ארוחות

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

ארוחות

הודעהעל ידי אורנה » ג' ינואר 15, 2013 9:21 am

שאלה -
האם בתפיסה הזאת אוכלים מסודר? נניח 3 או 5 פעמים ביום?

או שאוכלים מתי שבא, מן נשנוש מתמשך כזה על פני כל היום?
אורנה

Re: ארוחות

הודעהעל ידי ירדן » ג' ינואר 15, 2013 5:21 pm

בעיקרון כן, ההמלצה היא לאכול מספר ארוחות גדולות ליום ולא לנשנש לאורך כל היום. יש לזה שתי סיבות. האחת, שמערכת העיכול לא תעבוד רצוף כל היום ותהיה לה מנוחה בין ארוחה לארוחה (עיכול המזון מצריך הרבה אנרגיה, גם אם בתזונה הזאת מדובר בהרבה פחות אנרגיה מאשר בכל תזונה אחרת), והשניה, שלא יהיה סוכר על השיניים לאורך היום. זה גם הרבה יותר נוח לאכול ארוחה גדולה ולשכוח מאוכל לכמה שעות, לצאת לסידורים או לא משנה מה ולא לדאוג או לחשוב על אוכל. אני מניחה שרוב האנשים באמת אוכלים 5-3 ארוחות ליום אבל יש כאלו, כמו דר" גרהם למשל, שאוכלים רק 2 ארוחות ליום, אבל אז באמת מדובר בארוחות גדולות מאוד. אני לרוב אוכלת 3 ארוחות פרי וארוחת ירקות.

אבל... בדרך כלל למתחילים זה קשה לאכול מספיק קלוריות בארוחה אחת בגלל הנפח הגדול של הפירות והירקות ולכן אנחנו כן ממליצים, לפחות בהתחלה, לחלק את המזון על פני כמה ארוחות יותר קטנות בהתאם לקיבולת הקיבה, עד שהיא מתרחבת ועד שמתרגלים לאכול כמות גדולה יותר בבת אחת.

עם הזמן גם לומדים להיות קשובים לגוף ולזהות רעב אמיתי ולאכול בהתאם לזה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אורנה » ג' ינואר 15, 2013 6:45 pm

תודה רבה, ירדן.

צפיתי בליניקים המצויינים שנתת באחד מהשירשורים כאן
לסרטוני ווידאו של כל מיני אנשים שחיים ע"פ השיטה ומה הם אוכלים ביום
למדתי המון.

וואו הם באמת אוכלים המון.
אני אנסה מחר
היום בעצם נישנשתי כל הבוקר.

תפוז
2 בננות
כמה תותים

צהריים-שייק ירוק:
1/2 חסה ערבית
1/3 צרור נבטי חמניות, 2 גבעולי סלרי, חופן בזיליקום
2 בננות
תפוח מתוק

אפרסמון

ערב:
סלט ענק
1/2 חסה ערבית
1/3 נבטי חמניות, 3 גבעולי סלרי, מעט עלי פטרוסיליה(ללא גבעולים), חופן בזיליקום
מלפפון
2 פלפלים אדומים מוארכים
רוטב בבלנדר: עגבניה(ללא הגרעינים), אפרסמון, עלי בזיליקום ומים (יצא מעדן)

תודה על הליווי והעידוד :P
אורנה

הודעהעל ידי ירדן » ד' ינואר 16, 2013 12:29 pm

זה נראה הרבה אבל זיכרי שפירות וירקות מכילים הרבה מים (ובמים אין קלוריות) ולכן צריך לאכול כמות גדולה יותר כדי להגיע לכמות הקלוריות הנחוצה לנו. בנוסף לא כל הקלוריות שוות ויש הבדלים בין מזונות שונים באופן שבו הגוף שלנו משתמש בהם.

