כמה שאלות בנוגע לתזונת 801010

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

כמה שאלות בנוגע לתזונת 801010

הודעהעל ידי סופי » ב' פברואר 02, 2015 6:52 pm

היי לכולם, אני חדשה בפורום :mrgreen:
אני כבר 8 חודשים אוכלת 100% תזונה טבעונית נאה (לפני כן הייתי טבעונית במשך 3 שנים ולפני כן צמחונית 10 שנים) ואני אוהבת את התזונה הזו! טוב לי, אני אנרגטית, ירדתי בכ-35 ק"ג (וזה היה בקלות יחסית), אני אוכלת לרוב ירקות ועלים אורגניים, פירות בדרך כלל לא אורגני (כי זה נורא יקר) - לפעמים מתפנקת עם תותים אורגניים או בננות, אוכלת הרבה תמרים (גם אורגניים), מעט מאוד אגוזים, לעיתים אבוקדו, ולעיתים טחינה גולמית מלאה בתהליך קר (אמארה, שנחשבת RAW). אני לא מהפנאטים ולכן לא מגדירה את עצמי כ-801010, אני כן אוכלת לעיתים שום (ממש לפעמים), הסלט שלי מתובל בלימון ובממש מעט מלח, ויש עוד אי אלו דברים טבעיים ונאים שאני אוכלת למרות שאינם מופיעים בתזונה - אני גם לא סופרת קלוריות, לא בודקת כמה ויטמינים הכנסתי או כמה שומנים, פשוט משתדלת לאכול רק כשרעבה ומפסיקה לאכול כששבעה וכמובן הכל חי וטרי!

עכשיו, למה ההקדמה הארוכה והחופרת הזו? כי יש כמה דברים שמאוד מאוד מפריעים לי בגישה של התזונה הזו והייתי רוצה להציג אותם ואולי לקבל כמה תשובות או הבהרות לגביהם:

1. העיקרון העיקרי העומד מאחורי התזונה הזו הוא שזו התזונה הטובה לנו ביותר, לפי הבנתי זה מבוסס על התזונה של בעלי החיים הקרובים אלינו ביותר הלא הם הקופים. פה יש בעיה רצינית וסתירה ענקית שאני לא מצליחה להבין: ממשפחת הפרימטים הפרימט שהכי קרוב אלינו זו השימפנזה. השימפנזים הם חיות אלימות ומפחידות למדי, הם אוכלים בשר ולעיתים אף בשר שימפנזים אחרים. אני לא טוענת לרגע שאני בעד אכילת בשר - אבל איך התזונה הזו יכולה להיות מבוססת על תזונת קרובי המשפחה שלנו אם קרובי המשפחה שלנו הם אוכלי כל?
2. הפרימטים ניזונים מהרבה חלבון מהחי - הם אוכלים זחלים, נמלים, תולעים למיניהן ועוד חרקים שונים (כאן אני מדברת על כל מיני פרימטים, לא רק שימפנזים), וחלק מהם ניזונים אף מבשר. אז מהיכן מגיעה הטענה שעלינו להפחית בחלבון?
3. הפרימטים, וכל בעלי החיים בעצם ניזונים ממה שיש בטבע - אם קוף מגיעה לעץ אבוקדו למשל (סתם דוגמא אקראית לפרי שומני), הוא לא יאכל חצי אבוקדו ביום, כי יותר מזה זה כבר יותר מדי שומן - סביר להניח שהוא יאכל כמה שנכנס, אולי 3-4 ואף יותר אבוקדואים, כי מי יודע מתי בפעם הבאה הוא יגיע לעוד עץ שופע? מי יודע מתי הוא ישיג אוכל שוב?... אז איך נוצרה ההגבלה הבלתי טבעית הזו על כמויות השומנים והחלבונים?
4. אף חיה לא סופרת קלוריות, איך הגעתם לזה שצריך לצרוך יותר מ-2000 קלוריות ביום? (אני אגב ממש לא סופרת!)
5. אם לא נלך רחוק ונסתכל על בני האדם עצמם, על שבטים שחיים ביערות הגשם ועל מנהגים של שבטים עתיקים כדוגמת האבוריג'ינים - הרי הם אוכלים כמעט הכל! שורשים רעילים שהם מבשלים מספר פעמים על מנת להוציא את הרעילות, עלים, דגים, בשר... מה שיש אוכלים, אי אפשר להיות בררן כשאתה חי בטבע. אז שוב, מאיפה הרעיון לתזונה הזו? ואגב זו תזונה שלא מתאפשרת להרבה מתושבי העולם כיום, גם בגלל שזו תזונה יקרה מאוד! וגם בגלל שלא בכל מקום יש פירות טריים זמינים - השפע הזה שמוכר לנו כיום, הוא שפע מערבי שמתקיים בתקופה האחרונה, זה שפע שהאדם מעולם לא חווה לפני כן, וגם היום לא כולם יכולים לחוות אותו - אז איך אתם מצפים, מאדם שחי באלסקה למשל, או בקנדה, לאכול כל היום פירות וירקות טריים, כאשר לא בטוח שיש לו פירות וירקות זמינים?
6. ישנה טענה שזו תזונה שהאדם ניזון בה בתקופה בה הוא התפתח, לפני שיצא מאפריקה. אז קודם כל, איך אתם יודעים?
ודבר שני, זה היה לפני עשרות אלפי שנים, גם אם זו הייתה התזונה הראשונית של האדם (ואני די בטוחה שזו לא הייתה) האדם השתנה והתפתח. ולפי דעתי ולפי הנתונים שבידינו - האדם הוא בעל חיים אוכל כל - כן כן, גם חלבון מן החי. הגוף שלנו הסתגל למה שהיה, ומה שהיה זה אלפי שנים של אכילת בשר. איך אתם מסבירים את זה? איך זה מסתדר לכם? אנחנו משתנים ומתפתחים והגוף שלנון מסתגל...

