עלויות

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

עלויות

הודעהעל ידי aviv » א' מרץ 25, 2012 7:53 am

שלום שוב
ראשית אני רוצה שוב לדווח שהאתר הזה נותן לי השראה רבה ואני בתהליך משמח מאוד של מעבר לתזונת 811.
השאלה היא - האם תוכלו לתת הערכה על סדר גודל של עלות התזונה החודשית? אני חוששת שאני מכניסה את עצמי למשהו שלא אוכל לעמוד בו.
תודה,
אביב
aviv

Re: עלויות

הודעהעל ידי יונתן » א' מרץ 25, 2012 11:47 am

קצת קשה להעריך בדיוק את העלויות, כי הן משתנות באופן קיצוני בין עונה לעונה ואפילו בין שנה לשנה. הבננות לדוגמה, עלו לי בשנה שעברה בשוק הסיטונאי 2 ש"ח לקילו, והיום הן עולות 5 ואפילו 6 ש"ח לקילו. חסות, לדוגמה, שאני מזמין מ"ערן אורגני" ב-4 ש"ח ליחידה, יכולות לשקול בשבוע אחד 1 ק"ג ובשבוע שלאחריו 300 גרם בלבד.

בכל מקרה לרוב אני מנסה להתמקד בפירות הזולים שנותנים הכי הרבה קלוריות לכל שקל, אף על פי שלעתים אני חוטא, כמו הרימונים שאני נורא אוהב והמשכתי לקנות גם בסוף העונה כשמחירם הגיע אפילו ל-12 ש"ח לק"ג, שזה יוצא משהו כמו 25 שקל לארוחה.

השבוע אני אוכל בעיקר בננות (5.5 לקילו), אפרסמונים (4.5 ש"ח לקילו) והדרים שונים (4-1 ש" לקילו), אז זה יוצא די זול.

הערכה כללית: בין 200 ל-400 ש"ח בשבוע, אבל אני מניח שאני אוכל יותר ממך (בממוצע כ-4,000 קלוריות ליום).
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירון » א' מרץ 25, 2012 12:59 pm

כל הכבוד אביב! ממש טוב לשמוע שאנחנו מצליחים לעזור לך לעבור לחיים בריאים, חזקים ומהנים יותר, עם תזונה מוצלחת וכיפית!

בעבר רצינו לעשות מעקב מדוייק אחר ההוצאות שלנו, ואכן היו כמה פוסטים שירדן כתבה שבהם עקבה טוב אחרי קניות.
לדוגמא:
http://30bananotleyom.com/811-blog/39-w ... t-shopping
http://30bananotleyom.com/811-blog/50-shoping-810
http://30bananotleyom.com/811-blog/71-31102011

אתמול בשוק קניתי ארגז בננות והפעם גם החלטתי על ארגז אפרסמונים.
אינני מצליח לקרוא את הקבלה אבל ארגז בננות השוקל בממוצע 10 עד 15 קילו, במחיר של 5.5 ש"ח (המחיר של אתמול) - מחיר כולל 82.5 ש"ח (ארגז של 15 קילו) ו-55 ש"ח לארגז של 10 קילו. האפרסמונים עלו 4.5 ש"ח לקילו ומשקל הארגז שלי היה 8.30 קילו, שזה 37.35 ש"ח.

האפרסמונים והבננות יחזיקו כשבוע ואולי יותר. זה סך הכל 120 ש"ח עבור השבוע (לארגז של 15 קילו) או 92.35 ש"ח (לארגז של 10 קילו).
אתמול גם קניתי קלמנטינות (ארגז של 10 קילו ב-4 ש"ח לקילו) במחיר של 40 ש"ח.
זה אומר שהשבוע הוצאתי 130-160 ש"ח בפירות אלו. זה לא כולל ירקות אורגנים שאני קונה בנפרד.
מדובר בפירות שיכולים להחזיק מעל שבוע, ושאני גם אוכל כמות מאוד גדולה. התמרים שקניתי ב-110 ש"ח (5 קילו תמרים) נמצאים אצלי במקרר כבר כמה שבועות.
(את היום, אגב, התחלתי עם שייק של 20 תמרים!)

