שאלה על אצות

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

Re: שאלה על אצות

הודעהעל ידי בת חן » ג' אפריל 01, 2014 10:34 am

אני גם חושבת שאצות הן מצד אחד לא מזון לבני אדם, יש בהן סכנה של זיהומים ומתכות רעילות, במיוחד אם הן מאיכות לא טובה שלא נבדקה ולא פשוט לבני אדם לעכל את דופן התא שלהן מצד שני אני חושבת שיש סיכויים גדולים שיש חוסר במינרלים רבים במזון וזה לא משנה אם זה בפירות והירקות או בתפריט של פלאוליטים או בתפריט המערבי הסטנדרטי.

אם יודעים שכמות המגנזיום ירדה באופן משמעותי באדמות גידולים, אז סביר שמינרלים שנמצאים באדמה בכמות קטנה יותר, לא יהיו בכלל או יהיו בכמות מועטה מאוד וקשה לדעת עד כמה ההשפעה של החוסרים האלה בעייתית ולאילו דברים היא נוגעת כי אין עליהם כמעט מידע.

הענין הוא שחוסר ברכיב תזונה מסויים לא בהכרח יגרום למישהו למחלות קשות, זה יכול לגרום לכל מיני תופעות בקנה מידה קטן יותר ואף אחד לא יקשר את זה לחסרים תזונתיים (בטח לא אנשי הרפואה המערבית). לכן אני באופן אישי מנסה לחשוב מה הפתרון הכי טוב, מה מספיק טוב ומה הכי גרוע.
הכי גרוע לדעתי, הוא לא לקבל משום מקור את אותם רכיבי תזונה, הפתרון הכי טוב הוא לגדל את המזון שלך ולעשות כל מה שאפשר כדי להעשיר את האדמה בכל היסודות הנחוצים, הפתרון שכרגע לדעתי מספיק טוב הוא להעזר באצות ובתוספים ולאכול את המזון הכי איכותי שאני יכולה להשיג.

בני האדם קטעו בגסות את מחזור החיים הטבעי שאמור היה לדאוג שכל המינרלים הקיימים בעולם (כיוון שבעצם הם רק מושאלים) ממוחזרים ביצורים החיים וחוזרים לאדמה וכך הלאה. כרגע אנחנו לא מחזירים את המינרלים לאדמה בשום צורה, ואנחנו משאירים בעיקר לחקלאים את העבודה, ואלה עושים מה שהם יודעים וגרוע מזה את מה שייתן להם רווחים גדולים יותר ולא יותר מזה.

וכמו שמאיה כתבה, איכות האצות חשובה מאוד, יש פה בעיה, מצד אחד אם הן גדלות במי ים (לא משנה אם בים הפתוח או בבריכות שיש בהן מי ים) יש בהן סכנה של זיהום ממתכות רעילות, מצד שני אותם מים עשירים במינרלים מסויימים. אני משתמשת בדולס שלא מגיע מאיזור אסיה, כיוון שאני פחות סומכת על מצב מי הים באיזורים האלה למרות שזיהום ימי מתפשט ויכול להגיע לכל כדור הארץ, הן גם מגיעות כאבקה ולכן אני לא צריכה לדאוג לגבי עיכול דופן התא.

אילון, לפי מה שראיתי במקורות שונים באינטרנט, כמות היוד בדולס היא 150-300 מק"ג ל-1 גרם.
בת חן

הודעהעל ידי אורנה » ג' אפריל 01, 2014 10:46 am

בת חן, תוכלי לכתוב את החברה של האצות אותן את צורכת והיכן את קונה אותן ?
וגם מה המינון המומלץ לקחת?
תודה
אורנה

הודעהעל ידי בת חן » ג' אפריל 01, 2014 10:55 am

אני קונה את של nova scotia , מזמינה באייהרב ולוקחת 2-3 גרם ליום. אני לוקחת גם תוסף של יסודות אולטרה קורט ולכן אני לא לוקחת מינון גבוה מהדולס.
בת חן

הודעהעל ידי אורנה » ג' אפריל 01, 2014 10:58 am

תודה.
כמה את ממליצה לקחת למי שלא לוקח את התוסף של יסודות אולטרא קורט?