בכל אחד מהתפריטים האלו יש את כמות הקלוריות והנוטריאנטים שאותו אינדיבידואל צריך בשביל לקיים חיים בריאים ופעילים :)

מחישוב גס מה שאכלת אתמול נראה כמו תפריט של 900-800 קלוריות שזה ממש ממש מעט. בתור התחלה כל הכבוד, בעיקר על ראש החסה השלם :) אבל כדאי שתגדילי בהדרגה את כמות הפירות. ירקות ועלים ירוקים, עד כמה שהם חשובים, לא יכולים לבוא על חשבון הפירות. את יכולה למשל להוריד חלק מהירוקים בשייק ולהכניס עוד פירות במקום. נסי גם בבוקר לאכול קצת יותר, לא ברמה שתכאב לך הבטן אלא כמה ביסים יותר מעבר למה שאת מרגישה שאת רוצה, רק כדי להרגיל את הקיבה להתרחב ולקבל יותר מזון.

אם את רוצה הכוונה קצת פחות כללית ויותר אישית את מוזמנת לכתוב יותר פרטים על עצמך-
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=4
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אורנה » ד' ינואר 16, 2013 6:06 pm

תודה.
ברור לי שזה מעט מידי מה שאכלתי,
אבל זה מה שהצלחתי.
בכל מקרה אני אשמח להרזות 15-20 ק"ג, אז זה ממש לא נורא אם במקביל לזה שאסתגל לכמויות גדולות יותר, גם ארזה
לא מצאתי איפה בדיוק לכתוב את הפרטים האישיים שלי.
נרשמתי לכרונומטר. אין בו פומלה.

איפה בארץ אפשר לצום לתקופות ארוכות?
אורנה

הודעהעל ידי ירדן » ד' ינואר 16, 2013 7:08 pm

כולם בהתחלה אוכלים מעט יותר ממה שהם זקוקים, אבל חשוב שלא תאכלי מעט מידי לאורך זמן כי אחרת הגוף שלך כחלק מההסתגלות לכמות מועטה של קלוריות יוריד את רמת המטבוליזם הבסיסי שלו וזה מאוד לא רצוי. הרזיה נכונה היא הרזיה איטית. ברור שצריך להכניס פחות קלוריות ממה שמכניסים אבל בהרבה מקרים הגבלה קלורית בעיקר אם היא מעל 300 קלוריות ליום מביאה במוקדם או במאוחר לבולמוסי אכילה וחזרה למזון מרוכז, שמן ולא בריא. אחת הטעויות הכי נפוצות שאנשים עושים כשהם עוברים לתזונה הזאת היא לא לאכול מספק קלוריות וזו הסיבה הכי שכיחה לאי התמדה בתזונה וחזרה לאכילה של מזונות אחרים. הדרך לפתור את זה היא לא לאכול פחות אלא להוציא יותר על ידי תנועה ואורח חיים פעיל וגם על ידי פעילות גופנית יזומה. פעילות גופנית לאורך זמן מעלה את רמת המטבולזים הבסיסי כי היא מעלה את מסת השריר. בנוסף ירידה באחוזי השומן גורמת לאפקט תרמי גבוה יותר. בקיצור אנשים בעלי מסת שריר גבוהה ואחוזי שומן נמוכים פשוט שורפים יותר קלוריות בזמן מנוחה. זה לא אומר בשום צורה שצריך כל היום להיות בחדר כושר או לנפח את השרירים אבל בהחלט לרוב האוכלוסיה ובעיקר לנשים יש מסת שריר נמוכה מידי. בטבע רובנו לא היינו שורדים...

הכוונה הייתה שאת יכולה פה בדף הזה, בשרשור הזה לרשום עוד פרטים על עצמך :)

מצאתי פומלה בכרונומטר. תכתבי pummelo, וכמובן שאם את שוקלת את הפירות אז המשקל הוא רק של החלק האכיל.

לגבי צום ארוך. האמת שאני לא בטוחה האם יש בכלל בארץ מרכז טוב שעורך צומות בפיקוח. בעבר ניסיתי לחפש על כך מידע באינטרנט כי שקלתי לעשות צום ארוך אבל הפסקתי את החיפוש באמצע. מצאתי מקום שנקרא מידבריא שעורך צומות קצרים (ולא קיבלתי את הרושם שמדובר במקום שמספיק מקצועי בשביל לפקח על צומות אבל אולי אני טועה). יכול להיות שבחוות האיסיים עורכים צומות בפיקוח, לא ביררתי את זה.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אורנה » ה' ינואר 17, 2013 5:09 pm

תודה ירדן.

