אחוזי שומן בגוף

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

אחוזי שומן בגוף

הודעהעל ידי ענת_גליק » ה' ינואר 17, 2013 5:06 pm

כמו שכתבתי בגדול בהודעות קודמות, למרות שהגוף שלי מראה סימני החלמה מהחולניות הכללית שלו המחזור שלי עדיין לא סדיר (אם כי מופיע במרווחים קטנים יותר מבעבר). תיארתי לעצמי שיש לזה קשר לעובדה שאני לא מצליחה לאכול מספיק קלוריות ליום. לאחרונה נזכרתי בקשר ספציפי יותר: צריך שיהיו אחוזי שומן מינימליים בגוף (18?) אחרת המחזור מתעכב או לא מגיע בכלל. ותהיתי אם זו יכולה להיות הבעיה במקרה שלי? פשוט עיכובים במחזור כתוצאה מלא מספיק אחוזי שומן בגוף?
אף פעם לא מדדתי אחוזי שומן, נראה לי קצת הזוי אם אני בחוסר ולא בעודף מטורף, לאור העובדה ששנים לא ממש סיננתי את מה שאני אוכלת. מצד שני אולי הכמויות המעטות של הארוחות "פיצו" על זה ויוצא שאני בכל זאת בחוסר או גבולית?

אני שואלת עכשיו כדי לדעת איך להתקדם עוד לכיוון 811. רוצה להפחית ולצמצם שומנים כמה שאפשר, אבל חושדת שזה בדיוק מה שמרחיב לי את הפערים בין מחזור למחזור. אז מה לעשות בינתיים? להמשיך לנסות להוסיף פירות לתפריט כדי להרחיב את הקיבה ולהעלות את מס' הקלוריות ליום, ובמקביל דווקא לנסות לאכול יותר שומן? יש סכנה במצב כזה? ואיך אני יכולה לברר את אחוזי השומן בגוף שלי?
מצטערת על החפירות, פשוט יש לי תחושה שאני בדרך הנכונה ואני לא רוצה לפספס את זה.
ענת_גליק
 
הודעות: 41
הצטרף: א' אוקטובר 14, 2012 12:08 am

Re: אחוזי שומן בגוף

הודעהעל ידי מקופף הבננות » ה' ינואר 17, 2013 9:36 pm

ראיתי פעם איזה סרטון של ד״ר גראהם שמדבר על זה

http://youtu.be/fFIF98wsZaY

גם ראיתי הרבה בנות ביוטיוב שאומרות שבנות צריכות יותר שמנים בארוחות בשביל תיפקוד הורמונלי תקין...
מקופף הבננות
 
הודעות: 117
הצטרף: ה' נובמבר 22, 2012 4:07 pm

Re: אחוזי שומן בגוף

הודעהעל ידי ירדן » ו' ינואר 18, 2013 3:57 pm

אחוזי השומן האידיאליים לגבר בריא הם- 3%-9%.
אחוזי השומן האידיאליים לאשה בריאה הם- 13%-19%.
(הטווחים הקונבנציונאליים לרוב גבוהים יותר כי הם מותאמים לאוכלוסיה המערבית שרובה אינה בריאה ויש לה עודף משקל ועודף שומן גוף).

בחורות שיש להן אחוזי שומן שנמצאים בחלק הנמוך של הטווח או נמוכים מזה הן בדרך כלל ספורטאיות מקצועיות, רקדניות בלט קלאסי, מפתחות גוף או אנורקטיות. רוב הנשים נמצאות הרבה מעל הטווח הבריא.

מבחינת הערכה סובייקטיבית שלי ועל פי הנסיון שלי בבדיקות אחוזי שומן על עצמי אני מאמינה שאין הרבה נשים שיש להן פחות מ-20% שומן, למעשה רובן נמצאות אפילו מעל 25% ואני לא מדברת כרגע על נשים עם עודף משקל רציני אלא גם על נשים שנחשבות רזות. בהחלט ניתן להיות במשקל תקין או אפילו בטווח הנמוך שלו ועדיין שיהיו עודפי שומן ומסת שריר מאוד נמוכה.

