למה עזבתי את RV לטובת מקדוגל.

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

למה עזבתי את RV לטובת מקדוגל.

הודעהעל ידי מקופף הבננות » ו' אפריל 12, 2013 4:01 pm

היי חברים, לא יודע מי זוכר אבל כתבתי פה לפני כמה חודשים כשניסיתי ליישם את סגנון 801010RV. חשבתי לשתף מעט ממה שעבר עלי מאז, ועבר והשתנה דיי הרבה. חשוב לציין שאני לא בא לבקר לא בא לשפוט, למעשה יש לי פינה חמה בלב לתזונה הזאת ואני שמח שאני יודע עליה ויכול להשתמש בה לפי הצורך והזמן הנכון. אבל מסיבות רבות לאט לאט התחלתי לנדוד לכיוון שיטתו של ד"ר מקדוגל שהיא למעשה כמעט אותו דבר, רק שזה מבושל וזה נא.

מה אהבתי ב801010RV ? :
-את הטעמים של הפירות.
-את השפע בוויטמינים, מינרלים וחומרים בריאים.
-שינוי וגיוון עם עונת השנה.
-תזונה נוגדת דיכאון בגלל רמת פחמימות גבוהות שמעודדות סרטונין.

אז מה השתבש?:
לכאורה נראה היה לי כי מדובר בדיאטת גן עדן, ואכן אני מאמין שבשלב מסויים בהיסטוריה האנושית חיינו לגמרה בטבע ואכלנו פירות טרופיים ושתינו מים מהנהר, והרעיון הזה קוסם לי מאד. אבל בשלב מסויים התחלתי להרגיש שהגוף שלי לא מגיב 100% לתזונה כאילו חייתי בגן עדן. ומצפיה ארוכה בשיחות ביוטיוב של אנשי קהילת הבריאות וקהילות הרואו פוד, שמתי לב שאני לא היחיד ושמעתי אנשים רבים מדברים על דברים שהרגשתי. חשוב לי לציין שאני לא בא בטענה שהדיאטה הזאת מזיקה או רעה לכולם. אני חושב שהיא יכולה להתאים מאד לסוג מסויים של אנשים, שיכול להיות ששימרו את הגנים מתקופת גן עדן. אני לעומת זאת התחלתי לשים לב לבעיה מרכזית אחת והיא שאני פשוט לא בפוקוס על המציאות. וזה היה לי הכי קשה. חוץ מיזה התחלתי להרגיש מעין הרגשה מוזרה בעין שמאל ומעין הרגשה מוזרה באונה השמאלית של הראש... זה הגיע לרמה שאמרתי," טוב אני מאמין במה שאני עושה, אבל יכול להיות שאני מפספס משהו" וניסיתי את העצה ששומעים בהרבה ווידאוים ביוטיוב והיא ליפול לרשת ביטחון של דיאטת מקדוגל. עכשיו לא תגידו שאכלתי פחות סוכר או שלקח כמה ימים עד שהשתפר מצבי... על הארוחה הראשונה של אורז או תפוחי אדמה, פשוט הכל נעלם, חזרתי לפוקוס מלא והכאבים נעלמו.

- עכשיו אני כבר מספיק זמן מתעניין בנושא ככה שאני כמעט יכול לצפות מה אנשים יגידו... כמובן שהדבר הראשון זה התגוננות "זה לא הפירות, עשית משהו לא נכון". עכשיו אפילו אם אני מנסה לעשות ארוחת פירות חוזרות לי אותן הרגשות, וזה על בטן ריקה לגמריי.אז תרשו לי להקדים: אין צורך לשכנע אותי וכו'.... מיכוון שטוב לי מאד מאד מאד על התוכנית של מקדוגל. למעשה אני מרגיש כמעט אופוריה רוב הזמן, אנרגיות גבוהות, פוקוס מחשבתי, הרגשת אושר ואופטימיות וכו'.

-יורשה לי להוסיף שאני רואה אטימות מהסוג הזה כל הזמן ברשת וזה כבר נראה לי מגעיל ומסוכן מאד. למה? כי מאז תקופת גן עדן המין האנושי עבר שינויים עצומים שכללו נדידה המונית מחוץ לקו המשווה הטרופי, עתיר הפירות. והגיוני שאנשים רבים נהיו starchivores. דהיינו צרכני עמילנים (ומקדוגל מביא פה ראיות ארכיאולוגיות די חותכות שאנחנו ניזונים כבר אלפי שנים דווקא מעמילנים). (שוב אני מדגיש כי אני אוהב גם פירות אבל כתוסף ...)

-למה אני מרגיש צורך לחלוק את המידע הזה? כי אני חושב שאנשים צריכים לדעת שזה בסדר לאכול תפוח אדמה, ודרך אגב אפשר להיות בבריאות מעולה. אז כל הקפדנות הזה מיותרת.

