מעבר מתזונת הפליאו - בקשת עזרה

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

מעבר מתזונת הפליאו - בקשת עזרה

הודעהעל ידי חילקי » א' ספטמבר 23, 2012 8:51 pm

שלום לכולם,
בעקבות מהפך פנימי וכמה תובנות שהגעתי אליהם בתקופה האחרונה, בעיקר בכל הנוגע לאיכות הסביבה ולבעלי חיים, החלטתי לעשות שינוי קיצוני שיביא אותי בצורה הכי קרובה שאפשר אל הבריאות והחיבור לטבע האמיתי, דהיינו, הרואו פוד.
פשפשתי קצת והגעתי לתזונה של ד"ר גראהם, ואני שמח למצוא את האתר הזה.
קראתי את רוב המאמרים שבאתר, וכן צפיתי בכמה מהסרטונים של פרלי (מדהימה!).
כעת אני זקוק לעזרתכם...
האם יש כאן מישהו שעבר לתזונה זו לאחר שהיה בתזונה דלת פחמימות של אכילת בשר על בסיס יומיומי, כמו אטקינס או פליאו?
כי עד לאחרונה זו בדיוק הייתה הדיאטה שלי. רזיתי בה יפה וזללתי סטייקים, אבל כאמור, אני מעוניין לשים את הימים האלה מאחוריי ולחזור "לשורשים" שלי (תרתי משמע....) ולאכול מה שבאמת בריא וקל לגופי.
אני באמת רוצה לדעת אם יש כאן עוד מישהו שהיה לפני ה811 אוכל בשר, רצוי מישהו שלא רק אכל בשר אלא גם סילק את רוב הפחמימות מתפריטו, כי אני ממש רוצה לדעת אילו שינויים, תופעות לוואי, קשיים ובעיות - לא רק פיזיולוגיות אלא גם נפשיות, קוגנטיביות וכו' - אני צריך לצפות?
בינתיים אני רק הורדתי את הבשר, אבל עדיין אוכל מבושל ומוצרי חלב וביצים, כי אני די פוחד להכניס את עצמי בבת אחת למשהו שאין לי מושג לאן אני מכניס את עצמי בעצם, ולכן אני זקוק לשיתופיכם וסיפוריכם האישיים, אם תוכלו....
המון המון תודה,
חילקי
חילקי

Re: מעבר מתזונת הפליאו - בקשת עזרה

הודעהעל ידי יעלי » א' ספטמבר 23, 2012 10:20 pm

לדעתי דווקא מבחינה נפשית המצב שלך ישתפר. הקשר בין אכילת פחמימות לבין נוירוטרנסמיטורים כמו סרוטונין ודופאמין הקשורים לתחושה של מצב רוח טוב וסיפוק, ידוע ודובר בו רבות. גם השינה משפרת בעקבות אכילת פחמימות.
יעלי

הודעהעל ידי יונתן » ב' ספטמבר 24, 2012 4:02 pm

קשה מאוד לדעת אלו תופעות תחווה במעבר, מאחר שאצל כל אדם זה שונה. יש אנשים שסובלים משלשולים ומכאבי ראש, כתופעות של ניקוי וגמילה, ויש אנשים שלא סובלים מכל תופעת לוואי. גם אצל כל אחד מצוות האתר היה המעבר שונה, אף על פי שכולנו היינו טבעונים שנים רבות ואף נמענו כמעט לחלוטין ממזונות מעובדים.
על כל פנים, אנחנו בהחלט תמיד ממליצים לבצע את המעבר באופן הדרגתי. הרי יש דברים נוספים שעלולים לפגוע בנו אם נעשה מעבר חד, כמו יחס עוין מצד המשפחה והחברים או חוסר ניסיון בבחירת פירות איכותיים.
דבר ראשון תתחיל לשלב יותר פירות וירקות בתזונה, אין פשוט מזה. הפחת ככל הניתן במזונות מעובדים, בשמנים מזוקקים ובמלח, ובשל לעצמך מזון פחמימתי פשוט.
אגב, נשמח לשמוע ממך מבט מבפנים על תזונת הפליאו.
בהצלחה!
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי חילקי » ב' ספטמבר 24, 2012 4:51 pm