לגברים יש באופן טבעי מסת שריר גבוהה מלנשים וגם אחוזי שומן נמוכים יותר, כך אנו בנויים מבחינה פזיולוגית. בגלל ההבדל ההורמונלי נשים צוברות יותר שומן באזורים מסויימים ולגברים יותר קל להעלות מסת שריר. ככל שמסת השריר גבוהה יותר כך גם הקצב המטבולי הבסיסי גבוה יותר ושורפים יותר קלוריות במנוחה מה שעוזר לרדת באחוזי השומן ושמור עליהם נמוכים. אך עצם זה שלנשים יש אחוזי שומן גבוהים באופן יחסית מלגברים לא אומר שאנו צריכות יותר שומן בתזונה שלנו. אנחנו מדברים פה על תזונה על פי מין ביולוגי ולא תזונה אחת לנשים ותזונה שונה לגברים, כולנו שייכים לאותו המין הביולוגי וכולנו נועדנו לאכול תזונה דלת שומן.

לי יש כנראה בסביבות ה-18% שומן גוף (השאיפה ארוכת הטווח שלי היא להגיע ל-15%) ויש לי מחזור סדיר, תקין וללא כאבים. בגלל שאת ניזונה מתפריט דל מאוד של 1000-800 קלוריות ליום שמכיל גם מזונות מהחי לא מפתיע שיש לך מחזור לא סדיר. מה שאת צריכה לעשות זה קודם על להחליף את המזונות מהחי (שהרי עשירים מאוד בחומצה ארכידונית) וכל מזון מעובד שמכיל שמן מזוקק במזון צמחי מלא ובמקביל ללמוד לאכול יותר קלוריות. בשלב הזה אני לא חושבת שיהיה נכון עבורך לנסות להתקדם לכיוון אכילה של פירות וירקות בלבד כי את רק תקטיני את כמות הקלוריות שאת אוכלת. מה שלדעתי את צריכה קודם כל לעשות זה להתקדם לכיוון של תזונה לא מעובדת ומאוזנת מהצומח שמכילה מספיק קלוריות ממזונות נאים ומבושלים.

איך בודקים אחוזי שומן? ברוב חדרי הכושר יש מד אחוזי שומן ואני מניחה שגם אצל חלק מהדיאטנים. יש כמה סוגים של מכשירים, לכל אחד מהם היתרונות והחסרונות שלו, אבל בגדול אף אחד מהם לא 100% מדוייק, ובעיקר טוב להשתמש בהם כדי לראות שיפור וירידה באחוזים לאורך זמן.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן
 
הודעות: 2969
הצטרף: ש' דצמבר 31, 2011 2:47 pm

Re: אחוזי שומן בגוף

הודעהעל ידי ענת_גליק » ש' ינואר 19, 2013 10:48 pm

מבנה הגוף שלי קרוב מאוד לזה של כריסטינה מהסרטונים. כמובן שיש הבדל ענק בין הרקע לרזון שלי ושלה, אני מציינת את זה רק כדי לתת מושג כללי. יכול להיות שאני בעצם עונה להגדרה של אנורקטית ולכן מצב של חוסר בשומן הוא כן אפשרי?
אני אחדד את השאלה: במהלך החודש האחרון היתה לי תחושה שהמחזור אמור להגיע אבל משהו מעכב אותו. כשהוא הגיע זה היה יום אחרי שאכלתי אבוקדו בינוני שלם (לא נראה לי שאי פעם אכלתי כמות אבוקדו כזו בבת אחת), וכן, גם ביצה ויוגורט, שהם עדיין חלק מהתפריט שלי בלית ברירה (אני עדיין בתהליך של צמצום המזונות מהחי לאפס. עדיין קשה לי מאוד להשלים את הקלוריות הדרושות מאוכל צמחי מבושל בלבד. הגוף שלי עסוק כל היום באכילה ועיכול וזה מתיש וגורם לי להרגיש לא טוב).
כלומר המחזור הגיע רק לאחר שאכלתי כמות גדולה יותר של שומן משהתרגלתי בחודשים האחרונים, מכאן הבלבול שלי.

שאנסה קודם לבדוק את אחוזי השומן שלי כפי שהם כרגע ואחזור לייעוץ ספציפי יותר?