היתרונות שחוויתי:
-אנרגיה, מרץ, סיבולת, סטמינה.
-אושר שמחה חיות.
חופש מחשבתי וחידוד מנטלי.
-הרבה יותר זול ובר-קיימא.
-הרבה יותר פשוט בחיי היומיום.
-הרבה יותר קביל על הסביבה (וכן אני חושב שזה יתרון חשוב מאד): עד כדי כך, שעכשיו כל המשפחה שלי על התוכנית של מקדוגל.
-אני פשוט מרגיש שבשבילי זה נכון.
-מסתבר שאכילת תפריט טבעוני יכולה להיות 100% בריאה מאד גם אם זה מבושל. ויש היום ים של מחקרים שמוכיחים את זה.

אז
בהצלחה לכולם,
אין לי כוונה להוציא לאף אחד את האוויר מהמפרסים.
רק לפתוח כיווני חשיבה,
אם זה עובד בשבילכם אל תקשיבו לי.

:) יום טוב ושבת שלום.
מקופף הבננות

Re: למה עזבתי את RV לטובת מקדוגל.

הודעהעל ידי רני » ו' אפריל 12, 2013 4:44 pm

מקופף הבננות כתב:ומקדוגל מביא פה ראיות ארכיאולוגיות די חותכות שאנחנו ניזונים כבר אלפי שנים דווקא מעמילנים

מצוין ! הכי חשוב להרגיש טוב.
מבחינה קארמית (נזק הנגרם לבעלי חיים שחוזר אלייך כל פעם שאתה אוכל חיה) כל מה שעלינו לעשות הוא להיות טבעונים. לאכול הכל מהצומח.

רק הערה אחת לגבי הציטוט הנ"ל של הדוקטור. נכון שאנחנו אוכלים עמילנים כבר בערך 10,000 שנה, אבל זהו... לפני זה היה רק פירות, ירקות, אגוזים וזרעים. והאדם קיים לפחות 200,000 שנה. כך שעמילנים ודגנים הם מזון חדש יחסית.
רני

הודעהעל ידי יונתן » ו' אפריל 12, 2013 6:24 pm

מהצצה באתר של ד"ר מקדוגל ובמתכונים שלו דבר ראשון אמליץ לך לא לקבל את כל ההנחיות שלו כמובנות מאליהן ובכל זאת לקחת דברים מ-811. גם אם אתה מתקשה לאכול רק פירות חיים ומעוניין לשלב גם מזון מבושל בגלל סיבה זו או אחרת (אני לא שופט), אתה עדיין יכול להקפיד על הדברים הבאים:

- שמור על היחס 811. בסך הכול רוב המזונות העמילניים הם בסביבות ה-80% פחמימות, וההבדל העיקרי קיים בתכולת החלבון, שבמזונות העמילניים היא בדרך כלל גבוהה יותר מבפירות. כמובן שרק בגלל שאתה לא RAW אין סיבה להתחיל לפזר שמן זית על כל דבר, ואין סיבה לאכול מזונות מעובדים שמנים כמו טופו, וכמובן שעדיף לבשל במים בלבד. אצל ד"ר מקדוגל אני רואה גם בישול בשמן ובמיקרוגל.

- תמשיך לאכול פירות! כתוב באתר של ד"ר מקדוגל שצריך להגביל מאוד צריכת פירות ואפילו להימנע לחלוטין (!?) בגלל הפרוקטוז. כבר כתבנו באתר שהתפיסה הזו השתרשה בגלל הבעיות שגורם פרוקטוז מזוקק, שמבחינה כימית כלל אינו דומה לפרוקטוז שבפירות שלמים. חפש את התגית "פרוקטוז" בענן התגיות אם אתה רוצה לקרוא על כך לעומק. רופאים אחרים כמו קולין קמפבל וקולדוול אסלסטין שגם מקדמים תזונה טבעונית דלת שומן מבושלת, לא שוללים פירות. בפירות יש הרבה יותר מרק סוכר, ובסופו של דבר המנעות מפירות תפגע בך.

- שמור על המתכונים פשוטים. אין כל סיבה להתחיל לשלב בתזונה שלך כל מיני דברים חסרי ערך תזונתי שאני רואה במתכונים של ד"ר מקדוגל, שחלקם הם לא יותר מרעל, כמו מלח, חומץ או רוטב סויה. ברור שהחומרים האלה נועדו לתת טעם למזונות העמילניים, שאין להם ממש טעם משל עצמם, לכן מומלץ לבשל את העמילנים עם הרבה ירקות.

