מחסור חמור בנתרן בעקבות 8/1/1

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

מחסור חמור בנתרן בעקבות 8/1/1

הודעהעל ידי חילקי » ש' דצמבר 08, 2012 4:51 pm

שלום שוב,
רציתי לעדכן שמאז שהתחלתי טבעונאות נאה ולמרות שאני אוכל המון פירות וסופר קלוריות, התחילה אצלי בעיה של ירידה בנתרן.
אני לא משתמש יותר במלח כמעט, ושותה מים, ואוכל פירות, וכו'. אבל למרות ששאר תוצאות בדיקות הדם בסדר, הנתרן ירד לי מתחת ל127 שזה נחשב דרגת סיכון.
לא ייחסתי לזה משמעות, עד שלפני שבועיים החלטתי לנסות יומיים של צום מים - רק כי חברה שלי עשתה שלושה ימים כאלה וסיפרה לי שהתוצאות בעיקר הנפשיות ממש מדהימות, אז ניצלתי שבוע חופש שהיה לי מהעבודה והקדשתי יומיים לצום מים (כללתי בהם לימון סחוט וחצי תפוח ירוק ליום "ברגעים הקשים"). ביום השני נתקפתי צמרמורות ובחילה על סף איבוד ההכרה ופינו אותי למיון, שם הסתבר שהנתרן ירד לי ל124 וקיבלתי מלח בעירוי נוזלים.
הרופא "ציוה" עליי לאכול מאכלים עשירים בנתרן, ואני מצטט: "תאכל בשר, צ'יפס, מטוגן, אל תעשה לי דיאטות פירות אתה בחור אתה צריך בשר!"
אז כמובן שלא הקשבתי לטענה הנבערת הזאת, אבל מתוך חששות כבדים (הרגשתי שאני אשכרה הולך למות. מי שלא חווה פעם תחושת עילפון עקב ירידת נתרן חדה לא מכיר את ההרגשה הנוראית-נוראית הזאת, וחבר'ה, אני כבר עברתי אשפוזים וניתוחים שונים בחיי ויודע על מה אני מדבר) - הוספתי באותו יום אורז ומלח, וגם ביום שאחריו, וזה בעצם בעיקר מה שאכלתי. ויתרתי על שתיית המים (הרופא אפילו הגביל אותי: לא יותר מליטר וחצי מים ביום בחורף. אמאל'ה?!) ואת היומיים הבאים ביליתי עם אורז מלח ולגימות קטנות של מים.
בבדיקות דם שעשיתי לאחר מכן הנתרן קצת עלה, אבל עדיין לא הגיע ל129.
מאז חזרתי לתזונת הפירות, אבל לפני שבת שוב הרגשתי בחילה וצמרמורות. הפעם ברמה פחותה מזו של פעם שעברה, אך עדיין, היה ברור לי שבקלות הייתי יכול להגיע גם הפעם למיון, אם הייתי שותה קצת יותר מים (מה שאסור לבעלי נתרן נמוך) או לא צורך די מינרלים מירקות ירוקים, כי אני ממש על הגבול. הגברתי את אכילת הפירות ובעיקר העלים שבהם יש נתרן יחסית אבל זה לא חלף. זה המשיך עד שהלכתי לישון. הבוקר קמתי וההרגשה הרעה נעלמה.

אין בכוונתי למלא את הוראות הרופא שהורה עליי לאכול צ'יפס באותה הנשימה שהורה עליי לאכול בשר (זה בלבד, נראה לי, מוכיח את ה"היגיון" מאחורי תפיסתו) אך אני תוהה האם אמנם מדובר בתזונה שמתאימה לכולם, גנטית אולי יש כאלה שיש להם נטיה לנתרן נמוך ואם הם חיו במשך שנים - כמוני! - על בשר ומזונות עשירים בנתרן, הרי שהמעבר ל8/1/1, אפילו שהוא התבצע בהדרגה כמו שכבר הייתי כאן וסיפרתי לכם עליו, עדיין הוא לא מעבר מומלץ. ושיש כאלה שצריכים להמשיך ולצרוך מלח שולחן ואפילו מזון מבושל כמו אורז, גם אם במינונים קטנים.

