יתר פחמימות לא משמין ?

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

יתר פחמימות לא משמין ?

הודעהעל ידי avi » ו' יולי 25, 2014 5:59 pm

קראתי פעם הרבה על תזונה...
ומה שקראתי זה שאם אני אוכל פחמימות מעבר לגבול הנכון שמחשבים לפי גובה משקל וכול מיני
אז אם אני עובר תגבול אז הפחמימה הופכת לשומן האם זה נכון ?
האם מדובר גם בפחמימה מפירות או שמדובר רק בפחמימה מלאה כמו אורזמלא לחם מלא וכול השאר ?
avi

Re: יתר פחמימות לא משמין ?

הודעהעל ידי ירדן » ש' יולי 26, 2014 4:44 pm

כל החברות הבריאות, הרזות ומאריכות החיים ביותר בעלום ניזונות מתזונה עתירת פחמימות, דלה בחלבון ודלה בשומן. קרא את הספרים "מחקר סין" של פרופ' קולין קמפבל ו"בריא בן 100" של ג'ון רובינס.

אותו "גבול" ואותו חישוב שאתה מדבר עליהם אינם נכונים. הגבול האמיתי יושב במקום שבו אתה אוכל הרבה יותר קלוריות ממה שהגוף שלך צריך, ולא יותר פחמימות ממה שקבעו תאגידי מזון שהאינטרס היחידי שלהם הוא כלכלי ולא בריאותי.

יש שלושה מאקרונוטריאנטים שמספקים לנו קלוריות: פחמימות, חלבונים ושומנים. השינוי באחוז החלבונים בתזונה של רוב בני האדם אינו משתנה בהרבה ולכן נוציא אותו מהמשוואה. מה שבעיקר משתנה זה אחוז הפחמימות והשומנים. זה או שתאכל תזונה עתירת פחמימות ודלה בשומן או שתאכל תזונה דלה בפחמימות ועתירת שומן. זה די מצחיק שמזהירים אותנו מלאכול הרבה פחמימות כי הן יהפכו לשומן אבל אומרים לנו שבמקום "עודף" הפחמימות צריך לאכול יותר שומן. אל תאכלו פחמימות כי הן יהפכו לשומן ובמקום זה פשוט תאכלו יותר שומן... לא נראה לך שמשהו פה לא הגיוני?

לפחמימות יש אפקט תרמי גבוה בעוד שלשומן יש אפקט תרמי מאוד מאוד נמוך. זה בעצם אומר שככל שתאכל יותר קלוריות מפחמימות לא מעובדות (פירות ודגנים מלאים) כך יותר קלוריות יתנדפו כחום ולא יספקו אנרגיה לגוף שלך ולא ילכו למאגרים. מה גם שהפיכת פחמימות מהמזון לריקמת שומן בגוף היא תהליך שבעצמו שורף קלוריות בעוד שהפיכת שומן מהמזון לריקמת שומן בגוף נעשית מאוד בקלות וכמעט לא שורפת קלוריות.

זה לא אומר שאי אפשר להשמין מפחמימות. ברור שאפשר. אם אני אתחיל לאכול באופן קבוע כל יום 4000 קלוריות מפירות, או לצורך העניין מאורז, ולא אגדיל בהתאם את כמות הפעילות הגופנית שלי אני אעלה במשקל. אני לא אעשה כזה דבר כי למה לי? אני מרגישה שבעה מכמות המזון שאני אוכלת, שהיא אגב יותר גבוהה מהרבה בחורות שאני מכירה ששוקלות יותר ממני. אפשר להשמין מכל דבר שאוכלים ממנו מעבר לצרכי הגוף אבל הרבה הרבה יותר קשה להשמין מפירות ומדגנים מלאים מאשר ממזונות מהחי ומזונות מעובדים. גם הרבה יותר קשה להגזים באכילה של פירות ודגנים מלאים לעומת מזונות אחרים. ושלא יהיה לך ספק, מזונות מעובדים שיש בהם סוכר ו/או חיטה כמו עוגיות, מאפים, גלידות, שוקולד הם כולם מזונות עתירי שומן. נכון שיש בהם פחמימות אך גם יש בהם הרבה מאוד שומן שכולל בהרבה מקרים גם שומני טרנאס. בוא נגיד דבר כזה: תמצא לי בן אדם אחד שאוכל רק פירות וירקות או אפילו שניזון מתזונה טבעונית מלאה דלת שומן ללא כל מזון מעובד שיש לו עודף משקל רציני. לא תמצא כזה אדם.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי avi » א' יולי 27, 2014 4:13 pm

וואי איזה השקעה ירדן ..
ממש תודה :)

לגביי הספר מחקר סין הוא ברשימה שלי בקרוב אני היקרא אותו.

הבנתי הכול רק דבר קטן
האם להשמין זה אומר יותר שומן או מבחינת מסה ?

למשל אם אני אוכל יותר מי 4000 קלוריות לדוגמא אז היתר יהפוך למסה ? או שלשומן ?
למשל אם אני יאכל הרבה פחמימות אז האחוז שומן שלי יעלה או שאני יעלה במשקל ??