160 ש"ח כפול 4.5 (ממוצע שבועות בחודש) = 720 ש"ח.
לפני כחודש התפרסם מחקר על הוצאות כספיות במשפחות ומצאו שמשפחה ממוצעת בעלת שתי נפשות תוציא לפחות 2,000 ש"ח על אוכל בלבד. אני מוציא בממוצע 1000 ש"ח או יותר. זה שם אותי בהוצאות ממוצעות בשוק הישראלי. בפועל, אין לי בעיה להוציא גם 1,500 ש"ח או אפילו 2,000 ש"ח לחודש, אם מדובר בלאפשר לעצמי לחיות עם המזון הטוב ביותר שאני יכול להרשות לעצמי. זה נראה לי הוצאה לא רק "סבירה" אלא "יעילה", כשלוקחים בחשבון שאני חוסך לעצמי טיפולים רפואיים, תרופות, בעיות פיזיולוגיות ונפשיות אשר נגרמות עקב תזונה לא מיטבית.

כמובן, כדאי לקחת בחשבון שאני אוכל כמויות מאוד גדולות של פירות.

ישנם אנשים שעבורם זה הרבה אבל אין להם בעיה לשבת בבתי קפה, לאכול במסעדות ולהזמין אוכל, לשתות משקאות קלים, ללכת הרבה לרופא משפחה, רופאים מומחים, רופאי שיניים, תזונאים שמנסים להסביר כיצד לאכול גרמים ספציפים של סידן, ועוד. אנשים אלו מבזבזים כספים רבים יותר מאשר אם היו פשוט אוכלים נכון (באמת נכון!) - מתמודדים עם יותר בעיות וחייהם קשים יותר. סדר העדיפיות שלי ושל אנשים אלו שונים. אני מעדיף להוציא את הכסף שלי במקום הנכון. :)

מקווה שזה עוזר, תמשיכי לשאול כמה שיותר, ושיהיה הכי בהצלחה! :)
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואינו מהווה חוות דעת או עצה מקצועית ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירון

הודעהעל ידי ירדן » א' מרץ 25, 2012 4:53 pm

למרות שלאכול רק מזון מהצומח (דגנים, קטניות, פירות, ירקות, אגוזים וזרעים) זה בהחלט הרבה הרבה יותר זול מלאכול בשר, ביצים, מוצרי חלב וכל מיני מוצרים מעובדים צימחיים אחרים שהוכנו במפעלים כפי שעושים רוב האנשים, בכל זאת לצערי לקנות רק תוצרת טריה (פירות וירקות) עולה יותר ממוצרי צריכה צמחיים בסיסיים כמו דגנים וקטניות, אבל אנחנו לא רואים זאת כבזבוז כסף אלא כהשקעה בבריאות וחיסכון כספי בהמשך.

כפי שיונתן וירון כתבו המחירים משתנים בהתאם לעונה ולמצב בשוק ולכן קשה לתת הערכה מדוייקת, אך זכור לי שבקיץ הוצאנו יותר כסף מאשר בחורף. זה גם כמובן תלוי איפה עושים קניות. בננות לדוגמא אנחנו קונים החורף בשוק הסיטונאי במחירים שנעים בין 6-4 כשאצל הירקן הן עלות בדרך כלל 8-6 ובסופר ראיתי שמוכרים ב-10-8 (פרט לימי "שוק" בחלק מהרשתות שבהם מוזילים מחירים). בחורף שעבר הבננות עלו בשוק הסיטונאי 4-2 ולא ברור מה קרה לבננות השנה שהמחירים עלו. אפרסמונים קנינו החורף במחירים של 5.5-2.5 כשאצל הירקן ראיתי ב- 8-7 ובסופר ראיתי אפילו מעל 12.

