רוצה להתחיל וצריכה ייעוץ וסיוע :)

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

רוצה להתחיל וצריכה ייעוץ וסיוע :)

הודעהעל ידי Hanita_y » ב' ינואר 04, 2016 12:00 pm

שלום,
קוראים לי חניתה אני כבר שנתיים וחצי טבעונית, תזונה תמיד ריתקה אותי ,אני לומדת נטורופתיה (שנה א).
רציתי לבקש קצת ייעוץוולשאול כמה שאלות כי הקונספט עצמו קשה להבנה,
אתחיל בכך שכבר הרבה זמן אני מתעניינת באורח חיים הזה והוא מרתק אותי אך תפיסתית הוא אינו קל .
כבר שנה שאני לא עוסקת בפעילות גופנית ( חזרתי מטיול גדול התחלתי ללמוד וולעבוד הרבה מה שמקנה לי פחות זמן לעצמי)
וזה הולך להשתנות כי זה עולה לי בבריאות
אז כמה שאלות
ה כמויות של הפירות עולים על הירקות?
לא הבנתי איך כמות כזו קטנה של חלבון טובה אחרי אימון ספורטיבי?
האם אפשר לאכול טחינה ( לא רואה את זה כמעובד אלא מיצוי הדגן) או טופו ללא טיגון ככה כפי שהוא בשביל סידן?
מה עושים בחורף כשיש פחות פירות זמינים ומשתוקקים ליותר אוכל?
ראיתי הרבה תפריטי קיץ אך לא ראיתי תפריט חורף וחשבתי להתחיל בקרוב
רציתי אולי לבקש מכם שתעזרו לי לבנות תפריט שיתאים לחורף

אני בת 22 שוקל 57 1.60
לפי משקל בית יש לי 34% שומן וזה מה שבאמת התריע לי שהגיע הזמן להפסיק להזניח את עצמי.
- כמה זמן אתם 80/10/10?עוד לא התחלתי
- מה וכמה בדיוק אתם אוכלים ביום? בוקר- סלט/לחם עם טחינה וירקות /מעדן סויה ובננה טריה צהריים וערב - מרק ירקות ואז טופו מוקפץ עם ירקות ואורז או קינואה או בורגול עם ירקות טריים בצד / ירקות מוקפצים עם בורגול או דגנים וקטניות/מג׳דרה
- איזו פעילות גופנית אתם עושים ובאיזו תדירות? - ממלצרת 4-5 פעמים בשבוע כרגע לא עוסקת
ספעילות גופנית מעבר לכך
- כמה מים אתם שותים? כ2 ליטר ביום למרות שבחורף זה מגיע לליטר וחצי
- האם אתם נחשפים מספיק לשמש? כן
- כמה שעות אתם ישנים בלילה? בין 6-7
- האם יש מחלות רקע או תסמינים אחרים? לא
- האם אתם נוטלים תרופות או תוספי תזונה ואם כן אילו? B12 ומולטי ויטמין לנשים, ותוסף לשיער

תודה מראש לכל העוזרים!
Hanita_y

Re: רוצה להתחיל וצריכה ייעוץ וסיוע :)

הודעהעל ידי יונתן » ב' ינואר 04, 2016 2:28 pm

היי, חניתה, בריכה הבאה :D

העקרונות הבסיסים של תזונת 80/10/10 פשוטים למדי: פירות וירקות חיים, טריים ובשלים; פשטות בארוחות ומגוון לאורך השנה; אכילה מספקת לדרישות הקלוריות שלך; שילוב היבטים נוספים של אורח חיים בריא כמו פעילות גופנית ושינה מספקת.

נכון, היישום עשוי להיות קצת מבלבל בהתחלה, לכן יש לנו באתר מבחר גדול של מאמרים שמסבירים לעומק את התזונה, וכן ניתן להשיג את ספר התזונה בכל חנויות הספרים. אם תראי בעמוד הראשי, בעמודה הימנית יש אזור של מידע למתחילים, את יכולה להתחיל שם.

אכן, בסיס התזונה הוא פירות. בממוצע, שיעור הקלוריות בפירות הוא בערך פי 3 מהממוצע בירקות, ולכן הם מהווים את עיקר התזונה. יום ממוצע שלי נראה כך: 3 ארוחות של פירות לאורך היום, וסלט גדול בערב שמורכב מעלים ירוקים ומפירות לא מתוקים (עגבניה, מלפפון וכו'), עם מעט מזון שומני כמו טחינה או אבוקדו. את יכולה לראות דוגמה מפורטת שלי בקישור הבא:
https://www.30bananotleyom.co.il/blogs/ ... h-do-i-eat

מן הסתם הכמויות שלך יהיו שונות, אבל זו המסגרת המקובלת.

