adhd ו-80/10/10

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

adhd ו-80/10/10

הודעהעל ידי bananabaka » א' יוני 10, 2018 11:53 pm

היי, אצטרך שוב את עזרתכם :)

לאחרונה הבנתי שאני כנראה סובל מהפרעת קשב וריכוז (עוד כמה ימים אקבל את תוצאות הבדיקה) ומאוד אשמח אם תוכלו לייעץ בכמה נושאים:

האם לקחת תרופות להפרעת קשב, מה לגבי תוספי תזונה טבעיים כגון "ריכוזית".
האם ישנם מאכלים מסויימים שיכולים לעזור/האם להימנע ממאכלים מסויימים.
הבנתי שאורח חיים בריא יכול מאוד לעזור, אם ישנם עדויות אישיות או משהו בסגנון אשמח לשמוע עליהם בכדי להעלות את המורל/מוטיבציה ולהבין יותר טוב איך להתמודד.
באיזה אזור בארץ נמצאים התנאים הכי טובים לקיום אורח חיים 80/10/10 (מחירי דיור, פירות וירקות אורגניים, נגישות ללא רכב).

לא יודע כמה זה רלוונטי אבל בגדול הייתה לי תקופה של חודשיים בערך שאכלתי המון פירות (עדיין לא מספיק, חצי כוח כזה) ובכל זאת הייתה לזה השפעה ישירה על היכולות במשחק המחשב עם הבדלים משמעותיים. מיותר לציין שכשחזרתי להתבסס בעיקר (יותר נכון להגיד אך ורק) על אורז/פסטה/תפוחי אדמה או אוכל מעובד, חזרתי בחזרה שני צעדים אחורה. קצת לפני זה הפסקתי לקחת בי12 וויטמין די. עדיין רזה, בטח אותו משקל... בכלל לא בא לי להישקל. אחזור לקחת וויטמינים ואעשה בדיקת דם.

קרה לי כמה פעמים באמצע של האימון במכון כושר שפתאום יש תחושה בבטן אז אני מפסיק את האימון ובהדרגה מתגברות תחושות בסדר הבא בערך:בחילה בבטן, צורך להקיא באזור הגרון, חולשה בגוף, סחרחורת בינונית, צפצוף באוזניים עד כדי חירשות, סחרחורת קשה שקשה לשבת/לעמוד ובסוף הגוף "נכבה" (מפסיק לזוז, לא עוברות מחשבות בראש, עיניים נעצמות) ומתאושש בהדרגה.
הפעם הראשונה הייתה מאוד אינטנסיבית אז לפעמים הבאות הייתי זהיר והשתדלתי לא להתאמץ אך זה בכל זאת חזר על עצמו. אולם ברמה קלה יותר אבל עדיין נאלצתי להפסיק את האימון ומאז לא חזרתי למכון כבר כמה חודשים מתסכול/חרדה/ייאוש וגם כי הגוף עדיין מרגיש חלש, בערך בתקופה ששילבתי פירות ואוכל מבושל. ניסיתי לדבר עם המדריך במכון אבל אני חושב שלא העברתי את עצמי מספיק טוב... אני חושב שזה בגלל לחץ דם נמוך, אי צריכה מספקת של קלוריות ובעיה הורמונלית בגוף. יכול להיות שמשחקי מחשב מכניסים את הגוף ל-fight or flight mode ואם הגוף לא מקבל מספיק מנוחה מלחצים אז הוא יהיה/השרירים יהיו תשושים פיזית? אולי זה גם קשור ללחץ דם נמוך? ואולי הכל קשור לאי צריכה מספקת של קלוריות? בעצם יש לי גם חסרים תזונתיים... *פייספאלם*

מצטער אם ההודעה קצת קרינג'ית... הכי חשוב לי כרגע זה להבין איך לתקצב דירה ו80/10/10 בשכר מינימום ועדיין להשאיר 6 שעות ביום למחשב, ושזה יהיה בר קיימא לתווך הארוך. מקווה שאני לא עובר את הגבול.
בכל מקרה תודה רבה על ההקשבה.
bananabaka

Re: adhd ו-80/10/10

הודעהעל ידי ירדן » ו' יוני 15, 2018 4:10 pm

היי :)

סליחה שלקח לי כמה ימים להגיב.

