למה הייתי כל כך עייפה?

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

למה הייתי כל כך עייפה?

הודעהעל ידי ענת_גליק » ג' אוקטובר 16, 2012 11:51 pm

היום החלטתי לאכול נטו טבעוני (עד עכשיו, בימים האחרונים שאני מנסה להתקרב לטבעונאות, אכלתי גם יוגורט ביו, ביצה, קצת חמאה).
פתחתי את הבוקר במים חמימים עם רבע לימון סחוט, אחר כך סלט פירות מתפוח, אגס, נקטרינה ובננה. קשה לי לאכול הרבה בבת אחת אז אכלתי אותו "בתשלומים" ויצאתי לסידורים בכיף, מלאת אנרגיה יחסית (למרות שהגוף שלי עדיין לא במצב תקין לגמרי). כשחזרתי אכלתי שני אגוזי ברזיל והכנתי סלט ירקות (עגבניה, שני מלפפונים, גמבה, חצי בצל, קצת מלח, קצת פלפל שחור, שמן זית ותערובת גרעינים לסלט). אחר כך אכלתי חצי ממנה טבעונית קנויה שנשארה מאתמול- אורז מלא עם עדשים שחורות קטנות, מעט בצל ירוק ומיץ לימון מעל. אחר כך שתי פרוסות לחם מקמח מלא בלי כלום. ואחר כך פשוט הרגשתי נטולת אנרגיה לגמרי. כבויה. קצת על סף עילפון. כאילו חסר עוד משהו בתפריט שיחזיק אותי. הלכתי לישון כדי להעביר את זה למרות שלא הייתי עייפה "בהגדרה". ישנתי ארבע שעות וקמתי די בסדר (להוציא קצת כאבים באזור הכליות ותחושת יובש בפה), אבל בכל זאת, "שגיתי" איפושהו בתפריט היום שזה גרם לכזו עייפות?

רק לציין שזאת הפעם הראשונה שאני אוכלת כזו כמות של ירקות ופירות ליום, בד"כ אני אוכלת את אותם המרכיבים אבל בחצי מהכמות. ולפי השתן שלי נראה שלא חסרו לי נוזלים.
ענת_גליק

Re: למה הייתי כל כך עייפה?

הודעהעל ידי יונתן » ד' אוקטובר 17, 2012 11:31 am

קשה לי לקבוע בוודאות מה גרם לעייפות שלך, ומאחר שאת לא עושה 80/10/10 אולי מוטב שתתייעצי עם תזונאית טבעונית באזור מגורייך. על כל פנים, התפריט שלך דל מאוד בקלוריות וגם אני הייתי מתעלף על תפריט כזה. בנוסף, במזון מן החי יש חומרים ממכרים ומעוררים שלמדת להסתמך עליהם שיחזיקו אותך ערנית. כעת את חשה את תסמיני הגמילה מהם וחשוב שתחליפי אותם במזון אמיתי (פחמימות) שייתן לך את האנרגיה הנחוצה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ענת_גליק » ד' אוקטובר 17, 2012 12:52 pm

גם כשאכלתי די הרבה מהחי זה לא ממש החזיק אותי ערה... (ואז זו באמת היתה עייפות כבדה! הבעיה בעייפות הנוכחית שהיא מגיעה מקלילות-יתר שגובלת בסחרחורת).
בכל אופן אני אנסה להוסיף קלוריות למרות שזה מאוד קשה לי, אני רגילה לאכול מעט. אולי יותר שומנים כמו טחינה ביתית ואבוקדו. אז שוב, אם נחזור לשאלה שלי על אכילת פירות וסוכרת, את השומנים אני צריכה לאכול כארוחה נפרדת מהפירות, על מנת שלא יפריעו לאנרגיה מהפירות להיקלט בגוף ויעודדו חלילה מצב חולני?
ענת_גליק

הודעהעל ידי יונתן » ד' אוקטובר 17, 2012 1:06 pm

הפתרון אינו לאכול יותר שומנים, אלא לאכול יותר פחמימות. אני חושב שירדן נתנה לך הסבר מקיף וממצה למה אכילת כמות גבוהה של שומנים מובילה לסוכרת, תשישות כרונית ותסמונת מטבולית. תעיפי את השומנים ותאכלי יותר פירות, ואם את מתקשה לאכול כמות גדולה של פירות, בססי את תזונתך על מזון פחמימתי מלא דל שומן, כמו אורז מלא, תפוחי אדמה מאודים, קינואה, עדשים וכו'.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » ד' אוקטובר 17, 2012 1:07 pm

מה שחסר לך בתפריט זה קלוריות מפחמימות. הצורה הכי יעילה לקבלת אנרגיה היא אכילה של פחמימות. פירות הם אידיאליים לכך או פחמימות מלאות למי שלא עושה 80/10/10 או שנמצא בתקופת הסתגלות לתזונה ולא מצליח לאכול מספיק קלוריות מפירות.