ברור לי שתזונת 811 לא קלה ליישום. רק אדם שמגדל את כל או את רוב מזונו בגינה האורגנית שלו לא ייתקל בקשיים. ומי שגר בעיר, כמו רובנו, ומסתמך רק על תוצרת מסחרית, כמעט תמיד ייתקל בקשיים. אם עוד לא קראת את המאמר על שגיאות נפוצות במעבר לתזונת 811 אז אני ממליץ לך לקרוא אותו, ודע לך שכל סעיף במאמר הזה מגיע מניסיון אישי. חלק מהטעויות האלה בהחלט גרמו לי לעייפות בלתי מוסברת ולערפול ולשלשול. וכשסבלתי מבעיות עיכול והייתי אוכל בגט גדול מקמח לבן שהיה מיד מאט את העיכול ומפסיק את הכאבים, גם אני חשבתי what the fuck? כמובן שהבעיות עברו לאחר שהבנתי ממה הן נובעות. צר לי, אבל רוב האנשים שנתקלים בבעיות מקלים ראש בשגיאות שהם עושים או מתעלמים מהן לחלוטין. כמו הבחור ששאל למה הוא מרגיש ערפול אחרי ארוחת הפירות של הבוקר, ומשפט לפני כן טען שהוא לא רואה שום בעיה בארוחת ערב של 100 גרם אגוזים, או יותר. בכל מקרה עוד כמה חודשים יצא הספר של ד"ר גרהם בעברית, ואנחנו מקווים שהוא יבהיר את כל הנושאים שבמחלוקת.

בשורה התחתונה אין תחליף לפירות איכותיים. ומי שאינו יכול להשיג פירות איכותיים אני הראשון שימליץ לו לשלב גם עמילנים מבושלים. גם אני אחרי למעלה משנתיים בתזונה הזו עדיין נתקל בבעיה הזו מדי פעם. למעשה אני יכול לתת לך דוגמה עכשווית. השבוע קניתי בפעם הראשונה העונה מלונים כתומים. אכלתי אחד אתמול בצהריים, ובערב קיבלתי התקף אלרגיה של נזלת ועיטושים שלא קרה לי כבר חודשים רבים. גם עכשיו כשאני כותב את התגובה אני עוצר מדי פעם כדי להתעטש. בבוקר אכלתי עוד שני מלונים ואז הלכתי למכון הכושר, ונפלה עלי עייפות בלתי מוסברת. אני בא לעשות לחיצת חזה, ופעם, פעמיים ושלוש פעמים מנסה להרים את המשקולות ולא מצליח. עזבתי את המכון והלכתי להשתזף בשמש. אין לי מושג מה הבעיה של המלון, הוא נראה טוב והוא מתוק, אבל משהו בתהליך הגידול המסחרי שלו פשוט לא תקין. לא יודע אם קטפו אותו בטרם עת, או שהאדמה דלה מדי, או שהריסוס חזק מדי או שהוסיפו לו משהו כדי להאריך את חיי המדף שלו. הדבר היחיד שאני יודע הוא שבפעם הבאה אני אקנה מלון ממגדל אחר ולא מ"מלון המיליון" כמו שכתוב על הארגז או "אייס ונטורה" כמו שכתוב על המדבקה.

אני מאמין שעם הזמן אנחנו נתחיל לראות יותר מגוון ויותר פירות איכותיים בשווקים. אנחנו רק בהתחלה, והביקוש גדל באיטיות. אך ההצע תמיד ישתווה בסופו של דבר לביקוש. היום קשה לעבור ל-811, אך עוד 10 או 15 שנה זה יהיה מעבר חלק. בדיוק כמו שהיום נראה שיותר אנשים עוברים לטבעונות כי זה פשוט יותר קל. יש להם תחליפי בשר וגבינות, יש להם מסעדות ובתי קפה טבעוניים והם לא צריכים כמעט להגביל את עצמם או לוותר על חיי חברה עשירים. לפני 10 או 15 שנה ההיצע היה נמוך, אז היו לך רק 3-2 חברות שערכו ניסויים בתחליפים טבעוניים, ואלה היו בדרך כלל מגעילים למדי. אנחנו עכשיו במצב הזה מבחינת היצע הפירות, אז גם אם העלייה בהיצע תהיה איטית, רק השמים הם הגבול. אתה עוד תחזור אלינו!
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » ו' אפריל 12, 2013 7:34 pm

מי שקורא באופן קבוע בפורום יודע שאנחנו ממליצים על תזונה מבוססת עמילנים (סטייל מקדוגל/פורמן/ברנרד/קמפבל/אסלסטיין) לכל מי שנמצא בתקופת מעבר לתזונת 811 או מתקשה לאכול מספיק פירות אך גם לכל מי שלא רוצה או לא מצליח (לא משנה מאיזו סיבה) לעשות 811RV. אנחנו לא טוענים שתזונה טבעונית מלאה אינה טובה אלא שיש גם תזונה טובה עוד יותר. כל מקימי האתר הזה הם טבעונים הרבה מאוד שנים ומבחינתנו טבעונות מבושלת לא מעובדת היא לא השטן אלא תזונה בריאה מאוד. זה לא עניין של קפדנות מיותרת כי בסופו של דבר כל אחד עושה את הבחירה שלו וזה בסדר גמור. מי שזה לא עובד לו, לא משנה מאיזו סיבה, שיעשה את הנסיונות שלו ויבחר מה הכי מתאים לו. אני שמחה שאתה בודק ומתנסה ומחפש את הדרך שלך ושאתה מרגיש יותר טוב :)

