שאלות: עליה חיובית במשקל, אי אכילת שומן, והתקפי אסטמה

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

Re: שאלות: עליה חיובית במשקל, אי אכילת שומן, והתקפי אסטמה

הודעהעל ידי אורי » א' אוקטובר 20, 2013 11:59 am

שאלתי על הסרטונים של ד"ר גרגר, הם בעברית, או באנגלית ללא כיתוביות בעברית?
אורי

הודעהעל ידי ירדן » א' אוקטובר 20, 2013 7:06 pm

אני חושבת שאני יכולה לדבר בשם כולם ולהגיד שכולנו מוקירים את ידיעותיו של עדיאל גם אם לא תמיד מסכימים על כל דבר. אני באופן אישי למדתי ממנו הרבה. בגדול לכולנו יש את אותה השאיפה והיא להעלות את המודעות לתזונה בריאה ולתת לאנשים כלים פשוטים לשנות את תזונתם ואורח חייהם כדי להיות בריאים ומאושרים, מה שבסופו של דבר גם יהפוך את העולם למקום טוב יותר עבור כולם.

אורי, כאדם שמאוד חשובה לו בריאותו ושחוקר נושאים שונים שקשורים בתזונה אשמח לשמוע מה השיקולים שלך לאכילת מזונות מהחי.

הסרטונים של ד"ר גרגר הם בשפה האנגלית וללא תרגום.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אורי » א' אוקטובר 20, 2013 9:54 pm

תודה ירדן
בעיקרון אני מחפש להמנע ממזון מהחי, ואף התקדמתי לקראת זה (גם בזכותך) כשהחלפתי כמעט את רוב החלבון מהחי בקטניות מונבטות. ולכן שאלתי פה כמה פעמים על הנבטת קטניות. בהמשך התעוררה הבעיה של החומצה האוקסלית המצויה בקטניות (שכתבתי עליה בעבר ואין לי כעת פנאי להכנס לנושא), ולכן חזרתי זמנית לחלבון מהחי עד לבירור הענין. בנתיים אין לי זמן ולכן זה מתמהמה לצערי. אך אני משתדל מאוד שרוב החלבון מהחי יהיה אורגני לפחות.

טבעונים וטבעונאים מקבלים חלבון בדרכים שונות שלא יכולתי לעשות. הוכברג לדוגמה, מקבל חלבון מאגוזים, אך השומן שלהם מזיק לי מאוד. אחרים מקבלים מדגנים, וגם זה לא טוב לי. הרבה אוכלים קטניות, ועל זה כתבתי לעיל. אתם מקבלים חלבון מפירות וירקות עליים, וזה באמת נפלא, ולזה אני נמשך מטבעי, אך ביחס אלי אני חושש כרגע מסיבות שונות שאין לי זמן להכנס אליהן כרגע (בשלות הפירות וההדברה, וסיבות נוספות). ותקוותי עזה שבעתיד אוכל לפתור את הבעיות הנ"ל, ולאכול 811.
אורי

הודעהעל ידי eilon » ב' אוקטובר 21, 2013 6:02 am

בבע"ח יש חומצה אוקסלית אך במינונים נמוכים מאשר בצומח
כמו כן לא כל הקטניות רוויות בחומצה הזו. נגיד לוביה, מאוד נמוכה בחומצה אוקסלית
בחומוס יש כמות קטנה, עדשים, שעועית לבנה (לעומת האדומה ובעיקר לא השחורה), אפונה
בשעועית מש יש ממש קצת, לעומת אזוקי שיש בו יותר.

כמו כן יש הרבה פירות שיש בהם ממש קצת או לא בכלל.
ובקשר להדברה, מי הברז שאתה מתקלח / מבשל / שותה אותם לא בהכרח נקיים משאריות חומרי הדברה ודישון שחודרים למי התהום המקומיים.

