בדיקת דם

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

Re: בדיקת דם

הודעהעל ידי בת חן » ו' ינואר 04, 2013 11:52 am

מקורות האנרגיה לפעילות השריר מגוונות הרבה יותר, והשימוש בהן מתרחש בד בבד, אין מעבר מאחד לשני בצורה מוחלטת וזה תלוי בעצם הפרמטרים רבים, ברמת הפעילות של המתאמן, במשך ועצימות האימון ועוד.

כשהגוף נמצא במנוחה, מקור האנרגיה העיקרי של השרירים לקבלת ATP הם חומצות שומן שניצולן מחייב תנאים אירוביים, כלומר, אספקה של חמצן לשריר.

בפעילות קצרה כמו ריצת 100 מטר מקורות האנרגיה הם ATP זמין בשריר וקראטין פוספאט (חומר עתיר אנרגיה הנאגר בשריר ומשמש ליצירת ATP).

בריצות 400 מטר או למשל עלייה במדרגות למשך כמה דקות, יש צורך בייצור נוסף של ATP וזה נעשה על ידי פירוק קראטין פוספאט ועל ידי חמצון גלוקוז בגליקוליזה (תהליך אנאירובי) מהגלוקוז המצוי בעיקר בשריר.

בריצות 800 -1,500 מטר או שחייה של רבע שעה - חצי שעה - הגוף מבצע התייעלות, הנשימה מאומצת יותר, הובלת חמצן בדם יעילה יותר ואספקת חמצן לרקמות טובה גוברת. במצב זה השרירים עוברים לחמצון הגלוקוז בתהליך של שני שלבים - גליקוליזה אנאירובית ונשימה תאית - תהליך זה מחייב נוכחות של חמצן להבדיל מהקודם בריצת 400 מטר. מקור הגלוקוז עצמו בשלב זה הוא עדיין מגליקוגן בשריר (גם פה ישנו שימוש מסויים בקראטין פוספאט).

במאמץ גפני ממושך כמו ריצות למרחקים ארוכים, מסע הליכה של כמה שעות וכו, ישנו חימצון גלוקוז בגליקוליזה ונשימה תאית (תנאים אירוביים) שמקור הגלוקוז מגליקוגן בשרירים ובכבד, בהמשך עבר הגוף מפיק אנרגיה מחמצון חומצות שומן בתנאים אירוביים בלבד, בדומה למנוחה. יעילות ניצול חומצות שומן בשלב זה תלויה למשל ברמת הכושר של השרירים, ככל שהרמה גבוהה יותר, מערכת כלי הדם בשריר יעילה יותר, מה שמספק יותר דם עם חמצן לשריר ומסייע לו לנצל גם חומצות שומן. אדם שאינו מתאמן כלל ופתאום יחליט לרוץ מרתון, ייאלץ את השרירים לנצל את מקורות הATP והקראטין פוספאט במהירות, לאחר מכן לנצל את הגלוקוז מהמקורות השונים, ויגיע בשלב מסויים לפעילות שרירים אנאירובית כיוון שרמת הכושר שלו לא תאפשר אספקת חמצן טובה לשרירים, התנאים האנאירוביים ייצרו מהר מאוד כמות גדולה של חומצה לקטית, רמת החומציות תעלה בשרירים (PH יירד), מה שישבש את פעילות השריר ויגרום לו להתעייף ואף לכאוב, מערכת כלי דם טובה שנבנית בשריר ככל שרמת הכושר משתפרת מאפשרת גם פינוי יעיל של חומצה לקטית.

בפעילות גופנית ממושכת גם המוח דורש כמות נאה של גלוקוז אותו הוא לוקח מהגליקוגן שבכבד.
בת חן
 
הודעות: 242
הצטרף: ו' פברואר 24, 2012 11:58 pm

Re: בדיקת דם

הודעהעל ידי ירדן » ו' ינואר 04, 2013 4:44 pm

איתי , אתה גבוה ורזה, אתה עושה פעילות גופנית יומיומית, אתה לא עולה במשקל. למה אתה חושב שאתה אוכל יותר מידי?

