השפעות של אכילת בשר

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

השפעות של אכילת בשר

הודעהעל ידי בת חן » ב' מרץ 19, 2012 12:44 pm

כל פעם שאני מגלה את הקשר הישיר בין מה שאנחנו אוכלים לבין איך שאנחנו מרגישים נפשית, אני מופתעת מחדש. רובנו לא נותנים את הדעת לקשר הזה ובכלל לעובדה שמצבי רוח והרגשה כללית יכולה להיות מושפעת ממזון, יודעים שאלכוהול או יותר נכון יין "יישמח לבב אנוש" יודעים שמתוקים נותנים נחמה. אבל מה לגבי השפעה יותר רצינית? האם למזון ישנה היכולת לעשות אותנו יותר אלימים? יותר אגרסיביים? (שלא תחת השפעת סמים או אלכוהול) מהאוכל היומיומי?
השאלה הזו מעסיקה אותי כבר הרבה זמן ומה שגיליתי לאחרונה נתן לי זווית ראייה מסויימת על כך.
ידוע ששימפנזים המשתייכים למשפחת קופי האדם חולקים איתנו DNA דומה (94.5-98% דמיון)הם דומים לנו לא מעט במובן הפיזי ובעלי אינטילגנציה גבוהה, דמיון שלצערי הרב משמש חוקרים בניסויים רבים שנעשים גם על הקופים האלו.
תזונת השימפנזים דומה ביותר לתזונת 811 - פירות טריים תופסים מקום נכבד בתזונה 50-80% תלוי בעונה, אחריהם עלים ירוקים בשפע, ובאחוזים בודדים ירקות שורש, קליפות גזעים וחרקים קטנים שהם שולים אחד מהשני בזמן "פינוק משפחתי". לאחרונה גיליתי שקופים אלה אוכלים גם בשר ולא סתם בשר אלא את בני מינם או קופים קטנים מזנים אחרים, הדבר נראה לי כל כך מוזר ולא הגיוני שהחלטתי לבדוק את הענין לעומק וגיליתי דברים שעזרו לי להבין את השאלה שכתבתי למעלה ונמצאת בראשי כבר זמן רב.
1. הדבר מתרחש כשהקופים האלו נמצאים בעתות מחסור קשות ביותר כשידם אינה משגת אפילו מספיק שורשים (שזה לחלוטין לא העיקר בתזונה אלא פשרה) ונחשו מתי המחסור מתרחש? כשבני האדם משמידים חלק נכבד מבית הגידול של אותם קופים, מקצצים במזונם שדורש שטחים גדולים של עצי פרי ובעצם דוחק אותם לאכול מזון שאינו מזונם הטבעי, גם במקרים אלה אכילת הבשר נדירה ביותר.
2. הדבר המעניין ביותר הוא שגילו שלאוכ' של אותן קופים שנאלצו עקב החוסר במזון לאכול בשר, התפתחה אישיות שונה לח-ל-ו-ט-י-ן מזו של אחיהם הצמחוניים, הם הפכו לאלימים ביותר אחד כלפי השני, ואפילו "פוליטיים" למסתכל מהצד, הם החלו לעסוק הרבה יותר בענייני שליטה שאותה תבעו בכח מופגן שבאופן קיצוני חמור יותר ולא דומה לקרבות הרגילים שמנהלים אחיהם הצמחוניים כדי להיות זכר אלפא, מה שגרם לחילופי שלטון תכופים, וחוסר שביעות רצון מצד הקופות בקבוצה. העדינות שמאפיינת את הצורה שבה הקופים הצמחוניים מטפלים אחד בשני נראתה שונה מאוד מהצורה שבה ניהלו קופים אלה את הקשרים הבין אישיים בקבוצה - אלימות ואגרסיביות.

אז מה אתם אומרים? יש קשר בין תזונה בכלל ואכילת בשר בפרט לבין ההתנהגות שלנו? אשמח לתגובות
בת חן

Re: השפעות של אכילת בשר

הודעהעל ידי ירון » ב' מרץ 19, 2012 2:21 pm

כתבתי תגובה ארוכה ומאז זה ניתק אותי ובגלל שלא הייתי מחובר זה העיף את כל שכתבתי. :(
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואינו מהווה חוות דעת או עצה מקצועית ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירון

הודעהעל ידי ירון » ב' מרץ 19, 2012 2:33 pm

אנסה מחדש!

את מעלה נקודה מאוד חשובה ואני מסכים איתך.

אני חושב שמה שאנחנו אוכלים משפיע עלינו לא רק מבחינת המרכיבים שלו (חלבון, חומציות, וכו') אלא גם מבחינת מקור האוכל עצמו. ההבנה שהאוכל שלנו מגיע מלקיחה מאחר משפיעה על הצורה שבה נראה את העולם ומערכת היחסים שלנו עם אחרים באותו עולם (בני אדם, הסביבה ובעלי חיים אחרים). ילד שגודל בהבנה שמבעל החיים הזה הוא לקח דבר אחד, מאחר דבר נוסף, גודל תחת ההבנה של לקיחה וגזילה.

