שאלה על אצות

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

שאלה על אצות

הודעהעל ידי גבריאלה » ו' מרץ 14, 2014 4:24 pm

ירדן, כתבת כאן שאת אוכלת אצות כדי להשלים נוטריאנטים שאולי חסרים בפירות והירקות שמגדלים היום,
אשמח אם תוכלי לפרט מעט אילו נוטריאנטים., איזו כמות אצות ליום ועם אילו מזונות כדאי לצרוך אותם.
חיפשתי אצות אורגניות לא קלויות והגעתי לאצות של טיב טעם, את מכירה אותם?
תודה רבה!
גבריאלה :D
גבריאלה

Re: שאלה על אצות

הודעהעל ידי ירדן » א' מרץ 16, 2014 3:34 pm

חשוב לי להסביר שלא מדובר דווקא בפירות וירקות אלא בכל תוצרת חקלאית, כולל זאת שנותנים מאכל לבעלי חיים. האדמות התדלדלו עם השנים אבל עד כמה אף אחד לא בודק. חקלאים לא ישקיעו בבדיקות יקרות כדי לוודא מה האדמה שלהם מכילה.

הכוונה היא לכל מיני יסודות שיש לנו צורך בהם במינונים נמוכים ויתכן שלא נמצאים באדמה או שנמצאים במינונים נמוכים מידי או שנמצאים באדמה במינון מספק אבל לא מגיעים לצמח כי החקלאים קוטפים את התוצרת מוקדם מידי. אני כרגע בעיקר מודאגת מנושא היוד אבל כאן לא מדובר רק על האם הוא נמצא באדמה או לא כי ישנם אלמנטים אחרים שמשפיעים על ספיגתו (כלור, פלואור).

התחלתי לאכול מעט אצות רק לאחרונה. אני מוסיפה לסלט הירקות. אני רק מתנסה בזה ואין לי המלצות על כמות...

אין לי מושג לגבי האצות של טיב טעם.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ירדן » א' מרץ 30, 2014 3:47 pm

רציתי להוסיף שאני ממש לא חושבת שאצות הן מזון של בני אדם ואני בטוחה שכולנו לא היינו נמשכים לאכול אצות טריות. בנוסף, אצות יכולות להיות מזוהמות בכימיכלים ומתכות כבדות וגם כל הענין של האנלוגים עוד לא ברור לי לגמרי. אבל... אנחנו לא חיים בעולם מושלם ולדעתי יש מקום להתפשר מעט ובמקביל לבדוק ולחקור מה אפשר לעשות בעתיד כדי לשפר את המצב. אני לא בטוחה שאצות (גם אם הן לא קלויות ונחשבות אורגניות) הן הפתרון אבל אני בכל אופן החלטתי להתנסות.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי גבריאלה » א' מרץ 30, 2014 6:55 pm

תודה ירדן!
אשמח אם תעדכני על מסקנותייך, אם יהיו...
:)
גבריאלה

הודעהעל ידי מאיה » א' מרץ 30, 2014 9:08 pm

לי יש מסקנות שאם כבר נוגעים באצות סופר חשובה האיכות שלהם! מההתנסות שלי הן ממש גרמו לי להרעלה, אולי כי גם אכלתי כמויות גדולות... ככה שבעיני אם אוכלים אז מספיק פעם פעמיים בשבוע דף נורי, או אצות דולס אבל ממש חשובה האיכות וכמובן לבדוק כמות נתרן שיש עליהן, אני ממש הרגשתי הרעלה מהן כשאכלתי ואתמול ניסיתי לאכול שוב וישר הרגשתי את הסיבוב הזה בראש שיכול להיות שהנתרן גורם לי וגם ישר בצקות בקרסוליים... זה בטוח אינדיבידואלי אבל עדיין ממליצה מאוד למצוא מקור טוב להזמין מiherb, ואולי לשקול תוסף כדי למנוע כל מיני הרעלות. חוץ מזה לפני שעושים איזה צעד כדאי לבדוק חוסרים.
מאיה

הודעהעל ידי eilon » ב' מרץ 31, 2014 2:46 am

היי מאיה, החבר'ה ב rawnori.com כותבים שאין להם נתרן באצות? מוזר מאוד מאוד... אני לא מבין איך זה, אבל אם אני לא טועה זה מה שהם כתבו (או שאני מתבלבל עם חברה אחרת שראיתי ב iherb)
עם זאת אני חושב שהאצות שלהם לא מאזור אמריקה, אלא גם מהאזור של יפן. אבל הם טוענים שעברו בדיקת מתכות רעילות, בדיקת זיהומים, בדיקת קרינה וכו', ולכן הן "מאושרות אורגני".
האצות שרציתי להזמין מ iherb נגמרו להם ועכשיו אני לא יודע מה כדאי להזמין...
מחפש משהו עם מספיק יוד, ועם זאת עם נתרן נמוך (כי אצות עם נתרן גבוהה מדי עושות לי בעיות). ואני מעדיף שהן יהיו של החברה הזו שנגמרו המוצרים שלהם בiherb... כי הם מאזור אמריקה, ולפי מה שראיתי הם קוצרים את האצות בצורה אקולוגית, ומשתדלים שלא יהיו תוספות ושאריות של כל מני רכיכות ים וצדפות וכו'

האצות הרגילות שמגיעות מיפן... יש לי הרגשה שהן כ"כ מזוהמות שאני כבר לא מעוניין אפילו לטעום מהן.
מה שכן הן עזרו לצמחים בגינה :D (עירבלתי חבילת אצות בבלנדר עם מים, דיללתי בדלי ענק של 25 ליטרים, ושפכתי בכל הערוגות)
eilon