ברקמת שריר של חיות (גם דגים) ישנן חומצות אחרות (מלבד הכמות הקטנה של החומצה האוקסלית) וגם הן פוגעות בכליות, ובהרבה דברים אחרים.
זה מזון חומצי והוא תורם ליצירת אבנים המבוססות חומצה, כמו שיש אבנים המבוססות חומצה אוקסלית ישנן גם אבני כליות מסוגים אחרים.
כדי למוסס מהכליות מצבורים של חומצות מומלץ לאכול מזון שהאיכות שלו בסיסית, שהוא גורם לתגובה בסיסית בגוף, ולא תורם ליצירת חומציות.

לפעמים, אפילו עלים או ירקות שיש בהם חומצה אוקסלית, תורמים לבסיסיות הגוף, ולא מעוררים תגובת חמיצות. כי החומצה היא לא תמיד הרכיב הדומיננטי, ישנם הרבה מינרלים לאזן אותה.
תפקוד כליות יכול להיפגע מכ"כ הרבה סיבות שאם לא נמצאו בבירור ובצורה ספציפית משקעי חומצה-אוקסלית, אז הסיבות לחוסר התפקוד יכולות לנבוע מכמה גורמים אחרים ואף במקביל.
חלק מהחומצות אמינו מחלבונים מן החי, הן אכן חומצות, והן גורמות לבריחת מינרלים בשתן. המינרלים הללו לא מגיעים ביחד עם אכילת האיבר/רקמת שריר משום שזה לא "מזון מלא", אז הגוף לוקח את המינרלים עבור איזון החומציות ממאגרים (כמו העצמות לדוגמא)

דבר נוסף הוא שאם עושים בדיקת שתן ללא צום מספיק, אחרי אכילת פירות רוויים באשלגן ומינרלים שונים, אז חלקם יפלטו בשתן וזה ישתקף בבדיקה.

אצלי ההבדלים בחומציות/בסיסיות השתן ניכרים בהחלט בין שתן אחרי צום של כמה שעות, לבין שתן של בין ארוחות
בצום pH 6.5
ואחרי ארוחה pH 8.5 (זאת אומרת שבטוח נפלטים מינרלים בסיסיים, בניגוד לחומצות חזקות)

לאומת לפני שנה וחצי שאכלתי הרבה שמן זית, לחם, ובעיקר מאכלים חומציים (כמעט ללא ירקות עליים או פירות), אז החומציות הייתה 4.5 בין ארוחות. וזה היה מצב ממש לא טוב
eilon

הודעהעל ידי אורי » ב' אוקטובר 21, 2013 8:29 am

תודה מאוד אילון על התשובה המפורטת והמחכימה

יש בדבריך דברים שלא ידעתי, ושאשמח לראות מקור להם (אלא שכרגע אני פחות פנוי לכך), ויש דברים שידעתי אך לא נתתי עליהם את הדעת.
לפחות דברי הרופאים, הסיפור של האוקסלית לא קשור אצלי לאיזשהי בעיה עם הכליות. וכרגע גם כלל לא ברור שיש לי בעיה עם הכליות. כל הנושא אצלי עדיין סתום ושנוי במחלוקת בין הרופאים, והתחלתי לבדוק אותו ביסודיות לפני כמה חודשים, אך עצרתי זמנית מפאת חוסר הפנאי. למרבה האירוניה, החשש שלי מהאוקסלית (ושבגלל זה עברתי זמנית לחלבון מהחי) הגיע בעיקר מעדיאל תל אורן! שדוקא בהרצאותיו מודגשת הבעיה שהאוקסלית יכולה לגרום, לכל המפרקים (ואולי גם לתאים, לא זכור לי כרגע) ולא רק לכליות. ושזה נזק שעלול להיות בלתי הפיך. ודוקא הרופאים הרגילים לא עשו מהאוקסלית עסק, ואמרו שאיסוף שתן עם חומצה אוקסלית בכמות שהיתה אצלי זה נורמלי לאדם שאוכל הרבה תזונה צמחית. יתכן בהחלט שהקצנתי או שלא הבנתי נכון את עדיאל, אך עכ"פ כך הבנתי, ואספתי חומר לעבור עליו כשאתפנה.
לוביה לא הצלחתי בעבר להנביט, ודומני שכך עם השעועיות האדומה והשחורה (לא זכור לי בוודאות אם ומתי ניסיתי, אך קיבלתי תחושה שאין מה לנסות איתם). ושעועית מש זה רעיון - אמנם אולי לא רצוי לאכול רק אותו, אך לפחות כדאי לאכול אותו שליש מהימים וכך להוריד חלק מחלבון החי. לצערי מה שקרה לי, שמאז שהפסקתי זמנית את ההנבטות (הקטנות, לחלבונים. אני מנביט נבטי מש ארוכים לאוכלם כירק), יצאתי מזה מבחינה פסיכולוגית.. טוב שאתה מחזיר אותי לנושא.

