שמש

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

שמש

הודעהעל ידי ריטה » ד' מרץ 13, 2013 9:00 am

כמה זמן אתם נמצאים בשמש?
עם או ללא קרם הגנה?

כמה זמן מומלץ על מנת ליצור את הויטמין הנחשק?
ריטה

Re: שמש

הודעהעל ידי מאיה » ד' מרץ 13, 2013 9:18 am

אותי זה גם מעניין גם בשביל ויטמין d הנחשק:)
וגם בגלל שאני מנוקדת מאוד, וה"רופאים" תמיד המליצו לי לא לצאת מהבית בלי קרם הגנה...ובתקופה האחרונה אני לא משתמשת בכלל כמובן בגלל הרעלים שבו, גם לילדים מעניין אותי איך בכל זאת בחשיפה ממושכת לשמש- ים, בריכה וכו להגן על העור
שמעתי למשל ששמן קקוס עוזר, זה נכון ?
אני לא רוצה לטגן אף אחד, ובכל זאת שהייה כל הזמן בצל בים זה לא תמיד מתאפשר
בקיצור מה אתם עושים?
מאיה

הודעהעל ידי eilon » ד' מרץ 13, 2013 9:22 am

ב2012 לא ראיתי שמש כמעט בכלל, הייתי הכי מנותק מהטבע שאפשר :oops:
מאז עברתי לגור בקרבת שמורת טבע ואני יוצא לטייל עם גופייה או ללא חולצה, למשך חצי שעה, ומשתדל לא לטגן את עצמי. הבנתי שבשמש חזקה מספיק 15-30 דקות, תקנו אותי בבקשה אם אני טועה? וגם הבנתי שהזווית של השמש חשובה כדי לקבל את הקרינה הרצויה (ישנן כמה סוגים של קרניים, אנו מחפשים את הUVB שלהבנתי קורן בצורה מירבית בצהריים).
לא משתמש בקרם הגנה כי סביר להניח שהוא יותר מסרטן מהשמש :lol: לא סותם את נקבוביות העור עם כלום.
עם זאת אני צורך כמויות גדולות של בטא-קרוטן (גזרים, בטטה, עדשים כתומים, קייל, תפוזים) שכבר ניתן לראות אותו על העור שלי (גוון טיפה כתום), ולפי מה שקראתי זה מהווה הגנה מסוימת מפני קרני שמש מזיקות.

אני ללא ספק מרגיש שינוי בגוף מאז שנחשפתי לשמש כמה פעמים השבוע אחרי שנה שלמה שבקושי חשפתי את עורי. אני כבר לא מתבייש ללכת בגופייה כי אני כבר לא נראה כמו 'שלד' :mrgreen: אבל יותר כמו מחזיר אור :lol:

אתר מעניין, אינני יודע עד כמה מדויק אך מעניין מאוד:
http://vitaminD.co.il/
http://vitaminD.co.il/facts
eilon

הודעהעל ידי יונתן » ד' מרץ 13, 2013 11:22 am

בעבר לא הייתי נוהג ללבוש גופיות בקיץ, כי כבר לאחר זמן קצר בשמש הייתי נשרף. מאז שעברתי ל-811 אני לובש רק גופיות בקיץ, וגם משתזף באופן יזום, והעור שלי לא נשרף. למעשה גם נדרש זמן חשיפה הרבה יותר ארוך כדי שהעור יעטה גוון שזוף. לדעתי הסיבה לכך היא שהגוף רווי נוזלים, לעומת מצב ההתייבשות התמידי שבו נמצאים האנשים שאוכלים מזון מבושל, מעובד, מיובש ועתיר רעלים. חומר יבש קל יותר לשרוף לעומת חומר לח.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » ד' מרץ 13, 2013 4:01 pm

קרני השמש פוגעות בעור על ידי רדיקלים חופשיים. אם אוכלים תזונה דלה בנוגדי חימצון העור (כמו שאר אברי הגוף) יהיה פגיע לנזק החימצוני, אבל אם אוכלים תזונה עתירה במיוחד בנוגדי חימצון, כפי שאנחנו עושים וכפי שצריך להיות, העור "עמיד" יותר לנזקי הקרינה.

