עזרה למתחילה

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

Re: עזרה למתחילה

הודעהעל ידי אביבה25 » ש' אוגוסט 04, 2012 12:56 pm

היי

מקווה שלא איבדת את הסבלנות אליי....אם כן תגידי לי ואפסיק לציין את המחשבות שעולות בראשי, אולי זה קצת מעצבן מישהו שחושב שאני טועה או לא מבינה שיש רק אמת אחת בעולם שנקראת 811, אז אני באמת לא חייבת לשתף כל הזמן....:)

הלילה הרגשתי רע מאוד, לא יכולתי בכלל לישון, הבטן היתה מלאה כבדה וחלשה, ונפוחה, עד כדי כך שהתקשיתי ממש לנשום,
הרגשתי שאני חייבת לעשות הפסקה קצת לפחות מבחינת כל הנפח הזה והסיבים הרבים שאני מכניסה לגוף,
אז היום אני בהפסקה מ 811 קשובה לגמרי לגוף ולבטן שלי שאף פעם לא הגיבה טוב לכמויות מדהימות של סיבים, שתיתי בשקט 2 כוסות תה עם לימון, אכלתי 2 צנימים ותפוח אדמה, מכסימום מלפפון אחד ועגבניה אחת, אסתפק בזה להיום, כרגע לא מרגישה שיכולה להכניס כמויות של פירות וירקות לגוף. מקווה שתסלחו לי....:)

ביי
אביבה25

הודעהעל ידי ירדן » ש' אוגוסט 04, 2012 1:44 pm

אין צורך להתנצל :) המחשבות האלו לא עולות רק אצלך בראש, את מודאגת וזה בסדר גמור. הלוואי שיותר אנשים יהיו מודאגים לגבי התזונה והבריאות שלהם. את לא צריכה לעשות שום דבר בצורה עיוורת ומבלי לשאול שאלות. בדיוק להיפך, רצוי לשאול כמה שיותר שאלות, רצוי לקרוא ולחפש מידע.

נראה שהפחד מחוסרים תזונתיים הביא אותך לאכול יותר מידי בבת אחת במקום לעשות את המעבר לתזונה הזאת בצורה איטית והדרגתית. כפי שאמרתי עוד מההתחלה - את לא צריכה לדחוף אוכל ובטח שלא להגיע למצב שאת מרגישה רע פיזית בגלל זה. נכון שאנחנו מעודדים אנשים לאכול מספיק. אבל ה"מספיק" הזה שונה מאדם לאדם וגם אם ה"מספיק" הזה מרגיש לך כרגע גדול מידי עם הזמן כבר לא תרגישי כך. תזונה של 2500 קלוריות מפירות וירקות היא כנראה באמת הרבה יותר ממה שגופך זקוק לו אבל אי אפשר לחיות לאורך זמן על כמות פירות וירקות שתהיה שווה לנפח המזון המבושל שאת רגילה לאכול.

אם תצטרכי עוד עזרה אנחנו כאן :)
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אביבה25 » ש' אוגוסט 04, 2012 2:20 pm

100% :) תודה על העזרה.
אביבה25

הודעהעל ידי אביבה25 » ש' אוגוסט 04, 2012 7:47 pm

" את לא צריכה לדחוף אוכל ובטח שלא להגיע למצב שאת מרגישה רע פיזית בגלל זה. נכון שאנחנו מעודדים אנשים לאכול מספיק. אבל ה"מספיק" הזה שונה מאדם לאדם וגם אם ה"מספיק" הזה מרגיש לך כרגע גדול מידי עם הזמן כבר לא תרגישי כך. תזונה של 2500 קלוריות מפירות וירקות היא כנראה באמת הרבה יותר ממה שגופך זקוק לו אבל אי אפשר לחיות לאורך זמן על כמות פירות וירקות שתהיה שווה לנפח המזון המבושל שאת רגילה לאכול. "

