מעי רגיז, אולקוס ושאר מרעין בישין

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

מעי רגיז, אולקוס ושאר מרעין בישין

הודעהעל ידי יוספה » ד' אוקטובר 24, 2012 3:45 pm

לאחרונה, מזה כשבועיים ניסה גם בעלי לעבור לתזונה זו.
העניין הוא שהוא סבל בעבר (וכנראה עדיין) ממעי רגיז. גם אולקוס ברקע.
אחרי מספר ימים של אכילת פירות וירקות חיים המצב שלו מאד הורע והוא סבל מאד מכאבי בטן חזקים. בעיקר אחרי אכילת אפרסמון. הרופא אסר עליו בתכלית האיסור לאכול על פי תזונה זו בטענה שרק ירקות מבושלים ודגנים מבושלים יעברו את מערכת העיכול שלו מבלי לגרות אותה ולגרום לכאב.
בלית ברירה הוא הפסיק את הדיאטה. ואני שואלת: האמנם? גם בספרי תזונה טבעית אחרים אני קוראת שהפירות והירקות הטבעיים והטריים הם התזונה האולטימטיבית לבריאות טובה ואיתנה וגם לבעיות במערכת העיכול והנה בשטח זה לא קורה.
איפה האמת ומה עושים?
יוספה

Re: מעי רגיז, אולקוס ושאר מרעין בישין

הודעהעל ידי ירדן » ד' אוקטובר 24, 2012 9:08 pm

קודם כל חשוב לי לציין שהאבחנה של מעי רגיז לא באמת אומרת שום דבר. אני לא מתכוונת להגיד שאין בעיה, בהחלט יש בעיה אבל הרופאים שאינם מבינים בתזונה ולא יודעים או לא טורחים לנסות להבין מה הגורם או הגורמים לבעיות עיכול שונות אצל אנשים שונים נתנו שם כללי אחד לבעיות שונות רק כדי לצאת ידי חובה. יש לך גזים? זה מעי רגיז. יש לך שלשול? מעי רגיז. יש לך עצירות? מעי רגיז. נפיחות בבטן? מעי רגיז. כאבי בטן? מעי רגיז. יש לך "מעי עצבני" ומה שאפשר לעשות זה רק כדור נגד עצירות או כדור נגד שלשול או כדור נגד גזים.... כל עוד אין להם ממצא מעבדתי אז זה מעי רגיז. הם מעולם לא שמעו על אי סבילויות למזונות מסויימים (לא אלרגיות), והרעיון שסיבים בלתי מסיסים מזיקים למעיים לא קיים מבחינתם (כמו גם אצל רוב התזונאים). ואולקוס? רק כדורים, תזונה מבחינתם לא עושה שום הבדל למרות שזה הדבר הראשון שצריך לשנות במצבי אולקוס. אני מכירה בחורה שרק בגיל 30 איבחנו אצלה סוף סוף את מחלת הצליאק אחרי שמגיל ילדות סבלה מכאבי בטן ובעיות עיכול ועשתה את הבדיקות הרגילות ולא מצאו כלום, חשבו שזה "רק בראש שלה" ואמרו שיש לה מעי רגיז עד שבסופו של דבר שלחו אותה לבדיקת נוגדנים לצליאק והתגלתה הבעיה האמיתית. לא שאני שוללת קשר נפשי לבעיות עיכול, מתח בהחלט משפיע על העיכול שלנו. מה שאני מנסה להגיד הוא שצריך להבין מה הגורם לבעיות העיכול של בן זוגך. הבעיה שלו היא לא "מעי רגיז" ופירות וירקות הם לא מה שגרמו לבעיה מלכתחילה.

ולמרות זאת הגיוני מאוד שאדם מסויים עם היסטוריה מסויימת של בעיות עיכול, מה שאומר שמערכת העיכול שלו אינה בריאה, יתקשה לעכל אפרסמון וגם ירקות מסויימים שיש בהם הרבה תאית. חולי קרוהן וקוליטיס למשל (מחלות דלקתיות קשות מאוד של מערכת העיכול) שתזונת פירות היא אידיאלית להחלמה מאותן המחלות, שנחשבות חשוכות מרפא בעיני הרפואה המערבית, בכל זאת לא יכולים לקפוץ מיד לאכול כל פרי וכל ירק ולעשות 80/10/10 לפי הספר כי מערכת העיכול שלהם מאוד פגועה. רק אציין שהטיפול התזונתי המערבי לקרוהן וקוליטיס שאינו גורם להחלמת מערכת העיכול בשום צורה אוסר על אכילת פירות וירקות גם אם הם מבושלים. זה מאוד מצער כי דווקא פירות הם הגאולה עבורם. בתחילת הדרך אנשים כאלו בהחלט צריכים להקפיד לאכול הרבה פירות אך חלקם ללא הקליפה ואת הירקות הם צריכים לבשל ואולי אף להוסיף מזונות עמילניים מבושלים דלי סיבים בלתי מסיסים עד להחלמה של המעי. יש כמה וכמה חולי קרוהן וקוליטיס לשעבר בקהילת ה-80/10/10 בארץ ובחו"ל וזה ממש מרגש לשמוע את הסיפורים שלהם.

בנוסף, אדם שיש לו רגישות ידועה במערכת העיכול צריך מאוד מאוד להקפיד על בשלותם של הפירות, ויכול להיות שזאת חלק מהבעיה כאן.

ללא היסטוריה אישית מלאה ואבחנה מדוייקת של הבעיה אין אפשרות לתת לך תשובה של מה וכמה בן זוגך צריך לאכול כרגע אבל מה שכן ניתן לשער זה שבמצב כזה הוא צריך להיכנס לתזונה הזאת בהדרגה ולתת למערכת העיכול להשתקם בקצב שלה, אך בשום פנים זה לא אומר שתזונת פירות וירקות אינה מתאימה לו. חשוב שיקפיד על תזונה מהצומח בלבד, דלה בשומן ודלה בסיבים בלתי מסיסים וגם ללא גלוטן, ובמידת הצורך יעשה "דיאטת אלימינציה" כדי לברר האם ישנם מזונות שיוצרים אצלו אי סבילות.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

Re: מעי רגיז, אולקוס ושאר מרעין בישין

הודעהעל ידי spector1 » ה' אוקטובר 25, 2012 12:17 pm

אני מסכים עם ירדן. לפני שנים רבות בשירותי הצבאי התחילו לי תופעות עיקול שאופיינו ע"י הרופאים כמעי רגיז. שמתי לב ששוקו מהשקם מחוץ לתחום בשבילי. התופעות הללו עברו כמעט לגמרי שהפכתי לטבעוני רגיל- מבושל ונעלמו לחלוטין במזון חי 811. אני מכיר כמה חוליי קרוהן והם מסרבים להאמין שהפתרון פשוט כל כך, לכן הם ממשיכים בהמלצות הרופאים ומדי פעם מאושפזים.
spector1

תגיות נושא

סיבים תזונתיים, כאבי בטן ובעיות עיכול

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 6 אורחים