ומה זה התוסף הזה? מי ולמה צריך אותו?
אורנה

הודעהעל ידי eilon » ג' אפריל 01, 2014 12:59 pm

מאיה כתב:וואו איילון ממש שופע במידה :) נראה לי שאלך על עדניות כהתחלה , מלוחיה נשמע אותנטי:) אני אשאל במשק איפה אפשר להשיג שתילים ... אולי זה גדל פרא?

זה לא גדל פרא. אפשר להשיג שתילים רק צריך לברר. אם לא תמצאי בשום מקום אז יש במשתלה בבני ציון. אבל זמן השתילה הוא עכשיו ככה שהתיכנון הוא לשנה הבאה :D אלא אם את עוברת בימים האלה ובאמת יהיה לך זמן לגינה

מצטרף לשאלות שלך אורנה :D
נראה לי שאזמין אצות כמו שלכם באבקה
כאלה שעברו בדיקות לזיהומים

ירדן בקשר לגינה והאצות, אני לא יודע אם זה שווה את ההשקעה, צריך כמות גדולה של אצות.
קיימים בשוק מוצרי חקלאות אורגניים שעושיים מתרכיז אצות, אבל אני לא יודע אם הן מכילות את כל מה שצריך, בכל אופן זה מיועד לצמחים ויש תכשירים מרוכזים מאוד עם תקן אורגני מחמיר ביותר.
עדיין אני חושב שזה די יקר...
ראיתי בסרטונים של ג'ון קולר שהם מדברים על כך שיש בקטריות ופטריות באדמה שיכולות לקבע רעלים, או לספוח אליהן, ואז זה לא זמין במיוחד לצמחים
וגם ראיתי בסרטוני פרמקלצ'ר שאחד המומחים מדבר על כך שהם הקימו יער מאכל באזור מדברי עם אקוויפר מומלח מדי, ולמעשה הפטריות קיבעו את עודף הנתרן כך שזה לא פגע בצמחים למרות שזה כביכול קיים באדמה
כמובן שזה דורש תנאים אורגניים מעולים, האדמה צריכה להיות ממש רוחשת חיים
eilon

הודעהעל ידי מאיה » ג' אפריל 01, 2014 6:47 pm

באצות של main coast יש כמות יותר גדולה של יוד = 780
מאיה

הודעהעל ידי eilon » ד' אפריל 02, 2014 4:36 am

מאיה צריך לבדוק את ה serving size ולחשב בהתאם, ויש לחברה הזו כמה סוגים של אצות
האמריקאים מציגים את פרטי התזונה בצורה כ"כ מעצבנת ומבלבלת. הם נוהגים לכתוב אחוזים מ"הצריכה היומית" של מינרלים לפי הRDA שנקבע בארה"ב
ואז גם צריך לדעת את המלצת הRDA לאותו מינרל, וגם לחשב את זה לפי גרם מתוך ה serving size
החשבון הזה ממש מטריד, וחבל שהם לא יכולים פשוט לכתוב כמה מק"ג יש על 100 גרם או גרם!

באתר שלהם כתוב שבאצות דולס יש 1169 מק"ג יוד על 7 גרם מוצר, שזה 167 מק"ג לגרם מוצר
ונראה שמבחינת הנתרן יש שם פי 3 יותר ממה שיש באצות נורי המגעילות שקניתי בסופר. 17.5 מ"ג נתרן לגרם מוצר
זה לא כזה נוראי, כבר יצא לי לקנות בסופר אצת נורי עם 80 מ"ג נתרן לגרם מוצר, טרפתי 2 אצות מבלי לשים לב לפרט הזה והרגשתי כאילו אני חוטף התקף לב :x
אבל עם האצות שיש בהן רק 5 מ"ג לגרם, לא היו תופעות כאלה שקשורות בלחץ הדם. אני משער שהייתי יכול לאכול שליש או חצי אצה בלי בעיה. עכשיו רק נותר לנסות
:)
http://www.seaveg.com/shop/index.php?ma ... &chapter=1
eilon

