אהלן!

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

אהלן!

הודעהעל ידי יותמבל » ג' אפריל 16, 2013 8:36 pm

שלום לכולם.
שתי שאלות :
1. מישהו כאן מכיר את יצחק בן-אורי ומשנתו?
בעקרון, זו גם דיאטת רואו-פוד שמבוססת בעיקר על פירות,
רק שההבדל היחיד שמצאתי הוא בכמויות.
הוא בעצם לא מעודד צריכה כ״כ גדולה של פירות כמו ב-811, אלא כמויות הרבה יותר סולידיות.
מה דעתכם?

2. באופן אישי, אכילת פירות על הבוקר (אני חושב שזה בעיקר פירות חמוצים/חמצמצים) עושה לי כאב בטן די בלתי נסבל של בערך כרבע שעה.
אולי אם נגיד אני פותח את הבוקר בתפוח אחד זה לא גורם לזה..
מישהו מכיר את התופעה??

תודה :)
יותמבל

Re: אהלן!

הודעהעל ידי ירדן » ד' אפריל 17, 2013 8:42 pm

קראתי את כל ספריו של יצחק בן אורי והם מאוד מומלצים לקריאה. למרות זאת אני כן חושבת שיש בהם בעיה מבחינת כמות הקלוריות וגם כמות השומן. אני כבחורה לא הייתי מצליחה להחזיק את המשקל שלי על תזונה כל כך דלה בקלוריות אז על אחת כמה וכמה גבר גבוה ופעיל היה מגיע לתת משקל מהר מאוד. זה לא רק עניין של משקל אלא גם מחסור באנרגיה, עודף יחסי שומן בתפריט, חסרים תזונתיים ובעיות בריאות בסופו של דבר. אני חושבת שצריך לקחת מהספרים שלו את המסר העיקרי ולא להתייחס בצורה כל כך מילולית לתפריטים. גם בספר תזונת 80/10/10 התפריטים הם של 2000 קלוריות פחות או יותר וזה לא אומר שכולנו צריכים לאכול את הכמות הזאת אלא שמדובר בדוגמה.

גם יצחק בן אורי וגם דאג גרהם מגיעים מתוך ההגיינה הטבעית אך אצל גרהם יש התייחסות מעמיקה לכמויות השומן ובספריו של בן אורי אין ממש התייחסות לזה. גם הצריכה הקלורית גבוהה יותר אצל גרהם מתוך ההנחה שמזון זה לא רק קלוריות אלא גם אלפי ויטמינים, מינרלים ופיטוכימיכלים ושלא ניתן להיות באמת בריא ללא כושר גופני. אדם שיש לו כושר גופני גבוה, אחוזי שומן נמוכים ומסת שריר גבוהה יאכל יותר מזון מאדם לא פעיל ובעל מסת שריר נמוכה ועודפי שומן גוף ובעצם יקבל הרבה יותר מהמזון שלו.

--------------

אם מדובר דווקא בפירות חמוצים אז יתכן שאתה אוכל אותם כשהם לא באמת באמת בשלים. הרבה מההדרים בארץ נקטפים מוקדם מידי ולא מבשילים כראוי. נסה לשים לב אילו פירות עושים לך כאב בטן והאם מדובר בפרי מסויים או רק בחמוצים או שזה תלוי בכמות הפירות או כל דבר אחר.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי יותמבל » ד' אפריל 17, 2013 9:09 pm

אני מבין מה את אומרת, אבל בסופו של דבר חישוב קלוריות זו המצאה בת זמנינו,
ומבחינה הגיונית ה״העמסה״ שב801010 וההתאמצות לאכול המון פירות נשמעת לי פחות טבעית..
לא?