אם אין קומפוסטר בחצר שקיות הזבל מתמלאות מהר וצריך ללכת לזרוק זבל כל יום, ככה זה אצל מי שאוכל רק פירות וירקות טריים. מאז שכל הזבל האורגני אצלי הולך לערימת הקומפוסט כמעט שאין לי זבל, אני זורקת שקית זבל קטנה פעם בכמה שבועות. (והנה מישהו שזורק זבל רק פעם בשנה- http://www.mako.co.il/hix-bizarre/Artic ... 1958404809 :))

אילון, קודם כל אין צורך להתנצל. אתה לא "מתפרץ לדיון" ולא "גונב פוסט". אנחנו שמחים שגם אנשים אחרים מגיבים ומשתפים מהידע או הנסיון שלהם ואנחנו שמחים גם ללמוד דברים חדשים בעצמנו.

לגבי אנורקסיה/תת משקל/אכילה מועטה/הרעבה הארלי צודק לחלוטין, זה גורם לרמות גבוהות של כולסטרול וטריגליצרידים בדם.
למרות זה שחולי אנורקסיה אוכלים תפריט דל שומן וסוכר, לעיתים קרובות יש להם עלייה ברמות הכולסטרול וטריגליצרידים בדם. זה נגרם מפעילות לקויה של הכבד, מהפרשה מועטה מדי של מיץ מרה שבאמצעותו הגוף מסלק עודפי כולסטרול ומהרגלי אכילה לא נורמאליים. רמות הסוכר יורדות מאחר ואין די חומרי גלם לשם ייצורו בדם ובגלל פגיעה בתהליך ייצור הגלוקוז מחלבונים. יש סיכון לנפילות תכופות של רמת הסוכרים בדם.

http://www.cancerhelp.org.il/news/5d05e ... e5d65d55df
One of the (many) paradoxes of anorexia is that the excessive weight loss that accompanies the disorder often results in high cholesterol levels. This seems to go against what many doctors and researchers say about cholesterol: decreasing food and fat intake as well as increasing exercise should decrease cholesterol levels, not raise them. It turns out that this high cholesterol (formally known as hypercholesterolemia) also happens to starving people, and is a well-known side effect of malnutrition. The question that remains, then, is why? Why this paradoxical effect?

http://feastingonresearch.blogspot.co.i ... rvosa.html
Hepatic lipidosis: Anorexia induces increased lipolysis and hypertriglyceridemia (from increased VLDL production).

http://ahdc.vet.cornell.edu/clinpath/mo ... hypert.htm
אחד הפרדוקסים של אנורקסיה הוא נוכחות של רמות כולסטרול גבוהות בצד תת משקל. לכאורה דבר זה סותר את הדעה המקובלת שהפחתת בצריכת השומן במזון, והגברת הפעילות גופנית מקטינות את רמות הכולסטרול. מתברר כי רמת כולסטרול גבוהה (הידוע רשמית hypercholesterolemia) מופיעה באנשים הסובלים מהרעבה (כמו חולות אנורקטיות למשל) והיא תופעת לוואי ידועה של תת תזונה.