אחרי שבמשך כמה שנים נמנעתי במכוון מחשיפה לשמש התחלתי החל מקיץ שעבר לעשות כמה פעמים בשבוע אמבטיות שמש על הגג ל-40-20 דקות בכל פעם תלוי בשעת היום (חצי מהזמן על הבטן וחצי מהזמן על הגב) וביומיום אני לובשת גופיות באופן כמעט אקסלוסיבי. גם בחורף הזה כל עוד הייתה שמש בחוץ יצאתי עם גופיה וניצלתי כמעט כל הזדמנות כשהיה יום חם בשביל לצאת לגינה בבגדים קצרים ולחשוף כמה שיותר חלקים מהעור. ביומיים האחרונים חזרתי רשמית לעשות אמבטיות שמש על הגג. אין לתאר איך זה משנה גם את ההרגשה הנפשית.

כמה זמן צריך להיחשף לשמש תלוי בגוון העור ובזוית השמש. חשוב לא להגיע למצב שהעור הופך אדום, ואחרי החורף כדאי להתחיל את החשיפה בהדרגה.

לגבי שמן קוקוס, הוא אמור לתת הגנה מסויימת אבל לא ידוע לי כמה הגנה וכמה צריך למרוח וכל כמה זמן צריך למרוח. יש להשיג כמה קרמים שנקראים טבעיים להגנה מהשמש אך לא ידוע לי עד כמה הם באמת טבעיים, צריך לבדוק מוצר מוצר אם את מחפשת משהו עבור שהייה ממושכת בשמש. השמש חשובה לבריאות הפיזית והנפשית שלנו אבל כמו בכל דבר גם במקרה הזה, יותר מידי זה מזיק.

אפשר ללמוד עוד על ויטמין D באתר שאילון קישר וגם בקישורים הבאים-
http://www.eatwell.co.il/?CategoryID=36 ... 7%90%D7%9C
http://www.eatwell.co.il/?CategoryID=30 ... 7%90%D7%9C
http://www.youtube.com/watch?v=SniMAjag ... r_embedded
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ריטה » ד' מרץ 13, 2013 5:57 pm

זה הקישור השלילי - תרופת העתיד
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... niMAjagltQ
ריטה

הודעהעל ידי Stavs » ג' יוני 18, 2013 7:18 pm

באיזה שעות רצוי להיחשף?
כלומר... אין הבדל בין השמש העזה בצהריים לשמש בבקרים ובערבים?
מהי אמבטיית שמש ומה בעינייך תחליף לזה?
אילו אזורים אמורים להיחשף כדי לקבל את הויטמין? (נאמר מינימום האיזורים...)
זה אמור להיות מידי יום? קצבה מסויימת בשבוע?
אם אני בצבע עור חום (לא כהה, מוקה שכזה), עליי להיחשף בזמן בשונה לבחורה בעור בהיר?

המון שאלות, מתנצלת! ותודה:)
Stavs

הודעהעל ידי אורנה » ד' יוני 19, 2013 6:57 am

אני מוצאת שממש לא בא לי להיות בשמש
אחרי שנים של חינוך עצמי לברוח מהשמש, קשה לי איתה
אני מנסה להתיידד איתה מחדש
בינתיים יושבת 5 דקות ומיד מחפשת צל
גם יש לי אמונה כזאת שזה יעשה לי קמטים בפנים וכתמי פיגמנטציה בגילי.
אז מנסה להימנע משמש על הפנים ועל האזור שמתחת לצאוור וכל העניין נהיה לי מסובך
למדתי לאהוב להיות לבנה אני ממש מסנוורת :)
פתאום צריכה להתרגל לשזוף. אני משתזפת מאוד מהר מטבעי. נהיה אדום ותוך יום חום
טוב נו, עוד משהו שצריך חינוך מחדש
אורנה

הודעהעל ידי ירדן » ד' יוני 19, 2013 2:14 pm

בשעות הצהריים קרינה ה-UVB הכי חזקה וייצור הויטמין D הכי גבוה. למרות שנוטים להזהיר אותנו מחשיפה בשעות הצהריים אני באופן אישי דווקא מעדיפה להיחשף לשמש לזמן קצר בשעות הצהריים כשהשמש בזוית ישרה מאשר לזמן ארוך יותר בשעות אחר הצהריים או הבוקר, ולמזלי כרגע לוח הזמנים שלי מאפשר את זה.