בכיף אחי, למה אתה מתכוון "מבט מפנים על תזונת הפליאו"?
כאילו, מה אני אוכל, מרגיש וכו'?
אז בתכלס זו תזונה שעיקר הקלוריות שלה מגיעות משומן רווי מן החי. בערך 60% מהקלוריות זה שומן, ברובו שומן רווי, ורוב השומן הרווי - מבשר.
הסיבה שממליצים על המון שמן קוקוס היא בגלל שלאנשים קשה לאכול כל כך הרבה שומן רווי מהחי אז נותנים להם לאכול גם שומן רווי מהצומח, אבל בגדול, אם אתה אוכל מספיק בשר שמן - אתה לא צריך קוקוס ולא חמאה...
סדר היום שלי מורכב משתי ארוחות גדולות, בכל אחת מהן מנה גדולה של בשר (לא רזה), וסלט עם שומן-פירות (מזיתים או אבוקדו או קוקוס).
מפעם לפעם - אגוזים וזרעים וכו'.
פירות לא מעז לאכול בכלל, למרות שהם מותרים במינונים קטנטנים. הנתיב המטבולי של שריפת פחמימות כמקור אנרגיה אינו מומלץ, צריך לשמור את הגוף במצב של סוכר נמוך כל הזמן כדי לאפשר מטבוליזם של שריפת שומנים בלבד.
בגדול אני מרגיש טוב למדי עם הדיאטה הזו (חוץ מלפעמים בלילה שאני מתעורר וממש בא לי לאכול) ורזיתי בה קצת, לא יותר.
כמו שאמרתי הסיבה שבגללה בחרתי בטבעונות היא סיבה מוסרית נטו (בואו נגיד שדי פקחו לי את העיניים בכל הנוגע לצער בעלי חיים. ולא, גארי יורופסקי לא קשור כאן בכלל!!!), ואחר כך החלטתי שאם כבר אז התזונה של ד"ר גראהם נשמעת לי כמו אימוץ קולקטיבי של האופציות הכי בריאות ושפויות של הטבעונאות. חוץ מזה, הוצאת הדגנים מהתפריט והשמצתם היא הדיבר הראשון של תזונת הפליאו, כך שכל כך התרגלתי לשנוא ולהתרחק מדגנים וסוכרים, שאני פשוט לא יכול להפוך לסתם טבעוני. אני צריך טבעונות שתסייע לי לקבל את מירב הבריאות הטבעית מבלי להכניס שום דגן, סוכר או קטניה מבושלת. בקיצור, בדיוק כמו הערכים שבהם האמנתי בפליאו - שהאדם צריך לצרוך אך ורק את המזון שייעד לו הטבע מבראשית!! - רק שהפעם אני לוקח את הערכים האלה לכיוון פירות וירקות, שזה היה עוד לפני שהאדם התחיל לאכול בשר.

טוב אז היום היה היום הראשון!!!!
ואני חייב להודות שקשה ומוזר ואפילו לא כזה כיף כמו שחשבתי לאכול כל כך הרבה פירות. אני לא רגיל לכל כך הרבה מתוק!!!...
בפליאו התרגלתי לטעם המלוח והמבושל. מעט מאוד מתוק שבא דרך הגזרים והגמבות...
פתאום עכשיו אני אוכל חצי מנגו וכבר מרגיש שהפה שלי מתפוצץ מרוב סוכר. אני ממש מפחד להשמין.
לא אכלתי היום מספיק פירות בכלל, אחרי חצי מנגו ושתי בננות (שאפילו לא היו באוחתה ארוחה) אני כבר מרגיש כאילו עכשיו אני צריך להתנזר מפירות עד סוף השבוע כדי "לתקן את העוול"... :((
יונתן, הקשבתי לעצתך וניסיתי להפחית בהדרגה. אבל אחרי הפירות, לאכול את האורז והאפונה הרגיש לי כבר ממש חזירות. כנראה שזה באמת לא הולך ביחד... או שאתה אוכל המון פירות, או אוכל מבושל... ברגע שאתה משלב בין שניהם אתה מרגיש היפופותם שחבל על הזמן
חילקי

