איך להכין גלידה ממנגו/אבטיח/מלון?

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

איך להכין גלידה ממנגו/אבטיח/מלון?

הודעהעל ידי אביב פלד » ג' אוגוסט 07, 2012 9:09 am

כעת המנגו בזול, ובפרט הבשלים והרכים. ריסקתים בצ'ופר (יש לי חזק של sol) בלי מים ושמתי במתקן לקרטיבים לילדים (הפלסטיקים שהידית באה עם משפך) ללא כל תוספות והעברתי למקפיא. גם את השארית העברתי למיכל פלסטיק והקפאתי. זה היה בלגן, אך מכל זה לא יצא מאומה - כשניסיתי להוציא את הקרטיב מהפלסטיק, יצאה רק הידית, והקרטיב המיוחל נשאר בפלסטיק כגוש קפוא ואין אפשרות לאוכלו. וכן לא ניתן לאכול את השארית הנ"ל הקפואה, שבקושי ניתן לשבור את הגוש בכף חזקה.
יש למישהו מידע בנושא?
אביב פלד

Re: איך להכין גלידה ממנגו/אבטיח/מלון?

הודעהעל ידי ירדן » ג' אוגוסט 07, 2012 12:08 pm

השיטה הזאת בעייתית במיוחד עם פירות שיש בהם תכולת מים גבוהה מאוד כמו אבטיח, מלון, מנגו, אפרסקים וכו'. בננות מכילות פחות נוזלים ואפשר להקפיא אותן שלמות או חתוכות ולאכול כחטיף מבלי לשבור את השיניים.

לכן עדיף קודם להקפיא את הפירות ואז לעבד אותם במעבד מזון או בבלנדר חזק. אפשר גם לעשות זאת במסחטת מיצים שמיועדת גם לטחינת פירות קפואים ואגוזים (למי שיש). יכול להיות שגם בלנדר פחות חזק אך אחד כזה עם מיכל זכוכית שמיועד גם לטחינת קרח יכול להתאים, מקסימום מוסיפים מעט מים או פרי טרי. מאבטיח ומלון לא ממש יוצאת גלידה אלא סוג של ברד.

בקיצור מה שאתה צריך לעשות זה לחתוך את הפירות לחתיכות ולהקפיא אותם (את הבננות לקלף לפני כמובן), ואחרי שהם קופאים או חצי קפואים שים אותם במעבד מזון ועבד עד שתתקבל גלידה.

דוגמאות למתכוני גלידה מהאתר-
http://30bananotleyom.com/recipes/70-babana-ice-cream
http://30bananotleyom.com/recipes/119-berries-icecream

אבל הנה בכל זאת מתכון של מייגן אליזבת לקרטיבים-
http://www.youtube.com/watch?v=pSe6MHrS ... plpp_video

לא בהכרח המרכיבים שאנחנו נמצא אצלנו בקיץ אבל החלטתי לשים את זה פה בכל זאת בשביל דוגמא לאיך היא עושה את זה כי נראה שאצלה זה בכל זאת עובד. המתכון מתחיל בדקה חמישית. המרכיבים הם-
כוס וחצי מיץ תפוזים סחוט טרי
1/2 כוס תותים טריים חתוכים
3/4 כוס אננס טרי חתוך
שמים הכל בבלנדר ואחר כך מוזגים למתקן של הקרטיבים. בסוף הסרטון רואים איך זה יצא.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אביב פלד » ג' אוגוסט 07, 2012 1:02 pm

ממש תודה. רק לא הבנתי איך זה מצליח למייגן, שהרי היא לוקחת ג"כ פירות עם הרבה מים. דוקא למנגו יש פחות מים מ3 סוגי הפירות שהיא משתמשת. יש בו 15% פחמימות ל100 ג' פרי (לא בהתפלגות הקלורית), לעומת הרבה פחות בפירות אצלה.

