שומנים, וקטניות מונבטות

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

שומנים, וקטניות מונבטות

הודעהעל ידי עידן » ש' ספטמבר 29, 2012 7:19 pm

שלום,
1. כמות השומנים- אני מרגיש חשש להוריד את הכמות עד כדי כך. אני כמובן לא מתבסס על משהו חקור ומדעי, אלא רק תחושות... יש הטוענים שללא שומן, משקל גופי יירד בצורה דרסטית, גם אם אוכל מספיק קלוריות. האם יש אמת בדבר? האם משקל גופינו מושפע אך ורק מצריכת הקלוריות או שמא גם מהיחס שומנים/פחמימות? האם היחד 80/1010 נכון לאנשים גדולי מסה בלבד? כמו כן, יש הטוענים ששומנים חשובים לתפקוד המוח. אוסיף ואשאל- האם זה יהיה בסדר לעבור את כמות ה-10 אחוז שומן, כל עוד הדבר נעשה בערב? מדבר פה על 700 ואולי אפילו יותר קלוריות משומן... כך השומנים יספיקו לצאת מהדם עד הבוקר שלמחרת, ולא יפריעו לטיפול בכל הסוכר שיגיע מהפירות...
2. קטניות מונבטות- פעם שאלתי האם הנבטה היא דבר טוב, ונעניתי שהיא אינה חלק מהתזונה. אולם, תהליך הנביטה הוא לא דבר טבעי? האם אדם שהתהלך ביער טרופי לא מצא נבטים של עדשים, מאש וכו' בשפע? אם כן, מדוע לא נכון גם אנחנו ננביט (בהנחה שמה שהיה נכון אז, נכון גם היום - אבולוציונית...)? והאם הדבר נכון גם לדגנים?
הרבה שאלות...
אשמח לכמה שיותר פירוט.
המון תודה,
חג שמח,
הרבה בריאות,
עידן
עידן

Re: שומנים, וקטניות מונבטות

הודעהעל ידי יונתן » א' ספטמבר 30, 2012 10:29 am

אני מבין את החשש שלך. כבר סיפרתי לך שגם לי יש מבנה גוף מאוד רזה, והייתי אוכל כמויות עצומות של מזונות שומניים כמו אגוזים, אבוקדו, טחינה וטופו כי חששתי שבלעדיהם ארד במשקל. בקיץ, כשלא היה אבוקדו למרוח על הלחם, הייתי בטוח שיהיו לי חוסרים ושלא תהיה לי מספיק אנרגיה. עם זאת, מאחר שהחלפתי את הקלוריות משומן בקלוריות מפחמימות, לא ירדתי במשקל.
כל עוד תאכל מספיק קלוריות מפירות לא תרד במשקל, ואם תנצל את האנרגיה הזמינה לפעילות גופנית, הרי שתעלה במשקל והפעם בשרירים, ולא בשומן.
השומנים חשובים גם למוח וגם למגוון תהליכים אחרים בגוף, אבל 10% שומן מספיקים מעל ומעבר לכל צרכי הגוף.
עיכול כמות כה גדולה של שומנים יכול לארוך גם 24 שעות, ובכל מקרה כמות כה גבוהה אינה עולה בקנה אחד עם עקרונות התזונה שלנו. קרא את פרקים 2 ו-7 בספר להסברים מפורטים.

אם אתה כל כך אוהב נבטים אתה מוזמן לשלב אותם בתזונה שלך. אישית אני אוהב רק נבטי אלפלפא ושאר הנבטים לא טעימים לי ונהגתי לצרוך אותם רק כי חשבתי שזה המזון הכי בריא בעולם. ברגע שהבנתי שעדיף לאכול פירות, לא ראיתי צורך להמשיך לאכול נבטים. יכול להיות שהאדם הקדמון אכל נבטים, אבל לא נראה לי שהוא מצא אותם בשפע כי פעילות הנביטה מתרחשת באדמה או בצואת בעלי חיים שאכלו זרעים. ודגנים? הרי רובם קשים מאוד להנבטה ומאוד לא טעימים, אני לא מבין איזה צורך יש לך בהם. בקיצור, אם אתה ממש אוהב נבטים אתה יכול להוסיף לסלט שלך, אבל הם בשום פנים ואופן לא תחליף לארוחת פירות.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

Re: שומנים, וקטניות מונבטות

הודעהעל ידי ירדן » א' ספטמבר 30, 2012 1:49 pm

700 ויותר קלוריות משומן (ואל תשכח שגם בפירות וירקות יש שומן) תעלה אותך בקלות ל-30%-40% שומן. הרעיון מאחורי התזונה הזאת הוא לא רק לאכול נא אלא לאכול דל שומן. 5%-10% שומן זה מספיק. גם אם תעלה ל-15% זה יהיה נמוך מרוב האוכלוסיה ובהחלט סביר. ברגע שאתה מעלה יותר את כמות השומן אתה משנה את היחסים בין חומצות השומן מסוג אומגה 3 לאומגה 6, מאט את זרם הדם ואת יכולתו להעביר חמצן לתאים, מפריע לספיגת הנוטרינאטים ומפריע למטבוליזם של הסוכרים.

הנה הרצאה קצרה של קולין קמפבל בה הוא מדבר בין היתר על נושא התפלגות הפחמימות, חלבונים ושומנים בתזונה בריאה (יש כתוביות)-
http://www.youtube.com/watch?v=KiNIrsgR368
זה בעצם אומר שלא משנה אם התזונה היא נאה או מבושלת עדיין חשוב לשמור על אחוזים נכונים.

למה לא כדאי לאכול נבטים בסרטון קצר של לורן לוקמן (היגייניסט טבעי, 80/10/10) מתוך הרצאה שנקראת Optimal Diet-
http://www.youtube.com/watch?v=UtldooNv ... creen&NR=1
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

פעילות גופנית, תזונת האדם הקדמון, אומגה 3, שומן

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 5 אורחים