ייעוץ כללי למעבר לתזונה של 80\10\10

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

ייעוץ כללי למעבר לתזונה של 80\10\10

הודעהעל ידי מאיה » ש' ינואר 26, 2013 2:27 pm

הי, אני מאיה, אני בת 36, גובה 170 משקל 57-56 , אני new born בתזונת 80\10\10 סה"כ שבועיים וחצי משהו כזה... לפני כן אכלתי כמעט שנה 80% נא זה אומר בוקר- התחיל עם מיץ עשב חיטה ומיץ גזר\סלק, מאוחר יותר ארוחה של פרות, צהריים ירקות , לפעמים דגנים (קינואה, לחם כוסמין) או ירקות מאודים ומנה אחת של שומן- טחינה\אבוקדו לעיתים רחוקות כף שמן זית, אחה"צ שוב פרי וערב ירקות עם שקדים. לפני התזונה הזו אכלתי מבושל, ירקות, לא הרבה פירות, נמנעתי לגמרי מלחם, מוצרי חלב אני לא נוגעת בערך 6 שנים. אני לוקחת כדורים לתת פעילות בבלוטת התריס מזה 8 שנים...אני מאוד רוצה להפסיק ומקווה שבעקבות התזונה אוכל לעשות זאת, היו בעיות בריאותיות מאז שאני זוכרת את עצמי... הרוב סביב עיכול, כאבי ראש, דלקות גרון, דרכי שתן וכו , קיבלתי המון אנטיביוטיקה לאורך השנים, קרייבינג עז למתוק בעיקר שוקולד,ולמרות שגדלתי בבית שהיה נחשב לבריא, היום אני יודעת שהתזונה הייתה לקויה... מגיל 5 בערך ויתרתי על בשר, אכלתי כל מיני תחליפים תעשייתיים - מוצרי סויה למיניהם, הרבה מלח גם במוצרים וגם בנפרד, בקיצור ייבשתי לעצמי את הצורה...כמובן שמגיל מסויים גם נכנסו רעלים - סיגריות, אלכוהול וסמים...פתחתי גם אנמיה מחוסר ברזל, עייפות כרונית, ציפורניים שבירות וחולשה כללית של הגוף, חצי מהשנה הייתי חולה, הבעיות החמירו עם ההריון ה-1 לאחר הלידה התחיל אצלי חיפוש יותר אינטנסבי למציאת פתרון לכל הדלקות החוזרות וגם יש משהו בפתאום להפוך אימא שגורם להיות יותר אחראית על מה שהגוף צורך, ומאז אני חוקרת וחוקרת, ובסופו של דבר רק מבקשת להיות בתזונה שלא תצריך ממני אנרגיה מיותרת, לספק לגוף את מה שהוא באמת צריך ולא להתעסק בזה יותר. כרגע העיסוק יותר גדול כי עוד לא התייצבתי על תפריט שממש נכון לי ולא גורם לי לעייפות ושאהיה כל הזמן אנרגטית.
פעילות גופנית- אני הולכת הרבה ברגל\אופניים\יוגה(ביקראם) ופילאטיס
לגבי מים- הייתי שותה המון מים לפני כן, 3 ליטר ליום, בתזונה האחרונה שאכלתי על פי ההיגיינה הטבעית - נאמר לי לא לשתות כ"כ הרבה מים, ולשתות רק שאני צמאה- ככה שזה ממש תלוי ביום שעובר עלי, אני אשתה בין ליטר לשניים.
לאחרונה בעקבות זה שהעור שלי הפך לכתום- עשו לי בדיקות דם ונמצא שיש לי פי 3 בטא קארוטן מאדם ממוצע- לפי כמובן נורמות שלהם... אז ביקשו ממני להפסיק לאכול כל מה שכתום... קשה לי לעמוד בזה, תפוזים אני כן אוכלת ויצא לי גם איזה ארוחת מונו של אפרסמונים שתכלס מאוד עובדים אצלי טוב כארוחת מונו.
