שוב במבוי סתום

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

שוב במבוי סתום

הודעהעל ידי ענת_גליק » ג' ינואר 29, 2013 4:51 pm

עד לפני שבועיים היה נדמה לי שאני מצליחה להתקרב לתזונה טבעונית בריאה, ואז שוב משהו בגוף שלי השתבש. התחיל לי איזה לחץ ברקות, תחושה של מעין גודש בתוך הראש, הרגשה שכאילו לא מגיע לשם מספיק חמצן. היתה לי תחושה שאני ממש לא מאופסת, מעורפלת, שאני עובדת רק על חצי מההכרה שלי (למרות שזאת לא ממש היתה תחושה שאני עומדת להתעלף ולא היה שינוי ביכולת הקוגנטיבית). אפילו לא הלכתי לבדוק את זה כי פשוט לא יכולתי ללכת בחוץ, זה עשה לי תחושה לא יציבה ולא נעימה. בזמן הזה גם איבדתי הרבה תיאבון, אכלתי עוד פחות משאני אוכלת וישנתי די הרבה, עד עכשיו אני מתעוררת מאוד מאוחר בבוקר. מורגש בבירור מחסור באנרגיה.

בסוף נכנעתי ואחרי כמה ימים כאלה חזרתי לאכול דברים עם יותר קלוריות ושוב יותר דברים מהחי, כולל כבד בקר, ואפילו סוכר לבן בכמות גדולה יותר, כמו עוגה קטנה אישית, שזה באמת כבר לא אכלתי הרבה מאוד זמן, ודברים כמו פקאן סיני. זה שיפר לי במאוד את המצב. עכשיו, אני יודעת שזה לא פתרון לחזור לאכול דברים כאלה, בטח לא על בסיס קבוע, כי זה כבר הרס לי את הבריאות עוד קודם. אבל אני מרגישה שאני לא מצליחה להגיע לאיזון ולאכול מספיק. ברגיל אני מתאמצת מאוד ומגיעה בקושי ל-1,200 קלוריות ביום מהצומח, למרות שאימצתי את העצה של ירדן להתמקד יותר באוכל טבעוני מבושל כרגע. בימים ממש טובים מצליחה להגיע ל-1,600 קלוריות בלבד. ואפילו עם המעט הזה, אני מרגישה שמשהו אצלי מתנגד להעמסה הזאת ואז הגוף מפתח איזה שיבוש או מחלה כדי שאני אחזור לאכול פחות, או לפחות מזונות מרוכזים יותר בקלוריות שלא ידרשו ממנו להיות כל היום במצב של אכילה.

בקיצור אני ממש לא יודעת מה לעשות, חשבתי שאני עושה נכון את המעבר לטבעונות, מקפידה על פירות בשלים, עלים אורגניים, צירופי מזון נכונים ואפילו שומרת על יחס נכון בין פחמימות, חלבונים ושומנים, גם אם זה לא ממש 10 10 80, אבל כנראה שאני לא מצליחה לאכול מספיק או שנוצר לי איזה חוסר ספציפי. כשאני בודקת בנטו גרין בשביל שתהיה לי הערכה כללית, אני למשל שמה לב שאני לא מגיעה לגמרי לצריכה היומית המומלצת של סידן וברזל. בטח יש עוד כמה חוסרים. וזה מדכא כי כבר התחלתי להרגיש טוב, ופתאום רגרסיה...

אני מאמינה שתזונה טבעונית בריאה זה הכי נכון בשבילי וממש לא רוצה לחזור לאכול בשר, או סוכר לבן או מהחי בכללי. כבר עברתי את תהליך הגמילה שלי מהם. אבל לגוף שלי קשה להשלים את מה שהוא צריך בתזונה טבעונית ולא נראה שהוא מסתגל גם למעבר הדרגתי של אוכל מבושל. אז מה לעשות? לבדוק חוסרים ולהתחיל להשלים אותם בכדורים וזריקות? זה כ"כ מתסכל )-:
ענת_גליק

Re: שוב במבוי סתום

הודעהעל ידי ירדן » ד' ינואר 30, 2013 2:32 pm

אם הבעיה היא צריכה נמוכה מידי של קלוריות ואת מוצאת את עצמך אחרי כמה זמן עייפה ותשושה, ולכן נמשכת למזון עתיר שומן ומרוכז בקלוריות ולפחמימות ריקות אז עדיף כבר שתאכלי יותר אבוקדו ואגוזים ותתמלאי מתפוחי אדמה ובטטות מאשר כבד בקר שהוא אחד הדברים הרעילים שיש וסוכר לבן. אם את נמשכת לאכול עוגה עתירת סוכר לבן ושומן זה די ברור שלא מדובר בחוסר כלשהו במרכיב "חיוני" מסוים שיש בעוגה אלא חוסר בפחמימות (דלק לגוף ולמוח) וחוסר כללי בקלוריות. את יכולה להחזיק בבית פירות יבשים אורגניים למקרה שאת מרגישה צורך במקור מרוכז של סוכר.

אם את חוששת מחסרים תזונתיים כבר עדיף שתשתי עשב חיטה או אפילו תקחי מולטי-ויטמיון בזמן שאת עובדת ומתאמצת לשנות את התזונה שלך במקום שתאכלי מזונות מהחי וסוכר לבן... זה די אבסורד כי סוכר לבן גורם בעצמו לחסרים תזונתיים... ואם את מודאגת מכמות הסידן ומבריאות העצמות שלך הדבר הראשון להימנע ממנו זה המזון מהחי ומלח. קראי בבקשה את זה- http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=27

מעבר לזה מזון שמתעכל כראוי הספיגה שלו היא טובה ואיכותית ואין שום סיבה לדאוג לחסר בברזל, סידן או כל דבר אחר, כל עוד אוכלים מספיק. אם כבר אנשים שאוכלים מזונות מהחי ומזונות מעובדים צריכים לדאוג מחסרים תזונתיים.

