שאלות: עליה חיובית במשקל, אי אכילת שומן, והתקפי אסטמה

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

שאלות: עליה חיובית במשקל, אי אכילת שומן, והתקפי אסטמה

הודעהעל ידי eilon » ה' פברואר 14, 2013 4:23 pm

שלום חברים יקרים
אני 1.78מ' בגובה, ובינתיים עליתי מבערך 54 קילו (אנורקסיה?) לסביבות ה58-60. כבר מרגיש הרבה יותר טוב, רעב הרבה יותר פעמים ביום! כמו כן מסוגל לאכול פי4 יותר מזון בארוחה אחת מאשר ביום שהצטרפתי לפורום.
למזלי אני מצליח לעלות במשקל יפה מאז האבסת הבננות והתמרים, ומאז שקיצצתי את כל השומן. לא אכלתי שומן גלוי כבר שבוע, בלי אבוקדו, בלי טחינה, ובלי אגוזים.
אני חושש קצת לגביי המינרלים כי אני לא מתמיד בירוקים / ירקות / מיצים לאחרונה (ולתומי חשבתי שטחינה זה מקור טוב למינרלים)

אתמול התחיל לי חשק לקצת אבוקדו אבל לא מימשתי אותו, אז תהיתי לגבי זה, והיום בא לי אבוקדו או/ו אולי איזה אגוז ברזיל או שניים, אבל אני חושש מהתקף אסטמה שבד"כ קורה לי אחרי אכילת שומנים, ואני כ"כ לא אוהב התקפי אסטמה.
עם זאת הסלניום שבאגוזים עוזר למע' החיסונית הרגישה שלי (אם זה פסיכולוגי או תאכלס בגוף אינני יודע, אבל אני כן מרגיש חיזוק ע"י אכילת 2 אגוזי ברזיל מדי פעם)

מאז שאני לא אוכל אבוקדו, אגוזים או טחינה לא היה לי התקף אסטמה רציני. אבל האם יכול להיות שיש לי אחוזיי שומן גבוהים בגוף למרות שהייתי בתת-משקל הרבה זמן? ואולי לוקח זמן לאחוזים הללו לרדת?
או שאני פשוט מאוד רגיש למזונות שומניים? זה ממש מוזר לי, כי כשהייתי בתת משקל (והגוף עבד אחרת) אז הייתי ממש "שותה" טחינה גולמית, שמן זית, ולפעמים אוכל יותר מאבוקדו אחד ביום, פשוט עשרות אם לא מאות גרמים של שומן ביום!!! אבל עם חוסר קלוריות ובעיקר חוסר בפחממות, והרבה ימי הרעבה (אף פעם לא מבחירתי!).
ברור שהרגשתי ממש לא טוב, אמנם לא היו לי כ"כ הרבה התקפי אסטמה, אבל גם לא הייתה לי אנרגיה לזוז, בקושי יכולתי להרים את עצמי מהכסא!
היום אני מסוגל לזוז הרבה יותר, לסחוב דברים, לעבוד יותר שעות, לטפס במדרגות הלוך-חזור כמה וכמה פעמים, בקיצור הגוף שלי הרבה-הרבה יותר חזק, אבל עכשיו אני שם לב לפתע ששומנים לא עושים לי נוח כ"כ בלשון המעטה, ואני תוהה אם ההבראה של הגוף מהמצב שהייתי שרוי בו "רומזת" לי בהווה שאכילת שומן לא מטיבה איתי, או שזה תהליך ניקוי ואולי אבין יותר את מצבי בעוד כמה חודשים ועד אז אוכל שומנים רק בכמויות מזעריות ומדי פעם?
eilon

Re: שאלות: עליה חיובית במשקל, אי אכילת שומן, והתקפי אסטמה

הודעהעל ידי יונתן » ה' פברואר 14, 2013 5:41 pm

שתי הדרכים היחידות להוריד אחוזי שומן הן להרעיב את עצמך או להעלות מסת שריר באימוני משקולות. אין כל ספק שיש לך אחוזי שומן גבוהים מהבריא, כי רק שרירים חזקים מונעים את זה. אחוזי השומן לא ירדו רק בגלל שהתחלת לאכול בריא.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » ה' פברואר 14, 2013 7:49 pm