- אוקיי, ניסיתי ולא עשיתי את זה נכון, רצתי מהר מדי כדברייך, אז שוב....אם אני רוצה לנסות שוב מהתחלה, איך את מציעה לי כן לנהוג? אני רגילה לנפח מצומצם של מזון, עכשיו, איך אני טכנית עושה את המעבר, אני הייתי רגילה לאכול לא יותר מנאמר חצי קילו ירקות (בערך 5 ירקות) ו100-300 ג' פירות (בערך 1-3 פירות) ביום, ובד"כ לא הרגשתי טוב עם כמות גדולה יותר מזה של פירות וירקות, אז בעצם איך אני כן מתחילה להתקדם מכאן לאט ובהדרגה ?
אביבה25

הודעהעל ידי ירדן » א' אוגוסט 05, 2012 3:07 pm

את באמת אוכלת כמות מועטה של פירות וירקות (אבל בדיוק על פי ההמלצות המקובלות ;) ). אני טבעונית למעלה מ-15 שנים ובשנים האחרונות (עד לפני שנה וחצי) אכלתי רק מזון לא מעובד בבישול ביתי אך בהחלט בתור טבעונית שאוכלת בריא לא הייתי אוכלת מספיק פירות וירקות טריים כי לא ידעתי עד כמה זה חשוב, וגם אני כמו טבעונים רבים אחרים התמקדתי דווקא בסויה, בדגנים המלאים בשילוב עם קטניות, באגוזים ושקדים כדי שחס וחלילה לא יחסר לי משהו בתפריט כי ככה למדתי לחשוב. למעשה כשאני חושבת על זה לא הייתי אוכלת פירות כמעט בכלל והרבה פעמים התעצלתי להכין לעצמי סלט ומקסימום היתי אוכלת מלפפון ועגבניה. זה לא שלא אכלתי ירקות, אכלתי הרבה ירקות אבל הם ברובם היו מבושלים. מה שרציתי להגיד זה שגם לי כמו לרבים אחרים לקח זמן להגיע לאיפה שאני היום מבחינה חשיבתית ומבחינה פרקטית.

איך את מתקדמת מפה לאט ובהדרגה? קודם כל בלי לחץ. בגלל שאת רגילה לכמות ונפח מאוד קטנים של מזון וכמות גדולה יותר גורמת לך להרגיש רע אז לדחוף לא יעזור (יש לך בעיות עיכול ברקע בלי קשר לפירות והירקות?). אם את רגילה לאכול 3-1 פירות ליום אז התחילי מלאכול 4 ליום. נסי לשלב יותר פירות בתזונתך הרגילה מבלי "לנסות" לאכול הרבה פירות. איכלי את הפירות בבוקר ובשאר היום איכלי כרגיל. בהדרגה העלי את כמות הפירות עד שתרגישי שהם יכולים לבוא על חשבון המזון המבושל שבצהריים או כשתרגישי שאת יכולה לאכול פירות גם כארוחת ביניים אחרי הצהריים. אל תיהי לחוצה לעשות את זה מהר. שיקח חודש, שיקח חודשיים או אפילו יותר. בבוקר למשל את יכולה לאכול 2 פירות ואחרי שעה-שעתיים עוד 2 פירות אם קשה לך לאכול אותם בבת אחת. אם את מרגישה רעבה לפני שמגיע זמן ארוחת הצהריים אז איכלי עוד פרי. כשתרגיש שאת יכולה לאכול יותר פירות ליום אז העלי את הכמות וכך הלאה. כמובן שזה לא בדיוק כך כי מנגו אחד גדול לא שווה מבחינה קלוריות לאפרסק וגם לא בנפח. יש מושג שנקרא "מנת פרי" אבל את זה נשמור לדיאטניות... בקיצור שחקי עם זה על פי ההרגשה שלך.

עוד דבר שיכול לעזור לך אם קשה לך לאכול כמות שומן מועטה או לאכול מספיק קלוריות זה להגדיל מעט את כמות השומן. את יכולה לאפשר לעצמך זמן הסתגלות גם לזה. אם תגיעי ל-15% שומן או טיפה יותר זה לא נורא. רק הקפידי לאכול את השומן בערב עם הסלט כי לשומן יש נטיה לסתום את התיאבון כי הוא מתעכל הרבה יותר לאט וכך קורה שאם אוכלים אותו במהלך היום מפחיתים אוטומטית בכמות הפחמימות מה שבעצם גם משנה עוד יותר את היחס בינהם.