הודעהעל ידי מאיה » ב' מרץ 31, 2014 7:33 am

זה בדיוק מה שחשבתי לעשות עם כל האצות שנשארו פה...
אני כנראה אעבור עכשיו לדירה עם מרפסת טובה לגדל בה אז אני אזדקק בעזרתך איך להתחיל... הכי חשוב לי זה לגדל את החסות... יחסוך לי הרבה זמן וכסף ואז באמת אעשיר את האדמה באצות, אתה הבאת אדמה מאיפה שהוא או שהשתמשת באדמה שהייתה איפה שאתה גר?
אני הזמנתי קצת אצות דולס מהחברה שהמטפלת מעדיאל המליצה לי של Maine Coast, אבל לא בדקתי באמת כמה נתרן יש בהן... בדקתי יש בהן 122 מ"ג למנה שזה 1/3 כוס... זה עדיין הרבה? זה הרבה פחות ממה שבאצות שיש לי פה...מה שכן האיכות שלהם אמורה להיות טובה מאוד ויש בהן גם כמות יוד גבוהה שבשביל זה אני מזמינה אותן תכלס...
מאיה

הודעהעל ידי eilon » ב' מרץ 31, 2014 7:55 am

שליש כוס? איזה גודל של כוס? :lol: אמריקאים והמידות המוזרות שלהם, חבל שלא יכולים לכתוב לפי 100 גרם. תמיד מסבכים לי את העניינים

122 מ"ג זה לא הרבה נתרן, לא ברמה שאמורה ממש להזיק, אלא אם את אוכלת כוס שלמה ואז זה כבר לא 122 :)

מעניין, טעימות הדולס הללו?
וכמה מק"ג יוד יש בשליש כוס?

------
בקשר לגינון, ברוב המקרים הכנתי "אדמה" בעצמי, מתערובת של כל מני חומרים. אם את רוצה להתבסס על חסות מגידול עצמי תצטרכי לבנות איזו קונסטרוקציה שתכיל עשרות או מאות שתילים, אחרת קשה לקבל כמות מספקת של עלים
אני מקבל מ5-8 שתילים בוגרים, בערך עלה או שניים מכל אחד כל כמה ימים. אז אם היו לי 100 שיחים אולי יכולתי להכין סלט :D
כמה חסה ירדן קיבלה מהגינה שלה?

השכן שלי מגדל איזה 10 שיחים בוגרים בצפיפות רצינית (ממש צמודים אחד לשני), אבל אני לא יודע כמה הוא באמת אוכל מהן (כי אנשים שאוכלים רגיל בד"כ משתמשים בעלים בודדים)
בגלל שלחסה יש מערכת שורשים רדודה מאוד, היא תסתדר גם בצינורות PVC כמו של ביוב, כדי ליצור אדניות ארוכות, בכמה קומות, עליהן אפשר לגדל עשרות צמחים.
בקיץ הן צריכות צל, אחרת פורחות. ואת יכולה לגדל גם עלים ירוקים דחוסים יותר שלא מכילים יותר מדי חומרים גויטרוגניים (מבחינת בלוטת התריס שלך) אם את אוכלת בכמות סבירה, כמו באק-צ'וי, טאט-סוי (אלא אם את מעדיפה להימנע מכל המצליבים בכלל), שמיר ופטרוזיליה וכו', שיש בהם הרבה מאוד מינרלים.

בקיץ אפשר לגדל מלוכיה בשפע, זה שיח שגדל לגובה ומניב הרבה עלים קטנים/בינוניים. אין להם הרבה טעם והם עשירים במינרלים ונוגדי-חמצון, ואין בהם חומרים קשים מדי שאמורים להפריע, עד כמה שידוע לי.
את יכולה לגדל אותה ב"פיילה" לערבוב בטון/מלט, שקונים בטמבור או בחנויות למוצרי בנייה. פיילה אמורה להיות זולה יותר מעציצים, ואפשר למלא בה איזה 60 ליטר אדמה. אצלי בנוסף ל5 ערוגות גדולות, יש גם איזה 10 פיילות של ירוקים.

רק קחי בחשבון שאם את מגדלת במרפסת, אז יש לך הגבלה על המשקל שמותר להעמיס על המרפסת!!!
ולכן אם זה רק חסות ועלים צעירים, אולי באמת כדאי אדניות מפלסטיק או PVC, כדי לדחוף כמה שיותר צמחים, כי הם לא צריכים הרבה מקום לשורשים.
eilon

הודעהעל ידי ירדן » ב' מרץ 31, 2014 6:31 pm

לא שתלתי מספיק חסות כדי שאוכל לאכול רק מהן ולא לקנות בכלל...

גם אני עירבלתי אצות נורי שקניתי בחנות טבע עם מים ושפכתי בגינה. זה זול וזמין אבל אתה בטוח שלא עדיף לקנות אצות איכותיות גם לגינה כדי לא לזהם את האדמה בכל מה שיש באצות הרגילות?
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מאיה » ב' מרץ 31, 2014 7:50 pm

וואו איילון ממש שופע במידה :) נראה לי שאלך על עדניות כהתחלה , מלוחיה נשמע אותנטי:) אני אשאל במשק איפה אפשר להשיג שתילים ... אולי זה גדל פרא?
מאיה

הבא

תגיות נושא

חסרים תזונתיים

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, Google [Bot], YandexBot ו 6 אורחים