עוד שאלה על כאבים באזור הכליות

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

עוד שאלה על כאבים באזור הכליות

הודעהעל ידי ענת_גליק » ה' אוקטובר 25, 2012 1:36 am

אני יודעת שהייעוץ בפורום לא בא להחליף בדיקת רופא ואני אכן אלך להיבדק, אבל אני אשמח לדעת בכל זאת אם יש קשר בין תזונה עמוסת פירות (בכל אופן עמוסה הרבה יותר ממה שהגוף שלי רגיל עד עכשיו) ובין כאבים בכליות. אם לא מדובר בעודפי נוזלים, יכול להיות שנוצרים עודפי סוכר שמכבידים? יכול להיות שמדובר בתופעה של ניקוי רעלים? יכול להיות שיש קשר למחזור שאני נמצאת בו כרגע?
הכאבים האלה די מפחידים ומייאשים כי הם בבירור התחילו מאז ששיניתי תזונה, חוץ מזה אני מרגישה פיזית בסדר גמור.
ענת_גליק

Re: עוד שאלה על כאבים באזור הכליות

הודעהעל ידי ירדן » ה' אוקטובר 25, 2012 3:09 pm

אין קשר בין תזונת 80/10/10 או תזונה שמכילה הרבה פירות לבין בעיות או כאבים בכליות. תזונה שמכילה מזון איכותי וכמות חלבון נמוכה דווקא מפחיתה את העומס על הכליות שהן חלק ממערכת פינוי הרעלים של הגוף. נועדנו לאכול הרבה פירות ולחיות על תזונה עתירת סוכרים טבעיים. זה גם לא נשמע כמו תסמין של ניקוי או קשור למחזור.

כאבים בכליות בדרך כלל נגרמים עקב דלקת בכליות, אבל לרוב היא תהיה מלווה בתסמינים נוספים (האם יש לך היסטוריה של דלקות בדרכי השתן?), או אבנים בכליות. בשבוע שעבר דיברתי עם בחור צעיר שבעקבות כאבים בכליות התגלו אצלו אבני כליה.

ליונתן היו בעבר ויש לו עדיין לעיתים רחוקות כאבים באזור הכליות אך זה קורה רק כאשר הוא אוכל פירות שאינם בשלים מספיק. חוץ מיונתן לא שמעתי על אף אחד שחווה כזה דבר, אך בכל מקרה את כתבת שזה קרה לך בבוקר אחרי השינה, לא?

האם זה קורה גם לך ממש אחרי אכילת פירות? אם כן, אילו פירות? כמה פעמים ביום זה קורה? לכמה זמן? מה רמת הכאב? מה וכמה את אוכלת בתקופה האחרונה?
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי בת חן » ה' אוקטובר 25, 2012 8:32 pm

הכרתי מישהי שעברה מתזונה רגילה לתזונה טבעונית דלת שומן אך מבושלת, לא מעובדת ולאחר כמה זמן היא סבלה מכאבים בכליות שהקרינו לאגן ולרגליים. הייתה לה דחיפות בשתן ואפילו צריבה ומעט דם בשתן, בבדיקה שעשתה לא היו סימנים לדלקת בשתן אבל לאחר מכן היא הרגישה כאב עוויתי שבדרך כלל אופייני במקרה שהשריר החלק מתכווץ על מנת לדחוף החוצה משהו שמפריע ובנוסף החל לצאת חול בשתן וגרגרים קטנים. אלו היו אבנים מזעריות שהחלו להתמוסס ולצאת ברגע שהשינוי התזונתי איפשר זאת.
בת חן