הפומלו בכרונומטר - זה אני הכנסתי, ושימי לב, זה לא בסדר, אין ערכים כולל קלוריות משובשות, ניסיתי להכניס ולא הצלחתי (לא היה לי סבלנות להתעסק עם זה)
מדבריא משום מה לא נראה לי. אם למישהו יש המלצות אישיות, אשמח לשמוע.
בהחלט אבדוק את חוות האיסיים. לאט לאט נבנה בי הרצון הזה - לצום, ואני מכוונת לחודש מאי.
אפשר איכשהו לשתף אותך בכרונומטר שלי, זה יהיה הכי קל, למשל היום ראיתי חסר לי חלבון ושומן. והייתי רוצה לקבל המלצה איך להשלים אותם בארוחת הערב?
כי עדיין לא אוכלת מספיק פירות, אבל רוצה לקבל את כל השאר בכמות מספיקה, כל המינרלים, ויטמינים, שומן וחלבון לפי 80/10/10
אורנה

הודעהעל ידי ירדן » ו' ינואר 18, 2013 12:52 pm

הקלוריות בפומלה נראות לי בסדר. נכון שאין פירוט ברשימות של החלבון והשומנים אבל יש חישוב של כמות הפחמימות, חלבונים ושומנים, ויש התפלגות שלהם בצד ימין.

גם לי מדבריא ממש לא נראה, זה נראה יותר כמו מקום לנופש ולא מקום רציני להבראה. חוות האיסיים נשמעת לי כמו מקום רציני יותר אבל מעולם לא הייתי שם אלא רק קראתי מעט באתר שלהם.

את יכולה לשתף בכרונומטר שלך, פשוט תעשי צילום מסך ותוסיפי את התמונה כקובץ להודעה שלך (תגית צירוף קובץ). "חסר" לך חלבון ושומן כי חסר לך קלוריות. אבל בכל מקרה את לא צריכה להגיע בדיוק ל-10%. הרעיון הוא לפחות 80% פחמימות, עד 10% חלבון ועד 10% שומן. ואת זה את רואה בגרף של ההתפלגות בצד ימין. אם תנסי להשלים רק שומן וחלבון על ידי אכילה של מזונות שיותר מרוכזים בהם זה בהכרח יבוא על חשבון הפחמימות וככה תתרחקי יותר ויותר מהיחס הנכון- 80/10/10. בכל מקרה הערכים בכרונומטר הם על פי ה-DRI שנקבע בהתאם לתזונה מערבית ולא תזונה בריאה כך שאת לא צריכה לשאוף להגיע ל-100% בכל אחד מהם. בחלק מהם את תגיעי להרבה יותר ובחלק פחות. את גם צריכה לקחת בחשבון שעל פי הנתונים שלך (גיל, גובה ומשקל) הכרונומטר ירשום לך כמות מסויימת של קלוריות ליום שסביר להניח שתהיה נמוכה מידי.

קראי את השרשורים הבאים שבהם דנו בנושא הכרונומטר וחסרים תזונתיים:
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=14
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=27
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=56#p416
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=140&start=20#p936

אם ניקח את יום שלישי לדוגמא הדבר הכי בולט שהיה חסר לך שם הוא פירות. את יכולה כמובן להוסיף מעט מזון שומני לסלט בערב (חצי אבוקדו/חופן אגוזים/כף טחינה) אם את רוצה אבל מבחינת הסך הכללי מה שהכי חשוב זה שתלמדי לאכול מספיק פירות. גם בפירות יש חלבון ושומן, לא רק פחמימות.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

BMR, חסרים תזונתיים, ירידה במשקל, כמה לאכול?

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot ו 4 אורחים