מאוד קר לי כל הזמן, בעיקר עכשיו ולכן לא כזה פשוט לי עם המעבר ל80\10\10 , למרות שאני כבר אחרי שבוע מתחילה להרגיש את ההבדל.
קשה לי כרגע להתביית על כמות המזון שאני צריכה- אני קונה רק אורגני, זה כמויות ממש גדולות ומאוד יקר, כל שבוע אני מבינה שאני צריכה יותר ויותר לקנות, בעיקר כרגע עם פרות החורף שהרוב אצלי מתרכז בהדרים ובננות, נוצר לי תמיד מצב שבסופ"ש נגמרים לי הפרות ואז קשה לי לאכול כמו שצריך - אז או שאני נשארת רעבה או שאני אוכלת יותר תמרים וזה מרגיש לי לא נכון - בקיצור עוד לא הבנתי איך לתכנן את הקנייה ככה שזה יספיק לי בול לשבוע ולא יהיה יום שאין לי מה לאכול בו, הורדתי אגוזים בינתיים כדי לא להתייבש, שומן בערב זה אבוקדו בד"כ עם הסלט של הערב, לפעמים 2 כפות טחינה אתיופית מונבטת, אני מרגישה גם צמאה מאוד- התזונה לא מספקת לי כרגע מספיק נוזלים, וגם אולי מכמות התמרים שאני מרגישה שמייבשים אותי, מה שכן היה לי בהתחלה קרייבינג מטורף לתמרים ועכשיו מתחיל להתאזן.
לא ניסיתי עוד להיכנס לכרוממטר- זה נראה לי הזוי כל הזמן להתעסק בקלוריות וכמה אני אוכלת. אבל אם תמליצו לי כן לעשות אז אנסה כן.
ראיתי נראה לי מספיק סרטונים (של גראם, קריסטינה, מייגן וכל השאר) על איך לקנות ואיך להסתדר, אבל כל זה זה בחו"ל, מעניין אותי לדעת איך אתם מסתדרים פה בישראל, איך יודעים כמה בדיוק לקנות, איך מסתדרים כלכלית עם הקנייה הגדולה, איפה אתם קונים? האם אתם קונים הכל אורגני ? ואם לא אז מה לא אורגני
לגבי זמנים של ארוחות- אני רגילה לשתות מיץ בבוקר- אני כמה מאוד מיובשת, אין מצב כרגע לפחות שאוכל לקום בלי לשתות משהו, אז אני שותה מיץ תפוזים לפעמים בשילוב עם רימונים בערך בכמות של ליטר אולי יותר קצת , ואז ב10:00 -11:00 אני כבר רעבה... אז אני שותה שייק ירוק, לא תמיד עושה לי טוב... ואז אני צריכה לאכול עוד ארוחת פרי של מונו ... זה לא ממש עובד, לפעמים אני פשוט אשתה עוד שייק ירוק וזה לא מרגיש לי נכון , וגם בערב אני אוכלת סלט גדול ולפעמים אחרי חצי שעה רעבה שוב ולא אוכלת.. ואז הולכת לישון רעבה...
בננות כארוחת מונו ניסיתי וזה גם מייבש אותי, אני צריכה למצוא פרי נכון לארוחה הזאת שלא ייבש אותי כי זה איזה עניין אצלי של היובש,בקיץ אכלתי אבטיח בבוקר ומנגו לצהריים וזה עבד יופי- זה עוד לפני שהכרתי את ה811 אבל איכשהו באופן טבעי אכלתי ככה, אבל עכשיו בעייתי קצת עם הפרות, לא יודעת מה לאכול בעצם כארוחת מונו ושלא יצמיא אותי- תפוזים - אני שותה את המיץ בבוקר, וזה בא לי טוב, נראה לי אבל עוד כמות של תפוזים כזאת תגרום לי לחומצתיות מטורפת בגוף, בקיצור אני צריכה עזרה בלעשות סדר בבלגן... סליחה על האורך, ותודה רבה על הפורום המוצלח והקדשת הזמן.
מאיה