מה שכן, בסרטן ראיתי שהמקלונים של הקרטיבים אצלה, בעלי 3 חורים. זה לכאורה אמור לסייע שהמקל לא יוכל לצאת מהקרטיב. אצלי המקל ללא חורים.
אביב פלד

הודעהעל ידי אביב פלד » ג' אוגוסט 07, 2012 2:45 pm

אני חובב גלידות, ולכן בדקתי בעבר את הנושא. מדבריך הבנתי שמים מקשים את הגלידה. גם אני מבין כך, אך בבדיקותי עלו תוצאות סותרות ומעניינות (שעדיין אין לי הסבר להם). וכן עלו בידי מתכונים קלים להכנה וטעימים מאוד וזולים.
אם מישהו כאן מתענין בנושא אשמח לשתף.
אביב פלד

הודעהעל ידי ירדן » ג' אוגוסט 07, 2012 5:29 pm

אני לא יודעת להגיד לך למה יוצא לה טוב. לא ניסיתי את המתכון. אולי זה השילוב של הפירות שיוצא מוצלח ואולי גם לה יוצא קרטיב קשה מאוד אבל היא אוהבת את זה כך.

מה עלה בבדיקתך שסותר את זה שמים מקשים את הגלידה?
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אביב פלד » ג' אוגוסט 07, 2012 9:36 pm

ליתר דיוק, לא שיש תוצאות סותרות, אלא התוצאות שלי מרמזות שיש גורמים נוספים המקשים את המאכל, ושבמצבים מסוימים המים מבטלים את השפעת הגורמים הנ"ל, וע"י כך המים דוקא ירככו.
אני מקפיא תמרים יבשים. התמרים מזן מג'הול, טעימים מאוד כשהם קפואים (הטעם תלוי בזני המג'הול השונים. ככלל ככל שהמג'הול רך ובשרני יותר, כך הוא טעים יותר בהקפאה), אך כל הזנים האחרים שניסיתי (חדראווי, חלאווי וכו') נהיים קשים מאוד בהקפאה ודי קשה לנגוס בהם. אין לי מושג מה ההסבר להבדל בין המג'הול לזנים האחרים (במג'הול תמיד הוא נשאר לעיס בהקפאה, וההבדל בין זניו השונים הוא רק בטעם), כי בטבלאות התזונתיות לא מצאתי הבדל בתכולה בין הזנים השונים.
פרט מענין נוסף (ופה אני מגיע לנושא המים): כשאני משרה את הזנים האחרים במים לפני ההקפאה, דוקא אז הם לעיסים וטעימים! ואפילו כשאני מועך ומרסק את התמרים במי ההשריה, ומקפיא הכל יחד. זוהי העובדה שבה דוקא המים מרככים (ואני משער כנ"ל, שיש גורם בתמר המקשה אותו בהקפאה, והמים מבטלים את השפעת אותו גורם. אך כמובן שזה תלוי בשיעור המים, שבכמות גדולה המים כבר יקשו את המשרה).

ולסיום הערה חשובה ביותר: שוה לנסות להקפיא מג'הולים, זה מעדן אדיר לטעמי וקל ביותר! אך חובה להוציא קודם את הגרעינים!!! כי כשהתמר קפוא ויש בו גרעין, זה גורם פעמים רבות לשבירת השינים פשוטו כמשמעו. תמיד חושבים שאין בזה בעיה, ש"באכילה אזהר מהגרעין", אך בפועל כשהתמר קפוא קורה פעמים רבות משהו לא צפוי, ופתאום מורגשת לעיסה עוצמתית של הגרעין (ושרירי הלסתות הם מהחזקים ביותר בגוף). לי קרה כבר פעמיים דבר כזה, ובשעת מעשה לא הרגשתי שהשן נשברה, ואף בצילום לא נראה מאומה. אך לאחר זמן רב המקום התנפח, ולאחר בדיקה התברר שנוצר סדק שהתחבא מהצילום והזדהם, והרופא נאלץ לעקור שן זו. לאחר מכן שוב נתקעו שיני בגרעין תמר קפוא, והסיפור חזר על עצמו.
קיימת סיבה נוספת להוצאת הגרעינים לפני ההקפאה – בתמרים יש לפעמים נגיעוּת שנקראת "פחמת התמר", ואז התמר לא ראוי לאכילה (שמעתי שמדובר בעובש המסרטן "אפלטוקסין", אך לא הצלחתי לברר זאת). ולכן תמיד כשאוכלים תמר, חשוב לפותחו ולבודקו קודם, ולא להכניסו לפה כשהוא שלם וסגור ללא בדיקה. ואם מקפיאים תמרים שלמים עם הגרעין, יהיה קשה לבדוק את התמר לפני האכילה.
ואם מקפיאים תמרים מושרים משאר הזנים (כלומר לא מג'הול), אז חשוב להוציא את הגרעין מסיבה נוספת. שאם יש עובש בתמר אחד, כשהוא מושרה במים עם שאר התמרים הוא ידביק את כל שכניו. ולכן חובה לפתוח קודם ולבדוק את כל התמרים שרוצים להשרות.
הארכתי וחרגתי מנושא השאלה, כי חששתי שבעקבות הסיפור של הקפאת התמרים, חלק מהקוראים יקפיאו תמרים עם גרעיניהם.
אביב פלד