הודעהעל ידי אנורקסית לשעבר » ב' ספטמבר 24, 2012 4:55 pm

60% שומן??? ועוד מבשר???
:O
וזה לא הרגיש לך כבד?!
אנורקסית לשעבר

הודעהעל ידי חילקי » ב' ספטמבר 24, 2012 4:59 pm

דווקא לא. כמו שאמרתי, הסוד הוא לא לשלב ביניהם.
ברגע שאת כמעט לא אוכלת סוכרים (כולל פירות), השומן הרווי מתפקד כמקור אנרגיה ואז זה לא כבד לך בכלל. מרגישים ממש טוב.
ואם אעשה הפוך, ואוציא את השומן הרווי מהתפריט ואחיה על סוכרים, גם אז אני מניח שלא ארגיש כל כך כבד כמו שאני מרגיש עכשיו..........:(
בקיצור,
כנראה שהשילוב (סוכרים ושומן) הוא הקטלני!...
את פשוט צריכה לבחור במה את מאמינה: שהאדם הקדמון חי על שומן ובשר, או חי על פירות...
אם תאכלי גם את זה וגם את זה תשמיני ותרגישי כבדה נורא, ברור
****שוב - אני מדבר מניסיון בלבד, אני מוריד את הכובע בפני המומחים בתחום הפליאו/טבעונאות שיודעים יותר ממני במישור המדעי :)
חילקי

הודעהעל ידי ירדן » ב' ספטמבר 24, 2012 5:31 pm

ברוך הבא חילקי :)

אני לא חושבת שיש פה כרגע אנשים שעברו ישירות מדיאטה דלת פחמימות ל-80/10/10 אבל יש פה כמה שאוכלים בשר ואולי הם יוכלו לשתף. הרבה מאיתנו הגענו ל-80/10/10 מתוך הטבעונות כשלב נוסף בדרך להתפתחות לא רק בנושא הבריאותי אלא גם בנושא המוסרי ואקולוגי.

תופעות של ניקוי וגמילה הן נפוצות בימים הראשונים. זה דומה לגמילה מקפה... אני מכירה מישהי שהפחיתה בבת אחת את כמות הקפה מעשר (!) כוסות ליום לארבע כוסות ליום ובמשך יומיים סבלה מחולשה, בחילות, הקאות ושילשולים. גם כשמורידים מזונות ממכרים אחרים כמו בשר, מוצרי חלב, קקאו, גלוטן, סוכר מזוקק, ניקוטין ועוד הגוף יכול להגיב בעייפות, שלשולים, כאבי ראש, פצעונים, שתן כהה ובעל ריח חריף, הזעה מוגברת בימים הראשונים. בכל מקרה לא כולם מרגישים סימפטומים כאלו ויש אנשים שההרגשה הטובה אצלם היא מיידית. אני לדוגמא טבעונית הרבה שנים ועוד לפני המעבר ל-80/10/10 לא אכלתי בכלל מזון מעובד וגם לא גלוטן והדבר היחיד שחטאתי בו היה מעט קפה שבלעדיו לא יכולתי לזוז בבוקר. לא הרגשתי תסמיני גמילה וניקוי (פרט למעט פצעונים, אבל זה משהו שסבלתי ממנו עוד קודם) אלא רק הרגשה פיזית ונפשית מאוד חיובית והמון המון אנרגיה.
הרצאה של ד"ר ניל ברנרד בנושא התמכרויות פיזיות למזון-
http://www.youtube.com/watch?v=MCBkiekLgYI

יש אנשים שיותר טוב להם לעשות מעבר הדרגתי וכך הם פחות מרגישים את התופעות האלו ויש להם זמן להסתגל לכמויות של המזון, להתארגנות לקניות, להערות של אנשים שמסביב ויש כאלו שמעבר חד הוא מה שהם צריכים כדי לעשות את השינוי כי אחרת זה לא עובד להם כי יש יותר מידי פיתויים. מי שבחור להכנס לזה בהדרגה על ידי הגדלת כמות הפירות בתפריט על חשבון המבושל הכי טוב שיתחיל עם ארוחת בוקר שמבוססת רק על פירות ולהמשיך משם בהתאם ליכולת. אתה יכול למשל לאכול ארוחת פירות בבוקר, מנה מבושלת על בסיס פחמימות בצהריים, ובערב עוד מנת פחמימות מבושלת עם סלט ירקות ועלים גדול. אם אתה מרגיש רעב בין הארוחות אז נסה לאכול פרות. כשתרגיש שאתה מסוגל לאכול גם פירות בצהריים אז החלף את המבושל בפירות ותאכל מבושל רק בערב עד שתרגיש שגם על זה אתה מסוגל לוותר. הנה סרטון טוב בנושא-
http://30bananotleyom.com/movies/78-how ... -food-diet