Re: ייעוץ כללי למעבר לתזונה של 80\10\10

הודעהעל ידי יונתן » ש' ינואר 26, 2013 9:25 pm

היי, מאיה, ברוכה הבאה :D

על פניו נראה כי הבעיה הכי גדולה שלך היא אמנם כמות קטנה מדי של קלוריות. אישה במשקל שלך צריכה כ-1,300 קלוריות ליום רק עבור הצריכים האנרגטיים הבסיסים שלה (נשימה, עיכול, הפעלת המוח), וגם אם את לא מבצעת פעילות גופנית יזומה, גם העבודה או הטיפול בילדים ושאר הפעולות היומיומיות ידרשו ממך קלוריות נוספות. לכן בהחלט מומלץ למתחילים - גם אנחנו עשינו את זה - לבצע מעקב התחלתי בכרונומטר על כמות הקלוריות שהם צורכים.

אין כל טעם להיכנס לתזונת 80/10/10 ולהתעקש לאכול רק מזון חי אורגני, אם התוצאה היא שלא קנית מספיק פירות ולכן את נשארת רעבה או שקנית פירות לא איכותיים שגורמים לך להרגשה לא טובה. זה יכול להוביל, כאמור, לעייפות, לבעיות עיכול ולכישלון בלתי נמנע.

רוב הפירות שאנחנו קונים לא אורגניים, בעיקר בגלל המחיר, אבל גם בגלל שאיכותם בחנויות לעתים גבוהה יותר ממקביליהם האורגנים. פרי לא בשל או בשל מידי אינו ראוי לאכילה, גם אם הוא ממותג כאורגני. לעומת זאת, את הירקות אנחנו מקפידים לקנות אורגניים. הביקוש הרב והופעתם של מגדלים רבים שמספקים משלוחי ירקות עד הבית בהחלט הוזילה את המחיר והעלתה את האיכות עד שאלה בהחלט מהווים תחרות מול הירקות הלא אורגניים. בחירה בפירות ובירקות איכותיים אינה רק הכרחית, היא האפשרות היחידה.

שימי לב שהיחס 80/10/10 יותר חשוב מההקפדה על אכילת מזון נא בלבד. אם את לא יכולה לאכול מספיק פירות וירקות, מכל סיבה שהיא, בין אם כלכלית, חברתית או בגלל מגוון ואיכות נמוכים, עדיף ללא כל ספק לאכול ארוחה משביעה של פחמימות מבושלות (תפוחי אדמה, אורז, קטניות...) מאשר ארוחה שמבוססת על שומנים, ובטח ובטח מאשר הרעבה עצמית. אין לי ספק שאת מבינה ש-80/10/10 היא אורח חיים ולא סוג של דיאטה, ולכן זכרי תמיד שהכיוון יותר חשוב מהקצב בדרכך אל המטרה. הגדילי באופן הדרגתי את כמות הפירות והירקות החיים בתזונה שלך, והקטיני באופן הדרגתי (אם טרם עשית זאת) את המזונות המעובדים. את שאר הקלוריות השלימי במזון צמחי מבושל דל שומן, שהוא השני בטיבו לבריאות ולאריכות ימים לאחר תזונת 80/10/10 חיה.

לצערנו המגוון ואיכות הפירות הנמוכים הם בעיה בשביל כולנו, בעיקר אלה שגרים בערים, ובמיוחד בחורף. השינויים בזמינות הפירות לאורך השנה בלתי צפויים ועשויים לגרום למצב שבו בחודש מסוים ניתן להשיג רק פרי אחד או שניים באיכות טובה ובמחיר סביר. לדוגמה, בשנה שעברה הייתי אוכל כמויות גדולות של רימונים, אך השנה היבול דל ורוב התזונה שלי מתבססת על בננות. למזלי יש מדי פעם הפתעות, כמו המלונים הנפלאים שצצו בשווקים בשלושת השבועות האחרונים. אנחנו יכולים רק לקוות שהביקוש יגדיל את ההיצע, ואין ספק שמשנה לשנה המגוון גדל. רצוי כמובן לערוך את הקניות בשווקים או בשוק הסיטונאי, שם המגוון רחב יותר והסיכוי למצוא פירות איכותיים טוב יותר.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » ש' ינואר 26, 2013 11:23 pm

