מסתרי היקום...

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

מסתרי היקום...

הודעהעל ידי anat » ג' אוגוסט 19, 2014 10:22 am

ישנם כמה נושאים שאני תוהה לגביהם לא מעט ומתקשה למצוא הסבר. אשמח ללמוד מנסיונכם:

1. לאחר אכילת פירות (בעיקר אך לא רק), הניבים שלי (ובפרט הימני בלסת העליונה) מצופים בשכבה מחוספסת שלא פשוט להסיר בצחצוח.
אני מרגישה שממש יש צורך לשייף את הניב עם המברשת וגם זה לא תמיד עוזר (לפעמים בלית ברירה אני פשוט "מגרדת" את הציפוי הזה עם הציפורן... כן ייאייקס, אני יודעת :? )
ברור לי שצחצוח אגרסיבי פוגע בשכבת האמייל ואינו מומלץ, אך יש לי חשש רציני יותר מהאלטרנטיבה (אממ...רקבון?!) במידה והניבים לא ינוקו היטב.
אציין בהקשר זה שקנו לי מברשת חשמלית עם 3 סוגי ראשים ליום ההולדת, אך הרגשתי שאף אחד מהם לא מצליח להסיר את השכבה המחוספסת- רק צחצוח ידני.
בסה"כ השינים שלי תמיד היו בריאות מאוד (טפו טפו) וזכו לעיטורי כבוד משינניות, אבל נראה שלניבים יש נטיה מיוחדת לצבור סחלה ובלי (או עם) קשר, צבעם צהבהב ביחס ליתר השיניים.
בנוסף, לאחרונה, השיניים (הטוחנות בעיקר) נעשו רגישות יותר לקור.
אני די מקפידה לצחצח במים לאחר ארוחת פירות גדולה או אם מדובר בפירות מכתימים או סיביים יותר (אתם יודעים מי אתם!) אבל מעניין אותי לדעת אם יש פתרון קצת פחות אלים ממה שעבד עבורי עד כה.

2. כשאני מבצעת פעילות אירובית אינטנסיבית במקום חם (בסטודיו שאני רוקדת בו למשל, חם מאוד בשעות מסוימות של היום והאוורור לא מספיק),
אני מסיימת את האימון עם כאב ראש שמלווה אותי כל היום ולפעמים נפתר גם בעזרת משככי כאבים.
זה קורה ללא קשר לכמות המים שאני צורכת במהלך ולאחר האימון.
הבעיה הזו מצערת אותי מאוד, כי בעקבותיה הפסקתי ללכת בחודשי הקיץ (ליתר דיוק החל ממאי- כשנעשה חם) לשעורי סטודיו של שישי בבוקר - אחד הדברים היותר חביבים עליי.
מישהו מכיר ויודע מה גורם לבעיה ואיך ניתן לפתור זאת?

3.אחרונה חביבה: "תעלומת המנגו האלכוהולי". :mrgreen:
לעתים קרובות אני אוכלת מנגו בשל אך טרי למראה (כלומר כזה שאין עליו סימנים שמעידים על הבשלת יתר) וממש מרגישה אפטר טייסט אלכוהולי.
ברור לי שאלוכוהול הוא תוצר של פירוק סוכרים, אך האם הגיוני שזה יקרה במנגו שרק הגיע מהירקן והוא מוצק ובצבעים הנכונים?
לפעמים גם יש אפטרטייסט אלכוהולי או סתם מוזר רק בחלקים מהמנגו. לעתים קרובות זה באזור הגזע\הגבעול.
מדובר במנגו'ז מאיה (אבל יש מצב שהבעיה קרתה גם עם זנים אחרים) "רגילים", ולא בתוצרת אורגנית.
האם טעם הלוואי יכול להגיע מחומרי ההדברה? עד כמה מזיקה אכילת מנגואים עם אפטר טייסט כזה?

תודה והמשך שבוע מתוק :D
anat

Re: מסתרי היקום...

