חדשה ישנה בתזונה

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

חדשה ישנה בתזונה

הודעהעל ידי fruitytuti » ש' יולי 02, 2016 11:34 am

היי
זו לא פעם ראשונה שאני מנסה להיצמד לתזונה הזו, ובעבר גם נעזרתי בכם ובפורום אז קודם כל תודה רבה!
בשנתיים האחרונות רוב המזון שאני אוכלת הוא טבעוני, אך לצערי לא כולו. היו לי עוד פעמיים לפני הפעם הנוכחית שהייתי בתזונה לזמן קצר של כחודש או כמה חודשים. בשאר הזמן הייתי בתזונה של אוכל מבושל טבעוני רגיל. לפעמים מעובד יותר ולפעמים מעובד פחות, אבל כל התקופה הזאת מלווה בבולמוסים של אכילה רגשית מאוד לא בריאה של כמויות של ג'אנק שחלקו גם לא טבעוני. הבולמוסים נבעו מאנורקסיה שאיתה התמודדתי לפני כשלוש שנים.
היום אני כחודש וחצי בתזונה פירותנית ומאוד רוצה להמשיך. אני מרגישה טוב, אבל יש כמה תופעות שרציתי לשאול לגביהן.
קורה לי המון מאז המעבר לתזונה שאחרי ישיבה ממשוכת, כשעוברת לעמידה, אני חשה סחרור קל וחולשה שעוברת תוך מספר שניות. זו תופעה שמוכרת לי מהעבר כשהייתי יותר צעירה, אבל בשנים האחרונות לא ניתקלתי בה, עד החודש האחרון. יש לציין שאני שהעיסוק המרכזי שלי הוא ריקוד (לומדת באקדמיה למחול), ולכן תופעה זו מפריעה לי מאוד וקוראת לא מעט במהלך החזרות. חוץ מתופעה זו איני מרגישה חולשה כלל.
התופעה השנייה היא שמאז שעברתי לתזונה קיבלתי פעמיים את הווסת החודשית. זה מדהים איך שהסימפטומים שליוו את הווסת שלי תמיד- בעיקר כאבים ונפיחות, נעלמו לגמרי. כמו כן, הדימום נהיה מאוד מאוד חלש ועל עניין זה רציתי לשאול-הדימום חלש ברמה של כמה טיפות ביום, ולפעמים בלילה בכלל אין דימום. זה נחמד מאוד אבל רציתי לדעת האם זה בסדר? אולי זה מצביע על בעיה כלשהי?

עוד רקע כללי עליי:
אני בת 25, גובה 1.55, משקל: 48.5 (מעריכה שבחודש וחצי האחרונים ירדתי 2 קילו, בעקבות התזונה).
מנסה להקפיד לאכול מסודר ולאכול מספיק קלוריות למרות הלימודים האינטנסיביים שחלק גדול מהם זה בכלל ריקוד.
מניחה שלא אוכלת מספיק ירוקים-כחצי ראש חסה כל יום/יומיים. שאר הירוקים לא כל כך טעימים לי, ולא מסתדר לי כל כך להכין שייקים במהלך השבוע, וגם מעדיפה לאכול את הפירות בשלמותם ולא בשייק. משתדלת לאכול בעיקר ארוחות מונו.
דוגמא למה שאני אוכלת ביום: בבוקר חצי אבטיח, צהריים ענבים-לא יודעת כמה, עד ששבעה. ערב-עוד קצת ענבים, וסלט עם חסה מלפפון עגבניה, עוד ירקות משתנים וחצי אבוקדו או 15 שקדים/פיסטוקים מושרים במים. זה יום טוב יחסית. יש הרבה ימים שבגלל הלימודים אני מתבססת בעיקר על ענבים, לפעמים גם נקטרינות. כמעט הכל לא אורגני לצערי..

ועוד שאלה: כמעט כל ערב אני אוכלת סלט ומאוד טעים לי להוסיף לסלט סלק. האם יש בעיה אם אכילת סלק אחד קטן כמידי ערב עם הסלט?

תודה רבה ושבת שלום!
fruitytuti

Re: חדשה ישנה בתזונה

הודעהעל ידי fruitytuti » ש' יולי 02, 2016 12:47 pm

אה ושחכתי לציין פרט שאולי הוא חשוב-עד היום שתיתי כל בוקר כוס קפה שחור בלי חלב וסוכר, גם במהלך החודש וחצי האחרונים. היום זה היום הראשון שלי בלי קפה ומתכוונת להישאר ככה.
fruitytuti

הודעהעל ידי ירדן » ג' יולי 05, 2016 5:57 pm

ברוכה השבה :D

אז קודם כל לגבי הסחרחורות יש מצב שנקרא תת-לחץ דם בעמידה. כתבת שזה קורה אחרי ישיבה ממושכת (אני מניחה שעל הריצפה) וזאת אחת הסיבות לתת לחץ דם בעמידה בגלל הצטברות דם ברגליים. כדאי שתבדקי עם רופא/ת המשפחה האם זאת הסיבה או שיש משהו אחר.
http://www.infomed.co.il/disease-320/

