מחזור

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

Re: מחזור

הודעהעל ידי מאיה » ב' פברואר 18, 2013 9:12 pm

כן, נראה לי הבעיה אצלי היא לא מחסור בשומן או פרוטאינים היא מחסור בקלוריות אני לא תמיד מגיעה ל2000 ואולי אני גם צריכה יותר , שמתי לב שדווקא בימים שלא אכלתי שומן מרוכז בכלל והשומן פשוט הגיע מירקות ופירות וכנ"ל החלבונים הרגשתי יותר טוב
ודווקא כשחזרתי להוסיף אבוקדו ולאחרונה גם בשר קוקוס צעיר מרגישה פחות טוב....
אז לגמרי להוסיף פירות אולי עוד אגיע ל-20 בננות :mrgreen:
מאיה

הודעהעל ידי ירדן » ב' פברואר 18, 2013 9:26 pm

חן, אין לי שום פרטים עליך כמו מה וכמה את אוכלת או מה משקלך וגובהך כך שאין לי באמת יכולת להגיד שום דבר באופן מוחלט אבל בכל זאת רוב הסיכויים שהבעיה הייתה אכילה לא מספקת של קלוריות (או מסיבות אחרות) ולא אכילה לא מספקת של שומן. היו לך אחוזי שומן נמוכים אך בריאים בהחלט כשבדקת לאחר 3 חודשים אבל את לא יודעת כמה אחוזי שומן היו לך לפני שהתחלת. אין שום דרך להוריד אחוזי שומן רבים בתקופה קצרה אלא רק אם מגבילים מידי את כמות הקלוריות. הגיוני שכמות השומן הנוספת נתנה לך בעצם יותר קלוריות וזה עשה את ההשפעה החיובית. בנוסף בריאות המערכת ההורמונלית לא תלויה רק בכמות השומן התת עורי אלא גם בהרבה גורמים אחרים.

צריך גם לקחת בחשבון שהבדיקות של אחוזי השומן בגוף לא לגמרי מדוייקות ותלויות בגורמים כמו כמות המים בגוף, כמה שותים לפני, כמה מזיעים, באיזה תקופה של המחזור החודשי נמצאות, ובנוסף לזה במכשירים שעובדים על מוליכות חשמלית צריך להזין נתונים של גובה וגיל. משתנה הגיל בעצם משפיע על התוצאה כך שאם תקישי גיל 20 תקבלי תוצאה הרבה יותר נמוכה מאשר עם תקישי 40 למרות שאת עדיין אותו אדם באותו הגוף ועם אותם אחוזי השומן. ככל שהגיל גבוה יותר כך לכאורה אחוזי השומן גבוהים יותר...

אני כבר שנתיים עושה 811 ועל פי כמויות השומן שבדקתי בכרונומטר בעבר ידוע לי שלרוב אני לא מגיעה אפילו ל-10% שומן אלא פחות, בסביבותה- 8%-7%, ובימים שאני לא מוסיפה מזון שומני כלל זה יושב על 4%-3% שומן. כפי שכתבתי המחזור שלי סדיר והולך יחד עם מחזור הירח :)

ברור שגם 15% שומן זה דל שומן אבל אין בהם צורך וזה לא קשור לחוק שימור החומר. בגוף הנשי יש רקמת שומן גבוהה יותר באופן טבעי מאשר אצל גברים ללא קשר לסוג התזונה כי הגוף מייצר ואוגר שומן על פי הצרכים שלו. ושוב אני מזכירה שמדובר פה בתזונה על פי מין ביולוגי ולא תזונה עבור גברים בלבד :)

----------------

מיה, אני לא יודעת מה בדיוק קורה אצלך בכרונומטר אבל בכל פרי וירק יש חלבון ויש שומן ולכן זה אמור להופיע בגרף שמימין :)

ולגבי הכמויות בגרמים זה הכל יחסי בהתאם לכמות המזון והמגוון שאת אוכלת. אין טעם שתתעסקי בכל החישובים האלו, כל עוד את אוכלת מספיק קלוריות שמתוכן לפחות 80% פחמימות, עד 10% חלבון ועד 10% שומן אז זה בסדר. כמה זה מספיק קלוריות עבורך אני לא יודעת אבל בכל מקרה פחות מ-2000 קלוריות לגובה שלך נראה מעט מידי. אני נמוכה ממך ושוקלת פחות ממך ואוכלת יותר מזה. כמובן שמה שנכון עבורי לא בהכרח נכון עבור אחרים ואת לא צריכה לשאוף למה שאני עושה אלא למצוא מה נכון עבורך.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי חןבננה » ב' פברואר 18, 2013 9:29 pm

יונתן, הצריכה הקלורית שלי לא הייתה נמוכה מדי. אכלתי (ועדיין אוכלת) כמה פירות שרק רציתי, ואני ממש לא מהא/נשים ששוכחות לאכול :)
לא בטוחה לגבי האדם הקדמון, מה לגבי קוקוס באזורים הטרופיים? וכן, זה שבתקופה ההיא המזון לא היה זמין כמו היום גרם לכך שקצב ההתרבות היה נמוך יותר (במידה מסוימת כנראה שזה היה לטובה P:). לגבי אוכלוסיות חקלאיות עניות, מספיקות כמה כפיות שמן פה ושם כדי "לסדר" את העניין (של הרביה, לא של הבריאות..). שוב, לא מערערת על החשיבות של תזונה דלת שומן, אבל כן במידה מסוימת על ההנחה ש-10% מסך הקלוריות הוא הרף העליון המוחלט.
חןבננה

הודעהעל ידי יונתן » ב' פברואר 18, 2013 10:28 pm

בסדר גמור, אך אין לי ספק שאם היית מעלה את הצריכה הקלורית שלך מפירות מתוקים, ולא משומן, התופעה גם במקרה זה היתה חולפת.