תזונה נכונה מאוד יכולה לעזור להפרעת קשב וריכוז. באינטרנט תוכל למצוא הרבה מידע על הקשר בין מזון מעובד באופן כללי וספציפית בין סוכר מזוקק, עודף אומגה 6 וחוסר באומגה 3 להפרעת קשב וריכוז. חשוב מאוד להימנע מאכילה של יותר מידי חומצות שומן מסוג אומגה 6 [שנמצאות בכמות גדולה ברוב האגוזים והזרעים, שמנים למינהם, חטיפים, עוגיות ובהרבה מוצרים מעובדים אחרים] וכדאי אפילו "לתסף" עם מזונות שעשירים בחומצות שומן מסוג אומגה 3 [בעיקר זרעי צ'יה ופשתן אך גם זרעי המפ ואגוזי מלך עשירים באופן יחסי באומגה 3].

קשה לי לענות לשאלתך על איזה אזור בארץ יש בו את התנאים הטובים ביותר לקיום אורח חיים 80/10/10. אני חושבת שכדאי שתנסה לשאול את זה בקבוצות הפייסבוק שעוסקות בתזונת 811 כי יש שם אנשים מאזורים שונים בארץ שיכלו לכוון אותך ולענות לך מנסיונם האישי לגבי שכירות, מחירי תוצרת חקלאית ונגישות ללא רכב.

מה שאתה מתאר שקרה לך בחדר הכושר נשמע מאוד מטריד וכדאי שתבדוק את זה לעומק. אם הבעיה היא אכן אי אכילה של מספיק קלוריות שגורמת לחולשה בזמן האימון אז הפתרון הוא כמובן לאכול מספיק ולא להתיש את עצמך באימון מבלי שיש לשרירים שלך מספיק סוכר. אך אם יש בעיה אחרת חשוב שתבדוק את זה. אם מדובר על לחץ דם נמוך או בעיה הורמונלית כדאי להתייעץ על זה עם רופא/ת המשפחה וגם לעשות בהקדם בדיקות דם. לפני שאתה עושה בדיקת דם עשה הפסקה של כמה ימים מנטילת תוספים.

איך התפריט שלך נראה כרגע? תוכל לרשום יום לדוגמה כולל כמויות? האם יש לך תיאבון?

איך השינה שלך? עדיין ישן מעט?

שבת שלום :)
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי bananabaka » ב' יוני 18, 2018 2:33 am

100 גרם זרעי פשתן/ציה ליום הגיוני? מה לגבי שמן פשתן?

לא חשבתי לשאול בפייסבוק :)

לבקש אק"ג במאמץ או שזה בכלל לא קשור?

יום לדוגמא: ליטר מיץ תפוזים, קוסקוס עם ירקות של שופרסל (1170 קלוריות), 80 גר במבה, 670 גר תירס. אני חושב שהתיאבון השתפר.

השינה עדיין על הפנים אבל אני בטוח שהיא תשתפר כשאמצע סידור מתאים לאורח חיים בריא.

בסוף לא אקח כדורים חצי שנה ואראה אם יהיה שיפור מספיק טוב, מאמין שכן. אנסה גם לקחת ריכוזית למרות שזה טיפה מוזר...

סליחה שאני עונה במשפטים קצרים ההודעה הקודמת נמחקה וכבר מאוחר מדי. מעריך את העזרה.
bananabaka

הודעהעל ידי bananabaka » ג' יוני 19, 2018 10:48 pm

מה שחוויתי זה כנראה- perilymphatic fistula
bananabaka

הודעהעל ידי ירדן » ד' יוני 20, 2018 10:21 am

100 גרם זה המון. אתה יכול לאכול 2-1 כפות של זרעי פשתן/צ'יה. כדאי לטחון אותם או להשרות במים וללעוס היטב כי אחרת הגרעינים לא יתעכלו ויצאו שלמים בצואה. אל תקנה זרעים טחונים מראש כי הם מתחמצנים מהר. שמן לא מומלץ ועדיף תמיד מזון שלם. אבל חשוב שגם תסדר את התזונה שלך, תאכל בצורה מגוונת ובלי ג'אנק פוד. אני לא בטוחה שכדאי שתקח ריכוזית. לדעתי נסה קודם לשפר את התזונה, להוסיף מזונות שעשירים באומגה 3 ולישון יותר...

