נפיחות בבטן ועייפות

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

נפיחות בבטן ועייפות

הודעהעל ידי מוריה » ב' אוגוסט 27, 2012 5:19 pm

היי , אכלתי היום 6 בננות ,
ולאחר מכן כמעט קילו ענבים מזן רד גלוב של ענבי טלי ...
והבטן שלי ממש התנפחה , מה זה אומר ? שהענבים לא היו בשלים ?
איך יודעים מתי הם בשלים?
ואולי זה הבננות ? היה לשניהם דווקא טעם מתוק
וגם הרגשתי עייפות אחרי שסיימתי לאכול ונירדמתי ממש אחרי האוכל לשעתיים
מוריה

Re: נפיחות בבטן ועייפות

הודעהעל ידי יונתן » ג' אוגוסט 28, 2012 11:42 am

התופעה שציינת בהחלט עלולה להתרחש באכילת פירות לא בשלים. ייתכן שהפירות נקטפו מוקדם מדי, ואף על פי שהסוכרים בהם כבר הבשילו, ייתכן מאוד שמינרלים חיוניים אחרים טרם עשו זאת. אם התופעה חוזרת ואת מגלה שאמנם יש לך רגישות מסוימת לפרי מסוים, נסי לרכוש זן אחר או ממשווק אחר. הפירות המודרניים, בגלל שרובם ככולם נקטפים לפני שהבשילו לחלוטין, אכן עלולים לגרום לתופעות משונות אצל חלק מהאנשים. אני למשל החלטתי להפסיק לצרוך כמעט לחלוטין פירות הדר, כי אכילה מרובה מהם צובעת לי את השיניים, וזו תופעה שלא שמעתי שקורית לאיש מלבדי. התופעה הזו גם לא קרתה לי כשהייתי ילד, ולהוריי היה עץ תפוזים ענק בחצר והייתי שותה ליטר וחצי מיץ ביום.
אפשרות נוספת היא שמערכת העיכול שלך עדיין לא התרגלה לאכול כמויות כאלה של מזון. בקיץ הראשון שלי הבטן שלי הייתה מתנפחת נורא אחרי אכילת מלון שלם, ואילו הקיץ זה לא קורה לי בכלל. שוב אני אומר, בהחלט רצוי לבצע את המעבר בהדרגה.

ועוד המלצה: אכלי יותר עלים ירוקים עשירים כמו סלרי ופטרוזיליה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » ד' אוגוסט 29, 2012 3:06 pm

מה שאת מתארת בהחלט יכול לקרות עקב אכילה של כמות גדולה ממה שהקיבה שלך יכולה כרגע להתמודד איתו או אכילה מהירה מידי. העייפות נגרמת בגלל שהמון אנרגיה הולכת למערכת העיכול בשביל להתמודד עם העומס. נסי לאכול לאט וללעוס היטב. איכלי ארוחות קטנות אך רבות לאורך היום. גם אני כשהתחלתי עם התזונה הזאת אכלתי כמויות יותר קטנות לאורך כל היום עד שקיבתי הסתגלה. אם בקיץ שעבר לא יכולתי לאכול כמות מספקת של אבטיח בישיבה אחת שבאמת תשביע אותי אחר כך לכמה שעות, בקיץ הזה אכלתי בלי בעיה כמויות גדולות מאוד של אבטיח ללא תחושת התנפחות או עייפות לאחר מכן (התנפחות מסויימת היא הכרחית שכן המזון בכל זאת תופס מקום אך היא עוברת במהרה).

מה שאת מתארת עלול גם לקרות באכילה של פירות בשלים מידי. הבשלת יתר גורמת לתסיסה ויצירת אלכוהול מה שיכול לגרום לעייפות וערפול.

אם לא יצא לך אז קראי את הנושא הזה שדיברנו בו על הסיבות השונות לנפיחות בבטן-
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=112#p725
קראי גם את מה שציטטתי באנגלית מהמאמר של דון בנט.