דווקא בגלל שאתה מפחד מפחמימות כדאי שתמנע מהשומן ומכל המזון מהחי ותעבור לפחמימות בלבד כדי למנוע את הבעייתיות של עודף שומן בתפריט שמפריע לסוכר, לחמצן ולנוטריאנטים להיכנס לתאים (זה בהחלט שילוב קטלני). אני אף פעם לא ממליצה על לחם, פסטה וחרא כזה כמקור לפחמימות אבל למי שרוצה כן לשלב גם מזון מבושל עדיף שיאכל תפוחי אדמה, בטטות, קינואה או אפילו אורז או עדשים, אבל בטח שלא שמן קוקוס ומוצרי חלב.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי חילקי » ב' ספטמבר 24, 2012 5:49 pm

תודה ירדן!
כן אני באמת חושב שאת השומן הרווי כדאי שאפסיק לגמרי, כי אני באמת מרגיש כבד, בלי קשר לשובע......
מה שכן אני קצת חושש מתופעות הלוואי של הוצאת הבשר, כי בכל זאת כשאני רעב אני רוצה סטייק ולא יעזור כלום! מי שינסה לדחוף לי בננה אני אגיד לו לך חפש את החברים שלך, אני הולך ל"על גחלים"...
אבל כאמור, אם אני הופך לטבעוני אני חייב את גישת הרואו פוד מהסיבה הפשוטה שהפליאו לימדה אותי להימנע לחלוטין מדגנים וסוכר וקטניות מבושלות, אז אני פשוט לא מסוגל להחזיר אותם אפילו אם אני נהיה טבעוני. במצב כזה רק פירות וירקות אפשריים.
אני מרגיש קצת סחרחורת בשעה האחרונה אבל אני באמת מקווה שזה יחלוף
חילקי

הודעהעל ידי ירדן » ב' ספטמבר 24, 2012 6:25 pm

אם כך אז לך על זה עד הסוף, cold turkey מה שנקרא. זרוק או תן במתנה את כל המזון מהחי שיש לך בבית, כולל צנצנת שמן הקוקוס, וקנה המון פירות וירקות. יום כיפור כשהכל סגור נראה לי כמו זמן אידיאלי לכך. תאכל פירות ותעביר את תסמיני הגמילה במנוחה והרבה שינה. לבשר יש אפקט ממכר ולכן זה נורמלי שתרגיש "צורך" בבשר או בגבינות בימים הראשונים אבל אני מבטיחה לך שזה יעבור.

עוד דבר שאני ממליצה לך לעשות, אם עוד לא יצא לך, זה לקרוא את הספר 'דיאטת השלום העולמי'. זה ספר מעולה וחזק והוא יעביר לך את החשק לסטייק...

סביר להניח שבהתחלה לא תאכל מספיק קלוריות עד שתסתגל לנפח הגדול אז תן לעצמך כמה ימים לתרגל אבל אחר כך כדאי שתרשם לאתר הכרונומטר כדי לוודא שאתה לא אוכל מעט מידי, במידה וזה יהיה המצב אל תדחוף מזון בכוח אלא העלה בהדרגה את כמות המזון בכל ארוחה עד שקיבתך תתרחב.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ccpoor » ב' ספטמבר 24, 2012 6:59 pm

ברוך בואך :) גם אני חדש יחסית ויש לי רק דברים טובים לומר.

מאיך שאתה מכיר את קהילת הפליאו, הם פתוחים לשיחה? אם יחשפו לערכים הבריאותיים והמוסריים שבדבר, ישנו את דעתם? הרי הרעיונות די דומים- התקרבות לטבע האנושי, תזונתית ובכלל.
סמל אישי של המשתמש
ccpoor

הבא

תגיות נושא

נזקי הבשר, איך מתחילים?, מזונות ממכרים, ספרים מומלצים, תזונת האדם הקדמון, גלוטן, תסמיני ניקוי וגמילה, שומן

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot ו 6 אורחים