בגלל ההיסטוריה שלך עם האוכל חשוב לוודא שאת אוכלת מספיק גם כדי למנוע בולמוסים וגם כדי שלא תהיה ירידה גדולה מידי במשקל. קשה לי לדעת כמה את אוכלת על פי התפריט שרשמת וגם קשה להעריך כמה קלוריות את צריכה כי אני לא יודעת כמה שעות פעילות גופנית את עושה ביום, אבל בכל מקרה סביר שיש לך דרישה קלורית גבוהה מהממוצע לבחורות בגובהך בגלל שאת רוקדת ויש לך אורח חיים פעיל ואינטנסיבי. להערכתי על פי התפריט שרשמת את כן אוכלת מעט מידי.

כדאי שתנסי לגוון יותר בפירות ולא תתבססי בעיקר על ענבים, גם כי גיוון זה חשוב וגם כי ענבים נחשבים די מרוססים.

לגבי הווסת שנחלשה, דימום כבד וכאבים מראים על בעיה ובאמת הרבה נשים במעבר לתזונה נקיה יותר נהנות מהפחתה בדימום בנוסף להעלמות או הפחתה בסימפטומים אבל דימום מועט מידי לדעתי כן עלול להעיד על בעיה. לדעתי כדאי לבדוק אם את אוכלת מספיק. יש לך אפשרות אולי בסוף השבוע לבדוק כמה קלוריות את אוכלת בעזרת מחשבון קלוריות ומשקל מטבח (לשקול רק חלקים אכילים כדי שיהיה מדוייק)?

איך הולך עם הגמילה מקפה?

ולסיום- אם את אוהבת סלק אז תאכלי :) אין בעיה לאכול סלק קטן בסלט כל יום. סביר להניח שמתישהו ימאס לך אבל עד אז תהני!
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי fruitytuti » ד' יולי 06, 2016 6:58 pm

גמולה! היו כמה ימים קשים של כאב ראש אבל עבר..
אני אנסה לשקול את האוכל, זה בטח ייקח קצת זמן עד שיהיה לי יום יחסית פנוי בשביל זה.
אני מרגישה שמה שמונע ממני לאכול יותר, זה כאב שמגיע לאחר ארוחה של פירות (בעיקר ענבים, אבטיח, מנגו, וליצי, אבל לא רק) הבנתי שזו תופעה ידועה אצל פירותנים, אצלי זה מתבטא בכאבים באיזור החזה ובכתף הימנית, ותחושה כללית ממש רעה, כ5 עד 20 דקות לאחר האכילה. אני מנסה להמנע מזה ולכן מפסיקה לאכול כשמרגישה שהכאב מגיע או עומד להגיע גם עם עוד לא לגמרי שביעה ברמה שתחזיק אותי עד הארוחה הבאה. זה מאוד מתסכל ואני מתה לדעת איך להיפטר מהכאב הזה (אורגני לא עוזר..)
fruitytuti

הודעהעל ידי ירדן » ו' יולי 08, 2016 4:40 pm

זה לא כל כך נפוץ להרגיש כאבים לאחרת אכילת ליצ'י וכל מיני פירות אחרים אלא בעיקר לאחר אכילת אבטיח (ולפעמים מנגו וענבים). לי זה קורה רק אם אני אוכלת כמות גדולה של אבטיח כי יש לו נפח מאוד גדול ומה שעוזר כדי למנוע את הכאבים זה לעיסה טובה ואכילה איטית ו/או הפסקה קטנה באמצע הארוחה. זה קורה לך באופן קבוע גם עם ליצ', ענבים ומנגו? איזה פירות לא גורמים לך לתחושה הזאת?

שבת שלום!
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי fruitytuti » ש' יולי 09, 2016 8:49 am

עם ענבים ליצ'י ומנגו זה לא קורה ממש כל פעם שאני אוכלת, אבל הרבה מאוד פעמים. זכור לי שקרה לי גם עם תפוחים ועם מיץ רימונים ששתיתי. לא קורה עם בננות, תמרים, אם אני לא טועה זה גם לא קורה עם אפרסקים ואפרסמונים.
אתמול ניסיתי לאכול לאט ובעיקר ללעוס טוב, וזה די עזר, אבל לא לגמרי (ליצ'י וענבים).
fruitytuti

הודעהעל ידי ירדן » ד' יולי 13, 2016 6:14 pm

שמעתי רק על בודדים שמרגישים כאבים אחרי סוגים רבים של פירות. אחת מהן כתבה שצום מים ארוך בהשגחה עזר לה ולאחריו ממה שהבנתי היא יכלה לאכול פירות ללא כאבים. העניין הוא שאני באמת לא יודעת מה הסיבה לכך ולא מבינה למה הצום עזר. לי זה קורה רק אם אני אוכלת אבטיח בכמות גדולה. אני מצטערת שאין לי תשובה מספקת יותר.

האם יצא לך לנסות לבדוק כמה קלוריות את אוכלת ביום?
סמל אישי של המשתמש
ירדן

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 8 אורחים