הודעהעל ידי ענת_גליק » א' אוקטובר 28, 2012 1:39 am

אני כרגע לא על תפריט מסודר לגמרי. שני דברים אני יודעת: הראשון, אני כנראה לא אוכלת מספיק קלוריות ליום, למרות שאני משתדלת. השני- התחלתי לשתות גרין סמודי'ס על בסיס קבוע. השייקים הללו מכילים פטרוזיליה וכוסברה בכמות לא מעטה. קראתי קצת לאחרונה שעודף פטרוזיליה ו/או כוסברה יכול ליצור חומצה אוקסלית ושהיא גורמת לאבנים בכליות. מצד שני כתוב במקומות אחרים שפטרוזיליה מועילה מאוד כנגד מחלות כליה. אז אני כבר לא יודעת למה להאמין. בכל אופן אני חושבת שאקח קצת הפסקה מגרין סמודי'ס לימים הקרובים. מקווה שאם זו הסיבה לכאבים שאני מרגישה, לפחות שלא התחלתי לגרום לעצמי איזה נזק בלתי הפיך.
ענת_גליק

הודעהעל ידי יונתן » א' אוקטובר 28, 2012 9:58 am

כשהיו לי חמציצים בגינה, שאמורים להיות עתירי חומצה אוקסלית, הייתי עושה מהם שייקים ירוקים מאוד טעימים ולא חשתי בכל תופעת לוואי. בכל מקרה, מומלץ לא לשים בשייק את הגבעולים הקשים של הפטרוזיליה, הכוסברה או התרד גם אם הבלנדר קוצץ אותם, אלא רק את העלים האכילים.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ענת_גליק » א' אוקטובר 28, 2012 12:24 pm

אבל אתה שותה שייקים ירוקים על בסיס יומיומי? החשש שלי הוא שאני מגזימה עם זה. מצד אחד אני מרגישה שזה עושה לי מאוד טוב, מצד שני מתחילות תופעות כאלה שאני לא בטוחה למה לייחס.
ענת_גליק

הודעהעל ידי ירדן » א' אוקטובר 28, 2012 12:56 pm

אבנים בכליות נוצרות לאורך זמן בעיקר עקב אכילה של מוצרים מהחי ומזונות ומשקאות חומציים אחרים שגורמים להוצאת סידן מהעצמות והשיניים והפרשתם בשתן, ובטח שלא מאכילה של פטרוזיליה או כוסברה במשך כמה ימים או אפילו יותר. רוב האבנים שנוצרות הן מסוג קלציום אוקסלט או קלציום פוספט, כלומר הן מכילות סידן. אבנים בכליות היא בעיה שכיחה במדינות מערביות שהתזונה בהן היא עתירת חלבון ועתירת שומן (שלהם יש קשר הדוק לבעיה) ולא דווקא עשירה בירקות ובעלים ירוקים (חומצה אוקסלית נמצאת לדוגמא גם בקקאו ותה).

חומצה האוקסלית נקשרת לסידן במעיים ואינה נספגת אלא מופרשת דרך מערכת העיכול. השאלה היא מה גורם לעודפי חומצה אוקסלית (ברמה כזאת שהגוף לא מצליח להתמודד איתם) כן להיספג במעי ולכן לעבור דרך הכליות ושם להיקשר לעודפי הסידן בשתן ולשקוע כאבנים. למשל מצב בו שומן בלתי מפורק, עקב ליקוי בעיכול שומנים מגיע למעי, מביא לקשירת השומן לסידן ולמגנזיום והפרשתם דרך מערכת העיכול, ולכן רמות הסידן שאמורות היו להקשר לחומצה האוקסלית יורדות, וכך עודפי החומצה האוקסלית נספגים מהמעי לדם ומופרשים דרך הכליות בשתן.

מעבר לזה מסתבר שהמזון הוא לא המקור היחידי לחומצה אוקסלית. מתוך הערך "חומצה אוקסלית" בויקירפואה-
האוקסלט המופרש בשתן נוצר בעיקר ממטבוליזם של חומצת האמינו גליצין ושל חומצה אסקורבית, ורק מיעוטו מגיע מאוקסלט המגיע ישירות מהמזון. מקובל ש-10% מהאוקסלט מקורו במזון, בעוד 35-50% מגיעים ממטבוליזם של חומצה אסקורבית, ו-40% ממטבוליזם של גליצין. הצריכה היומית הממוצעת של אוקסלט מהמזון היא של 80 עד 120 מיליגרם ביום, אך בדיאטה מערבית טיפוסית היא יכולה לנוע בין 45-350 מיליגרם ליום.