המון תודה ירדן .
avi

הודעהעל ידי ירדן » ב' יולי 28, 2014 4:11 pm

אין בעד מה :)

להשמין הכוונה היא לאגור שומן ולא להעלות את מסת השריר. כדי להעלות מסת שריר צריך לעבוד בצורה נכונה בחדר כושר ולאכול מספיק קלוריות. אם רק אוכלים יותר מבלי להעלות את כמות הפעילות הגופנית אז אפשר להשמין. אבל כפי שכתבתי הרבה יותר קל להשמין ממזון מעובד ועתיר שומן מאשר מפחמימות לא מעובדות שעשירות בסיבים תזונתיים ויש להן אפקט תרמי גבוה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי avi » ב' יולי 28, 2014 7:58 pm

תודה רבה ירדן . :)
למזלי אני כן בחדר כושר :]
והמטרה שלי להיות מאוד מאוד מחוטב ואני כזה... אבל אני רוצה להגיע למקסימום האפשרי :)

אוכל שבושל במים למשל זה נקרא מעובד ? למשל אורז זה מעובד ?
או שיש רמות לעיבוד ?? או שכחול שהאוכל עבר יותר שינוים אז הוא מעובד יותר ?

תודה :]
avi

הודעהעל ידי ירדן » ג' יולי 29, 2014 2:52 pm

הכוונה שלי במזון מעובד היא לא אורז (מלא) שבושל במים אלא מוצרים שזוקקו מחלק מהמרכיבים שלהם כמו למשל סוכר לבן/חום, שמנים נוזליים, אורז לבן וכו' ומוצרים שהוכנו מראש באיזה מפעל כמו למשל קורנפלקס, קרקרים, ביגלה, עוגיות, מוצרי חלב, אבקת מרק, ממרחים וסלטים מוכנים, מאפים... כל דבר שיש לו "רשימת מרכיבים" לרוב יהיה מעובד.

אגב, רוצה להראות מחוטב יותר? תוריד את המלח מהתפריט כולל כל מוצר מעובד ומהחי (כי הם מכילים כמות נתרן גבוהה). מלח גורם לאגירת נוזלים ולכן נותן מראה מנופח/שמן יותר.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי avi » ג' יולי 29, 2014 9:41 pm

תודה על התשובה ירדן .
לא אוכל בכלל מוצרים מין החי חוץ מי פעם בשבוע ובאירועים מיוחדים .
למרות שכול העולם משגע אותי שאני דופק וואלה אין לי כוח לשכנע תאנשים .... !!
לגביי מלח תאמת לא נוגע בכלל אולי ממש קצת לא יותר ....
אבל נקפיד להוריד כמה שיותר .

ורק בשביל להיות בטוח
לחם לבן או אורז לבן או ספגטי לבן זה נחשב למעובד ?
לא נכון ? (אני בכול מצב אוכל מלא אבל חשוב לי לדעת )

ואני ממש ממש מחוטב אבל תמיד יש עוד מה לשפר :)
avi

הודעהעל ידי ירדן » ד' יולי 30, 2014 4:49 pm

כן, כשאני אומרת מזון מעובד אני מכוונת גם לאורז לבן ומוצרים מקמח לבן. כל המוצרים האלו חסרים את הסיבים והערכים התזונתיים שהיו בהם.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי avi » ה' יולי 31, 2014 7:57 am

הבנתי, תודה רבה ירדןן !!

מה לגבי קוסקוס ? כיסולת מלא יש רק בקוסקוס מוכן ?
יש לך מושג ירדן ?
avi

הודעהעל ידי ירדן » ה' יולי 31, 2014 4:26 pm

בעיקרון אני ממליצה להימנע מכל דגן שמכיל גלוטן (חיטה, שעורה, שיפון וכוסמין). הימנעות מגלוטן טובה למוח, טובה לעיכול, טובה למשקל וטובה להרבה דברים אחרים.

עדיף להתבסס על ירקות עמילנים כמו בטטות ותפו"א, דגנים כמו אורז מלא, קינואה, דוחן, אמרנט, כוסמת, וקטניות כמו אפונה צהובה וירוקה, חומוס, שעועית מש ועדשים בשלל צבעים.

אבל אם אתה אוהב קוסקוס אז תאכל.

מה שהכי חשוב זה שהתזונה שלך תתבסס על בעיקר פירות, ירקות, דגנים מלאים וקטניות וכמה שפחות או לא בכלל מזון מהחי ומזון מעובד. ככל שתקרא יותר מידע על תזונה מלאה מהצומח ותצפה בהרצאות וסרטים על הנושא כך תלמד יותר ותשתכנע מה באמת טוב עבורך וגם תהיה לך את המוטיבציה להשאיר מאחור את כל מה שיש לו פוטנציאל להזיק לך.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הבא

תגיות נושא

אפקט תרמי, עליה במשקל

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 7 אורחים