אני כן רוצה בכל זאת להעלות נקודה למחשבה:
לדעתי יתכן שאחת הבעיות אצלך (או הבעיה) הייתה שתיית יתר, גם אז אמרתי לך. עודף מים גורם לנתרן נמוך ולסימפטומים של עייפות, בלבול, חוסר פוקוס ואף כאבי ראש. יתכן שעל התוכנית של מקדוגל, שהרי אינה מכילה הרבה מזון חי ועתיר נוזלים, בעיית הנתרן הנמוך "נפתרה". בעצמך כתבת לפני כמה חודשים שכשהוספת מלח הערפול המחשבתי היה נעלם. אני לא יכולה לחשוב על אף בעיה אחרת שהוספת מלח לשתיה או המזון תפתור אותה.
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=415&p=2429#p2429

לכמה אלפי שנים אין שום משמעות מבחינה אבולוציונית כך שעצם זה שמאז המהפכה החקלאית (10,000 שנים הם פסיק באבולוציה האנושית) התחלנו לגדל ולאכול דגנים לא אומר שאנחנו מותאמים להם או לאכילה של מזון מבושל, שלא רק נחות מבחינת הערך התזונתי שלו אלא גם שונה מבחינה כימית ואף מכיל חומרים רעילים, אבל בכל זאת כולנו פה מסכימים שתזונה טבעונית היא לא רק הדבר המוסרי והאקולוגי ביותר אלא גם הדבר הבריא ביותר, ואם זה תפוחי אדמה או בננות זה כבר פחות קריטי :)
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מקופף הבננות » ש' אפריל 13, 2013 8:55 pm

קודם כל תודה על התגובות המבינות. :D כמו שאמרתי אני לא בא להתנגח או משהו כזה... אני רק בא לחלוק סיפור שאני חושב שהוא שווה שמיעה.
שנית כל אני לא מרגיש החמצה או נפילה מהצורה שבה אני אוכל היום.. כמו שאמרתי אני מבסוט ככה.

לרני
רק הערה אחת לגבי הציטוט הנ"ל של הדוקטור. נכון שאנחנו אוכלים עמילנים כבר בערך 10,000 שנה, אבל זהו... לפני זה היה רק פירות, ירקות, אגוזים וזרעים. והאדם קיים לפחות 200,000 שנה. כך שעמילנים ודגנים הם מזון חדש יחסית.

אני יודע שהעמילנים הם חדשים יחסית. אבל אם אתה מסתכל על זה מנקודת מבט של ברירה טבעית לעומת אבולוציה אז זה כן הגיוני. על פי תיאוריית האבולוציה על מנת שיהיה שינוי בזן מסויים של יצורים, צריך מוטציה מסויימת. אם אתה מסתכל על ברירה טבעית כל הנושא הרבה יותר הגיוני. למשל אם אתה זורק חופן גרעינים של צמח שרגיל לצמוח בסביבה עתירת מים באמצע המדבר וכולם נובטים. לאחרי יומיים 99 נובלים ורק אחד שורד, הצמח שכן הצליח לשרוד גודל ומזריע דור חדש שעמיד לתנאי המדבר. אנחנו יודעים שהתופעה הזאת קוראת בטבע אין ספור פעמים. לפי דעתי אותו דבר יכל לקרות עם בני אדם. אני האדם נדדו מעבר לקו המשווה, ורק מי שפיתח יכולות בישול והסתגל לתזונת עמילנים שרד, כנ"ל לגבי הדור הבא- רק מי שהיה מותאם ביותר לתנאים החדשים - שרד, ולאט לאט התשתש הקשר עם עולם הפירות. בעיניי זה הגיוני. בפרט הטענה של מקדוגל: שבניגוד לקופים ואוכלי פירות אחרים, לנו יש הרבה יותר גנים ליצור אנזימים לפירוק עמילנים מהם, מה שמצביע שאכן חיינו תקופה ארוכה מאד על צריכת עמילנים. ואכן הגוף שלנו עשה את ההסתגלות הזאת.

מהצצה באתר של ד"ר מקדוגל ובמתכונים שלו דבר ראשון אמליץ לך לא לקבל את כל ההנחיות שלו כמובנות מאליהן ובכל זאת לקחת דברים מ-811. גם אם אתה מתקשה לאכול רק פירות חיים ומעוניין לשלב גם מזון מבושל בגלל סיבה זו או אחרת (אני לא שופט), אתה עדיין יכול להקפיד על הדברים הבאים:

- שמור על היחס 811. בסך הכול רוב המזונות העמילניים הם בסביבות ה-80% פחמימות, וההבדל העיקרי קיים בתכולת החלבון, שבמזונות העמילניים היא בדרך כלל גבוהה יותר מבפירות. כמובן שרק בגלל שאתה לא RAW אין סיבה להתחיל לפזר שמן זית על כל דבר, ואין סיבה לאכול מזונות מעובדים שמנים כמו טופו, וכמובן שעדיף לבשל במים בלבד. אצל ד"ר מקדוגל אני רואה גם בישול בשמן ובמיקרוגל.