גם אם תנסי ותחליטי שיקר לך ללכת עד הסוף עם התזונה הזאת, בכל זאת הוספה של יותר פירות וירקות היא תמיד דבר חיובי לבריאות. גם אם תאכלי למשל ארוחת פירות גדולה בבוקר, ארוחת מבושלת מהצומח בצהריים, סלט ירקות ועלים גדול בערב ונשנושי פירות לאורך היום, או לחילופין ארוחות של פירות לאורך היום ובערב סלט ירקות גדול עם מנה צמחית מבושלת עדיין תרוויחי מאוד מבחינה בריאותית.

מבחינת ירקות ועלים לדעתי אין שום סיבה לא לקנות אורגני כי המחירים היום לרוב הירקות הם באמת אחלה וחבל לקנות ירקות ועלים רגילים, זה לא שווה את ההפרש הקטן במחיר. חוץ מזה שישנם ירקות אורגניים שאפילו יותר זולים מהירקות הרגילים.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אביב פלד » א' מרץ 25, 2012 7:22 pm

לצערי ירדן צודקת, ומחירי הפירות יקרים ביותר, אלא אם כן מצאת מקום זול במיוחד. אין כל מקום להשוות בינם לבין מחירי תזונה רגילה, כי באחרונה לא אוכלים כמויות כאלו. מנת עוף/גבינה לא מתקרבת למחיר הזה, ואף לא דיאטות המבוססות על דגנים מלאים וקטניות.
לדעתי גם לא נכון לומר שאם אינך יכול לקנות אורגני, עדיף שתקנה פירות וירקות רגילים (בכמויות של 811) מאשר שתאכל דיאטת בריאות אחרת. כי לאכול כ"כ הרבה פירות מרוססים, זה נזק שאין לנו שום מושג מה עלולה להיות עוצמתו. ואפילו אם נניח שהמגדל מרסס רק כפי אישורי משרד החקלאות, הרי הם מאשרים כמויות הדברה לפי הכמות המשוערת שאדם אוכל ביום. ולא לפי הכמויות ב811. והכרנו מדאי הרבה טבעונים, שאכלו פירות וירקות קונבנציונליים אך בכמות גדולה יחסית עפ"י שיטת הטבעונות (והרבה הרבה פחות מ811), ובהמשך חלו במחלות עצביות כפרקינסון וכו', או בסרטן. ועפ"י הנראה לעין זה קרה להם בשכיחות גבוהה יותר מלאוכלוסיה הרגילה, וההשערה המקובלת שזה בגלל חומרי ההדברה הרבים שהם אכלו יותר משאר האוכלוסיה. ולכן אם אין לי אפשרות כספית לאורגני, לדעתי עדיף דיאטת בריאות טובה המתאימה לי.
גם מי שידו משגת לאורגני, אני מעט ספקטי עד כמה אפשר לבטוח במגדל שהוא לא הדביר. על הפיקוח דומני שמיותר לדבר. הם באים פעמיים בשנה בס"ה. והמגדלים פוחדים יותר לא להפסיד את ההשקעה בגידול, מאשר הפחד מהפיקוח.
כשלעצמי, אם אני אחליט לעבור ל811, אשקול בכל הרצינות לעבור לכפר או מושב עם חלקת אדמה גדולה צמודה, ולגדל הכל בעצמי. כי אינני רואה איך אוכל לעמוד בהוצאה הכספית הכבירה הזו, וכן בהוצאת הזמן הגדולה הזו, למצוא כ"כ הרבה פירות. וכך אני יודע בדיוק מה אני אוכל, וגם כך אני זה שאבחר מה לגדל ומתי לקטוף, וכך אוכל לאכול טרי ממש, ולא פירות שאוחסנו כשבוע.
אגב, יש מאמר מענין של מרדכי הוכברג, שבו הוא מעיר על תופעה מעניינת, שאנשים שהיו בבתי בריאות המבוססים על תזונה טבעונית, החלימו ממחלתם רק מהתזונה שם, וכשחזרו לביתם והמשיכו לאכול אותו תפריט במדויק (והכל אורגני), הרגישו הרבה פחות טוב. ההשערה שלו, שבבתי הבריאות הללו, מגישים אוכל שהם מגדלים, והוא נקטף לפני כל ארוחה טרי ממש. הוא מנסה להסביר זאת בויטאליות של האוכל וההילה וכל ההסברים מהסוג הזה. אין לי מושג אם המושגים האלו רציניים, אך ההערה מעניינת. ועכ"פ, אם אנחנו מנסים לדבוק ככל האפשר בתזונה כפי שאנו משערים שאכלו אבותינו, הרי ודאי הם אכלו טרי טרי.
אביב פלד