אז בסופו של דבר אני יודעת שזו תזונה מדהימה, ולי היא מאוד מתאימה, אבל לא בטוח שהיא מתאימה לכולם, ולא בטוח שזו התזונה ה"טבעית" לאדם, כפי ששמעתי רבים מכנים אותה, וגם לא כולם יכולים להרשות לעצמם את התזונה הזו.

הייתי שמחה לקבל מענה :?:

תודה
סופי

Re: כמה שאלות בנוגע לתזונת 801010

הודעהעל ידי יונתן » ב' פברואר 02, 2015 10:43 pm

היי, סופי, ברוכה הבאה :D

יש לנו המון מאמרים בנושא תזונת האדם הקדמון, מלאים בתשובות מפורטות, כולל הפרכות המיתוסים שהאדם הוא אוכל כל וגדיעת טענותיהם של האנשים המנסים לקדם תזונה מן החי באצטלה מדעית, המכונים במקומותינו "פליאוליטים":

תזונת האדם - סקירה היסטורית

מה אכל האדם הקדמון

האם יש מחקרים מדעיים שתומכים בתזונת 80/10/10?

מהו מזון לבני אדם?

תזונת פליאו: מדע או דת?

האם אפשר לחיות כמו האינואיטים?

הסוד הקדמוני של דעאל שלו

אם את באמת מתעניינת בנושא ורוצה הבנה מקיפה של הנושא, אני ממליץ לך להתעמק במאמרים, כולל תגובותינו למחאות מצד אוכלי הבשר.