כמו כן, תוכלי להרחיב על חומצה ארכידונית וההשפעות השליליות שלה? הבנתי שזו חומצה חיונית בסך הכל.
ענת_גליק
 
הודעות: 41
הצטרף: א' אוקטובר 14, 2012 12:08 am

Re: אחוזי שומן בגוף

הודעהעל ידי ירדן » א' ינואר 20, 2013 12:01 pm

מזמן הביוץ ועד לדימום עוברים תמיד 14 יום ולכן אכילת האבוקדו לא גרמה לדימום אלא הביוץ שהתרחש 14 יום לפני זה :)

נשים רבות סובלות ממחזור לא סדיר שבדרך כלל מתלוות אליו תופעות לא נעימות כמו כאבים, תיאבון מוגבר, צבירת נוזלים, שינויים במצבי הרוח. הרבה נשים סובלות מדימום חזק ומכאבים קשים בזמן הווסת. אחת הסיבות לכך היא חוסר איזון בין חומצות השומן החיוניות. חומצת השומן מסוג אומגה 6 היא חיונית עבורנו אבל לא בכמויות שרוב בני האדם צורכים אותה. אחת הבעיות בתזונה המערבית היא צריכה של יותר מידי חומצות שומן מסוג אומגה 6 שמתחרות על אותם הקולטנים עם חומצות השומן מסוג אומגה 3. בכל מקרה, אין לנו צורך לקבל מהמזון ספציפית את החומצה ארכידונית שנמצאת רק במזונות מהחי (היא אינה חומצת שומן חיונית להבדיל מהחומצה הלינולאית והחומצה האלפא לינולנית).

רוב הסיכויים שאין לך אחוזי שומן נמוכים מידי אבל אינני יודעת איך את נראית כך שאין ביכולתי לקבוע את זה. בכל מקרה יש לך מחזור חודשי, ואם היו לך אחוזי שומן נמוכים מידי הוא היה פוסק לחלוטין.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן
 
הודעות: 2969
הצטרף: ש' דצמבר 31, 2011 2:47 pm

Re: אחוזי שומן בגוף

הודעהעל ידי יונתן » א' ינואר 20, 2013 12:34 pm

יש לי אנקטודה מתוך הספר של ג'ארד דיימונד:

הוא מציג תיאוריה שמנסה ליישב את השאלה למה נשים בחברות שבטיות מסורתיות לא מבייצות בתקופת ההנקה ואילו נשים מערביות יכולות להיכנס להיריון בתקופת ההנקה. התיאוריה אומרת שזה קשור לאחוזי השומן בגוף. לנשים שבטיות יש גם ככה אחוזי שומן נמוכים יחסית, והם קטנים עוד יותר בתקופת ההנקה כי התינוק צורך הרבה שומן. ואילו לנשים מערביות לאחר הלידה יש אחוזי שומן גבוהים מאוד, ולכן הגוף ממשיך לבייץ.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן
 
הודעות: 938
הצטרף: ש' דצמבר 31, 2011 2:46 pm

Re: אחוזי שומן בגוף

הודעהעל ידי ירדן » א' ינואר 20, 2013 4:05 pm

מעניין מאוד. זה מהספר החדש שלו?

ממה שידוע לי עוד דבר שמשפיע על היכולת להיכנס להריון בזמן הנקה הוא אם מדובר בהנקה בלעדית, עיקבית ובתדירות גבוהה (אפילו ללא שימוש בעזרים מודרניים כמו מכשיר שאיבה על מנת שהאם תוכל להתרחק מתינוקה לזמן ארוך ולאפשר למטפלת להניק אותו מבקבוק).

זה מזכיר לי את השרשור שענת פתחה לפני כמה חודשים על אמצעי מניעה. הנה אחלה אמצעי למניעת הריון :)

ידוע גם שישנו קשר בין כמות השומן בתפריט וכמות השומן התת עורי לסרטנים הורמונליים בגלל שתאי שומן מפרישים אסטרוגן (עודף אסטרוגן).
http://www.naturemed.co.il/article/article_22.html
http://www.naturemed.co.il/article/article_13.html
http://www.naturemed.co.il/article/article_17.html

תזונה דלת שומן ודלת חלבון מהצומח היא המפתח לאיזון הורמונלי ולבריאות, וכל מי שעדיין השתכנע הגיע הזמן שיקרא את הספר מחקר סין :)
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן
 
הודעות: 2969
הצטרף: ש' דצמבר 31, 2011 2:47 pm

Re: אחוזי שומן בגוף

הודעהעל ידי ענת_גליק » א' ינואר 20, 2013 6:49 pm

כן, ברור שלא האבוקדו אחראי :-) אבל כמו שכתבתי הרגשתי שהמחזור צריך להגיע כבר לפני זה וזה פשוט לא קרה, דווקא כשאכלתי יותר שומן מהרגיל הדימום הגיע, מה שגרם לי לחשוב שאולי התהליך נתקע איכשהו והשומן כאילו שיחרר אותו. אני רק מספרת מה אני מרגישה ומה שקורה לי כתוצאה מהתזונה שאני נוקטת בה, אני חייבת לשים לב לדברים האלה כדי לדעת איך להתקדם ובשאיפה להצליח להבריא לגמרי בסוף. בשלב הזה אני כבר לא אומרת על שום תאוריה שהיא לא הגיונית עד שיוכח אחרת...