-------------
בדיוק היום אכלתי ארבעה תפוחים לארוחת בוקר ותקף אותי אותו כאב הבטן...
אני לא חושב שזה קשור לבשלות הפירות
יותמבל

הודעהעל ידי יונתן » ד' אפריל 17, 2013 10:24 pm

זה קשור מאוד לבשלות הפירות! התפוחים שאתה אוכל היום יכול להיות שנקטפו לפני שנה. התפוחים זמינים לנו היום לכל אורך השנה אף על פי שהם נקטפים בסביבות ספטמבר אוקטובר. בתי האריזה מכניסים את התפוחים למקררי ענק וממלאים אותם בחנקן, וכך התפוחים נשמרים מבלי להירקב אפילו עד שנה, כי בתי האריזה ישחררו את הפירות באופן שישמור על רמת מחירים טובה ולא יגרום להצפת השוק. יכול להיות שגוף של אדם שרגיל לג'אנק פוד לא יתרגש מהשפעות הלוואי של תפוח שישב חודשים ארוכים, אבל אנשים כמונו, שלימדו את הגוף שלהם לאכול רק את המזון האיכותי ביותר, ירגישו זאת היטב. שנית, תפוח נחשב לפרי בעל הערך התזונתי הנמוך ביותר מכל הפירות. באופן אישי אני אוכל תפוחים רק בחורף כי מבחר הפירות נמוך יותר, וגם אז בדרך כלל לא יותר משניים ועם פרי נוסף.

אני לא מבין למה אתה קורא לזה העמסה. אלה הכמויות הנורמליות שאדם צריך לאכול כדי לתפקד. אני הראשון שאשמח לגלות שאני יכול לאכול רק חצי מהכמות ולחסוך מאות שקלים בחודש, אבל זה פשוט לא עובד ככה. המדע מראה שאני צריך על פי המשקל שלי לאכול 1,500 קלוריות ביום רק בשביל הפעולות הגופניות הבסיסיות כמו נשימה, עיכול וחשיבה. זה לא כולל שום פעילות גופנית ואפילו לא האנרגיה שאני מוציא בתקתוק על המקלדת. אדם שלא מכניס מספיק קלוריות יהיה חייב להשתמש בחומרים מעוררים כדי לתפקד, כמו קפאין, ניקוטין, אדרנלין (מבשר בעלי חיים מתים) וכיוצא בזה, שגורמים לגוף לשאוב מהמאגרים החיוניים שלו וכתוצאה מכך להזדקנות מוקדמת ולקיצור תוחלת החיים. אכילת כמויות הפירות שאנחנו אוכלים דורשת הסתגלות קצרה, ולאחריה כבר לא תרגיש שאתה מתאמץ. פעם הייתי נוהג לאכול קופסת חומוס של 500 גרם עם 5 פיתות בארוחה אחת. לזה אני קורא להעמיס!
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי אורנה » ד' אפריל 17, 2013 10:33 pm

הי יותם,
עונה לך כחדשה בתזונה הזאת, משהו כמו 3 חודשים.
בהתחלה זה באמת מרגיש מאולץ וכהעמסה, כמות הפירות הנדרשת, אבל זה רק כי אנחנו לא רגילים
זה שאנחנו לא רגילים, לא אומר שככה זה נכון.

למעשה זה פשוט מאוד, לא תאכל מספיק, תהיה רעב, או מחוסר אנרגיה, לא היום אז מחר או מחרתיים.

לכמויות הנדרשות לך אתה יכול להגיע בהדרגה.

-----------------------
מתי אתה אוכל בבוקר, כמה זמן אחרי שאתה קם? ומה אתה עושה לפני שאתה אוכל?
מה אכלת ערב לפני? ובאיזה שעה אכלת? וכמה זמן אחרי זה הלכת לישון?

תנסה בבוקר לאכול פירות מרוסקים, אולי יעזור(או כמו גרבר לתינוק שתאכל בכפית, או מדולל מעט במים כמשקה)
אורנה

הודעהעל ידי יותמבל » ד' אפריל 17, 2013 10:35 pm

לגבי התפוחים זה יכול להיות, אני בצבא והגיוני שהאיכות ירודה.
(אני טבעוני, לא רואו)
מעניין.. כשאהיה רואו לחלוטין אדע יותר מה דעתי.
יותמבל