אבל אני חושבת שעוד לפני זה את צריכה להגדיר בפני עצמך (ובפנינו אם את רוצה לשתף) מה המטרה שלך. האם את מנסה לעבור ל-100% 80/10/10? האם את רוצה לשלב יותר פירות וירקות בתפריטך המבושל? האם את רוצה לזרום עם זה ולראות לאן זה יוביל אותך? לאן בעצם את שואפת להגיע?

ומה הסיבה לרצון בשינוי? מה הביא אותך לחפש מידע בכיוון התזונתי הזה? האם זה רק כי לא בא לך על אוכל מבושל כפי שאמרת בהתחלה? האם שמעת על זה דברים חיוביים מאנשים אחרים והחלטת לנסות? האם את רוצה להרגיש יותר אנרגטית/יותר קלילה? האם יש לך בעיה בריאותית שאת מקווה לרפא בעקבות השינוי התזונתי?

אני חושבת שהתשובות לשאלות האלו יעזרו לך להתמקד ולהגיע לאן שאת רוצה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ירדן » א' אוגוסט 05, 2012 3:30 pm

בכל זאת אני מרגישה צורך להגיב על ההערה שלך מאתמול-
מקווה שלא איבדת את הסבלנות אליי....אם כן תגידי לי ואפסיק לציין את המחשבות שעולות בראשי, אולי זה קצת מעצבן מישהו שחושב שאני טועה או לא מבינה שיש רק אמת אחת בעולם שנקראת 811, אז אני באמת לא חייבת לשתף כל הזמן....:)

חשוב לי שאנשים יבינו שאנחנו לא מנסים לשנות אף אחד. נכון, אנחנו מאמינים שזוהי התזונה הטובה ביותר לאדם, לבעלי החיים ולכדור הארץ אבל אנחנו לא מטיפים לכך ולא מנסים לשכנע אף אחד. אנחנו רק מפיצים את הידע ומוכנים לעזור למי שמעוניין אבל מי שלא מעוניין זה בסדר גמור. הסיבה שפתחנו את הפורום הזה הייתה כי התחילו לשאול אותנו הרבה שאלות באזור התגובות שבאתר וזה נהיה קשה לענות שם בצורה מפורטת ומספקת. מי שמגיע לפורום עושה זאת כי הוא מתעניין בנושא או מבקש עזרה, ואנחנו לא פה בשביל לשכנע אף אחד אלא רק בשביל לתת הכוונה למי שמעוניין בה.

ההבדל ביננו לבין חלק מ"אנשי הפליאו" לדוגמא הוא שאנחנו לא מרגישים שום צורך ללכת לאתרים ולפורומים שלהם ו"להוכיח" אותם על טעותם. אנחנו לא הולכים לשם "להטיף" להם את "האמת שלנו". נכון, אנחנו לא מסכימים איתם אבל זה לא המקום שלנו לבוא ולהגיד להם את זה. לעומת זאת קרה כבר כמה וכמה פעמים ש"אנשי פליאו" אשכרה השקיעו זמן בלכתוב לנו באתר ובפורום תגובות ארוכות, מתריסות, מתנשאות ומעליבות שחלקן אפילו גובלות באלימות. באמת שלא ברור לי למה אנחנו כל כך מעצבנים אותם... אותי כן מעצבן שאנשים אוכלים בעלי חיים ומליצים על כך לאחרים, אבל אני לא אלך לנסות לשכנע אותם שהם טועים ובטח שלא לצעוק עליהם ולהעליב אותם באתרים שלהם.

