עזרה למתחילים .

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

עזרה למתחילים .

הודעהעל ידי mormormor » ב' מרץ 07, 2016 4:15 pm

שלום :)
אני בת 21, טבעונית מזה כחצי שנה , שוקלת 57 והגובה שלי הוא 1.66 .
מאז ומתמיד אני סובלת מכאבי בטן כורניים לאחר ארוחה , קטנה וגדולה , ולמדתי להשלים עם זה .
עם המעבר לטבעונות התחלתי לחקור יותר על אוכל יותר בריא (זאת גם הייתה אחת המטרות של הטבעונות - לאכול יותר בריא ואולי כך להרגיש יותר טוב ) ומצאתי את התזונה הזאת .
אני ממש רוצה לנסות אותה , גם כי בא לי קצת שלווה לגוף ולנפש ולהזין את עצמי רק ממקורות מהצומח וגם כי אני מאוהבת בפירות ולאכול בעיקר פירות במהלך היום נשמע לי יותר ממושלם ..
הבעיה היא - שהתזונה הזאת בעצם שוברת את כל מה שאני יודעת על תזונה נכונה . דגנים מלאים לא בריא ? קטניות ?!
אשמח לפירוט קצת יותר מלא על מקורות לויטמינים , ברזל (אני אנמית) , וכולי וכולי ..
בנוסף - יש דבר כזה יותר מידי פירות בתזונה ? צריך להגביל את עצמי ? כי אני מבחינתי יכולה לאכול כל היום (מניסיון אני אומרת - זה היום השני שלי שאני מנסה את התזונה ואני כל שנייה רצה לקחת לי עוד פרי , לא ממקום של רעב לצערי ) איך אני יודעת שאני בונה לעצמי תפריט נכון ?
אוי יש לי כלכך הרבה שאלות שאני לא יודעת מאיפה להתחיל !
אשמח לפירוט קצת יותר עמוק בנושא .. אולי גם מאנשים שנמצאים בתזונה מעל לחצי שנה ויודעים להגיד לי איך זה השפיע עליהם . ובבקשה אל תפנו אותי לקבצים שיש באתר כי קראתי את כולם :)
תודה לעונים !
mormormor

Re: עזרה למתחילים .

הודעהעל ידי יונתן » ב' מרץ 07, 2016 5:56 pm

היי, מור, ברוכה הבאה :D

אני שמח שקראת את כל המאמרים שלנו באתר, הם מאוד מקיפים ועבדנו עליהם קשה 8-)

אבל את צודקת, למרות המידע הרב יכולים להיות קשיים ראשוניים ביישום התזונה. מנהלי האתר כבר למעלה מחמש שנים בתזונה ונשמח להציע לך מהניסיון שלנו.

בגדול, פירות וירקות חיים הם המזונות העשירים ביותר בוויטמינים ומינרלים, וכל עוד אוכלים מספיק ומגוונים את הפירות והירקות לאורך השנה, אין כל סיבה לחשוש ממחסור כלשהו. ברזל למשל, הוא אחד המינרלים הכי נפוצים בקרקע, והוא מינרל חיוני לצמחים ולכן נמצא בכל צמח. אנמיה, בעיקר בעולם המערבי, היא לעתים נדירות תוצאה של מחסור בצריכה, אלא בעיה של ספיגה לקויה. כאבי הבטן הכרוניים שאת מתארת בהחלט עשויים להעיד על בעיה במערכת העיכול, ובעיה כזו היא מקור אפשרי לספיגה לקויה של מינרלים מהמזון. יש סיבות רבות לבעיות עיכול, ורובן נובעות מרגישות למזון כלשהו. בילדותי סבלתי מכאבי בטן קשים, וכשעברתי לטבעונות הם נעלמו. אני מניח שהייתה זו רגישות למוצרי חלב.

פירות וירקות הם המזון הטבעי והטוב ביותר לאדם. אנחנו לא אומרים שמזונות כמו דגנים מלאים או קטניות הם "רעל", הם פשוט לא הדבר הכי טוב שאפשר לאכול. אין ספק שאלה מזונות הרבה יותר בריאים מהמבורגר ופיצה, וכמובן גם מג'אנק פוד "טבעוני" כמו צ'יפס וקולה, אבל פירות וירקות עוד יותר בריאים.

תפריט נכון לא צריך להיות שונה במיוחד מכל תפריט תזונתי אחר. אל תנשנשי כל היום, אלא אכלי 4-3 ארוחות מסודרות ביום, שבכל אחת מהן יש די והותר קלוריות, והיא תחזיק אותך שבעה ונמרצת עד הארוחה הבאה. בגלל שלפירות וירקות יש נפח גדול יותר, הרי הם עשירים במים בניגוד למזונות מעובדים ושומניים, למתחילים קשה יותר לצרוך מספיק פירות כדי לשבוע בארוחה אחת, ולכן נוצר מצב שכל הזמן מנשנשים משהו, אבל זה עניין של הסתגלות.

יש לנו במרוכז רשימה של תפריטים יומיים שיוכלו לסייע לך להבין איך אמור להיראות יום ממוצע בתזונה:
https://www.30bananotleyom.co.il/forum/viewtopic.php?f=2&t=370

את יכולה להירשם לאחד האתרים שמפעילים מחשבוני תזונה, כמו הכרונומטר (https://cronometer.com/), ולרשום יומיים-שלושה את מה שאת אוכלת. רצוי לבדוק במשקל מטבח ולא בהערכה גסה של גודל הפרי. באופן זה נוכל להבין מה וכמה את אוכלת.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

תגיות נושא

תפריט יומי, איך מתחילים?

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 3 אורחים