כמו שד"ר גרהם אומר- אנשים שאוכלים בריא מודאגים מהתזונה שלהם הרבה יותר מאשר אנשים שלא אוכלים בריא. זה אבסורד כי אנחנו שאוכלים בריא לא צריכים להיות מודאגים כל כך המתזונה שלנו, השכנים השמנים והחולים שלנו צריכים להיות מודאגים!
What Your Neighbor Should Be Worried About

את יכולה לעשות בדיקות דם אבל שוב, זה לא יראה לך חסרים תת קליניים בויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון כו'. בקופת החולים עושים ספירת דם וכימיה שיכולה לכלול גם ברזל, חומצה פולית, בי12 וויטמין די. זהו. אף אחד לא יבדוק לך סתם לדוגמא מגנזיום, ויטמין סי ובטא קרוטן, יש בדיקות כאלו אבל הם לא חלק מהבדיקות הרגילות שעושים. ולגבי סידן, את זה ניתן לבדוק בבדיקת צפיפות עצם ולא בבדיקת דם. הסידן שנבדק בדם תמיד חייב להיות בנורמה והוא לא מדד לכמות הסידן בעצמות ובשיניים.

צירפתי תמונה שתיתן לך ולכולנו השראה :)
קבצים מצורפים
406104_10151278899698763_832416718_n.jpg
406104_10151278899698763_832416718_n.jpg (37.97 KiB) נצפה 1039 פעמים
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ריטה » ה' ינואר 31, 2013 8:39 am

עד לפני שבועיים היה נדמה לי שאני מצליחה להתקרב לתזונה טבעונית בריאה, ואז שוב משהו בגוף שלי השתבש.

בסוף נכנעתי ואחרי כמה ימים כאלה חזרתי לאכול דברים עם יותר קלוריות ושוב יותר דברים מהחי, ... זה שיפר לי במאוד את המצב.

יתכן ואת חווית סוג של גמילה, וברגע שאכלת את הדברים שאת מנסה להגמל מהם - אז הרגשת טוב יותר...אבל בעצם סיפקת לגוף את הסם.
יתכן ולא נגמלת עדיין מהמוצרים מהחי כמו שחשבת.

עשי את המעבר בהדרגה.
כל שבוע תוסיפי פרי אחד או אפילו חצי פרי מעבר למה שאת מסוגלת היום - על חשבון מוצר מן החי.
תעשי את הגמילה בהדרגה ולא בבת אחת - אולי כך יהיה לך מעבר קל יותר.

בהצלחה.
ריטה

הודעהעל ידי ענת_גליק » א' פברואר 03, 2013 3:55 pm

ריטה, אני בספק אם אלו תסמיני גמילה... אני כבר מזמן לא מרגישה שאני משתוקקת למוצרים מהחי. או לסוכר רגיל. אבל המצב הוא שכנראה נוצרים חוסרים בוויטמינים או מינרלים מסוימים, שלא נתתי את דעתי עליהם כי קיבלתי אותם עד עכשיו במזון מהחי. אני משוכנעת שיש חוסר במשהו, אולי בגלל שאני לא אוכלת מספיק ואולי בגלל בעיות בספיגה. למשל בימים האחרונים חזרתי לקחת באופן רצוף טבליות תת לשוניות של B12, והיה שיפור מסוים בהרגשה (לכאורה הייתי יכולה לקבל את זה מביצים כי עד לא מזמן הייתי עדיין אוכלת אותן בתדירות די גבוהה, אבל לפי ההשפעה החיובית של הטבליה אני משערת שספיגה ישירה דרך הדם היתה יעילה יותר עבורי).
בכל אופן יש לי איזו בעיה שאני לא מצליחה לשים עליה את האצבע וזה משגע אותי. אני חושבת שאני כבר בשלב שהייתי אמורה להיכנס יותר טוב לתזונה הזאת ובאמת להתחיל ליהנות מהיתרונות שלה. כרגע אני עדיין מנסה טבעונות מבושלת בחלקה, אולי בתוספת מולטי ויטמין בהמשך, מקווה שיהיה שיפור.
ענת_גליק

הודעהעל ידי ריטה » ג' פברואר 05, 2013 9:12 am

יש גמילה גופנית ויש גמילה פסיכולוגית.

אולי נגמלת פסיכולוגית - אבל הגוף שלך עדיין דורש את אותם מזונות.

אולי, כמו שאמרת, את לא אוכלת מספיק - אבל לא מבחינת ויטמינים ומינראלים -
אלא מבחינה קאלורית, ולכן אין לך מספיק אנרגיה.

מחסור בויטמינים מורגש הרבה אחרי שהוא נוצר - אז לא יתכן שתוך מספר ימים של נטילת B12 את כבר מרגישה טוב יותר - אולי רק בזריקות זה קורה.
זה יכול להיות פסיכולוגי, או שזאת השפעה של המזונות המבושלים (המרוכזים יותר בקלוריות) שהתחלת לאכול.

אני, בעצמי עושה בימים אילו את השינוי דווקא באופן חד - בגלל וירוס/חיידק שתקף אותי שבוע שעבר - אז החלטתי להתנקות.
אני בוודאות אוכלת הרבה פחות ממה שהייתי רגילה מבחינה קלורית - ומרגישה את זה בחולשה.
מקווה לדווח על שיפור ככל שאעלה את הכמות וכשאתחיל בפעילות (קצת הליכות) בשבוע הבא.
ריטה

תגיות נושא

קלוריות, תסמיני ניקוי וגמילה, חסרים תזונתיים

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 3 אורחים