הודעהעל ידי anat » ג' אוגוסט 19, 2014 10:31 am

אציין בהקשר לסעיף 2 גם שבאופן כללי אני רגישה מאוד למחסור בחמצן טרי.
אם אני נמצאת בחלל סגור שאין בו סירקולציה (מספיק שכיבו בעבודה את המיזוג ל5 דקות), אני מתחילה להרגיש לחץ ברקות, כבדות בעיניים וכאב הראש לא מאחר להגיע.
זה היה כך מאז ומתמיד ואנשים תמיד בטוחים שאני סובלת מגלי חום, למרות שלרוב הטמפרטורה אינה הבעיה, אלא המחסור בחמצן.
תוהה אם זה קשור איכשהו לעניין ואם יש מה לעשות.
anat

הודעהעל ידי ירדן » ג' אוגוסט 19, 2014 4:56 pm

1. אין לי ממש הסבר לזה. אם זה היה קורא רק אחרי אכילת פירות אז הייתי אומרת שזה אולי בגלל שאת לא אוכלת פירות בשלים מספיק (חומציים מידי) אבל אם זה קורה גם עם מזונות אחרים אז אני לא יודעת. זה קורה רק בניבים? זה התחיל רק לאחרונה או שהיה קורה לך גם קודם?

לגבי צחצוח שיניים. כפי שכתבת צחצוח אגרסיבי אינו טוב ואני תמיד ממליצה להשתמש במברשת עדינה (extra soft) ולצחצח בעדינות ומאוד ביסודיות, אבל לא מומלץ לצחצח מיד אחרי הארוחה, בעיקר לא אחרי פירות חומציים. בזמן הארוחה השיניים נחשפות לחומצות שבמזון ובין הארוחות הרוק צריך לנקות את השיניים והאימייל בונה עצמו מחדש. אחרי האכילה השיניים נמצאות במצב רגיש יותר ולכן צחצוח בזמן זה יכול לפגוע באימייל. עדיף לשטוף את הפה במים בלבד ולחכות פרק זמן מסויים לפני הצחצוח.

2. נראה לי שהדרך לפתור את זה היא להתאמן במקום מאוורר או בחוץ... אולי את יותר רגישה לכל הכימיקלים שיש סביבנו בכל מקום וזה בעיקר בא לידי ביטוי כשאת במקומות סגורים וחנוקים. אין לי רעיונות אחרים... שאלת את הרופאה שלך לגבי זה?

3. הפרי יכול לתסוס גם אם הוא קיבל מכות לפני שהוא הגיע אליך. הרבה פעמים החקלאים/סוחרים לא מתייחסים מספיק בעדינות לפירות ובהחלט יצא לי לזרוק מנגואים עם טעם אלכוהולי או פפאיות שהעלו עובש לפני שהבשילו. זה ממש מתסכל. אם זה לא טעים ומתוק כפי שזה צריך להיות אז אל תאכלי... אחת הבעיות העיקריות שלנו כצרכני פירות היא שהרבה מהאנשים שמגדלים ומוכרים את הפירות לא באמת אוכלים פירות בעצמם ולכן לא מבינים מה זה פרי בשל ואיכותי.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי anat » א' אוגוסט 24, 2014 11:03 am

תודה, ירדנו'ש :)

השכבה המחוספסת על השיניים (פלאק, אולי?) היא לא משהו חדש אצלי, אני חושבת.
אולי פשוט נעשיתי מודעת יותר ואולי זה עניין של השנה פלוס האחרונה, אבל זה בטוח לא הגיע בעקבות התזונה הפירותית.
זה כן נעשה מובחן יותר עם 811, כי זה קורה בעיקר לאחר צריכת מזונות ומשקאות עתירי סוכר (בן זוגי היה מתלונן על התחושה הזו כשהיה שותה קולה רגילה).
כדי לסבר את האוזן, עם בננות ואבטיחים למשל, ה"ציפוי" על השיניים דחוס ומחוספס יותר, מאשר לאחר אכילת תפוח או אפרסק.
לגבי המיקום, הניבים הכי מועדים לזה (אני חושדת בשכבת האמייל הדקה שם- הם צהובים יותר משאר השיניים כאמור) ובפרט (!) ניב ימין בלסת העליונה.

בכל אופן, איזה פרק זמן מומלץ לחכות לפני הצחצוח? חצי שעה? שעתיים?