הודעהעל ידי eilon » ד' אפריל 02, 2014 4:45 am

אני רק אצטרך להזהיר את זוגתי שלא להשתמש בזה כמלח... לפי מה שאני רואה בשימוש לא אחראי עלולים לצרוך יותר מדי יוד, האם אני צודק?
אם כך אולי כדאי לי להזמין את ה Laver (נורי) מאשר את הדולס? כי יש בה עשירית מהיוד שבדולס
ואצת ה Kelp היא בכלל משוגעת... סכנת overdose ממש מעבר לפינה :)

כרגע אני רואה שחסר ב iherb את האצות של החברה הזו... יש את הדולס אבל אין את הנורי
ואת החברה של בת חן אני לא מוצא...
eilon

הודעהעל ידי בת חן » ד' אפריל 02, 2014 6:41 am

אם לא הייתי לוקחת את התוסף אולטרה קורט, הייתי לוקחת 4 גרם ליום בערך ואולי לא כל יום.

התוסף אולטרה קורט שאני לוקחת הוא fulvic\humic acid. זה בעצם משהו שמוציאים משכבה שנמצאת כמה מטרים מתחת לאדמה באיזור מסויים ביוטה שלפני שנים הייתה שם התפרצות געשית שכיסתה את הצמחייה וכלאה אותה במצב שבו הצמחיה לא עברה תהליך "התאבנות" מלא ולכן נשארו בה עדיין תרכובות אורגניות. יש בזה מעל 70 יסודות (מה שיש בעצם בטבלה המחזורית) שאנו צריכים במידה מועטה - אולטרה קורט. החומצה הפולבית וההומית הם קומפלקס שאליו קשורים המינרלים, כלומר, המינרלים לא נמצאים בצורה חופשית שאינה זמינה לגוף. אלה חומצות שיש באופן טבעי באדמה שלא הרסו אותה ומסייעות לצמחים להטמיע את המינרלים, כי הן הופכות את המינרלים לזמינים עבורו, בין היתר.

הענין הוא שהאופציות האחרות מבחינת תוספי מזון שיש בהם את היסודות האלו, פחות טובים למיטב הבנתי, יש בשוק מומיו\ שילג'יט שאני פחות בעד זה כיוון שזה סוג של "שרף" מסלעים, חומר צמיגי ושחור שלוקחים אותו מסלעים, אופציה נוספת היא תוספים של אלמוגים מתים, שאלה עוברים גם תהליך של התאבנות, או מינרלים שמזקקים ממי בריכות שנוצרו באופן טבעי באותו איזור ביוטה, או סלעים טחונים. כל הדברים שעברו התאבנות בעצם נפרדו מהמרכיבים האורגניים שלהם ונשארו רק\בעיקר האנאורגנים בניגוד לתוסף הזה שבו נשארו המרכיבים האורגניים שקשורים למינרלים ושבזכותם הגוף יכול לזהות את המינרלים ולהשתמש בהם.

מי צריך את זה? שאלה טובה... לדעתי האישית הוא נוגע לכולם והמחסור במינרלים האלה יעלה למודעות יותר ויותר עם השנים, תחשבי שרק לאחרונה התחילו לדבר על המחסור במגנזיום! זה מינרל שהוא יחסית יותר נפוץ מהאולטרה קורט ובהתאם, אנחנו גם צריכים אותו בכמות יותר גדולה. מדבירם היום יותר ויותר על כך שהאדמות הולכות ומתרוקנות ממינרלים חיוניים כמו מגנזיום, סלניום, יוד אבל כיאה לבני האדם, אנחנו תמיד קולטים את זה כשכבר מאוחר מידי.