- תמשיך לאכול פירות! כתוב באתר של ד"ר מקדוגל שצריך להגביל מאוד צריכת פירות ואפילו להימנע לחלוטין (!?) בגלל הפרוקטוז. כבר כתבנו באתר שהתפיסה הזו השתרשה בגלל הבעיות שגורם פרוקטוז מזוקק, שמבחינה כימית כלל אינו דומה לפרוקטוז שבפירות שלמים. חפש את התגית "פרוקטוז" בענן התגיות אם אתה רוצה לקרוא על כך לעומק. רופאים אחרים כמו קולין קמפבל וקולדוול אסלסטין שגם מקדמים תזונה טבעונית דלת שומן מבושלת, לא שוללים פירות. בפירות יש הרבה יותר מרק סוכר, ובסופו של דבר המנעות מפירות תפגע בך.

לגבי היחס אני יודע שרמת השומן אצל מקדוגל היא 7% שהיא ממש 801010. לגבי בישול בשמן מזוקק (FREE OIL) אני יודע שהוא ממש נגד. חוץ מיזה אני לא קורא מתכונים. אני אוהב מאד מזונות פשוטים כמו תאפוא במים , חומוסים, סלק סלטים אורז וכו'.... לגבי פירות, אני אוכל כמה שאני רוצה כל עוד אין לי תופעות שליליות. ואני משתדל בכלל לשמור על אורח חיים בריא.

לדעתי יתכן שאחת הבעיות אצלך (או הבעיה) הייתה שתיית יתר, גם אז אמרתי לך. עודף מים גורם לנתרן נמוך ולסימפטומים של עייפות, בלבול, חוסר פוקוס ואף כאבי ראש. יתכן שעל התוכנית של מקדוגל, שהרי אינה מכילה הרבה מזון חי ועתיר נוזלים, בעיית הנתרן הנמוך "נפתרה". בעצמך כתבת לפני כמה חודשים שכשהוספת מלח הערפול המחשבתי היה נעלם. אני לא יכולה לחשוב על אף בעיה אחרת שהוספת מלח לשתיה או המזון תפתור אותה.

לגביי שתיה, כבר בתקופה שעשיתי RV. הורדתי את כמות המים לחצי לפחות. היום אין לי בכלל את בעיית המים. או המלח- כי אני כן מוסיף מעט מלח למזון, ולפי מקדוגל זה בסדר כי הוא טוען שלגוף יש יכולת די מוצלחת להיפטר מהמלח והוא גם מגבה את הטענה שלו במחקרים די רצינים. חוץ מיזה אני מרגיש הרבה יותר טוב עם מעט מלח באוכל, ואני אוכל הרבה הרבה הרבה פחות מלח מאנשים רגילים. אין לי תופעת נפיחות או משהו כזה בכלל. לגבי העירפול, אני מכבד את דעתך ויכול להיות שאת צודקת, אבל לפי הרגשתי והמידע שקראתי, אני חושב שזה בגלל שהמטבוליזם של סוכר הפירות הוא כלכך מהיר, ואני אישית לא הייתי משרפת קלוריות שרצה 20 קילומטר ביום, פשוט סבלתי מעודף של סוכר זמין. ראיתי הרבה אנשים באינטרנט שהעלו סירטונים עם דעה דומה, וגם עד היום, אם אני פעיל ספורטיבית אני יכול להעמיס פירות חופשי בלי לדאוג מעירפול. לסיכום אני חושב שזה יותר עניין של איזון פחמימות - פעילות גופנית. עמילנים מתעכלים הרבה יותר לאט (בפרט אלו עם הסיבים) והם נותנים לי הרגשה הדרגתית של אנרגיה וככה אני מרגיש הכי טוב, גם בספורט.

אני ראיתי שהרבה פעמים מאשימים את ה"דיטוקס" בתופעות כמו עירפול. ואני חושב שלפעמים זה נכון לפעמים, אבל לפעמים פשוט הגוף אומר לנו שלא בסדר לו. דרך הגב אני ממשיך לעבור דיטוקס גם בתזונה הזאתי... חחח :D רק שזה לא משפיע לי על המצב רוח...

יום טוב לכולם !!
מקופף הבננות

הודעהעל ידי ירדן » א' אפריל 14, 2013 6:35 pm

טוב, פה זה לא 30bananasaday... לא תקבל כאן תגובות כועסות וקללות. האלימות שיש לעיתים באתר ההוא וגם בפייסבוק היא אחת הסיבות שלנו (צוות האתר) אין כל רצון לקחת חלק במה שקורה שם. בכל מקרה אנחנו שמחים שאתה מרגיש טוב :D