בכל מקרה אנסה לתת לך כמה תשובות נקודתיות לשאלותייך:
1. תזונת 80/10/10 היא תזונת האדם, שהתפתח אמנם מהפרימטים אך יש בו מאפיינים נוספים (כמו הגדלת נפח המוח, הקטנת אורך המעיים) שהתפתחו מאחר שהאדם התמחה באכילת פירות והמעיט באכילת עלים, בניגוד לפרימטים שתזונתם מבוססת יותר על עלים. ההשוואה לקופי האדם מתבצעת לצורך מציאת קווי דמיון, לא מתוך טענה שאנחנו זהים להם לחלוטין. הם בעל החיים הכי קרוב אלינו, ואכן יש קווי דמיון רבים בין תזונתו לתזונתם. מן העבר השני, אין כמעט דמיון אבולוציוני בין בני האדם לבין אריות או פרות, ולכן קשה לטעון מההיבט הזה שתזונתו צריכה להתבסס על נבלות או עשב.
תזונתו של השימפנזה בתנאים אידיאליים תהיה פירות ועלים בלבד, והוא אינו בעל חיים מפחיד ואלים. סרטי הטבע שמראים שימפנזים צדים לא מציגים תופעה יומיומית, ובכל מקרה מראים שימפנזים שאינם חיים במצבם הטבעי, אלא לאחר שבני האדם השתלטו על חלקים גדולים בטריטוריה שלהם, גרמו לצפיפות רבה והגדילו את התחרות ביניהם. אין זה שונה ממצבם של כלל בני האדם שנלקחו מאורח חייהם הטבעי ונאלצים ברובם לחיות בצפיפות, בעוני ובעבודה קשה, ולכן נפוצים הפשע, האלימות והמלחמות בחברה שלנו. שימי לב גם ששימפנזים יכולים לצוד, היות ששימפנזה ממוצע חזק בערך פי 5 מגבר ממוצע. אף אדם לא יוכל לצוד בעל חיים בכוח זרועותיו בלבד (אם לא נחשיב תרנגולת מבויתת), ומעטים מאוד האנשים שיהנו לאכול בשר נא על גוויה טריה, אין לנו את האינסטינקטים לזה. לבעלי חיים שהתפתחו אבולוציונית על בשר, יש אינסטינקטים לזה גם אם לא ראו בשר נא מימיהם. החתולים שלי אכלו מגיל 0 רק מזון מעובד, אבל יום אחד הבאתי להם בשר נא, וברגע שפתחתי את האריזה הם קפצו בכל הבית וצרחו בהתלהבות, בלי שהם אפילו טעמו את זה עדיין.

2. אין כל בסיס לטענה שהפרימטים אוכלים הרבה חלבון מן החי, זה משול לטענה שאריות אוכלים הרבה סוכר כי יש מזון צמחי לא מעוכל בקיבות בעלי החיים שהם צדים. הרוב המכריע של תזונת הפרימטים מבוססת על פירות ועלים, וגם אם פה ושם הם אוכלים חרקים, צריך לאכול כ-5000 נמלים כדי לקבל גרם אחד של חלבון מן החי, הדבר בשום אופן לא מעלה את צריכת החלבון היומית שלהם מעבר ל-10%.

3. באופן טבעי יש פחות פירות עתירי שומן בסביבה שבה התפתחו בני האדם והשימפנזים ביערות הגשם והסוואנות של אפריקה, האבוקדו מוצאו ממקסיקו ורוב מיני האגוזים מוצאם מאקלים קר. בכל מקרה, מחזור החיים של עצים המניבים פירות שומניים הוא בדרך כלל מתן הפרי בסתיו, בתיאום עם בעלי החיים שצריכים את תוספת השומן הזה לקראת החורף הקר והארוך. אבל גם אם אדם או שימפנזה ייתקל בעץ אבוקדו בסתיו, זה לא יהווה בעיה, כי לאורך רוב השנה הוא ימשיך לאכול בעיקר פירות מתוקים דלים בשומן וממוצע השומן הכלל שנתי בתזונה יישאר נמוך. הפיזולוגיה של בני האדם מאפשרת לנו לאכול כמות גדולה של שומן בארוחה אחת, בניגוד למשל לג'ירפים, שאין להם כלל כיס מרה, אך אנחנו לא מסוגלים להישאר בריאים עם כמות גדולה של שומן בתזונה לאורך זמן.

4. באופן אישי אני לא סופר קלוריות, ותמיד אוכל כמה שבא לי, שזה בדרך כלל בסביבות 3,500 קלוריות (ואני שוקל 68 ק"ג). מניסיון רב עם עצמי ועם אנשים רבים שהנחיתי בתזונה, אנשים מתקשים בהתחלה לאכול מספיק וזה מוביל פעמים רבות לעייפות בלתי מוסברת, לחשק עז למזון מבושל או שומני ולכישלונות ביישום התזונה, לכן אנחנו ממליצים לאנשים בתור התחלה לשים לב שהם אוכלים מינימום מסוים של קלוריות. שימי לב גם שאין דינה של קלוריה ממזון צמחי מלא כקלוריה ממזונות אחרים (קראי במאמר: האפקט התרמי של המזון). בנוסף, חלק גדול מאורח החיים של 80/10/10 הוא דגש על פעילות גופנית בריאה וחיטוב הגוף, ולכך דרושות עוד קלוריות. שימי לב גם שאת נמצאת בתקופה של ירידה מאוד גדולה במשקל, ומאגרי השומן שלך מספקים לך תוספת אנרגיה משמעותית. כשתגיעי למשקל תקין ייתכן שתזדקקי לכמות נוספת של מזון.

