש חלקית היא נהנית מאוד (כ6 שעות), בצל חלקי היא גדלה יפה ובריא אך לאט (כ2 שעות אור), ובצל מלא היא גדלה לאט, לאט, עד ששאר הצמחים מסביבה רמסו אותה (סרפדים, שן הארי, ותפוחי אדמה :-) )

בקיץ יש אצלך יותר אור? כי אז אפשר לגדל "עלי חורף" גם בקיץ, אם יש לך אזור שבקיץ יש בו 2-4 שעות אור זה יספיק, ואולי היא לא תפרח כ"כ מהר.
בד"כ בקיץ חסות שגדלות תחת השמש הן מרירות, אבל שמתי לב שחסות שגדלות בהצללה נוטות להיות טעימות ועדינות יותר.

הכי טוב זה לנסות ולראות מה עובד, ולשתול מגוון. גם עלים של צנונית וצנון אכילים והם בערך הדבר הכי קל לגידול שיש :)

בשביל שיש בו הרבה שמש כדאי לשתול צמחים שמניבים פרי כלשהו, כמו עגבניה, קישואים, מלפפונים, דלועיים. ובגלל שזה שביל אז אפשר לגדל אותם במאונך על הגדר או על הקיר (עם חוטים)
ואם יש שם בערך מטר של אדמה תוכלי לעשות את זה "שביל הפאפאיות" :D ותוך שנתיים-שלוש יהיה לך יבול בשווי אלפי שקלים.
באזור שיש בו שמש לשעה-שעתיים את יכולה לנסות לשתול עלים ירוקים מכל מני סוגים, כולל פטרוזיליה, שמיר כוסברה, ואפילו ממשפחת המצליבים (צנונים, ברוקולי-עלים, כרובים סיניים למניהם, "עלי בייביז", אורוגולה וכו')

בצל פשוט תעשי נסיונות, ואם שום דבר לא יהיה לפי רצונך, אז נסי לשתול שם צמחי בר אכילים, הם בד"כ עמידים לכל מני סיטואציות
eilon

תגיות נושא

גינון

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 5 אורחים