גם אני רציתי בזמנו לרכוש ערכה לבדיקת חומציות השתן והרוק, אך לא הגעתי לזה. בעיות הפרנסה תוקעות הרבה תוכניות.
אורי

הודעהעל ידי eilon » ד' ינואר 08, 2014 8:21 am

הודעת עדכון, כי זה הפוסט שאני מעדכן בו מדי פעם :D

כרגע שוקל 63 בערך, מאז שיצאתי מתת המשקל אני שומר על משקל יציב בין 63 ל65 (כשאני מתאמן יותר אני מעלה במשקל קצת, פשוט לאחרונה לא התאמנתי בקצב נמרץ כמו בעונות הקודמות)
לא אכלתי אבוקדו, אגוזים, טחינה וכו' המון חודשים, אולי כבר שנה. כן אכלתי זרעי צ'יה בכמות זעומה של גרמים בודדים בסוף היום, לא כל יום.

מה שמדהים זה שסוף סוף אני נהנה מסלטים, ענקיים, וזה מדהים!
חצי מהירוקים אני שותה במיץ, ואת השאר אני אוכל בסלט גדול המורכב מ300-400 גרם חסה + ירקות ועלים נוספים, סה"כ בערך ק"ג סלט פחות או יותר

מודה שלא הייתי נהנה כל כך אם זו לא הייתה העונה... פשוט הכל טעים
אבל מה שאני חייב לציין זה שפשוט סוף סוף נפתח ה"קרייב" לירקות... לקח לי הרבה זמן :)
הדבר הזה איפשר לי קפיצת מדרגה, כי אני יכול להנות ממספיק קלוריות מפירות במהלך היום, וגם הסלט ממלא סוג ספציפי של רעב. הבעיה אם אין את הסלט... אני ממש רעב למשהו מינרלי
אני עכשיו מבין על גופי ממש עד כמה עלים ירוקים וירקות זה חשוב במידה שווה לפירות. שניהם חשובים באותה מידה אולי בשני מישורים שונים :D ולא נראה שהייתי מבחין בזה עד כה. זה דרש שנה עקבית ודאגה מתמדת לצריכת הקלוריות, עד שהופיעה ההבחנה הנוספת הזו בין סוגים שונים של רעב וחשק.
תמיד הרגשתי יותר טוב עם הירוקים, שיפור בראייה, חדות כזאת, והקלה במיחושים באזור הראש, אבל את ה"רעב" הספציפי לא הרגשתי.
לפעמים אחרי סלט גדול אני מרגיש כאילו אכלתי סיר תפוחי אדמה ובטטות... זה קולע לחשק דומה כי בשורשים יש הרבה מינרלים בנוסף לקלוריות... ואני בד"כ גם אוכל אותם עם הירוקים ה"שניים", המצליבים הקשים יותר.