הודעהעל ידי אביב פלד » ד' אוגוסט 08, 2012 12:24 pm

תודה ירדן. עשיתי קוביות ממנגו במתקן לקוביות קרח, וריסקתי בצ'ופר ויצא בסדר גמור.
בקשר לקרטיבים, קניתי מתקן לקרטיבים מסיליקון, שם הקרטיב יוצא יותר בקלות. ולכן, לפחות לגבי קרטיבים ממנגו, מומלץ להשתמש בסיליקון. גם יותר נוח ליצוק לתבניות שלו, ופחות מלכלך מסביב. זה עולה 30 ומכיל 6 תבניות, לעומת הפלסטיק שעולה 10 ומכיל 4 תבניות.

איזה פירות ניתן להקציף?
אביב פלד

הודעהעל ידי ירדן » ד' אוגוסט 08, 2012 1:50 pm

אני שמחה שהצלחת להכין גלידה מוצלחת :)

בננות נותנות מרקם קרמי מעולה לגלידות ואם מתחשק לך למשל גלידה בטעם אפרסק אז הוספה של מספר בננות (בהתאם לכמות הגלידה שאתה מכין) ביחד עם אפרסקים ואולי גם כמה תמרים מושרים יוצאת טוב מאוד. כדי להכין גלידה בטעם שוקולד אתה יכול להוסיף אבקת חרובים לבננות קפואות, אם או בלי תמרים מושרים.

אבל בכל זאת למרות שחם מאוד הקיץ, וגלידה נותנת הרגשה קרירה ומרעננת אל תשכח לאכול גם פירות טריים.

למה אתה מתכוון בלהקציף? מה אתה מנסה להכין?
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אביב פלד » ד' אוגוסט 08, 2012 2:25 pm

אני מעדיף לדייק, עדיין זה לא בגדר "גלידה מוצלחת", אבל התוצאה בהחלט סבירה ודומה לקרטיב סביר.
הגלידה היא רק פה ושם, כשאני חוזר מהקניות. ובשום אופן לא במקום פירות.
תודה על ההמלצה לאבקת חרובים. ידוע לך איזה חברה טוחנת את החרובים ללא הגרעינים?
האם גם הבננות בעונה זו נותנות את המרקם הטוב לגלידה?
בהקצפה התכוונתי להכניס אוויר למנגו הקפוא (או שאר הפירות), וכך להרויח כמה דברים בתוצאה: רכות כגלידה ולא קרטיב (טעים יותר), גדול יותר, והרכות תחסוך בצורך לרסק שוב לברד לאחר ההקפאה הראשונה. לזה תמיד משתמשים בחלבוני ביצים/ריצ'/שמנת מתוקה, וכל אלו לא באים בחשבון כמובן.
אביב פלד

הודעהעל ידי ירדן » ד' אוגוסט 08, 2012 4:35 pm

רגע, אז לא הבנתי אותך נכון. הכנת גלידה או קרטיב?

אני אף פעם לא מכינה גלידה ואז שוב מקפיאה אלא מכינה את הכמות שאני רוצה ואוכלת הכל כך שאין צורך להקפיא ולרסק שוב.

לא ידוע לי איזו חברה טוחנת ללא הגרעינים.

להכנת גלידה רכה וקרמית בננות הכי מתאימות, גם בקיץ. בבלנדר ויטמיקס מנגו ואפרסמון גם יוצאים במרקם קרמי ואני מאמינה שבמעבד מזון זה צריך לצאת דומה. אולי תנסה להוסיף למנגו קצת מים או מי השריה של תמרים, אבל אל תקפיא אחר כך.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הבא

תגיות נושא

בלנדר

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, Google [Bot] ו 4 אורחים