אני לא מסכימה עם יונתן, ודווקא נראה לי בהחלט אפשרי שלגבר בגובה 1.78 ובמשקל 54, כפי שהיית עד לא מזמן, יהיו אחוזי שומן נמוכים או יחסית נמוכים כי זה לא רק עניין של מסת שריר. ובלי קשר לאילון שינוי תזונה כן עוזר להוריד אחוזי שומן. האם אדם שעובר מתזונה של פיצות וחטיפים לתזונת 811 או לתזונה טבעונית מלאה לא יוריד שומן? בטח שכן, למרות שלא בהכרח לאחוזים שאנחנו מחשיבים כאידיאליים. אני תמיד מעודדת פה אנשים להעלות את מסת השריר שלהם כדי להעלות את רמת המטבוליזם הבסיסי וכדי להוריד באחוזי השומן אבל במקרה הזה אני לא חושבת שזו כל התמונה. ברור שלפי מה שאתה מתאר אתה חייב לעבוד על עלייה במסת השריר כדי לעלות במשקל ולהתחזק פיזית אבל ספציפית לגבי אחוזי השומן אין שום אפשרות להעריך דרך כתיבה וקריאה באינטנרט כמה יש לך (או לענת שגם העלתה את הנושא לא מזמן). אני מצרפת תמונות מהאינטרנט בשביל להמחיש את הכוונה שלי.

אם אכילה של מזונות מסויימים גורמת לך להתקף אסתמה אז הגיוני שתימנע מהם. האם כל מזון שומני יוצר אצלך תגובה? אם לא אז תעשה נסיונות ותבדוק מה מהשומנים גורם לתגובה או שתעשה מהם הפסקה ארוכה יותר ותנסה לחזור כל פעם לסוג אחד בכמות קטנה ותראה האם ישנה תגובה. לא הבנתי האם האסתמה הוחרפה בזמן האחרון או שהיא אותו הדבר כל עוד אתה אוכל שומנים. האם אתה אוכל כרגע 100% פירות וירקות נאים או שמשלב גם מזונות אחרים?
קבצים מצורפים
body fat 2.jpg
body fat 2.jpg (58.17 KiB) נצפה 2837 פעמים
body fat.jpg
body fat.jpg (30.65 KiB) נצפה 2837 פעמים
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי eilon » ש' פברואר 16, 2013 4:16 am

תודה על התשובות!
שיערתי שחילוף החומרים אצלי דיי מהיר כי הגוף שלי משתנה מהר מאוד, מאבד או מעלה במשקל מהר, כמו כן אחרי ביצוע תרגילים פשוטים כמו "שכיבות שמיכה" אחרי שבוע-שבועיים כבר הגוף מקבל צורה אחרת ממה שהיה. היכן בודקים אחוזי שומן בגוף? זו בדיקה לא פולשנית?

האם כל מזון שומני יוצר אצלי תגובה? אני חושב שאבוקדו לא מעורר אצלי את תגובה כ"כ חריפה, עם זאת אני מצליח לאכול ממנו הרבה פחות ממה שפעם, אם פעם יכולתי לאכול 1-2 ביום אז עכשיו אחרי חצי אבוקדו אני מרגיש כבד וקשה לי להמשיך איתו אז אני שם את החצי השני במקרר.
אם אני אוכל כמה אגוזי מלך ומוסיף עליהם 1-2 אגוזי ברזיל אז אחרי זמן לא קצר מתחיל קוצר הנשימה, ואם אני מערבב שומנים כגון קצת אגוזי מלך עם קצת אבוקדו, אז גם יש קוצר נשימה
אולי מעבירים את האגוזי מלך והברזיל שאני קונה באיזה תהליך? (חימום כלשהו?)
בעבר פשוט לא שמתי לב לפרטים הקטנים הללו כי החיים שלי נראו יותר כמו מחלה מתמשכת, אז לא כ"כ שמתי לב מתי יש לי התקף, הם פשוט היו כל יום-יומיים ולא הצלחתי להבין ממה.

לגביי התזונה בשבועות האחרונים, את היום אני משתדל להתחיל עם הדרים / מיץ תפוזים אורגני טרי. אח"כ היום נראה כמו עירוב של בננות עם תמרים (בהתחלה זה היה יותר תמרים, היום אני יותר נהנה מהבננות)
אם ידי משגת אז אוכל עוד פירות מתוקים (שאני מאד אוהב) כמו אפרסמונים וכו'
בערב מדי פעם אני מכין מיץ מירקות אורגניים עם תפוח אדום 1 או 2. הוא מכיל גזרים ולחילופין אני מוסיף סלק או כמות של "קייל" מזנים שונים מהגינה, לפעמים סלרי ואפילו חסה.