ועכשיו לתגובתי בנוגע לדברים שכתבת-

בני האדם החלו לנדוד הרחק מקו המשווה עוד לפני המהפכה החקלאית, וליקוט דגני בר בטח שלא אפשר אכילה מרובה שלהם. אגב, מעניין לדעת שכשבני האדם בייתו את הדגנים והחלו לגדל מזון (החל מלפני כ-10,000 שנים) ובעצם הסתמכו על גידולים ספציפיים ולא מגוונים הם הפכו נמוכים יותר, מה שמעיד על הירידה באיכות התזונה שלהם. כמו כל בעלי חיים גם אנחנו מותאמים לאכול מזון שלא עבר כל בישול ומבחינה אבולוציונית לא הסתגלנו לאכילת עמילנים, כפי שלא הסתגלנו לאכילת בשר. כמות העמילאז שאנחנו מפיקים לא נועדה להתמודד עם כמות הדגנים שאנשים אוכלים אלא עם מעט העמילנים שעוד נמצאים בפירות שלא הבשילו עד הסוף. כמו שד"ר גרהם אומר, נסה לאכול כפית אחת של קמח ותראה כמה עמילאז באמת הגוף שלך מפיק... ;) בכל מקרה לא ניתן להתווכח על ההבדל בערך התזונתי בין מזון טרי ובשל ולבין מזון שנקצר לפני כמה שנים, ישב במחסנים ואחר כך על מדפי הסופר ובסוף גם עבר בישול.

אני חושב שזה בגלל שהמטבוליזם של סוכר הפירות הוא כל כך מהיר, ואני אישית לא הייתי משרפת קלוריות שרצה 20 קילומטר ביום, פשוט סבלתי מעודף של סוכר זמין. ראיתי הרבה אנשים באינטרנט שהעלו סירטונים עם דעה דומה, וגם עד היום, אם אני פעיל ספורטיבית אני יכול להעמיס פירות חופשי בלי לדאוג מעירפול. לסיכום אני חושב שזה יותר עניין של איזון פחמימות - פעילות גופנית. עמילנים מתעכלים הרבה יותר לאט (בפרט אלו עם הסיבים) והם נותנים לי הרגשה הדרגתית של אנרגיה וככה אני מרגיש הכי טוב, גם בספורט.

ידוע לך שפחמימות מורכבות מתפרקות במערכת העיכול לפחמימות פשוטות ורק כך הגוף יכול להשתמש בהן. הן אמנם מתפרקות יותר לאט במערכת העיכול אבל כשהן נכנסות לדם זה לא הדרגתי. ברגע שהן מפורקות לסוכרים פשוטים אין להן עוד סיבה להשאר במעי והן נכנסות לזרם הדם בבת אחת. למעשה, לדגנים ותפ"א יש אינקדס גליקמי גבוה בעוד שלרוב המוחלט של הפירות יש אינדקס גליקמי נמוך. הם לא מספקים אנרגיה בצורה הדרגתית יותר אלא איטית יותר. כשאתה אוכל ארוחה של עמילנים בגלל שהיא מתעכלת לאט יותר הגוף שלך ישתמש בסוכרים שבה בעוד הרבה שעות או אפילו רק ביום המחרת בעוד שבאותו היום אתה משתמש בפחמימות שאכלת יום קודם לכן. ואגב, בתזונה שמבוססת על פירות וירקות יש כמות גדולה יותר של סיבים תזונתיים מאשר בתזונה שמבוססת על עמילנים, וגם מדובר בסיבים מהסוג הנכון.

לגבי עניין המלח אני בכל זאת חושבת שאם כאשר אכלת רק פירות וירקות הסימפטומים שלך עברו כשהוספת מלח לתפריט אז הגיוני להניח ששם הייתה הבעיה. בחורף אמרת ששתית 2-3 ליטר ליום, לא הזעת כמעט בכלל ואכלת כמות גדולה של פירות וירקות. לדעתי יתכן שכמות המים כן הייתה בכל זאת גדולה מידי עבורך וגרמה לחוסר איזון במלחים בדם, ולכן רק הגיוני שאם תפחית בכמות המזון עתיר הנוזלים ו/או תוסיף מלח כל הסימפטומים יעברו. אחרת איזה עוד הסבר יש לך לקשר בין אכילת פירות לחוסר פוקוס, הרגשה מוזרה בעין השמאלית וכאב בצד השמאלי של הראש?
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מקופף הבננות » א' אפריל 14, 2013 9:05 pm

אההה. חבל ירדן... ציפיתי שתירגמו אותי על המוקד ואז תשרפו אותי חחחח :) :D

אני אשמח מאד לחלוק את דעתי, אבל גם אני מבהיר שאני מבין שזה בלתי אפשרי "לשכנע את המשוכנעים (בדעתם)" ובטח שלא לשכנע אנשים שחיים אחרת ממני וטוב להם ככה.

בכל פנים, לגבי עמילוז , הלכת על הדוגמא הקיצונית שהיא קמח,
אבל אם את מהלכת ביער ללא אוכל, ואין פרי באופק, ואת שולפת צמח מהאדמה ונוגסת בשורש העמילני שלו בשקיקה, תאמיני לי שהפה והמעיים שלך ייצרו עמילוז שיכול לעמלן מדינה קטנה באפריקה. לעומת זאת קוף, לא ישרוד מכמה ימים בלי מקור האנרגיה העיקרי שלו- פירות. אין מה להגיד אנחנו שורדים הרבה יותר טובים מקופים.
לגבי בישול, גם קופים משתמשים באמצעים כדי "להכין" אוכל. הם משתמשים באבנים כדי לפצח אגוזים. זה אומר שזה לא טבעי?