עוד סיבה לבעיות עיכול אצל אנשים מסויימים היא הסיבים הבלתי מסיסים שבדגנים (בעיקר בחיטה, שיפון, כוסמין, כל מה שמכיל הרבה סובין) וחלבונים מורכבים שקשים לעיכול כמו הגלוטן וחלבון הסויה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מוריה » ד' אוגוסט 29, 2012 7:07 pm

ירדן את ממש צודקת ניראלי שזה באמת בגלל האכילה המהירה שלי ,
אני גם ליפעמים מכניסה המון רגשות באוכל ...
אני מתכוונת אף פעם אין לי מספיק זמן לאכול ,
ותמיד הסביבה מלחיצה אותי בדיוק כשאני מתיישבת לאכול ,
ככה שאני תמיד אוכלת מתוך לחץ ומתח ..
[ אני בנאדם ממש ממש ממש רגיש ]
אקח את המלצתך ואוכל יותר ארוחות בכמויות קטנות ולאט ..
לגבי צורות בישול, אפייה אידוי ובישול במים וכו'
איזה צורה הכי פחות מזיקה ?
מוריה

הודעהעל ידי ירדן » ה' אוגוסט 30, 2012 8:23 pm

מערכת העיכול ומערכת העצבים הן שתי המערכות בגוף שדורשות הכי הרבה אנרגיה (זו אחת הסיבות שאכילה של פירות טריים ובשלים עדיפה על פני כל מזון אחר כי האנרגיה שדרושה לעיכולם היא מינימלית) ולכן כשאוכלים בזמן מתח העיכול עלול להיפגע, בדיוק כפי שתיארת.

בקיץ שעבר אני זוכרת שהרגשתי לעיתים נפיחות ועייפות ואפילו כאבים לאחר ארוחות גדולות, במיוחד כשאכלתי אבטיח וכששתיתי שייק בננות. הסיבה לכך הייתה כמובן הנפח הגדול של המזון שאז עוד לא התרגלתי אליו וניסיתי לאכול הרבה בבת אחת, אבל בעיקר זה קרה כי אכלתי מהר מידי. במקום לאכול לאט וללעוס היטב אכלתי מהר מאוד את האבטיח מחוסר זמן או חוסר סבלנות ואת השייק הגדול שתיתי מהר מהר כדי לסיים ולהמשיך בעיסוקי האחרים במקום להנות ממנו לאט.

לרוזלינד גרובן יש הרצאות מעולות בנושא אוכל ורגשות אך כולן ללא תרגום לעברית, בכל זאת אני ממליצה לך לנסות לצפות בהן-
http://30bananotleyom.com/movies/45-foo ... -mechanism
http://30bananotleyom.com/movies/134-so ... -of-eating

אידוי במעט מים עדיף מכל שיטות הבישול האחרות.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מוריה » ג' ספטמבר 04, 2012 9:14 pm

לירדן שאלה נוספת בקשר לאידוי ,
ישנם סירי אידוי חשמליים כמו זה שכאן - http://mahayom.tapuz.co.il/deal/%D7%94% ... 33735.html
וישנם שושנות אידוי מנירוסטה או סטימרים מבמבוק,
הבנתי שמלבד שיטת הבישול יש לשים לב לאיכות הכלים ,
אז השאלה היא - סיר חשמלי או שושנת אידוי מנירוסה או מאדה מבמבוק ?
מוריה

הודעהעל ידי ירדן » ד' ספטמבר 05, 2012 1:51 pm

לא ידוע לי מהי שיטת האידוי העדיפה, אני מניחה שזה גם תלוי מה את מתכוונת לאדות. כשהייתי אוכלת מבושל השתמשתי בשושנת אידוי כי זה הכי זול, נוח, קל לניקוי וזמין בכל חנות לכלי מטבח וגם לא תופס מקום בארון מטבח.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מוריה » ד' ספטמבר 05, 2012 7:18 pm