אשמח לתגובתכם.
לא בא לי לקבל שוב עירוי. הייתי תקוע שם ארבע שעות.
חילקי

Re: מחסור חמור בנתרן בעקבות 8/1/1

הודעהעל ידי ירדן » ש' דצמבר 08, 2012 11:43 pm

הטווח התקין של נתרן בדם הוא 146-136, למרות שיש מעבדות שהערך הנורמלי הנמוך הוא אפילו 135 או 134. בכל מקרה מדובר בטווח צר ומתחת ל-125 זה כבר מאוד מסוכן. כשעשית בדיקת דם והתוצאה הייתה מתחת ל-127 רופא המשפחה לא אמר על זה כלום? כבר אז היה צריך לעשות ברור מה הגורם לזה. כפי שכתבתי בשרשור על הצום בדרך כלל צום קצר לא אמור להיות בעיה פרט למקרים מאוד ספציפיים. אדם שחולה בשפעת לדוגמא ואין לו כלל תיאבון רק יטיב עם עצמו אם יצום יומיים-שלושה. השאלה היא מה גרם אצלך לרמה נמוכה של נתרן שהוחרפה בזמן הצום והביאה אותך למצב של סכנת חיים.

לפני כמה ימים עלתה שאלה בנושא מלח בפורום-
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=338#p2066
אולי זה ישמע מוזר... אבל אכלתי קצת מלח וכל התופעות של העירפול נעלמו לי... ואז שמתי חצי כפית בכוס מים ושתיתי ובכלל הרגשתי הרבה יותר טוב... אולי בגלל הכמות מים שאני שותה היה לי מחסור בנתרן או משהו כזה... אשמח לשמוע תגובה..

וזאת הייתה תגובתי-
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=338&p=2070#p2070
חסר במלח שולחני הוא לא הבעיה ולכן מלח הוא לא הפתרון. במצב של חסר בנתרן אכילה של מזונות טבעיים עשירים בנתרן היא הדרך. אכילה לא מספקת של ירקות ובעיקר עלים ירוקים יכולה לגרום לחסר. אך בנוסף כפי שכתבת עודף שתיה אכן מדללים את הנתרן ויכול להיות שזה בדיוק מה שקורה אצלך.

כתבת שאתה שותה 3-4 ליטר מים ליום. זה באמת המון (יש אגב הרבה ביקורת על הארלי ופרילי בעקבות ההמלצות שלהם לשתיה מרובה). האם אתה מרגיש צורך בכל הנוזלים האלו בנוסף לפירות והירקות? אני בקיץ האחרון שתיתי 1-2 ליטר ליום תלוי כמה הייתי פעילה. עכשיו אני לא בטוחה כמה אני שותה אבל אני פחות צמאה. כמות הנוזלים שכל אחד מאיתנו צריך אינה זהה, היא משתנה בהתאם לאזור המגורים, עונת השנה, סוג המזון, כמות הפעילות הגופנית וכמות הרעלים שצריך לדלל. אין איזו כמות מים ספציפית שכולנו צריכים לעמוד בה.

האם עשית בדיקת דם?

עלים ירוקים צריכים להוות 2%-5% מהקלוריות שלנו. זה אולי נשמע מעט אבל זה די הרבה. מה כמות הירקות ובעיקר מה כמות העלים שאתה אוכל ביום? אם גם תרשום פרטים כמו גובה, משקל, כמות קלוריות פחות או יותר שאתה אוכל ליום וכמה פעילות גופנית את עושה זה יעזור להבין האם גם כאן ישנה בעיה או שרק מדובר בעודף מים.

סלרי מאוד עשיר בנתרן וממש מרגישים את זה בטעם המלוח שלו. קנה סלרי אורגני, הוסף אותו לסלטים ואפילו לשייקים (בננה + סלרי = טעים!).

(מקופף הבננות עוד לא הגיב לכך).