ב"אמבטיית שמש" הכוונה היא לשכב בשמש בלבוש מינימלי כך שכמה שיותר מהעור חשוף לקרני השמש. אני עושה את זה כמה פעמים בשבוע בשעות הצהריים למשך 15-10 דקות בשכיבה על הגב ואז 15-10 דקות בשכיבה על הבטן. אם אני נחשפת לשמש לא בשעות הצהריים אני אעשה את זה ליותר זמן. מעבר לזה אני נחשפת לשמש גם כשאני הולכת בחוץ בבגדים קצרים. יש שבועות בהם יוצא לי להיות יותר בשמש ושבועות שבהם אני פחות בשמש. בעבר כשכל החשיפה שלי לשמש הסתכמה בהליכות קצרות לעבודה, לאוטובוס ולחדר כושר בחולצה קצרה היה לי חסר בויטמין D. מהנסיון שלי לחשוף לשמש רק ידיים ופנים זה לא מספיק ובטח שלא אם זה נעשה לזמן קצר בשעות "הבטוחות". בכל מקרה אצל כל אחד זה קצת אחרת ואין להסיק שמה שעובד אצלי יעבוד בהכרח אצל כל אחד אחר. מה התחליף ל"אמבטיית שמש"? פשוט לצאת החוצה לשמש בבגדים קצרים.

אין לי דרך לדעת כמה זמן צריך כל אדם להיחשף לשמש. זה תלוי בגוון העור (ככל שהעור כהה יותר הוא צריך זמן חשיפה ארוך יותר), בגיל, בשעת היום וזוית השמש, בעונת השנה, בקו הרוחב, איפה נמצאים יחסית לגובה פני הים, בכמות זיהום האויר וביכולת הספיגה האישית. את יכולה לקרוא על זה באתר הזה ובהתאם לרמת הויטמין D שלך ללמוד ולהתנסות על עצמך כמה את צריכה להיחשף לשמש כדי שתהיה לך רמה בריאה של ויטמין D. גם סבונים וכלור משפיעים על ייצור הויטמין D בעור.

אגב, יש גם קשר בין עודף משקל לחסר בויטמין D. מסתבר שעודף משקל פוגע יכולת של הגוף להמיר ויטמין D לצורתו הפעילה.

אורנה, גם אני רוב החיים שלי הייתי בורחת מהשמש. עור לבן היה הדבר הכי יפה בעיני אבל היום עור לבן נראה לי חולני. היום לא רק שאני לא סובלת מהשמש אני נהנית ממנה. אבל גם אני אחרי החורף או באזורים שלא חשופים לשמש באופן קבוע צריכה להיחשף ממש בהדרגה כי אחרת העור הופך בהתחלה אדום. תתחילי מכמה דקות ותעלי בהדרגה בהתאם לגוון העור הטבעי שלך ובהתאם הסתגלות של העור לשמש. אם את חוששת לעור הפנים קני כובע ושימי קרם הגנה טבעי על הפנים בלבד (זה מה שאני עושה).
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ירדן » ד' יולי 24, 2013 12:41 pm

למי שהולך לים, הנה עוד סיבה למה לא להשתמש בקרמים ל"הגנה" מהשמש. החומרים הרעילים שבקרמים נשטפים למי הים ועושים נזק-
Sunscreen Is Ruining the Ocean
(סרטון קצר)
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

חשיפה לשמש, מוצרי היגיינה וקוסמטיקה טבעיים, ויטמין D

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], YandexBot ו 5 אורחים