http://www.camoni.co.il/index.php?idr=27&v=2318

אבל לגבי התמונה שצירפת (כמו גם למשל לגבי הסרטון הזה- https://www.youtube.com/watch?feature=p ... 42LfH8veEU) אני לא יודעת אם זה מדוייק כי לוקח הרבה שעות מהרגע שאנחנו אוכלים מזון שומני ועד שהוא מגיע לזרם הדם. שומנים הם המקור הקלורי שהכי קשה לפירוק ולכן העיכול שלהם ארוך. בנוסף, שומנים, להבדיק מפחמימות וחלבונים, לא יוצאים מהמעי ישירות לזרם הדם אלא עוברים קודם דרך מערכת הלימפה. ד"ר גרהם אומר שכל התהליך הזה מרגע האכילה ועד שהשומן נמצא בזרם הדם יכול לקחת 12- 24 שעות תלוי בסוג השומן, כמות השומן והצירופים שבו הוא נאכל. ככה קורה שאם אוכלים בבוקר ארוחת פירות בריאה וטעימה (או אפילו דגני בוקר מתירס וסוכר מזוקק) אחרי שיום לפני זה ארוחת הערב/לילה הייתה כבדה ועתירת שומן, הסוכרים מארוחת הבוקר מתקשים אחרי עיכולם להיכנס לתאים. אבל כמובן שרוב האנשים אוכלים שומן כמעט בכל ארוחה ולא רק בארוחת הערב וככה התהליך הזה קורה כל הזמן.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן
 
הודעות: 2969
הצטרף: ש' דצמבר 31, 2011 2:47 pm

Re: בדיקת דם

הודעהעל ידי nevermind » ו' ינואר 04, 2013 5:55 pm

תגיד אפשר שאלה - אתה במקרה שותה מיצי פרי? או הרבה מיצים באופן כללי ?
nevermind
 
הודעות: 1
הצטרף: ו' ינואר 04, 2013 5:52 pm

Re: בדיקת דם

הודעהעל ידי spector1 » ו' ינואר 04, 2013 9:02 pm

מודה לכולכם על ההתעינות הרבה בענין, כי גם לי זה נראה משונה. אגב הכולסרטרול הכללי שלי 153 וגם הגלוקוז בתחום הנמוך.
ירדן, חשבתי שאולי אני אוכל יותר מדי, כי פשוט יש לי קיבולת גדולה כיום. בעבר שאכלתי מזון מרוכז יותר הקיבולת של הייתה קטנה. כיום אני שותה בקלות 1.6 ליטר של שייק בננה(11 בננות)+ ראש חסה+2-3 תמרים.
אני ממש לא שותה מיצי פירות עקב חוסר הסיבים בהם.
אגב ,בחורף אני שותה סדר גודל של 3 כוסות מים.
לפי מה שראיתי בפוסטים האחרונים, נראה לי שבאמת נתקע לי בדם השמן של החומוס(לא היה שמן זית) והטחינה.
יש לציין שאחרי כל הזמן הזה של -811 קשה לי לצרוך שמן עם סלט או חומוס, אני מרגיש כבד תנועה די מהר.
בעניין האינטנסיביות של הפעילו הגופנית: אני מחלק אותה על פני כל היום, כך שאני לא ממש מרגיש שזה יותר מדי.
spector1
 
הודעות: 39
הצטרף: ה' יוני 14, 2012 11:08 am

Re: בדיקת דם

הודעהעל ידי spector1 » ש' ינואר 05, 2013 11:16 am

האם לשימוש חיצוני של שמן על העור יש השפעה?! מדי פעם אני מורח שמן סומסום על הגוף(אוירוודה). יש אפשרות שזה מגיע לדם?! או שזה נכון רק עבור שמנים אתריים?!
spector1
 
הודעות: 39
הצטרף: ה' יוני 14, 2012 11:08 am

Re: בדיקת דם

הודעהעל ידי ירדן » א' ינואר 06, 2013 4:54 pm

תראה את הקיבולת של יונתן...
http://30bananotleyom.com/811-blog/101- ... h-do-i-eat
http://30bananotleyom.com/811-blog/146- ... ummer-time

ממה שידוע לי שמנים שנמרחים על העור לא עוברים לזרם הדם אלא רק השמנים האתריים כפי שכתבת.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן
 
הודעות: 2969
הצטרף: ש' דצמבר 31, 2011 2:47 pm

הקודם

תגיות נושא

בדיקות דם, שומן

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot ו 9 אורחים

cron