כל הפירות, והפירות השומניים ביניהם, מבשילים למשך תקופה קצרה בלבד בשנה, ויכול להיות שהאדם הקדמון היה נתקל בעץ של פרי שומני בשל וחוגג עליו באותו יום ואוכל אפילו 80% שומן, אבל לאורך רוב השנה הוא היה נזון מפירות סוכריים, ואוכל פחות מ-10% שומן ליום. אין ספק ש-10% הוא מספר שיש בו מן הקביעה השרירותית, אך אם ד"ר גרהאם טיפל במאות אם לא אלפי נשים בתזונה הזו ובכל זאת קבע שאין סיבה לאכול יותר מ-10%, אז גם העלאת הרף ל-15% היא לא יותר מקביעה שרירותית.

הסיבות לקצב ההתרבות הנמוך בימי האדם הקדמון הן הנקה עד גיל מאוחר, ושיעור נמוך יותר של בני אדם שהגיעו לגיל ההתבגרות המינית. וכמובן קיימת גם התיאוריה שגופם של בני אדם מודרנים, שתזונתם לקויה מאוד מבחינת נוטריאנטים, משתדל להשקיע מאמצים רבים יותר בהתרבות מתוך ההבנה שקצו יגיע מהר יותר. שמן מזוקק מגרעינים כמו סויה ותירס הוא המצאה של המהפכה התעשייתית, ובהחלט לא היה זמין בעבר לאיש. שמן שנעשה בעבר מפירות כמו זיתים, שימש כמובן לתאורה, לא למזון. פך השמן של המכבים שימש להדלקת המנורה, לא לטיגון סופגניות.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » ב' פברואר 18, 2013 10:56 pm

המידע שד"ר גרהם מעביר ומלמד מתבסס על ספרי לימוד מקצועיים של מדעי הביוכימיה והפזיולוגיה האנושית ועל ספרי תזונת ספורט ופיזיולוגיית ספורט, לא מדובר בהמצאה שלו. יותר קל להתייחס ליחסים של 80/10/10 כקו מנחה אבל לא מדובר במספרים מוחלטים. גם פחות מ-10% זה בסדר גמור כל עוד אוכלים מספיק קלוריות. ד"ר גרהם מסביר שלעלייה מעבר לזה יש השפעה שלילית. נכון שגם 15% זה הרבה פחות ממה שרוב האנשים אוכלים וזה נחשב בריא וטוב, אבל עדיין אין בזה צורך ופחות מזה פשוט בריא יותר וטוב יותר.

לאכול כמה שרוצים זה דבר אחד, לאכול מספיק זה דבר אחר... ;) אנחנו ממש לא מחזיקים בדיעה של הארלי ופרילי מ-30bananasaday שצריך לאכול כמויות אדירות של מזון ללא הגבלה אבל אנחנו כן מודעים לעניין שרוב האנשים שמתחילים את התזונה הזאת לא אוכלים מספיק גם אם הם מרגישים מלאים. לאורך זמן אם לא אוכלים מספיק זה פשוט לא עובד. מזון הוא לא רק קלוריות. מזון הוא מים, סיבים, ויטמינים, מינרלים ואלפי פיטוכימיקלים. להרבה אנשים יש מסת שריר נמוכה מידי ו/או היסטוריה של דיאטות ולכן יש להם BMR נמוך שמביא לצריכה קלורית נמוכה מידי.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מאיה » ג' פברואר 19, 2013 9:18 am

ירדן פתאום שמתי לב למשפט שאמרת: "מחזור לפי מולד הירח" האם תוכלי להרחיב על זה, מזה אומר בדיוק? זה אומר שהזמן של קבלת וסת בעצם משתנה לפי הזמן שהירח "מתמלא" ו"מחסיר" ?
זה אומר שהמרחק בין ווסת ולווסת הוא לא 28 ימים בחודש קבועים- אלא כל פעם לפי החודש הספציפי?
מאיה

הודעהעל ידי ירדן » ג' פברואר 19, 2013 4:07 pm

מחזור של 28 יום ("מחזור" של גלולות) בסך הכל נקבע על פי ממוצע. הווסת שלי מגיעה במולד הירח או ממש בסמוך לו כך שהביוץ מתרחש שבועיים לפני זה כשהירח מלא.

אפשר גם לעקוב על פי לוח השנה העברי:
ירח מלא- ט"ו בחודש (אמצע החודש).
ירח נולד- תחילת חודש.

אם למישהי קורה, למשל בתקופות של לחץ ומתח מוגבר, שהווסת "מאחרת" בכמה ימים לא צריך לעשות מזה עניין. המחזור הנשי מושפע מהירח אבל גם דברים נוספים משפיעים עלינו, אנחנו לא מכונות.

קצת מידע בנושא:
http://www.poriutivit.com/sub_page.asp?sp=16&p=13
http://www.natureopathy.co.il/article/menstrual-cycle

עם ובלי קשר קיראי את הספר מעגל אבנים. ספר נפלא, מומלץ לכולן/ם!
http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=13209
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מאיה » ג' פברואר 19, 2013 9:09 pm

תודה רבה:)
מאיה

הודעהעל ידי Stavs » ג' מאי 07, 2013 7:10 am

היי ירדן!
יש לי כאבי תופת אדירים.
לא הלכתי יומיים לעבודה מפאת הכאב.
לא נטלתי כדור או משכך כאבים...