בכל מקרה גם אם אכילה "מופרזת" של עלים ירוקים עלולה להיות אחד הגורמים באנשים מסויימים ליצירת אבני קלציום אוקסלט זה לא יקרה בזמן כה קצר.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אורי » ג' דצמבר 11, 2012 9:39 pm

ירדן כתב:אבנים בכליות נוצרות לאורך זמן בעיקר עקב אכילה של מוצרים מהחי ומזונות ומשקאות חומציים אחרים שגורמים להוצאת סידן מהעצמות והשיניים והפרשתם בשתן, ובטח שלא מאכילה של פטרוזיליה או כוסברה במשך כמה ימים או אפילו יותר. רוב האבנים שנוצרות הן מסוג קלציום אוקסלט או קלציום פוספט, כלומר הן מכילות סידן. אבנים בכליות היא בעיה שכיחה במדינות מערביות שהתזונה בהן היא עתירת חלבון ועתירת שומן (שלהם יש קשר הדוק לבעיה) ולא דווקא עשירה בירקות ובעלים ירוקים (חומצה אוקסלית נמצאת לדוגמא גם בקקאו ותה).

חומצה האוקסלית נקשרת לסידן במעיים ואינה נספגת אלא מופרשת דרך מערכת העיכול. השאלה היא מה גורם לעודפי חומצה אוקסלית (ברמה כזאת שהגוף לא מצליח להתמודד איתם) כן להיספג במעי ולכן לעבור דרך הכליות ושם להיקשר לעודפי הסידן בשתן ולשקוע כאבנים. למשל מצב בו שומן בלתי מפורק, עקב ליקוי בעיכול שומנים מגיע למעי, מביא לקשירת השומן לסידן ולמגנזיום והפרשתם דרך מערכת העיכול, ולכן רמות הסידן שאמורות היו להקשר לחומצה האוקסלית יורדות, וכך עודפי החומצה האוקסלית נספגים מהמעי לדם ומופרשים דרך הכליות בשתן.

תודה על ההסבר המענין, המתאר דוגמה כיצד החומצה האוקסלית נספגת לדם בעקיפין כתוצאה משומן שלא התעכל. בקטע הקודם משתמע שאבנים בכליות קשורות לעודף חלבון ושומן. עודף החלבון זה מובן, כי הוא גורם להפרשת סידן מהעצמות לשתן. אך עודף שומן הרי לא גורם לדם חומצי והפרשת סידן. ושיערתי שכוונתך שאם יש חומצה אוקסלית במזון, עודף השומן נקשר לסידן וכו' וכפי שכתבת בקטע השני. אך הרי בתזונה המערבית כמעט שאין עלים ירוקים, כך שאין חומצה אוקסלית מהם. אם כן, כשכתבת שהשומן גורם לבעיה, האם התכוונת שזה בגלל החומצה האוקסלית מהקקאו והתה שהזכרת בסוגריים?
אורי

הודעהעל ידי ירדן » ג' דצמבר 11, 2012 10:45 pm

מזונות צמחיים מכילים חומצה אוקסלית במידה זו או אחרת, לא רק עלים ירוקים מכילים אותה (כפי שתראה רשימה חלקית בהודעתי בנושא "החול בתותים/גזר/בטטות/חסה ועוד עלול לגרום לחול בכליות?"), אך אם כתוב שבתזונה מערבית טיפוסית כמות החומצה האוקסלית נעה בין 45-350 מיליגרם ליום וידוע לנו שתזונה זו לא מכילה הרבה פירות, ירקות ועלים ירוקים אבל כן מכילה הרבה קפה, קקאו וקולה וכמובן כמות גדולה של חלבון מהחי ושומן אז הגיוני ששם הבעיה, כי כפי שכתבתי גם בהודעה הקודמת אני בספק אם ניתן למצוא אדם אחד שאוכל רק מזון צמחי לא מעובד שסובל מאבנים בכליות.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

נזקי הבשר, תסמיני ניקוי וגמילה, עלים ירוקים

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 4 אורחים