בערב אני גם אוכל מנה מבושלת (לא בסמוך למיץ אלא רק הרבה זמן אחרי), אסדר את המנות המבושלות לפי סדר העדיפות שלי, מה שגורם לי להרגיש הכי טוב נמצא למעלה ברשימה, ומה שמכביד עלי למטה.
בד"כ עדשים ירוקים, בערך 200-250 גרם עדשים במנה, יש בפנים קצת מלח (טיפה), קצת כורכום, קצת עגבנייה, וקורה שאני אוכל את העדשים עם פרוסת לימון בצד (קראתי שהויטמין סי והחמיצות עוזרים לעיכול שלהם ובעיקר לברזל, אינני בטוח במידע הזה אך אני אוהב את המנה הזו בימים אלה) - המנה עושה אותי שמח ולא מעייפת אותי.
לפעמים המנה המבושלת היא אורז גם בערך באותה הכמות
לפעמים תפוחי אדמה מאודים וגם בטטה - לא גורם לי להרגיש כיף... די מכביד
וגם קורה שאני אוכל שעועית מכל מני סוגים כשאין לי עדשים או חשק לאורז, אבל זה ממש לא המזון המועדף, אני תמיד מתחיל להתעייף באמצע ארוחת שעועית ולקראת סוף הצלחת אני ממש נרדם. אחרי שעועית אני חייב לישון! אין שום דרך אחרת, אני מרגיש שנדרש איזה מאבק או התמודדות כדי לעכל את המזון הזה.
המזונות המבושלים ללא תוספת שמן כמובן.

סלט של עלים ירוקים לא יוצא לי לאכול כל יום ואני די מצטער על כך, וגם לא הרבה פירות לא-מתוקים כגון גמבה אדומה, פלפל צהוב (מועדף עלי), מלפפונים, קישואים, עגבניות, דלעת... כל אלו חסרים לי. אני לא כ"כ אוהב עגבניות... רק אם הן מתוקות במיוחד
וסתם לרקע כללי, לא אכלתי שום ירק במצבו הטבעי עד גיל 16-17 שאז הסכמתי לטעום אבל היה לי מגעיל (ממש דחייה), ואחרי הצבא גיליתי את החקלאות האורגנית והתחלתי לאהוב את הטעמים. (כיום בן 28)
אז זה משהו שאני צריך ללמוד לאהוב וזה לא בא לי בקלות, כנראה שהייתי רגיש מדי להדברה, ולכן אפילו לא יכולתי לטעום מהירקות/פירות/עלים הלא אורגנים שהייתי צעיר יותר וחולה הרבה יותר.

ירדן כתבת שלא הבנת אם האסטמה הוחרפה. אז להפך, אין לי בכלל התקפים מאז שאני לא אוכל שומנים! רק אחרי אכילת שומן מופיע התקף, ועוד אחרי זמן קצר מאד, זה יכול להופיע תוך דקות בודדות או רבע או חצי שעה!
eilon

הודעהעל ידי דנה » ש' פברואר 16, 2013 9:28 am

אותו הדבר קורה גם לי אחרי אכילת שעועית,אני מרגישה פשוט תחושת נמנום ועייפות..אבל מה שהכי מסתדר לי מהמבושל זה אורז בסמטי מלא,ועדשים כתומות מונבטות,ותפוחי אדמה גם אבל גם לי יש תחושה קצת כבדה אם אכלתי הרבה תפוחי אדמה..רק אחרי האורחה ואחריי זה לרוב עובר ואני מרגישה יותר טוב.
אם אתה לא אוהב ירקות אז אתה יכול לחתוך חתיכות קטנות של דלעת לשטוף ולשים במיכל במקרר ,ככה אני עושה אני אוהבת את המתיקות של הדלעת ואפילו יוצא לי לאכול אותה עם תמרים ,גם אני לא ממש אוהבת ירקות אבל כשאני אוכלת אותם עם פירות אני יכולה לאכול יותר ירקות,ואתמול יצא לי לאכול 300 גרם עלי בייבי מהשקית+תמרים והיה ממש טעים :]
דנה