יתרה מכך, אני חושב שאכילת בשר מאגדת בתוכה התפתחות אישית שונה, כפי שציינת, מתוך הסתכלות של שליטה על אחרים, המובילה ל"פוליטיזציה" של תהליכים טבעיים ונסיון להשיג תוצאות בעזרת אימתנות, הפחדה ואלימות. אני לא חושב שניתן לראות בשר בצורה אחרת, למרות שהתעשייה מאוד מנסה (פרסומות, ספרים, קמפיינים) לשנות את זה. כאשר מדובר בירקות ופירות זה עולם אחר. כולנו מקשרים אותם באופן טבעי לצמיחה, גדילה, אור, שמש, חיים.

אני ממליץ לקרוא על קרניזם, מושג שטבעה מלאני ג'וי, המתאר את "מערכת האמונה הבלתי נראית, או האידיאולוגיה, המאפשרת לאנשים לאכול חיות (מסויימות)".
http://carnism.com

בנוסף, ג'ון רובינס כתב בספרו The Weaning of America על כך שהוא חושב שאף הכלים שאיתם אנחנו אוכלים משפיעים על התודעה שלנו והתפיסה שלנו, ולכן הפסיק לאכול עם סכין (ואני חושב שגם מזלג). איפשהו אמור להיות לי עדיין עותק של הספר שלו. מאוד מומלץ!
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואינו מהווה חוות דעת או עצה מקצועית ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירון

הודעהעל ידי ירדן » ב' מרץ 19, 2012 5:46 pm

מכל קופי האדם הבונובו הם הידידותיים והחברותיים ביותר, הם אינם צדים וכמעט כל מזונם הוא פירות. ככל שכמות הפירות בתפריטם של קופים קטנה כך גם נטייתם לאלימות גדלה.

אכילת מזונות מהחי קשורה קשר הדוק לאלימות ועליונות גברית על נשים ובעלי חיים. הספר "דיאטת השלום העולמי" מתאר בצורה יוצאת מהכלל את שורשי האלימות של התרבות שלנו שנעוצים ברעיית והריגת בעלי חיים, ואיך אכילת בעלי חיים משפיעה עלינו מבחינה פיזית, נפשית ורוחנית ומשנה את ההסתכלות שלנו על העולם ואת היכולת שלנו להרגיש אמפתיה. מאוד מומלץ!!!!!!!
http://30bananotleyom.com/811-blog/112-world-peace-diet-review

-----------------

כשנמצאים הרבה זמן בפורום ומנסחים תגובה המשתמש מתנתק אוטומטית אחרי זמן מה. מה שאני עושה כדי להימנע מניתוק זה ללחוץ מידי פעם על "תצוגה מקדימה" וככה אני נשארת מחוברת כל הזמן.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ירדן » ב' מרץ 19, 2012 6:53 pm

עוד משהו לגבי תזונה באופן כללי ולא דווקא בשר ואיך היא משפיעה על ההתנהגות שלנו-

לא מזמן הייתה הרצאה מעניינת מאוד של עדיאל תל אורן לגבי הקשר בין המזון לבריאות המוח ולבריאות הנפשית שלנו.
בהרצאה הוא הסביר איך מזונות, חומרים מסויימים או חסרים תזונתייים יכולים להשפיע ישירות על המוח ועל האיזון הנפשי וכך לגרום לדכאונות, חרדות, כעסים ואפילו פסיכוזות.

בגדול הוא דיבר בהרצאה על מזונות וחומרים כמו קפאין, ניקוטין, אלכוהול, סמים, תרופות כולל פסיכיאטריות, רטלין וגלולות למניעת הריון, חלבונים שעברו הידרוליזציה, מונוסודיום גלוטמאט, אספרטיים, אנטיביוטיקה, חלבוני חלב/סויה/גלוטן, עודף חלבונים באופן כללי אך בעיקר ממזון מהחי (שמכיל גם הרבה חומצה ארכידונית) וחומצות שומן צמחיות מסוג אומגה 6 שמעלים את רמת הדלקתיות במוח, מתכות כבדות, קרינה חשמלית, מחסורים בבי12, ויטמין D ומגנזיום, שמשפיעים מאוד על המוח ועל האיזון הנפשי וכמובן על ההתנהגות.

פסיכיאטריה היא לא מדע אלא מקצוע אמפירי. תרופות פסיכיאטריות רק מרעילות את הגוף הגוף והמוח, ממסכות על הבעיה או גם מחריפות אותה ובטח שלא לא פותרות אותה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

גלוטן, נזקי הבשר

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], YandexBot ו 5 אורחים