מההתחלה אמרתי לך מה שאני תמיד אומרת למתחילים - את לא חייבת ללכת עד הסוף, כנסי לזה בהדרגה והישארי איפה שנוח לך, לא משנה מה הסיבה לכך. למי שמתקשה או לא רוצה לעשות 80/10/10 ב-100% אנחנו תמיד ממליצים לשלב גם מזונות מבושלים מהצומח ותמיד תמיד ממליצים להחשף לכמה שיותר מידע. אני לא רוצה שתעשי 811 כי אני חושבת שזה הכי טוב. אני כן רוצה שתקראי ספרים, תקשיבי להרצאות, תצפי בסרטים, תעשי חיפושים עצמאיים באינטרנט וכשיהיה לך את כל המידע תוכלי להחליט בעצמך מה נכון לך. אף אחד פה לא יכעס עליך אם קשה לך או אם לא מתאים לך, אבל זה לא אומר שלא נציג בפניך את דעתנו וידיעותנו כי בשביל זה אנחנו פה :)
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אביבה25 » א' אוגוסט 05, 2012 5:04 pm

היי ירדן,
תודה על התגובה הנרחבת :) וגם על הסבלנות :D , אני לומדת ממך הרבה.

אגב לגבי עניין הקלוריות, כמו שאמרתי לך בחורף אני נוטה לאכול יותר כי קר לי, אז אני חושבת שאני אפילו עוברת את ה 1600 ובטוח שיש ימים שאני אפילו מגיעה ל 1800 או יותר,
אבל..... בקיץ אני אוכלת מעט כי חם ואני לא עושה הרבה פעילות גופנית, ונדמה לי אם אני לא טועה שאני בזמן האחרון בכלל לא אכלתי יותר מ 1300 - 1400 קלוריות (ואני מרגישה טוב עם זה זה מספיק לי), אז זה דבר נוסף, שמתווסף לעניין הנפח המצומצם שאני רגילה אליו ולמה באמת לקפוץ מכאן ל 2000 או 2500 קלוריות זה כרגע כנראה מדע בידיוני בשבילי למרות שאולי זה ישתנה :)

דבר שני, יש לי אישו באמת עם הסיבים, שגם בטבעונות עצמה אני צריכה להתמודד איתה, זאת אומרת כשבזמן שאכלתי שפע של פירות וירקות, וגם כל הקטניות והדגנים המלאים (בעיקר הקטניות), התמלאתי נורא הלכתי כל הזמן כמו אישה בהריון, ממש כרס אימתנית, ועם נטיה גם לאבד את התיאבון (שזה בעיקר קורה לי בקיץ) כלומר, שמה שקשה לי זה שכל מזון שהוא צמחי ומלא מכיל בעצם הרבה סיבים שלי קשה להתמודד איתם, מאז שהבנתי שזה נכון לגביי, אני משתדלת לא לעבור יותר מנאמר 30-35 ג' סיבים ליום, שזה מצב שבו לי נוח יחסית, בדקתי את זה שברגע שהפחתתי סיבים, אכן פחות התנפחתי. מכאן ואילך השתדלתי למצוא מזונות עם פחות סיביים במסגרת הטבעונות עצמה וזה גם אתגר בפני עצמו, והגעתי למשל לטופו וחלב סויה במקום כל העדשים/שעועית/חומוס משום שהטופו והחלב סויה מכילים מעט סיבים הם הרבה יותר נוחים לי, ואני אוכלת גם פחות פירות וירקות מאותה הסיבה שאז יותר טוב לי ויותר מאוזן ולפעמים אני גם אוכלת לחם לבן מאותה הסיבה עצמה.

והגעתי לכאן כי קיץ וקצת נמאס לי מבושל (ונמאס לי לבשל) וממש כמו שכתבתי לך בא לי לעשות ניסיון עם 80:10:10 גם כי אני מאוד אוהבת פירות וטעים לי. ולראות אולי זאת דרך שהיא יותר טובה מהדרך שאני הולכת בה, זהו פחות או יותר :)
אביבה25

הודעהעל ידי אביבה25 » א' אוגוסט 05, 2012 7:19 pm

אני חושבת שהבנתי מה לעשות בעקבות העצות שנתת, אז בעצם נתת לי את התשובה, בכל אופן נשארה לי השאלה ברגע שאני מגדילה את כמות הפירות נאמר עברתי ל 4 פירות במשך הבוקר, האם במקביל אני יכולה להפחית קצת מדברים אחרים שאני אוכלת? אם אני למשל מדמיינת את עצמי אוכלת 6 בננות בבוקר ובצהריים נשארת "כרגיל" על מה שהייתי רגילה אני לא רואה איך יישאר לי עוד כוח לאכול בערב את כל הסלט?
אביבה25