תודה על יתר התשובות.
anat

הודעהעל ידי ירדן » א' אוגוסט 24, 2014 5:45 pm

אין בעד מה :)

כדאי לחכות שעתיים-שלוש בין הארוחה לצחצוח. קורה שאני אוכלת עוד פרי או שניים לפני השינה ואחרי זה מצחצחת שיניים אבל לרוב אני מקפידה על העניין.

כדי לא להפריע לשיכבת האימייל להיבנות כדאי לעשות כמה דברים:
1. להקפיד על ארוחות מסודרות ולא לנשנש לאורך כל היום.
2. לא להגזים באכילת פירות יבשים כי יש להם נטיה להידבק לשיניים. גם למזון שומני (כמו למשל אגוזים) או מבושל יש יותר נטיה להידבק לשיניים מאשר למזון עתיר מים.
3. לא לצחצח מיד לאחר הארוחה, במיוחד לא אחרי פירות חומציים. במקום זה ניתן לשטוף את הפה במעט מים לאחר כל ארוחה.
4. להעדיף בעיקר מזונות שיש להם תגובה בסיסית בגוף ולא חומצית. מזונות שמייצרים חומציות גורמים לגוף להוציא סידן מהעצמות והשיניים על מנת לשמור על רמת חומציות תקינה בדם. מזונות בסיסיים- הרוב המוחלט של הפירות והירקות. מזונות חומציים- מזון מעובד, קפה, דגנים, אגוזים (וכמובן שגם מזונות המחי הם חומציים ביותר).
5. לא להשתמש במשחת שניים שמכילה גליצרין. הגליצרין מצפה את השיניים ומפריע לתהליך הרה-מינרליזציה. במקום משחת שיניים אני משתמשת באבקת חימר ירוק. אפשר להשתמש בה יבשה כפי שהיא אבל מי שלא אוהב יכול להכין ממנה משחה בעזרת מים ומעט שמנים אתריים. לא מצאתי משחת שניים טבעית ללא גליצרין או ללא סודה לשתיה או מלח.
6. כמובן שחשוב להקפידה על אכילה מספקת של מזון איכותי ולדאוג לרמת ויטמין D טובה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ירדן » ב' ספטמבר 08, 2014 4:28 pm

לאחרונה יוצא שאני אוכלת יותר תמרים יבשים מבדרך כלל אז רק רציתי להוסיף שמיד אחרי אכילת תמרים (אם אני בבית) אני כן מצחצחת שיניים. תמרים ופירות יבשים אחרים מאוד נדבקים ויש להם פוטנציאל לגרום לבעיות. אחרי פירות עתירי מים אני לא מצחצחת אלא רק שוטפת במים.

עוד דבר שרציתי להוסיף הוא ששמתי לב שדווקא מאז שאני לא מצחצחת עם משחת שניים אלא עם חימר ירוק אז הצחצוח שלי יותר יסודי ויותר ארוך. עם המשחה וכל הקצף שנוצר וטעם המנטה החזק יש אשלייה של נקיון גם אם לא מקפידים על צחצוח מספק. ברגע שנגמלים ממשחת שיניים מקציפה אז יותר קל לצחצח תוך תשומת לב ולא כלאחר יד, כך זה לפחות מהנסיון האישי שלי.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי anat » ב' ספטמבר 15, 2014 12:19 pm

תודה ענקית!
anat

הודעהעל ידי anat » ב' ספטמבר 15, 2014 12:21 pm

היכן אמרת שאת קונה אבקת חימר ירוק לצחצוח?
anat

הודעהעל ידי ירדן » ב' ספטמבר 15, 2014 5:28 pm

יש בחנויות טבע וגם אפשר להזמין מאייהרב.

עכשיו מאוד נוח לי להשתמש בחימר ירוק אבל בהתחלה זה היה מוזר. אם את לא אוהבת את זה יבש אז נסי להכין כמות קטנה עם מעט מים ומעט מאוד שמן אתרי מנטה.

אפשר להשתמש בזה גם כמסכה לפנים (לא ניסיתי).
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

שיניים

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 4 אורחים