כמו שאת הבי 12 הכחידו מאדמות חקלאיות והיום אנחנו סובלים מזה, גם תורם של המינרלים מגיע ותורם של האולטרה קורט יגיע בעתיד. יש היום מקרים שבהם מטפלים ביוד או באולטרה קורט כמו ליתיום בבעיות ומחלות מסויימות. אמנם הטיפול , הוא במינונים גבוהים, מצד שני, ייתכן שמרבית האנשים סובלים ממחסור באותו מינרל, כיוון שהוא לא בא מאמונה שלמה או מרצון טוב, או שיש אותו במזון\ מי שתיה או שלא, וסובלים מאותה בעיה אבל בדרגות שונות, כי הביטוי של מחסור תזונתי הוא לא "או שיש בצורה מאוד חזקה ובולטת או שאין בכלל" יש סקאלה רחבה, וכל אדם נמצא עליה איפשהוא וחווה תסמינים שונים או את אותם תסמינים בדרגות שונות.

כמו שדון בנט תיאר בסרטון על היוד, זה שכולנו לא מסתובבים עם גויטר לא אומר שאין לנו חוסר ביוד, זה רק אומר שאולי המחסור לא חריף כל כך כמו לאנשים שכן סובלים מגויטר, אבל מחסור קל יותר יכול לגרום, לדבריו, לירידה במנת המשכל.

יש בעיה לדעת מה המינון הרצוי של מינרלים וויטמינים כי ההמלצות המקובלות הן על פי הכמות המינימלית הדרושה למניעת מחלות מסויימות ולא בהכרח הרמה הרצויה, כמו למשל המינון המומלץ המגוחך של ויטמין סי, בנוסף, אין מספיק ידע על הדברים ולכן קשה לי לדעת מה המינון הרצוי של כל מינרל כמו יוד. בדיקות שעל פיהן מחליטים מה הגבול העליון לצריכה של מינרל או ויטמין מסויים לא נעשו בהכרח דרך מזון אלא כרכיב מבודד שמתנהג אחרת בגוף ולכן קשה לדעת איפה עובר הגבול העליון או התחתון.

אני רק רוצה להגיד שאת הכל יש לקחת בערבון מוגבל, כל מה שאני כותבת בהקשר הזה, זה לגמרי מהמסקנות האישיות שלי מהחומר הקיים ברשת וממה שלמדתי באורתומולקולריה וכימיה, אבל שוב, אין הרבה מידע על הנושא ולכן אני לא יכולה לומר שהדברים הם וודאיים. זה שאולטרה קורט הם רכיב חיוני לגוף, זה ידוע כמו שידוע שהגוף זקוק למינרלים וויטמינים אחרים, זה שכמותם הולכת ויורדת במזון, זה גם ידוע, אבל כיוון שבני אדם לא נועדו לחפור באדמה ולאכול עצים שנקברו תחתיה בשביל לקבל את אותם יסודות, אני לא באמת יודעת מה רמת היעילות של זה, היא מן הסתם פחותה מזו של מינרלים המגיעים דרך המזון הטבעי לנו, אבל מבחינתי זאת נראית לי כרגע האופציה הכי פחות מסוכנת וזו הפשרה שאני עושה כרגע (יש סיכון בליטול תוספים שעשויים מסלעים - התרכובות האנאורגניות שבהם יציבות מאוד ואין לגוף יכולת לפרק את התרכובות האלה, במקרה הטוב הוא לא מקבל מזה כלום ובמקרה הרע זה פסולת שאין לגוף יכולת להיפטר ממנה כי הוא לא מזהה את זה).

למי שלא מצא, זה הדולס שאני קונה
http://www.iherb.com/Bernard-Jensen-s-D ... =null&ic=5
בת חן

הודעהעל ידי אורנה » ד' אפריל 02, 2014 10:28 am

תודה רבה בת חן על ההסבר המפורט :)

את האצות אני הולכת להזמין, מישהו רוצה להצטרף? אולי נחסוך יחד עלות משלוח?
אורנה

הקודםהבא

תגיות נושא

חסרים תזונתיים

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 4 אורחים