הודעהעל ידי יונתן » א' אוגוסט 05, 2012 7:26 pm

שימי לב שלא כל הסיבים נכנסים לאותה קטגוריה. הסיבים בפירות ובמידה מסוימת גם בירקות הם סיבים מסיסים, החיוניים למערכת העיכול שלנו. לעומת זאת, בדגנים, בקטניות ובירקות קשים יש סיבים בלתי מסיסים, שמערכת העיכול שלנו מתקשה להתמודד אתם ומכאן תחושות הנפיחות לאחר אכילת מזונות כמו שעועית וכרוב. במהלך תקופת המעבר שלי ל-811 גיליתי בדרך הקשה שעדיף לי לשלב כארוחה מבושלת דגן דל-סיבים, ואפילו לחם לבן, מאשר לאכול לחם מלא עתיר-סיבים, שהיה גורם לי לכאבי בטן.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » א' אוגוסט 05, 2012 9:08 pm

אני מבינה מה שאת שואלת אבל זה קצת בעייתי לענות על זה כי אם את לדוגמא מוסיפה אפרסק אבל מורידה שני תפוחי אדמה זה לא בדיוק אותו דבר מבחינה קלורית.

מעבר מתזונה דלת סיבים לתזונה עתירת סיבים בלתי מסיסים (קטניות, ירקות ממשפחת המצליבים, לחם מלא במקום לב וכו') בהחלט עלולה לגרום לנפיחות וכאבי בטן ובדרך כלל נדרשת לאנשים תקופת הסתגלות. יש אנשים שסובלים כל חייהם מבעיות עיכול ועד שהם לא מוותרים על הדגנים הבעיות לא עוברות. אם בכל זאת אוכלים דגנים אז עדיף את אלו שיש בהם פחות סיבים בלתי מסיסים. למשל בחיטה ובשיפון יש יותר סיבים בלתי מסיסים מאשר באורז. אך הסיבים המסיסים שבפירות דווקא מועילים למערכת העיכול ולא אמורים לגרום לבעיות. כפי שכתוב במאמר של דון בנט יש הרבה סיבות לנפיחות אבל הסיבים בפני עצמם הם לא בהכרך הבעיה.

אולי זה מוקדם מידי, אבל מה את אומרת אולי תנסי לעשות כמה ימים של רק פירות? בכמות קטנה שלא תגרום לך להרגיש רע, ללא ירקות, ללא עלים וללא מזון מבושל. פירות הם המזון הכי קל לעיכול בעיקר כשהם נאכלים בצירופים נכונים ועוד יותר כשהם נאכלים כארוחת מונו, והסיבים המסיסים שבהם תורמים לשיפור העיכול. לאדם אם מערכת עיכול חלשה פירות דווקא יכולים לעזור. את יכולה לפזר את הארוחות לאורך היום לפי הרעב והנוחות, ולאכול בארוחה אחת פירות מסוג אחד בכמות שלא תכביד עליך. למשל ארוחה של 2 מנגואים. ארוחה של 3 בננות, ארוחה של פלח אבטיח. הקפידי לפחות על שעתיים בין ארוחה לארוחה כדי לאפשר עיכול מלא. או שאת יכולה לבחור פרי מסוג אחד שהכי טעים לך ולנסות לאכול רק ממנו במשך יום שלם או יותר. אל תנסי כרגע להגיע לכמות קלוריות מסויימת.

סרטון של פרילי בנושא מונו- http://www.youtube.com/watch?v=__HpUaOmJck

אגב, פעילות גופנית לא רק שתעזור לך לאכול יותר אלא גם תעזור מאוד לעיכול.

סליחה שאני שואלת אבל איך היציאות שלך?
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הקודםהבא

תגיות נושא

גלוטן, אומגה 3, סיבים תזונתיים, תפריט יומי, חלבון, כמה לאכול?, חסרים תזונתיים, אפקט תרמי, פרוקטוז, BMR, כאבי בטן ובעיות עיכול, איך מתחילים?

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, Google [Bot] ו 6 אורחים