ברוכה הבאה מאיה :D

כמו כל דבר חדש גם בתזונה הזאת לומדים תוך כדי עשייה כמה פירות צריך לקנות, כמה זמן לוקח לכל פרי להבשיל, איך באמת נראה ואיזה טעם יש לפרי איכותי ובשל, איפה הכי זול לקנות וכו'. קניה מרוכזת פעם בשבוע בשוק סיטונאי יכולה לחסוך הרבה כסף, אך לא מדובר בפירות אורגניים. כפי שיונתן כתב רובנו לא אוכלים הכל אורגני אלא על פי הזמינות והאפשרות הכלכלית. ישנם פירות שמאוד מרוססים ואותם עדיף לקנות אורגניים אבל ישנם פירות שניתן "להתפשר" ולקנות רגילים, וכל אחד עושה את השיקולים שלו.

מקום מומלץ לקניה של פירות אורגניים זולים, אם את מאזור המרכז, הוא אצל צביקה מבית חנן. הדרים מכל הסוגים, מנגו, קרמבולה, אבוקדו ועלים תמיד אורגניים, השאר צריך לוודא כשקונים-
http://30bananotleyom.com/811-blog/72-organic-fruit
ממש ליד בית חנן יש את מושב נטעים ששם יש הרבה חקלאים אורגניים שניתן לקנות אצלם ירקות (וגם פירות במחירים לא בהכרח הכי זולים).
מעבר לזה ישנן רשימות של חקלאים אורגניים שניתן לברר איתם לגבי קניה ישירות מהם וכך לחסוך את פער התיווך-
http://www.organic-israel.org.il/files/ ... 0may05.xls
http://www.gfood.co.il/producers/organi ... ic-farmers

קשה להגיע לעודף בטא קרוטן כשאוכלים פירות וירקות בצורתם הטבעית והשלמה, אבל קל להגיע לעודף כששותים הרבה מיצי ירקות ופירות. כמו שחוסר אינו בריא כך גם עודף אינו בריא. כמה גזרים צריך לסחוט בשביל להכין כוס אחת של מיץ גזר? בטח שלא כמות שהיית יושבת ולועסת אחד אחרי השני :)

בדיקת הקלוריות בכרונומטר או אתר אחר בסגנון מומלצת בדרך כל למתחילים כדי לקבל מושג כמה באמת הם אוכלים ומהי ההתפלגות של הקלורינוטריאנטים. ברור שאף בעל חיים בטבע אינו סופר קלוריות ולא מודאג מדברים כאלו וזה באמת לא משהו שמרגיש טבעי לעשות אבל לצורך הסתגלות נכונה לתזונה כדאי להעזר באתר כזה. חשוב לזכור שהכרונומטר אינו מיועד רק לאנשים שעושים 80/10/10 אלא לאנשים שעושים כל מיני סוגי "דיאטות" והערכים המומלצים שם גם מבחינה קלורית וגם מבחינת נוטריאנטים הם על פי ה-DRI שנקבע בהתאם לתזונה המערבית ולא על פי תזונה בריאה.
הסברים בנושא תוכלי לקרוא כאן-
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=56&p=416#p416
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=14
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=27
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=140&start=20#p936

אם קשה לך לאכול בננות בגלל תחושת היובש שהן עושות לך נסי להכין מהם שייקים. במקום להכין שייקים ירוקים נסי להכין שייק שמכיל רק בננות ומים (או הוסיפי מעט סלרי/נענע/לואיזה). מתמרים את יכולה להכין בבלנדר datorade על ידי עירבול תמרים ומים. טעים מאוד אבל מתוק בטירוף.

למרות החומצות שהתפוזים מכילים הם לא יוצרים חומציות בגוף לאחר המטבוליזם שלהם. רצוי לשטוף מעט את הפה במים לאחר האכילה כדי לנקות את החומצות מהשיניים אך לגבי חומציות הגוף אין לך מה לדאוג (לא לצחצח שיניים מיד לאחר אכילה של הדרים כי זה גורם לשחיקת שיכבת האימייל אלא רק לשטוף במים).