היי ירדן תודה על התשובות !
בימים האחרונים אני ממש הופכת את האינטרנט לחפש מידע כדי לעזור לי עם המצב הבריאותי שלי , ולא מצליחה למצוא תשובות מספקות ...
יש לי נפיחויות וגזים וכאבי בטן וכל הבלאגן הזה כנראה מאותה תזונה של ה "רואו פוד גורמה " , וכנראה בגלל מה שאמרת שהמשקל שלי הוא נמוך
בנוסף מאז שהתחילו הבגרויות של שנת י"א לא קיבלתי מחזור מה שאומר למעלה מחצי שנה [ יש לי גם נשירת שיער ], סוףסוף השבוע הייתי אצל הרופאת נשים לאחר המון זמן
היא עשתה לי בדיקות והכל תקין חוצמי זה שהרירית קצת דקה , היא רשמה לי לקחת גלולות , ואני לא מוכנה .
לא סיפרתי להוריי על כך מחשש שיכריחו אותי לקחת אותן .
עליתי במשקל מאז שהגעתי לאתר הזה , אני שוקלת בסביבות ה-45-46 .
עקונית אני די בטוחה שזה נובע מהלחץ שהיה סביב הבגרויות והמשקל הנמוך ולכן איני חושבת שאני זקוקה לגלולות אלא לזמן עד שהמשקל שלי יעלה
אבל מצד שני כבר המון זמן אני לא מקבלת וזה די מדאיג ..
לא סיפרתי שקיבלתי גלולות מהרופאה לאיש כדי שלא יכריחו אותי לקחת אותן ..
האם אני עושה נכון ? או שבמקרה שלי אני אהיה חייבת לקחת אותן ?
מוריה

הודעהעל ידי ירדן » ה' ספטמבר 06, 2012 5:23 pm

אף אחת לא "זקוקה" לגלולות, רק שזה יהיה ברור. גלולות לא יפתרו את הבעיה שבגללה הפסיק המחזור שלך בדיוק כמו שאקמול לא מרפא את הבעיה שגורמת לכאב הראש. זהו רק טיפול סימפטומטי שלא פותר שום דבר. לא משנה מה הבעיה שיש אצלך גלולות לא יתקנו אותה. גלולות למניעת הריון מכילות הורמוני מין במינונים שנועדו למנוע ביוץ. למראית עין הן גורמות למחזור סדיר אך הן בעצם מפריעות למחזור ההורמונלי הטבעי של האשה (משפיעות על כל הציר ההורמונלי היפותלמוס-היפופיזה-שחלות) ומונעות מהגוף להפריש הורמונים אלו באופן טבעי. למעשה הרבה נשים שלוקחות לאורך זמן גלולות למניעת הריון מפסיקות לקבל ווסת לתקופה של כמה חודשים אחרי ההפסקה בנטילת הגלולות בגלל הסיבה שציינתי (שהגלולות משבשות את הציר ההורמונלי מהמוח עד לשחלות ומונעות את הפרשת ההורמונים הטבעית) ולאחר מכן למערכת ההורמונלית לוקח זמן לחזור לעצמה. מי שלוקחת גלולות אין לה באמת מחזור כי אין ביוץ.

חשיפה גדולה וארוכה לאסטרוגנים היא מסוכנת. לגלולות יש הרבה תופעות לוואי לא נעימות (כמו לכל תרופה), הן מעלות את קרישיות הדם (מצב מאוד מסוכן ויש גם נשים שמתו בגלל זה) רוב הגלולות מכילות לקטוז (סוכר החלב) והן גם גורמות לחסרים תזונתים (זאת בשום פנים לא המלצה על תוספים אלא רק לצורך מידע).

אם הרופאה שלך לא מצאה בעיה אנטומית וגם לא בעיה הורמונלית (האם נשלחת לבדיקות דם?) אז כל שניתן לך לעשות זה לאכול נכון ומבכמות מספיקה, לעלות מעט במשקל, לעשות פעילות גופנית (עוזרת להפחית סטרס), לצאת קצת לשמש, להירגע (נסי שיטות של הרפיה ודמיון מודרך) ולהניח לגוף שלך להגיע לאיזון הנכון בעצמו. סטרס, תזונה לקויה ותת משקל בהחלט עלולים לפגוע במחזור וסביר להניח שזה מה שקרה אצלך. גם נשירת השיער בוודאי נגרמה עקב הסטרס, החסרים התזונתיים ותת המשקל וגם לזה אותו הפתרון :)
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

חסרים תזונתיים, פירות בשלים, כאבי בטן ובעיות עיכול

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot ו 2 אורחים