אז בעצם אלו השאלות שיש לי גם אליך-
כמה ירקות אתה אוכל? כמה עלים ירוקים אתה אוכל? (כי כפי שכתבת גם אתה ירקות ובעיקר עלים ירוקים עשירים במינרלים כולל נתרן)
כמה מים אתה שותה? (מים מדללים את האלקטרוליטים/מלחים בדם)
כמה פעילות גופנית אתה עושה? (מלחים מפורשים בזיעה)
כמה קלוריות פחות או יותר אתה אוכל סך הכל ביום?

לגבי הרופא שלך, יש לי סיפור.
אני מכירה אדם מבוגר שיש לו סרטן במעי הגס ובכבד ושלמרות הטיפולים הכימותרפיים הסרטן לא מתכווץ. יש לאותו אדם עודף משקל רציני והוא אוכל רע מאוד, הרבה מזון מהחי, מזון מעובד ובלי סיבים תזונתיים. למרות הסרטן הוא לא מוכן להקשיב לשום דבר בנוגע לתזונה כי הרופאים שלו אמרו לו שאין כל קשר בין התזונה שלו לסרטן. הוא אוכל כרגיל, עושה על האש, שותה אלכוהול וממש כועס אם מנסים להסביר לו שיש קשר. בזמן טיפולי הכימו רמת הברזל שלו הייתה נמוכה והרופאים נתנו לו הוראה להגביר מאוד את צריכת בשר ולאכול כמה שיותר. זה כמובן נתן לו תירוץ לעשות יותר על האש. כאילו הבשר בפני עצמו לא מספיק מסרטן שהוא צריך גם את כל הקרצינוגניים שנוצרים בזמן הצלייה על הפחמים. בנוסף אחרי כל סידרת טיפולי כימו עשו לו CT. בינתיים הוא עשה 6-7 כאלו ולמי שלא יודע CT מסרטן. ככה זה רופאים, אין להם שום ידע בתזונה והפרנסה שלהם בטוחה כל עוד יש אנשים חולים.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי חילקי » ב' דצמבר 10, 2012 5:04 pm

היי,
אני אוכל סלט גדול מאוד של עלים (קערה ענקית) בערב, בשאר היום רק פירות מתוקים. הירקות הירוקים שלי הם מנגולד, סלרי, פטרוזיליה, תרד וכו'.
שותה המון - לא סופר. מעריך שלפחות שני ליטר ביום.
אבל פעם הייתי שותה ספרייט וסודה ויש בזה נתרן, היום זה רק מים.
פעילות - לא עושה אבל כן מתרוצץ כל היום, בחוץ בעיקר (כשחם אני מזיע).
לגבי תוצאת בדיקת הדם - לא הלכתי איתה לרופא כשראיתי שזה 129. רק כשאושפזתי והרופא הסתכל וראה עד כמה זה נמוך הוא "התעצבן" עליי ואמר, כמו שאתה אומר בדיוק, שזה צריך להיות בממוצע 135+. הוא בעד נתרן נמוך לבחורים צעירים כמוני אבל לא ככה נמוך.
לגבי ההערה על הרופא - כן, אני מבין מה אתה אומר...
חילקי

הודעהעל ידי ירדן » ג' דצמבר 11, 2012 11:54 am

כשיש תוצאות חריגות בבדיקות הדם הרופא שלך בקופת החולים צריך להתקשר אליך. לפחות ככה זה אמור להיות...

לדעתי אתה צריך ללכת לרופא המשפחה ולבקש בדיקות דם ושתן מקיפות כדי לברר האם ישנה בעיה או לפחות כדי לשלול בעיה. ואולי אתה באמת פשוט שותה יותר מידי. האם אתה שותה כי אתה מרגיש צמא או שותה כי "צריך"?

אנשים רבים עושים צום בהשגחה למשך כמה שבועות, הדבר היחיד שהם צורכים הוא מים. הם לא צורכים שום מזון ולכן לא מקבלים מבחוץ נתרן או מלחים אחרים ובכל זאת הרמה שלהם בדם נשארת מאוזנת.