כדי להבין כמה פירות וירקות בערך את צריכה לאכול הנה דוגמאות שונות לתפריטים יומיים-
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=370

ולגבי תת פעילות בבלוטת התריס חשוב שתמנעי לחלוטין מכל מוצר שמכיל גלוטן וסויה (וממוצרי חלב שאמרת שאת בכל מקרה לא נוגעת בכלל).
הנה סרטון קצר של שאול טל, מנכ"ל הוצאת פוקוס, שהיה חולה בתת פעילות בבלוטת התריס ונטל תרופות הרבה שנים והחלים בעזרת שינוי תזונתי ושינוי אורח חיים. אמנם לא מדובר בתזונת 80/10/10 אבל בכל זאת רציתי לקשר לסרטון הזה כדי שתראי שזה בהחלט אפשרי-
http://www.youtube.com/watch?v=KDkgocvqZt8
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מאיה » א' ינואר 27, 2013 8:57 am

המון תודה לכם, עזרתם לי מאוד, אני כן רוצה לנסות לראות אם התזונה הזו מתאימה לי, ניסיתי כ"כ הרבה , ואני רוצה להגיע סופסוף לתזונה שתהייה טובה לי ותתן לי אנרגיה ולא תעייף אותי, אני אבדוק את כל ההמלצות שנתתם לי, אגב התחלתי למלא בכרונומטר אתמול וראיתי שאני אוכלת המון קלוריות בעיקר בגלל התמרים וגם מבחינת פרוטאין הרבה מעל 10% וגם כמות השומן גדולה יותר - 26 % יצא, ככה שיש לי מה לאזן.... לתמרים יש ממש קלוריות גבוהות... אמנם אני לא אוכלת מג'הול, יש לי את התמרים מקיבוץ סאמר- הברהי- יכול להיות שהם קצת פחות קלוריות לכמות שאכלתי , אבל זה יוצא איזה 1300 קלוריות ל-20 תמרים - זה כמעט חצי מכמות קלוריות יומית, זה המון, לא? ... זה מרגיש לי לא מאוזן
מאיה

הודעהעל ידי ירדן » א' ינואר 27, 2013 11:40 am

המוח שלנו צורך כ-10% מהאנרגיה, הבלוטות והאברים צורכים כ-20% מהאנרגיה. כ-70% מהאנרגיה הולכת לפעילות יומיומית ולעיכול. בתזונה "רגילה" העיכול עצמו דורש כ-50%-40% בממוצע מהאנרגיה הזמינה לנו ומזרימת הדם, מה שמשאיר בעצם כ-30%-20% לפעילות יומיומית. כאשר אוכלים מזון מאוד קשה לעיכול ובמיוחד בצירופים מאוד קשים לעיכול כמות האנרגיה שהולכת לעיכול יכולה לעלות גם ל-60% ואפילו 70% (בטח יצא לך לראות אנשים שמרגישים עייפות אחרי ארוחה גדולה או אפילו ממש נרדמים). מערכת העיכול בעצם דורשת את כמות האנרגיה הכי גדולה במשך היום, אך כאשר עוברים לתזונה שלה נדרשת פחות אנרגיה לעיכול נשארת הרבה יותר אנרגיה לפעילות היומיומית ולשרירים. פירות מעכלים בזמן הכי קצר ובצורה הכי יעילה ופשוטה ולכן לא פלא שאנשים שעוברים לתזונה הזאת ומבצעים אותה כמו שצריך מרגישים עלייה גדולה ברמות האנרגיה.

תמרים אכן מאוד מרוכזים במבחינה קלורית אבל כמות הקלוריות שכתבת תתאים לתמרים גדולים מזן מג'הול ולא לברהי ותמרים קטנים אחרים. אני חושבת שיש כ-20 קלוריות בתמר קטן כמו הברהי, כך שאכלת הרבה פחות ממה שאת חושבת. בכל מקרה נסי לשאוף להגיע בהדרגה ללא פחות מ-2000 קלוריות ליום (יתכן שתצטרכי יותר, זה תלוי בכמות הפעילות שלך ובכמות השרירים לעומת אחוזי השומן שיש לך) ואם הכרונומטר מראה לך שאת צריכה לאכול פחות יש לך אפשרות ללחוץ על כמות האנרגיה ולהעלות אותה.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מאיה » א' ינואר 27, 2013 1:27 pm