אתמול אכלתי כ4000 קלוריות מפירות, ואז סלט ענקי, ובסוף עוד נשארתי רעב ונגמרו הפירות הבשלים. אז הכנתי מחית מבטטה וסגרתי את היום עם 4700. ושוב, ישנתי את השינה הכי טובה שהייתה לי החודש!
היום אכלתי רק 3000 אז אני מניח שזה מתאזן :) כי אני לא רעב יותר
חייב לציין שזה כיף שהקיבה גדולה, ממש תענוג האפשרות לאכול כמה שבא לי, זאת אומרת שהגודל של הקיבה לא מהווה גורם מגביל בין תחושת הרעב שלי, למימוש שלה. אני יכול לאכול עד שאני שבע (שאני מרגיש רווי בחומרי הזנה), ולא מתפעל מהרגשת השובע המדומה שקיבה מלאה נותנת
איזה קטע מגניב זה :P
eilon

הודעהעל ידי יעלי » ד' ינואר 08, 2014 12:16 pm

אחחח איילון
צרות של עשירים יש לך אתה
'עליה חיובית במשקל'
מי יתנני אילון.....
יעלי

הודעהעל ידי eilon » ב' ינואר 27, 2014 8:29 am

עדכון מהגינה מלפני 3 ימים:
http://www.flickr.com/photos/eilony/set ... 207344934/

יש שם קייל מ2 זנים, חסות למניהן, כרובית, ברוקולי מ2 סוגים, באק-צ'וי שפורח בפריחה צהובה בכל רחבי הגינה (הדבורים חיות על זה), כרוב ניצנים
לפת, טט-סוי, מיזונה, כרוב סגול, צנון שחור, צנון אדום, חרדל סגול, אוסקה, פטרוזיליה, שמיר, רדיקיו, ולאחרונה נשתל גם "גומן" (סוג של קולארד מאתיופיה, מאכל מסורתי)
ובפינת ה"בר" ישנם מלא מלא סירפדים, וכמה התבטאויות שונות של שן-ארי (דנדיליון)
פרחים: צפורני חתול (קלנדולה), וורדים, ו-טגתס (השניים הראשונים אכילים)
צמחי תבלין: נענע, מליסה, אורגנו, זעתר, לוונדר מ2 סוגים, ופלפלים חריפים מ2 סוגים
יש גם 2 סוגים של קטניות: אפונה ירוקה ואפונת שלג
וזרעים: צ'יה, ומקווה שבקרוב גם שומשום
eilon

הודעהעל ידי ירדן » ג' ינואר 28, 2014 10:26 am

גינה יפיפיה!

שתלתי לא מזמן זרעים של קייל דינוזאור. אחרי כמה זמן חלק מהגבעולים התחילו לקבל גוון סגול ואחר כך באחד השתילים גם העלים שינו צבע לסגול והצורה שלהם השתנתה לגמרי. אני יודעת בוודאות מה שתלתי כי אלו היו זרעים שיצאו אצלי בגינה מקייל שתלתי לפני כמה שנים. יש לך הסבר לזה..?
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי eilon » ג' ינואר 28, 2014 12:52 pm

זו כנראה הכלאה שהדבורים יצרו אצלך
אולי הכלאה בין קייל לצמח מצליב אחר, ואולי זו פשוט התבטאות גנטית שהייתה חבויה בתוך הקייל אבל נדרשה האבקה כדי שזה יתבטא בדורות הבאים
זה ההבדל בין F1 (דור ראשון להכלאה בין הורים שונים), לדורות שאחריו. יכול לצאת לך מכל זרע צמח שונה לחלוטין

לי בגינה יש צמח שנראה כמו הכלאה בין צנון לבוק-צ'וי. העלים ירוקים כהים בצבע של בוק-צ'וי, ה"ורידים" שעל העלה בדיוק כמו בוק-צ'וי, אבל הצורה שלהם כמו עלי צנון או ברוקולי
הצמח לא מפתח שורש שאני יכול לזהות, והוא גם לא הוציא פרחים עדיין, למרות שכל שאר הגינה פורחת.

אני ממתין להכלאת הדבורים בין הברוקולי-עלים שהתחיל לפרוח לבוק-צ'וי שעכשיו פורח :D
eilon

הקודםהבא

תגיות נושא

עליה במשקל, אחוזי שומן בגוף, שומן, פעילות גופנית, גינון, פירות בשלים, חלבון, BMR, תחושת רעב, עלים ירוקים

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 6 אורחים