בכל מקרה לאור מה שאת אומרת אתן עוד ניסיון לצמצום השומן בתפריט ואעדכן בהמשך.
ענת_גליק
 
הודעות: 41
הצטרף: א' אוקטובר 14, 2012 12:08 am

Re: אחוזי שומן בגוף

הודעהעל ידי ירדן » ב' ינואר 21, 2013 4:57 pm

לדעתי בזמן הקרוב אין טעם שתתרכזי ב"צמצום השומן". אני חושבת שכרגע באופן ספציפי אליך זה לא הדבר הכי עקרוני אם תאכלי אבוקדו שלם או רק חצי אבוקדו ליום. יש דברים שלדעתי יותר חשוב שתטפלי בהם בנוגע לתזונה שלך, כמו להעלות את כמות הקלוריות שאת אוכלת ובנוסף, להעלות את כמות המזונות הצמחיים המלאים על חשבון המזון מהחי. ברור שאם תורידי את המזונות מהחי שבתפריט אז גם כמות השומן תצטצמצם אבל השומן בפני עצמו לדעתי לא צריך להיות הפוקוס שלך כרגע אלא כמות הקלוריות ומה המקור שלהן. ניתן בהחלט לאכול תזונה טבעונית שהיא בריאה מאוד גם אם אוכלים קצת יותר מ-10% שומן ליום, ואת כבר תעשי שינוי לטובה בבריאות שלך אם תורידי את המוצרים מהחי, הסוכר הלבן והקפה (אם את שותה, או כל סטימולנט אחר), גם אם תאכלי יותר שומן ממה שאידיאלי. השאיפה שלך צריכה להיות להגדיל את כמות הפחמימות המבושלות (אורז, קינואה, תירס, דוחן, עדשים, חומוס, אפונה, תפוחי אדמה, בטטות, ירקות מאודים) והטריות (ירקות מסוגים שונים וכמובן פירות). כנסי לאתרים ובלוגים שיש בהם מתכונים טבעוניים. נסי לכייף במטבח עם תבשילים שמעולם לא ניסית להכין, אפילו אם מדובר במוצרים שעל פי הגישה שלנו פחות מומלצים כמו סויה למשל. לא מזמן דובר פה על איך חסרים תזונתיים גורמים להפחתת תיאבון, יתכן שזו גם אחת הסיבות שאת מתקשה לאכול, אבל זה מעגל שמזין את עצמו...

בלוגים ואתרים לדוגמא עם מתכונים טבעוניים-
http://cooking.einatnutrition.co.il/ (הכי מומלץ. המון מתכונים בריאים ומעוררי תיאבון)
http://vegansontop.co.il/
http://www.tapuz.co.il/blog/net/UserBlo ... 210&skip=1
http://banana.potrim.com/?min=3
http://veg.anonymous.org.il/cat12.html
http://tivonim-blog.co.il/
http://giladayalonvegan.vkav.org/
http://goodfood2012.blogspot.co.il/
(יש גם את המאגר הענק הזה שכרגע משום מה לא עובד אבל אולי יחזור לךעבוד בהמשך - http://goodfood2012.blogspot.co.il/)

חלק מהמתכונים מאוד בריאים, חלק פחות בריאים וחלק לא הייתי מעזה להכניס לגוף שלי גם אם הייתי אוכלת מבושל (למשל מתכונים שיש בהם קמח, מרגרינה, הרבה שמן או שדורשים טיגון והשחמה). הרבה מתכונים ניתן לשדרג בקלות רבה ולהפוך אותם לבריאים יותר. למשל קציצות ניתן לאפות במקום לטגן, פסטה מחיטה אפשר להמיר בפסטה מאורז/תירס, אפשר להקטין את כמות השמן או להוריד אותו מהמתכון, אם צריך לטגן בצל אפשר במקום זה לאדות או במים וכו'.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן
 
הודעות: 2969
הצטרף: ש' דצמבר 31, 2011 2:47 pm


תגיות נושא

שומן, אומגה 3, הריון, אחוזי שומן בגוף, פעילות גופנית

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot ו 8 אורחים

cron