לגבי האינדקס הגליקימי, כבר הולך ומתברר הרבה זמן שהאינדקס הגליקימי הוא מדד לאיכות האוכל כמו שמד הדלק במכונית שלך הוא מדד למניות בבורסה. ההבדל האמיתי הוא בהרגשה. נכון שלפירות יש הרבה סיבים וזה דבר מעולה, אבל כל המטבוליזם שלהם הוא שונה בתכלית, ומהיר בהרבה יותר מאוכל עמילני. אני יודע שאני מרגיש שכשהייתי תלוי בפירות יציבות המחשבה שלי הייתה כמו רכבת הרים, ועם עמילנים אני מרגיש רמה יציבה ואחידה לאורך כל שעות היום. עכשיו אפשר להתווכח על זה, אבל מבחן התוצאה הוא זה שקובע, ובמציאות אני לא יכול לנהוג במכונית בבטחה, או ללמוד למבחן כשהמח שלי מתנודנד ככה. פשוט לא אפשרי. נקודה- אוליי אתם יכולים אני לא אומר שלא- לי זה פשוט לא היה מציאותי, הרגשתי שאני מסכן את עצמי בנהיגה.

לגבי מלח, יש אנשים שהכליות שלהם משחררות יותר מלח מאחרים, ולכן הם זקוקים ליותר מלח מאחרים, בשביל אלקטרוליזה של מערכת העצבים.
ולגבי הכאב ראש, אני אישית גם צריך יותר שומנים מיכם או מאדם רגיל. - מי שהאיר את עיניי בתחום הזה הוא טים וואן אורדן, שגם ממליץ לאכול יותר שומן והוא טוען שיש לו מסת שריר יותר גדולה בגלל זה. בכל מקרה עם קצת יותר אבוקדו ואגוזים (כמובן במידה ובצמצום) אני מרגיש הרבה יותר מפוקס והחשיבה שלי מהירה וחדה יותר. ולא זה לא גורם לי בכלל לעלות במשקל... ההפך הוא הנכון אני מרזה משבוע לשבוע.

לגבי כמויות המיים ששתיתי, אני כבר מרגיש מוזר לחזור על עצמי. בשבועות הראשונים שלי בפורום אכן שתית הרבה מים. בערך 4 ליטר ליום, ובמהרה הפחתתי ל 2 ליטר ביום. והיום אני שותה 3 כוסות בבוקר וליטר וחצי במשך היום.

זה ההסבר שלי למה שאני מרגיש. יכול להיות שזה לא נשמע לך הגיוני. אבל גם ד"ר גרהאם אומר שקודם כל צריך להקשיב לבריאות הגוף ורק אחרי זה לרעיונות שלנו וההגיון הבריא שלנו.
מקופף הבננות

הודעהעל ידי רני » ב' אפריל 15, 2013 4:46 am

מקופף הבננות כתב:קודם כל צריך להקשיב לבריאות הגוף ורק אחרי זה לרעיונות שלנו וההגיון הבריא שלנו.

מקופף - המשפט האחרון שלך הכי חשוב לדעתי.
להקשיב לגוף קודם כל, אחרי זה (אם בכלל) לשכל. הגוף תמים, לא משוחד מכל מיני אמונות תת מודעות שייתכן והכניסו לנו בילדות ועדיין איתנו.

כפי שאמרתי קודם, ההרגשה הטובה היא כל מה שחשוב (אם כי כמו שאתה יודע ייתכן והרגשה לא טובה בהתחלה היא סימן לניקוי).
סך הכל מה כל אדם רוצה? להרגיש טוב ולהיות בריא (ולא להתקרב לבתי חולים עם כל מיני צינורות ומכשירים שדוחפים לך ושמים לך על הגוף. פשוט אתמול הייתה לי תזכורת לזה - לא נעים).

בקיצור אני מקווה שכולם פה עושים את התזונה שהם עושים כי זה מה שמרגיש להם הכי טוב, לא בשביל להתווכח באיזה פורום :D

ציטוט מאושו לגבי להקשיב לגוף:
Listen to the body; don’t listen to the mind. Mind’s needs are created by others all around you; they are foolish, stupid, idiotic.

Body needs are beautiful, simple. Fulfill body needs; don’t suppress them. If you suppress them, you will become more and more ill and diseased. Never bother about the mind needs; once you know that this is a mind need… and is there much difficulty to know? What is the difficulty? It is so simple to know that this is a mind need. Simply ask the body; inquire in the body; go find the root. Is there any root for it?
רני