למעשה בחורף יש שפע של פירות מעולים, ואין כל סיבה להישאר רעבים ולהשתוקק למשהו אחר. תמרים, בננות וכל פירות ההדר זמינים וזולים לאורך כל החורף, ואפשר גם לעשות אתם מיצים ושייקים לגיוון. אפרסמונים ורימונים נמכרים לאורך תקופה יחסית ארוכה, והם מהפירות העשירים והמזינים ביותר. בנוסף יש לא מעט פירות מעולים בחורף: אנונה, תותי שדה, קיווי, קובו ופיטאיה, קרמבולה, אגסים, תפוחי פינק ליידי, ועוד. לא נדיר למצוא בחורף גם מנגו ומלונים שמגיעים מהערבה. אם את רגילה לערוך את הקניות שלך בסופר הקרוב והמוכר, צאי לשווקים ותראי שם מגוון גדול יותר וטרי יותר, ואם את גרה קרוב, את יכולה גם לערוך קניות בשוק הסיטונאי.

אמרת שאת לומדת נטורפתיה, ולמרבה הצער, הולכים ללמד אותך שם שצריך לאכול עדשים בשביל חלבון וטופו בשביל סידן ושעועית בשביל ברזל, אבל העניין הוא שבכל פרי וירק יש חלבון, ברזל, סידן וכל שאר הוויטמינים והמינרלים הדרושים לאדם, יחד עם נוגדי חמצון ופיטוכימיקלים והכול בצורה הטובה והזמינה ביותר לאדם. את לא צריכה לאכול במיוחד טופו בשביל סידן בדיוק כמו ששימפנזה או קרנף לא צריכים לאכול טופו, שהוא למעשה, תתפלאי לשמוע, ג'אנק פוד - מוצר מאוד מעובד עם תכולת שומן של 60%. נכון, יש כמה דברים שעשויים להיות בעייתיים, כמו ויטמין b12, אבל זה עניין שלא קשור לתזונה ספציפית. עוד על כך באזור המאמרים באתר.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי Hanita_y » ב' ינואר 04, 2016 2:37 pm

לגבי עניין הטופו יש בו המון יתרונות מובן לי שהקופים בטבע ולא האדם הקדמון אכלו טופו אבל כמו שהאדם הקדמון אז אכל חיות וכיום אין לו צורך בכך , כך גם ההפך
אני מבינה שזה מעט נוגד את אורח החיים הזה של 811 לכן אני שואלת כדי להבין מה הניגוד בעצם רק העובדה כי השימפנזות או הקרנפים אינם אוכלים אותם?

תודה על ההסבר המפורט
התקשתי להבין כמה דברים ,ראיתי כמה תפריטים שפורסמו כאן וראיתי שמישהו אכל 15 תפוזים קטנים לאורחת בוקר.. העניין הוא שהחומציות של תפוזים נורא גבוהה וזה יכול ליצור אולקוס אין איזו חוקיות לגבי מינון ?
ואני כבר שנים עוקבת אחרי קריסטינה פוליraw באינסגרם ותמיד הופתעתי מכמות האוכל שהיא מצליחה לאכול , איך באמת אפשר להתרגל לכך?
יצא לי כמה פעמים להכין שייק פירות של 700 מל (הכנתי לכל המשפחה והם לא רצו בסוף אז שתיתי הכל לבד והתפוצצתי ברמה שלא יכלתי לאכול אחר כך
איך אפשר לאזן את הכמות ולקבל את כל מה שאנחנו צריכים ולא להתמלא מכמות הנוזלים שבפירות?
סתומרת איך אני מוצאת את המינון הנכון לי שגם יתאים מבחינת הערכים?

שוב תודה על התשובה המפורטת
אשמח לשמוע עוד
תודה!
Hanita_y

הודעהעל ידי Hanita_y » ב' ינואר 04, 2016 2:38 pm

רק עכשיו קלטתי שבעצם קראתי את התפריט שלך!! חחח
לא הרגשת את החומציות של התפוזים?
Hanita_y

הודעהעל ידי יונתן » ב' ינואר 04, 2016 2:52 pm

העניין הוא שאין שום יתרון באכילת מזון מעובד ושומני כמו טופו, בדיוק כמו שאין כל יתרון באכילת חיות. האדם הקדמון לא אכל טופו ולא אכל חיות, האדם הקדמון ניזון מפירות וירקות חיים, טריים ובשלים, ולכן תזונת 80/10/10 היא התזונה המושלמת לאדם שמספקת לו את כל צרכיו.

תפוזים אינם מזון חומצי, ואולקוס בשום פנים ואופן לא נגרם מאכילת תפוזים. אין לי שום בעיה לאכול גם 30 וגם 50 תפוזים.

הקיבה שלך כרגע רגילה למזונות יותר מרוכזים, אבל ככל שתתמידי בתזונה, כך הקיבה תתחזק ולא תתקשי לאכול ארוחות יותר גדולות. אין כל בעיה לעשות זאת באופן הדרגתי, ולנסות בכל ארוחה לאכול מעט יותר עד שתצליחי לשבוע רק מפירות בלי להרגיש מפוצצת. עכשיו סיימתי שייק של 10 תמרים ו-10 בננות (1200 קלוריות בערך) ואיני מרגיש כל כבדות או נפיחות.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי Hanita_y » ב' ינואר 04, 2016 2:55 pm

תודה רבה!
Hanita_y

תגיות נושא

איך מתחילים?, כמה לאכול?

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, YandexBot ו 8 אורחים