הודעהעל ידי ירדן » א' פברואר 17, 2013 11:16 am

ברוב חדרי הכושר יש מד אחוזי שומן ויש גם דיאטנים שמחזיקים מכשיר כזה אבל לא כולם. לא מדובר בבדיקה פולשנית אלא במכשירי מוליכות חשמלית שדומים למשקל או במכשיר שמודד כפלי עור. אף אחד מהם לא 100% מדוייק, חלק יותר וחלק וחלק פחות, וטוב להשתמש בהם בעיקר כדי לראות שיפור וירידה באחוזים לאורך זמן. יש באינטרנט גם נוסחאות חישוב על פי משקל, גובה והיקפים, אתה יכול לחפש, מן הסתם גם אלו לא לגמרי מדוייקות. ישנן בדיקות מדוייקות הרבה יותר ויקרות אבל לא זמינות ככה סתם לכל מי שרוצה לבדוק.

האגוזים והשקדים שניתן לקנות בחנויות הטבע, השווקים והסופרים אינם נאים. כולם עברו ייבוש בחום. מי שמצליח להשיג ישירות מהמגדל אגוזים נאים או ללקט בעצמו זה אחלה. פעם קניתי בבית חנן פיקאנים טריים ונאים ועכשיו יש לי בוטנים נאים שקיבלתי מאיזה קיבוץ ששם מגדלים אותם ואני אוכלת מהם לעיתים ממש רחוקות.

חשוב מאוד שתאכל גם ירקות ועלים ירוקים!
http://30bananotleyom.com/movies/75-is- ... et-healthy
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי יונתן » א' פברואר 17, 2013 12:31 pm

שעועית זו אחת הבחירות הגרועות ביותר למנה מבושלת, כי יש בה מולקולות סוכר מורכבות קשות לעיכול, שגורמות לנפיחות ולכבדות. אפשרות בטוחה היא שעועית מש מונבטת, אבל זה ממש לא טעים!

בכל מקרה כשאתם אוכלים קטניות כדאי מאוד להשרות ולהנביט מעט, זה בהחלט משפר את העיכול וגם את הטעם. בנוסף, כדאי מאוד במקום מלח ותבלינים להוסיף הרבה ירקות משפרי טעם כמו גזר וסלרי, ולאכול עם ראש חסה טרייה.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי eilon » ג' פברואר 19, 2013 7:22 pm

תודה רבה חבר'ה
אני אשתדל לאכול יותר ירוקים! אני מבין את החשיבות וחייב להתחיל לאהוב את זה לפחות באותה התלהבות כמו הפירות

יונתן אני תמיד משרה ומנביט לפניי הבישול, בגלל זה כתבתי שמתוך הרשימה של המבושלים אני הכי מעדיף עדשים, כי הם נובטים במהירות ולא מכבידים עלי כמו שעועית.

אתמול אכלתי פאפיה בפעם הראשונה, האם צריך לחכות שפאפאיה תהיה קצת רכה מבחוץ? חיכיתי עד שכולה תהיה כתומה, הופיעו נקודות על הקליפה, אבל היא עדיין לא הייתה רכה כ"כ, אוליה טיפונת 'עמילנית'. התמלאתי מאוד מחצי פאפיה למרות שהייתה לי הרגשה שזה כלום מבחינה קלורית... לא היה קל כמו "להאביס" בננות :lol:
אבל ממש אהבתי את הפרי, אז אחפש חקלאים או אנשים שיש להם בגינה כי המחיר לפי יחידה גבוהה מדי עבורי
eilon

הודעהעל ידי ריטה » ד' פברואר 20, 2013 5:48 pm

גם אני רציתי לדעת לגבי הפפאיה.

קנית פעמיים ירוקה, חיכיתי שבועות. התרככה אבל לא החליפה צבע.
התייאשתי ופתחתי ובפנים היתה ירוקה ובוסרית.

אתמול קניתי שוב. הפעם חוץ מהירוק יש גם 'כתמים' גדולים של צהוב-כתום עם נקודות. מעט רכה.
זה הזמן לפתוח?
ריטה

הודעהעל ידי ירדן » ד' פברואר 20, 2013 6:51 pm

סמל אישי של המשתמש
ירדן

הבא

תגיות נושא

גינון, BMR, פירות בשלים, שומן, חלבון, עליה במשקל, עלים ירוקים, אחוזי שומן בגוף, פעילות גופנית, תחושת רעב

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot ו 2 אורחים