אני הייתי ככה- ממש מרגישה עייפות אחרי אוכל ועכשיו בכלל לא... ואני גם מבינה את העניין הזה של האנרגיה שעולה ופתאום יש חשק לעשות יותר... אפילו אחרי ארוחה
אז בעצם בערך כמה קלוריות בערך אני צריכה ליום ? לא כל יום אני עושה פעילות גופנית אינטנסיבית, אני גם לא בטוחה אם אני ממלאת את הפרטים כמו שצריך בכרונומטר
ומה דעתכם על ביקראם יוגה- שזו יוגה בהזעה ? אני יודעת שזה לא קשור לתזונה אבל בכל זאת מעניין אותי מה אתם חושבים
ותודה רבה על ההיענות המהירה!!!
מאיה

הודעהעל ידי מאיה » א' ינואר 27, 2013 3:38 pm

ועוד משהו שלא ברור לי- היום למשל לא אכלתי כמעט ירוקים עדיין, הכל התמקד בפירות למעט איזה 2-4 ענפים של סלרי ממש קטן - נגיד 3-4 כפות של סלרי , ועדיין לא אכלתי מנת שומן ובכל זאת הכרונומטר כותב לי כבר - 40% פרוטאין ו21% שומן ? איך יכול להיות ?
מאיה

הודעהעל ידי יונתן » א' ינואר 27, 2013 3:59 pm

לא ייתכן. אין שום מזון צמחי (פרט לתוצרים מזוקקים של סויה) שיש בו כמות כזו של חלבון. תעתיקי את הנתונים לפה.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » א' ינואר 27, 2013 4:01 pm

אני לא מבינה מה הבעיה. הרי בפירות יש לא רק פחמימות אלא גם חלבון ושומן.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ירדן » א' ינואר 27, 2013 4:51 pm

אין דרך לענות לך באופן מדוייק רק על סמך הגובה והמשקל שלך כמה קלוריות את צריכה. אני לדוגמא נמוכה ממך ושוקלת פחות ממך וצורכת כ-2500 קלוריות ליום (אני לא סופרת קלוריות אבל אני יודעת את זה מבדיקות שעשיתי בעבר וגם מנסיון אישי אני יודעת לשער בערך כמה אני אוכלת) וזה לא משתנה ממש בין יום שאני עושה ספורט ליום שאני לא עושה ספורט. זה לא בהכרח אומר שאת צריכה לאכול כמוני או יותר ממני, כי כל אחד ואחת מאיתנו שונים בצרכים האנרגטיים שלנו לא רק בגלל כמות הפעילות היומיומית אלא גם בגלל מסת השריר לעומת אחוזי השומן, אבל אם את מאוד פעילה אז בוודאי שהדרישה האנרגטית שלך תהיה גבוהה יותר מאדם פחות פעיל.
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=266&p=1630#p1630

כפי שאמרתי נסי לשאוף להגיע ל-2000 ומשם את תתאזני לכמות שנכונה לך. כולם בהתחלה אוכלים פחות ממה שהם צריכים עד שמתרגלים לנפח הגדול של המזון אבל עבור רוב האנשים זה לא כזה נורא כי לרובנו יש עודף כזה או אחר של משקל ושומן גוף, וגם אם לוקח כמה שבועות להתרגל לאכול כמות מספקת של מזון זה בדרך כלל לא נורא. מצד שני אחת הסיבות השכיחות ביותר לכך שאנשים לא מתמידים בתזונה הזאת וחושבים שהיא לא עובדת היא שהם פשוט לא אוכלים מספיק, כך שכן חשוב לשים על זה דגש רב.

אין לי דיעה אישית על ביקראם יוגה אבל להארלי ג'ונסטון יש סרטון משעשע על זה-
http://www.youtube.com/watch?v=gYL0_7o5c9o
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הבא

תגיות נושא

גלוטן

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, Google [Bot] ו 4 אורחים