הודעהעל ידי aviv » א' מרץ 25, 2012 7:49 pm

תודה על התשובות המעולות! רק שאלה אחת - איפה זה השוק הסיטונאי? (יש בת"א? כי גוגל אומר שהוא נסגר לפני שנים...).
aviv

הודעהעל ידי ירדן » א' מרץ 25, 2012 8:52 pm

השוק הסיטונאי נמצא בצריפין.

אם מגיעים מדרך השבעה, השוק יהיה ברמזור הראשון ימינה לאחר אסף הרופא. יש שילוט.

לפני הפניה עלול להיות תור של משאיות סחורה. אין צורך לחכות בתור ואפשר לעקוף אותן משמאל בשביל לקחת את הפניה ימינה. ממשיכים עד הכיכר ואז ניתן לפנות שמאלה לחניה של תחנת הדלק ולהחנות את הרכב בצד ימין ולא בחניה של לקוחות התחנה. משם ניתן להכנס לשוק ברגל דרך הכניסה שנמצאת ממש מול תחנת הדלק. עקרונית יש שם שלט שהחניה אסורה אך מעולם לא קיבלנו שם דו"ח והרבה אנשים חונים שם.

אפשרות שניה היא להמשיך ישר בכיכר ולעקוף שוב את המשאיות משמאל ולהגיע לשער כניסה בתשלום (28 שקלים). ניתן להיכנס לחניה שמיועדת לסוחרים שנמצאת בתוך השוק (כניסה אמצעית) או לחניון הממוקם בצד (כניסה שמאלית). אם מחליטים לחנות בתשלום מומלץ להחנות פעם ראשונה בחניון שמחוץ לשוק, כי בתוך השוק יש משאיות, טנדרים, מלגזות וקשה למצוא חניה ולהתנייד שם. בכל מקרה חשוב להיזהר בזמן שמסתובבים בשוק כי נהגי המלגזות לנוטים לנסוע מהר...

השוק פתוח בשעות הלילה. בימים א'-ד' החל מהשעה 10, בימי חמישי הפתיחה בשעה מאוד מאוחרת לא זכור לי בדיוק מתי ובימי שבת החל מהשעה 9. השעות משתנות בהתאם לחגים ומועדים. בימי א'-ד' רגוע שם יותר מאשר בימי שבת.

חשוב מאוד להביא עגלה מתאימה לנשיאת קרטונים
(הקניות בשוק הן רק בקרטונים, לא ניתן לקנות פחות מקרטון לסוג פרי מסויים והעגלה היא בשביל להביא את הארגזים עד לרכב).

זה נשמע קצת מסובך ואולי קצת מפחיד בהתחלה אך מתרגלים לזה וגם הסוחרים מתרגלים אלינו והמחירים בהחלט שווים את זה.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי aviv » א' מרץ 25, 2012 9:08 pm

מצוין! תודה רבה!
aviv

תגיות נושא

שוק סיטונאי, עלויות מזון, ריסוס

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot ו 6 אורחים