האבחון הרפואי הוא perilymphatic fistula או שעדיין לא בטוחים? מה המליצו לך לעשות לגבי זה? האם זה קרה לך שוב מאז שהלכת לחדר כושר?

האם הצלחת למצוא תשובות לגבי אזור טוב לגור בו?
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי bananabaka » ו' יוני 22, 2018 2:38 pm

האמת שרק קראתי על זה באינטרנט ופשוט הסימפטומים התאימו. מה שגרם לזה לפי דעתי זה מאמץ והחזקת הנשימה שגרמו ללחץ באוזניים. כמובן שאלך לעשות בדיקות לראות אם זה זה ושהכל תקין ואם אני יכול לחזור להתאמן, הבנתי שזה יכול להחלים לבד תוך חצי שנה. לא הלכתי מאז למכון, לא מרגיש עדיין 100%.

בדיקות דם מראות שהכל בסדר חוץ מוויטמין די שבטח עדיין קצת נמוך.

מאמין שמצאתי מקום מתאים שהוא באמת מה שהייתי צריך, שיעזור לעבוד גם על הגוף וגם על הנפש :)
bananabaka

הודעהעל ידי ירדן » ו' יוני 22, 2018 4:16 pm

מה שתארת שקרה לך בחדר כושר נשמע מלחיץ ואפילו חמור, לדעתי חשוב שתלך לבדוק במה מדובר.

איך הולך לך מבחינת התזונה?

מה רמת הוויטמין D שלך?

שיהיה בהצלחה ואם תרצה לשתף איזה מקום מצאת אשמח מאוד לשמוע!

שבת שלום :)
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי bananabaka » ו' יוני 22, 2018 9:30 pm

מבחינת התזונה אין לי כבר שום רצון או צורך לאכול אוכל שלא מייטיב עם הגוף, ואני מאמין שזה יסתדר במקום החדש :)
בסופר יש רק פירות וירקות שאפשר לאכול אותם בצורתם השלמה והטבעית, כל השאר זה קישוט חחח.

עדיין לא הגיעה התוצאה של הוויטמין די, מניח שחסר קצת כי פעם שעברה היה מחסור חמור ואני עוד צריך להשלים. אם חסר אבדוק במחשבון כמה עלי לקחת, אשאף לערך ממוצע וכמובן אנסה להיחשף לשמש.

המקום נקרא בית הבריאות בקיבוץ תובל. האמת שעדיין לא הייתי שם אבל ממה שהתרשמתי המקום מעודד הרגלים בריאים בהרבה היבטים (תזונה טבעונית הכוללת פירות וירקות, פעילות גופנית, שלווה נפשית, שינה, ועוד) גם לאורחים וגם שהצוות יכנס לרוח המקום. ובין הכל התוכנית מתאימה גם לטיפול בהפרעת קשב! כנראה זהו הפיתרון לו הייתי זקוק.

אני לא יכול להדגיש מספיק כמה שהאתר הזה בעל ערך וברצוני להודות שוב על העזרה והתמיכה :)
אשמח לעדכן בעתיד, אם זה בסדר!
bananabaka

הודעהעל ידי ירדן » ב' יוני 25, 2018 4:12 pm

אתה מתכוון למקום של אלירן? כי ממה שידוע לי הוא לא ממש תומך בתזונת 80/10/10. בכל אופן שיהיה הרבה בהצלחה, תודה על המילים המפרגנות ונשמח לשמוע עדכון בהמשך :)
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי bananabaka » ב' יוני 25, 2018 9:05 pm

האמת שבסוף הוא החליט שאני לא מתאים... קורה אני מניח. תכלס אחפש לעבוד בקטיף או משהו דומה. לגמרי אעדכן כשיבוא הזמן :D
bananabaka

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot ו 6 אורחים