מתוך האתר-
http://hospitals.clalit.co.il/hospitals ... mia.aspx#3

רמת הנתרן והמלח במזון
רמת הנתרן בפלזמה תלויה בעיקר בכמות המים בגוף. במצבי התייבשות הרמה עולה, ולאחר שתיית יתר - הרמה יורדת.
מלח בישול מכיל נתרן. צריכה רבה של מלח אמנם תעלה את כמות יוני הנתרן בפלזמה, אך אלו ימשכו אליהם מים מתאי הגוף ומהנוזל הבין־תאי, וריכוז הנתרן לא ישתנה. עם זאת, במצב זה נפח הפלזמה יעלה מעט ולחץ הדם עלול לעלות.
כלומר - כמות המלח שאנו אוכלים במזון משפיעה על נפח הפלזמה, אך רק מעט על רמת הנתרן.

רמת נתרן גבוהה ורמת נתרן נמוכה
רמת נתרן גבוהה, המכונה היפרנתרמיה, מעידה לרוב על התייבשות והאדם יחוש צימאון גדול. התייבשות קשה תוביל לירידת לחץ הדם ולמצב של עילפון.
לעומת זאת, רמת נתרן נמוכה, המכונה היפונתרמיה, מעידה על הפרעה בפינוי עודפי מים מהגוף, על ידי הכליות. היפונתרמיה קלה אינה כרוכה בסימפטומים כלשהם, אם כי נמצא שקשישים הסובלים מהיפונתרמיה כרונית קלה, נמצאים בסיכון מוגבר לנפילות.
היפונתרמיה קשה, שנגרמת עקב ירידת רמת הנתרן בתוך זמן קצר, יכולה להביא להפרעה נוירולוגית. מצב זה עשוי לגרום להקאות, לבלבול, לירידה במצב ההכרה ועד לחוסר הכרה והתכווצויות.

לא הבנתי למה דווקא אורז. על פי הנתונים באתר foodsdictionary במאה גרם אורז מבושל מלא ארוך יש 5.8 גרם נתרן, במאה גרם אורז מלא עגול מבושל יש 3.4 גרם נתרן, באורז פרסי לבן יש 2.7 גרם נתרן. 100 גרם אורז מבושל הם קצת יותר מ-100 קלוריות. לא ממש ארוחה אבל לצורך ההשוואה זה מספיק. ב- 25 גרם (4 קלוריות) סלרי חי יש 20 גרם נתרן. אז למה אורז?
http://www.foodsdictionary.co.il/Produc ... 7%95%D7%9A
http://www.foodsdictionary.co.il/Produc ... 7%95%D7%9C
http://www.foodsdictionary.co.il/Produc ... 7%A1%D7%99
http://www.foodsdictionary.co.il/Produc ... 7%A4%D7%A1

צריכת מלח דווקא מעלה את הצורך במים.

בהרצאה הזאת (הראשונה)-
http://30bananotleyom.com/movies/36-dr-doug-graham
ד"ר גרהם מסביר שכאשר משנים את התזונה מתזונה עתירת מלח לדלת מלח לוקח שבועיים עד שהגוף מסתגל לכך. הוא גם מסביר איך עודף מים גורם להיפונתרמיה. הוא גם מספר איך בתור ספורטאי צעיר היו מנחים אותו (וספורטאים אחרים עד היום) לצרוך כדורי מלח כדי לפצות על המלחים שהופרשו בזיעה ועל כמות הנוזלים שהוא שתה אך כל המלח הזה רק גרם לו לצמא מוגבר ולשתיה נוספת...
בדקה 30 והלאה הוא מדבר על מים ושתיה, והחל מדקה 51 ועד הסוף הוא מדבר ספציפית על היפונתרמיה.

שתיה בלגימות קטנות ולא כמות גדולה בבת אחת היא דווקא דבר טוב לכולנו.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

עלים ירוקים, מים

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], YandexBot ו 4 אורחים