מעבר לזה כמו שיונתן אמר במעבר לתזונה נקיה יותר עלולים להרגיש תסמיני גמילה וניקוי כמו עייפות, כאבי ראש, שלשולים, פיצעונים וכו' במשך כמה ימים. כל מזון שיוצר התמכרות מביא לתסמיני גמילה ברגע שמפסיקים לצרוך אותו. באותו האופן שאדם שרגיל לשתות קפה מידי יום ויפספס "מנה" ירגיש כאב ראש. ברגע שישתה שוב קפה כאב הראש יעלם... אני מכירה מישהי שהחליטה לרדת מ-10 כוסות קפה ליום ל"רק" 4 כוסות. היא עשתה את זה בבת אחת ובמשך יומיים סבלה מחולשה, בחילות, הקאות ושלשולים. גם כשמורידים מזונות אחרים שיש להם אפקט פזיולוגי ממכר כמו בשר, מוצרי חלב, קקאו, גלוטן (חיטה, שעורה, שיפון, כוסמין, שיבולת שועל), סויה, סוכר מזוקק, ניקוטין ועוד הגוף יכול להגיב בתסמינים בלתי נעימים.

וותרי על השמן, האגוזים והגרעינים והתמקדי בפירות לארוחת הבוקר, מנה מבושלת על בסיס פחמימות (אורז/עדשים/קינואה/בטטות/תפ"א עם ירקות מאודים) בצהריים, פירות בין הארוחות וסלט ירקות עם מנת פחמימה עמילנית בערב. איכלי מספיק קלוריות על מנת שלא לרדת במשקל אך הקפידי שהן לא יהיו משומן. הגבילי את צריכת השומן שלך לחופן אגוזים או חופן זרעים או כף טחינה או חצי אבוקדו ואיכלי אותן בערב עם הסלט. בלי שמן, שמן זה ג'אנק פוד. בעיקר אם את חוששת מסוכרת חשוב שתקפידי על כמויות שומן קטנות. הסיבה שעדיף שתאכלי את הסלט בערב היא כי ירקות מאוד דלים בקלוריות ולא מספקים הרבה אנרגיה.

קראי את הספר המצויין של ד"ר ניל ברנרד 'לנצח את הסוכרת באופן טבעי'. הנה סרטון קצר של ד"ר ברנרד שמסביר בפשטות את העניין. כמובן שזה הרבה יותר מורכב מזה אך לצורך העניין ההסבר הזה מספיק. ד"ר ברנרד מתמקד בפחמימות מורכבות כבסיס לתזונה ובתזונת 80/10/10 מתמקדים בפירות כבסיס.

שתי מים, גם אם השתן שלך שקוף.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ענת_גליק » ד' אוקטובר 17, 2012 10:20 pm

תודה לשניכם, אכן אאמץ זאת. אבל לא הצלחתי להבין מההרצאה למה שמן הוא ג'אנק. הגוף זקוק לשומן כדי לתפקד, למיטב ידיעתי, במיוחד נשים בגיל הפוריות. כמובן שרצוי שזה יהיה שומן מן הצומח ושלא תהיה הפרזה, אבל עדיין, מדובר בדבר חיוני. לשמן זית יש ערכים תזונתיים בלתי מבוטלים וגם אם ניתן למצוא אף יותר בריאים ממנו (שמן קוקוס? פשתן?) לא מסתדר לי שפשוט אפשר לשים את כולם תחת הקטגוריה "ג'אנק". כי אם אני מוותרת על זה אני בעצם משליכה הרבה סגולות רפואיות טובות, לא?
ענת_גליק

הודעהעל ידי ירדן » ד' אוקטובר 17, 2012 11:41 pm

בטעות שמתי את הסרטון הלא נכון למרות שגם מה שכן שמתי עדיין רלוונטי. כל שמן הוא ג'אנק פוד כולל שמן זית. הנה הסרטון הנכון-
http://30bananotleyom.com/movies/30-truth-about-fats

והנה סרטון נוסף-
http://30bananotleyom.com/movies/33-the ... -raw-diets

נכון, הגוף שלנו צריך שומן, אבל הוא צריך מעט מאוד שומן. הרעיון מאחורי תזונת 80/10/10 הוא שאוכלים לפחות 80% פחמימות, עד 10% חלבון ועד 10% שומן. בכל פרי וירק יש שומן. גם אם תאכלי רק פירות, ירקות ועלים ירוקים ללא שום תוספת של מזון שומני תקבלי 4%-5% מהקלוריות שלך משומן וגם זה מספיק. כשאת מוותרת על השמן זית את לא מפסידה שום דבר, בדיוק להיפך. להבדיל ממה שמנסים למכור לנו לשמן זית אין שום סגולות רפואיות. שמן קוקוס הוא מוצר מעובד (אין כזה דבר 100% שומן בטבע), זרעי פשתן מכילים חלבונים קשים לעיכול ושומנים שמתעפשים מהר. רק בפירות וירקות יש את היחס הנכון והבריא בין חומצות השומן החיוניות.

הרצאה מומלצת: פירות או שומן-
http://30bananotleyom.com/movies/31-fruit-or-fat

לאכול מעט פירות עם הרבה שומן זה לא תזונת 80/10/10 וזה לא בריא. אני מציעה שתקראי את כל המידע למתחילים שבאתר, תמשיכי לשאר המאמרים ואחר כך לסרטונים כדי להבין מה זאת בעצם התזונה הזאת ומה עומד מאחוריה.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

קלוריות, גלוטן, תסמיני ניקוי וגמילה, שומן

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 4 אורחים