5. כמו בדוגמה של השימפנזים, כל השבטים הילידיים היום לא מתקיימים על הטריטוריות הגדולות הדרושות להם להשגת מזונם הטבעי, אלא נדחקו באלימות לסביבות צחיחות ולא פוריות, ולכן הם חייבים לאכול כל מה שיש. בנוסף, הבישול הוא תגלית חדשה יחסית בתולדות המין האנושי (לכל היותר מאה אלף שנה, בעוד המין האנושי קיים כ-2.5 מיליוני שנה), ובלעדיו בני האדם לא יכלו לאכול לא בשר ולא שורשים רעילים. התפתחותו האבולוציונית של האדם הגיעה לשיאה זמן רב לפני התחלת השימוש באש. מבחינת שפע פירות וירקות, למעשה ההיפך הוא הנכון. בטבע קיימים אלפי מינים וזנים של פירות שאנחנו כלל לא מכירים, וזו החקלאות המודרנית שצמצמה את מגוון הפירות והירקות למבחר הקטן שקל לשווק ולהאריך את חיי המדף שלהם. הפירות והירקות יקרים רק בגלל פערי התיווך, ולמעשה מכל בחינה, לגדל פירות דורש הכי מעט שטח, מים, נפט וכל שאר המשאבים הדרושים לגידול מזון. אלמלא שעבוד רוב האדמות הפוריות לגידול בעלי חיים והמזון להאבסת בעלי החיים היה אפשר לגדל די והותר פירות וירקות להזין את כל אוכלוסיית העולם באחוז זעיר מההשקעה העולמית כיום על ייצור מזון. וחוץ מזה, כיום מגיעים פירות וירקות טריים לכל רחבי הגלובוס, ויש לא מעט פרוטריאנים בקנדה, ברוסיה, בשוודיה וכו'.

6. האדם אינו אוכל כל, בדיוק כמו שהפרה אינה אוכלת כל רק בגלל שמאביסים אותה בחלבון מן החי במשקים המתועשים. לכל בעל חיים יש את המזון הטבעי לו, וזה המזון שהוא יכול לאכול ללא מאמץ, בישול או עיבוד, המזון שהכי יערב לחיכו, והמזון שעליו הוא ישגשג יותר מכול. קראי עוד על כך בפירוט במאמרים שקישרתי לך.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי סופי » ג' פברואר 03, 2015 5:52 pm

תודה רבה על התגובה המפורטת!

לגבי מה שענית לי ב-6, קשה לי לקבל זאת, כי על פי נתונים רבים מדי האדם מצטייר כאוכל כל. לאורך אלפי שנות התפתחותנו אכלנו בשר (ואני לא תומכת באכילת בשר! אני רק מנסה להבין את ההגיון שמאחורי זה), בתחילה בשר נא ובהמשך בשר מבושל, ביצים, ובעצם הפירות הם החלק הקטן יותר בתזונה שלנו, וזה כך כבר עשרות אלפי שנים, אז גם אם בהתחלה כשהתחלנו להתפתח אכלנו בעיקר פירות, מאז עברו הרבה מים בירדן, והמשכנו להתפתח. אף מין לא נתקע בהתפתחות, מה שהיה אידיאלי לנו בתחילת התפתחותנו, לא בטוח שיתאים כיום, או להפך, מה שלא היה טוב לנו, ייתכן וגופנו הסתגל אליו...