הודעהעל ידי יותמבל » ד' אפריל 17, 2013 11:55 pm

אורנה -
בזמן האחרון אני משתדל לאכול לפחות שעתיים אחרי שאני קם, היום זה היה בסביבות 11:30, אחרי תירגול יוגה וכוס תה, ועדיין היה את כאב הבטן.
לגבי מה אכלתי אתמול בערב...
אני חושב שזה היה דייסת קווקר יחסית קרוב לשינה.
יותמבל

הודעהעל ידי ריטה » ה' אפריל 18, 2013 10:54 am

לי זה לא קורה..עם תפוחים.
אני בדרכ לא אוהבת לאכול תפוחים ככה לבד וגם קשה לי לאכול אחד ולהמשיך לשני...כי הם נותנים תחושה של התמלאות מהירה.
בשביל הגיוון והטעם..אני מכניסה אותם לשייק עם תפוזים

כ-4 תפוזים שאני סוחטת ידנית ומוסיפה את השאריות לבלנדר עם כ-3 תפוחים
מרגישה מלאה וללא כאבי בטן.
ריטה

הודעהעל ידי ירדן » ה' אפריל 18, 2013 4:00 pm

ארוחת הערב/לילה אם היא לא עוכלה כראוי ועדיין נמצאת בקיבה בבוקר יכולה לגרום לתסיסה אחרי אכילת פירות ולכן לכאבים/נפיחות. לא הפירות הם הבעיה אלא הארוחה שנאכלה לפניהם. אני לא חושבת שזאת הבעיה במקרה של דייסת שיבולת שועל למרות שאכלת בסמוך לשינה ולמרות שאני לא יודעת מה עוד היה בדייסה בנוסף לקוואקר שעלול היה אולי לעכב את העיכול שלה. בכל מקרה, יכולות להיות סיבות מגוונות לכאבי בטן לאחר אכילת פירות וכל מקרה נבדק לגופו.

לגבי תחושת ההעמסה זה הכל עניין של הרגל ותרבות. כולנו פה לא נולדנו לאכילה של מזון חי בלבד אלא לאכילה של מזון מבושל ומעובד ולכן התרגלנו לחשוב שהכמויות האלו הן נורמליות. אם היית נולד להורים שאוכלים רק פירות וירקות ומגיל קטן זה מה שהיית אוכל לא היית חושב לרגע שהכמות גדולה מידי. ה"התאמצות" כביכול היא רק משהו שקורה בהתחלה עד שמתרגלים לכמויות השונות. אחרי שבהדרגה מגדילים את יכולת הקיבה להתרחב אין שום התאמצות. ולגבי כמות הקלוריות אתה רואה על עצמך מה קורה כשלא אוכלים מספיק... בגלל שלמזון עתיר פחמימות ועתיר סיבים יש אפקט תרמי גבוה יותר מלמזון עתיר שומן ודל בסיבים גם מעבר לתזונה טבעונית בריאה גורם להורדה במשקל אז על אחת כמה וכמה כשעוברים לתזונת 811.

ספירת קלוריות היא בוודאי עניין מודרני, הרי אף בעל חיים בטבע לא סופר קלוריות ולא עושה דיאטות. במעבר לתזונת 80/10/10 הצורך לספור קלוריות הוא רק צורך התחלתי בלבד כדי להבין כמה צריך לאכול ומהי ההתפלגות הבריאה מבחינת הפחמימות, החלבונים והשומנים. להרבה אנשים אין שום מושג כמה פירות וירקות הם אמורים לאכול כדי לספק את הצרכים של הגוף שלהם וספירת קלוריות בעזרת אתר כמו הכרונומטר רק נועד לתת עזרה התחלתית בתזונה הזאת (למי שצריך אותה) כדי שלא יהיה מצב של ירידה מוגזמת במשקל, חוסר אנרגיה, חסרים תזונתיים ונפילה לאכילת מזונות מרוכזים בקלוריות (שומנים, מבושל, ג'אנק). אני בטח שלא סופרת קלוריות...
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

קלוריות, פירות בשלים, היגיינה טבעית

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot ו 6 אורחים