הודעהעל ידי ירדן » ב' אפריל 15, 2013 9:45 am

רק למקרה שהובנתי לא נכון אני רוצה להסביר שאני לא מנסה לשכנע אותך, אני רק מציעה פרשנות שלי לעניין, ואני גם חושבת שזה בסדר גמור אם אנחנו לא מסכימים. בסך הכול אתה העלית את הנושא בפורום אז רק הגיוני שאומר מה אני חושבת על נושא. אין לי שום בעיה עם התוכנית של מקדוגל (הלוואי שכל עם ישראל היו עושים אותה) ואין לי בעיה אם אתה גם בוחר לאכול מעט יותר שומן ממה שאנחנו ממליצים, גם אם לא הבנתי מה הסיבה לכך. אני חושבת שזה מעולה שמצאת משהו שעובד טוב עבורך אבל שוב, אם אתה או כל אחד אחר כותב פה משהו שיש לי דעה סותרת לגביו אז מן הראוי שאביע את דעתי. ככה הרי מנהלים דו-שיח, אז אל תחשוב שאני "נכנסת" בך או מנסה להחזיר אותך חזרה לכת שלי :)

אבל אם את מהלכת ביער ללא אוכל, ואין פרי באופק, ואת שולפת צמח מהאדמה ונוגסת בשורש העמילני שלו בשקיקה, תאמיני לי שהפה והמעיים שלך ייצרו עמילוז שיכול לעמלן מדינה קטנה באפריקה.

אם היית מהלך ביער ללא אוכל ואין פרי באופק רוב הסיכויים שהיית ממשיך ללכת קילומטרים על פני קילומטרים מעל שורשים עמילניים ולא היה לך מושג שהם באדמה מתחתיך. אז לדעתך כפית קמח היא דוגמה קיצונית אבל מה בדבר תפוח אדמה? ניסית אי פעם לאכול אותו חי? באמת ניתן להשוות את זה לאכילת מנגו בשל?

לפני כמה שנים ראיתי סרט עצוב בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק. לא זוכרת בדיוק מה ואיפה אבל זכור לי שבגלל מחסור במזון החוקרים חילקו לקופים (בטבע) בטטות חיות והקופים כמובן אכלו אותם. גם קופים יאכלו עמילנים אם לא תהיה להם ברירה. גם חתולים וכלבים אוכלים כופתאות מיובשות שעשויות מבשר ודגנים, זה לא אומר שזה מתעכל כראוי ולא יגרום להם בעיות בריאות. אין כל ספק שביחס לחתולים וכלבים אנחנו יכולים לפרק עמילנים אבל עדיין לא ברמה מיטבית ובכל מקרה הפירוק במערכת העיכול הוא לא המדד היחידי לבריאות המזון. דגנים מבושלים מכילים דברים נוספים פרט לעמילן שמשתנים במהלך הבישול, ומעבר לזה ברמת המיקרונוטריאנטים הם נחותים ביחס לפירות וירקות טריים.

אנחנו בשום פנים לא זקוקים למלח, אנחנו זקוקים לנתרן שלו יש תפקיד מרכזי וחשוב בגוף ובלעדיו אין חיים. צריכת מלח משנה את איזון הנתרן-אשלגן בגוף וזה אינו דבר חיובי. הסיבה שמוסיפים מלח, תבלינים ושמן למזונות עמילניים היא שרוב האנשים פשוט לא היו מוכנים לאכול אותם ללא כל תיבול והמלחה.

לא ברור לי למה אתה מתכוון ב"כל המטבוליזם שלהם הוא שונה בתכלית".
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי מקופף הבננות » ב' אפריל 15, 2013 1:24 pm

תראי שנינו מסכימים רק אם ניואנסים קטנים..... שזה לא באמת משנה.

בכל מקרה- משהו מעניין שקראתי לא מזמן והחוקרים לא הצליחו להבין. זה על הפרטיזנים, שכידוע היו חיים משורשים של צמחים, והם היו מסוגלים לרוץ עשרות קילומטרים, בתור שליחים, ממקום למקום. והחוקרים לא הצליחו להבין, איך הייתה להם סיבולת כזו טובה, עם מזון כלכך פשוט שהם אכלו. מבחינתי זאת ראיה די טובה. למה? גם כי אירופה היא לא מקום טרופי, גם הפרטיזנים הוכיחו שאפשר לחיות לאורך זמן על שורשים, וגם הייתה להם סיבולת מעולה.

למעשה, האנושות עצמה היא הוכחה כי: "כל הסיבילזציות הגדולות והמצילחות, לאורך כל ההיסטוריה שאנחנו יכולים לאשר, קיבלו את עיקר הקלוריות שלהם מעמילנים" (זו הטענה הכי חזקה של מקדוגל, לדעתי)

אני יכול לאכול צלחת גדולה של בטטות, ולהנות בדיוק כמו שאני אוכל מנגו. נכון שהפרי לא צריך בישול. וכן אני מסכים שהמזון היותר קדום שלנו הוא פירות, וזה מוזכר בפרק הראשון בתנ"ך גם (הנה ננתי לך כל ירק עשב וכל עץ עושה פרי למינהו וכו'..). כל מה שאני מוסיף זה- שעברנו דרך ארוכה מאז והתרחשו קצת שינויים... נכון שיחסית (לכלל האבולוציה) זאת תקופה קצרה, אבל ! זאת גם תקופה ארוכה שאי אפשר להתעלם ממנה.
מקופף הבננות

הבא

תגיות נושא

פירות בשלים, פרוקטוז, עייפות

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot], YandexBot ו 4 אורחים