לגבי אכילה ללא מאמץ - גם בעלי החיים הטורפים אוכלים במאמץ, למרות שזה האוכל הטבעי להם! לאכול זברה דורש הרבה מאמץ והרבה שעות עיכול, אבל אנחנו לא נטען שבשר הוא לא אוכל טוב לאריות כי הוא דורש מאמץ במאכל ובעיכול...
אז בדיוק כפי שאריה יעכל בשר במשך 6 שעות (בערך...) כך גם אדם יעכל בשר במשך זמן ארוך יותר מאשר עיכול פירות. זה לא אומר שזה לא המזון הטבעי לנו...
סופי

הודעהעל ידי יונתן » ג' פברואר 03, 2015 6:18 pm

היי, סופי

תיאוריית האדם האוכל-כל היא מיתוס, שהתקבע בתרבותנו עקב תפיסתנו האנתרוצנטרית שמנסה להוכיח שהאדם הוא נזר הבריאה, ראש פירמידת המזון והשליט הבלעדי של כדור הארץ, אבל למעשה אין כל נתונים מוצקים שמראים שהאדם הוא אוכל בשר מטבעו, רק פרשנויות ותיאוריות. למעשה, רק החל מהמאה ה-20, עם התפתחות המשקים המתועשים, החלו אנשים לאכול מזון מן החי באופן קבוע, ולא רק בחגים. ראיות אנטומיות, פיזיולוגיות ואקולוגיות מראות בפירוש שבני האדם לא יכלו לאכול בשר במהלך תקופת ההתפתחות האבולוציונית שלהם באפריקה, ובטח שלא בשר נא. במאמרים שקישרתי לך יש נתונים מפורטים מאוד שמסבירים זאת.

הכוונה במאמץ אינה שלא צריך להשקיע אנרגיה כדי להשיג את המזון, אלא שיש התאמה אבולוציונית שהופכת את השגת המזון המסוים לקל יחסית. אריה אמנם צריך להיאבק בזברה כדי לטרוף אותה, אך יש לו את האלמנטים האנטומיים והפיזיולוגיים לעשות זאת. בן אדם שינסה להיאבק בזברה - זו הזברה שתהרוג אותו. מן העבר השני, בן אדם יכול לטפס בקלות על עץ ולקטוף פרי בכף יד שמותאמת באופן מוחלט לקטיפה ולקילוף הפרי, ואילו אריה לא יוכל לעשות זאת. כל בעל חיים מותאם באופן אבולוציוני למזון שעליו הוא משגשג.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי סופי » ג' פברואר 03, 2015 8:48 pm

אין צורך לנסות לשכנע אותי, אני כבר משוכנעת :)
ובכל זאת...
לאדם, לעומת בעלי חיים אחרים יש יכולות שכליות מפותחות יותר וידיים, מה שבעצם איפשר לו להתפתח למה שהוא היום. אז נכון שכוח פיזי זה לא הצד החזק שלנו ולא יכולנו לצוד זברה, אבל ידוע שבעבר האדם כן היה צד, בעזרת "תחבולות" כאלה ואחרות ובעזרת כלים שהוא פיתח לכך.
בנוסף, הפירות בטבע הרבה יותר קטנים ולא מספקים מהפירות המוכרים לנו היום שעברו אינספור שינויים, בין אם הכלאות או הנדסה גנטית.
ועוד דבר, יש שבטים שחיים ביערות הגשם שמנהלים כמעט את אותו אורח החיים שניהלו לפני הכיבושים, האלימות וכו', והם כן צדים, והם כן אוכלים אוכל מבושל...
סופי

הודעהעל ידי יונתן » ג' פברואר 03, 2015 9:17 pm

את פשוט צריכה להבין את סדר האירועים. נכון שבעבר האדם צד, אבל מדובר בתופעה בת כמה עשרות אלפי שנים בלבד, שהחלה זמן רב לאחר שהמין האנושי הגיע לשיא התפתחותו האבלוציונית, ואי אפשר לטעון שיש לה השפעה על התפתחותו של האדם בדיוק כמו שאי אפשר לטעון שעצם המצאת המחרשה מוכיחה שהאדם התפתח אל דגנים מעובדים.
הפירות בטבע עשירים ומתוקים הרבה יותר מהפירות התעשייתיים של ימינו, שההכלאות שבוצעו בהם נועדו להגדיל את ערכיהם השיווקיים, לא את ערכיהם התזונתיים. קראי את המאמר שקישרתי לך "מה אכל האדם הקדמון" לסקירה מפליאה של מגוון הפירות שאכלו אבותינו.
אין שום בסיס לטענה שאותם שבטים שחיים ביערות הגשם מנהלים בדיוק את אותו אורח חיים מזה דורי דורות. הרי לא ייתכן שהצמצום הדרסטי בטריטוריה של אותם שבטים והגבלת מבחר המזון שלהם לא גרמה לכל שינוי בתרבותם. באחד מספריו של האנתרופולוג מרווין האריס הוא מתאר חברה שבטית, שבגלל הגדלת התחרות על המשאבים, הפכה תוך דור מחברה שלווה לחברה שמפגינה אלימות קיצונית, שבה אמהות גומלות את התינוקות שלהן מחלב בגיל 3 ומרגע זה זורקות אותם להסתדר בעצמם ולא יחלקו עמם את מזונן גם אם התינוקות יגוועו ברעב.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי סופי » ג' פברואר 03, 2015 9:31 pm

יונתן כתב:את פשוט צריכה להבין את סדר האירועים. נכון שבעבר האדם צד, אבל מדובר בתופעה בת כמה עשרות אלפי שנים בלבד, .

כמה עשרות אלפי שנים, זה לא כל כך בלבד. האדם המודרני התפתח בערך לפני 160 אלף שנה... אז כמה עשרות זה חלק גדול מתקופת ההתפתחות שלנו. אי אפשר לטעון שאין סיכוי שבמשך תקופה זו לא יכול היה האדם להסתגל לתזונה מסוימת.
סופי

הודעהעל ידי סופי » ג' פברואר 03, 2015 9:35 pm

יקירי, קצת קשה להתייחס ברצינות יתרה מדי למאמרים שצירפת כיוון שהם של האתר 30 בננות ליום, כמובן שהם לא יגידו משהו שנוגד את התזונה.
אני כבר יודעת ומכירה את כל הטענות שבאות מכיוון זה, אני מנסה להעמיק קצת ולנסות לראות גם את הטענות שבאות מנגד. והאמת, בעיניי הן לא מופרכות כל כך.
לכן, אני תוהה, האם הטענות לגבי התזונה הצמחונית של האדם מגיעות מאנשים שמאוד רוצים להאמין שהאדם הוא טבעוני מתחילת התפתחותו וכך צריך להיות נקודה. או שאלה טענות שמגיעות מחקירה אמיתית, שלוקחת בחשבון גם את הדברים שאנחנו פחות רוצים לשמוע (כמו מה שאמרתי על השימפנזים שאוכלים בשר...)
סופי

הודעהעל ידי יונתן » ג' פברואר 03, 2015 9:47 pm

הוא סיים את התפתחותו האבולוציונית לפני 160,000 שנה, לא התחיל אותה. אם היו לעשרות אלפי השנים האלה השפעה על האנטומיה והפיזולוגיה שלנו, היה אפשר לראות את זה. יש אינספור קבוצות אתניות שהתפתחו אצלהן מוטציות גנטיות כתוצאה ממזון או מתנאי סביבה או פתוגנים שונים. לדוגמה, אצל האינואיטים שחיו בבדידות במשך קרוב לעשרת אלפים שנה על תזונה שרובה בשר, התפתחה מוטציה שמאפשרת להם לצרוך יותר חלבון מאדם רגיל. אצל בני אדם שגרים מזה דורות באזורים מוכי מלריה, התפתחה המוטציה לאנמיה חרמשית. אבל שימי לב ששני המקרים האלה אינם נחשבים לאבולוציה - אלה מוטציות שהתפתחו כדי לאפשר למין לשרוד ולהגיע לבגרות מינית במקום למות בגיל צעיר, אך הן ללא שום ספק מקצרות את תוחלת החיים ופוגעות בבריאות האנשים שנושאים את המוטציות האלה.

פרט למוטציות ספציפיות, אין שום הבדל פיזי בינינו לבין ההומו ספייאנס לפני 160,000 שנה, פרט לדבר אחד, המוח שלו היה גדול יותר משלנו, מעניין למה?
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי יונתן » ג' פברואר 03, 2015 9:53 pm

אין לי שום בעיה לנהל דיון פורה, אך עד כה לא הבאת כל טיעון מעבר למיתוסים ואנקדוטות.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הבא

תגיות נושא

תזונת האדם הקדמון

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], YandexBot ו 5 אורחים