חילבה

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

Re: חילבה

הודעהעל ידי רני » ה' מאי 16, 2013 11:04 pm

"למה אתה מניח שחומר מסוים שאינו טוב לגוף בריא יהיה טוב לגוף חולה? "
1. כי בגוף חולה יש חיים אחרים מבגוף בריא (יש וירוסים, פטריות, עובש, חידקים, תולעים ועוד), ויש כימיה אחרת. כימיקלים בבצל ובשום הורגים חידקים, וירוסים ותולעים בצלחות פטרי, ולכן גם בגוף האדם. לא רק הגוף מרפא, גם המזון, במקרה זה בצל ושום.
2. את מתעלמת מהמקרה של סבתא שלי, שבשבילי הוא הוכחה חיה, לא הוכחה מ-גוגל. כך שאני לא מניח, אני יודע. ואגב, אני לא יודע אם בצל, בכמויות קטנות מאוד, לא טוב גם לגוף בריא (ע"ע מיגן וקריסטינה , מה שכתבו פה בשרשור אחר). פשוט לסבתא שלי היתה בעיה חריפה, שדרשה כמויות גדולות יותר של ה"תרופה".

"זה הדבר האיום ביותר שאתה יכול לעשות למישהו בדיון"
+++ אתה לא חושב שאתה קצת מגזים ??? "איום"? כן, יש אנשים בעולם הטבעוני עם סוג של קיצוניות, וגם פאנטיות (בטח נסכים על דיוויד וולף ומאט מונרך?), ואותי לימדו לומר את מה שאני רואה, את האמת. אגב, קיצוניות ופנאטיות זה לא תמיד דברים רעים. למשל, מישהו אומר אמת באופן קיצוני, פנאטי, לעולם לא משקר. האם זה רע?

"ואגב, ניתן דווקא להתמודד טוב יותר עם הנפש כשהגוף נקי ולהתמודד טוב יותר עם הגוף כשהנפש נקיה! "
+++ מסכים איתך ב-100%.
רני

הודעהעל ידי ירון » ה' מאי 16, 2013 11:23 pm

לפי דעתי הדבר הגרוע ביותר בדיון הוא לבטל מישהו. לא מעניין אותי אם זה לא בעיניך הדבר האיום ביותר, אלא האם אתה מבין שזה דבר לא הוגן לעשות בדיון, במיוחד כאשר מנסים להעשיר אחד השני. דמיין שאתה בדיון עם אדם אחר על האם לאכול פירות וירקות, ואתה תגיד משהו כמו "כמה שתאכל יותר, בריא יותר" ואז מישהו ינפנף את מה שאתה אומר עם המילים "הוא סתם קיצוני ופנאט, עזבו אותו" - זה לא היה פוגע בך? זאת היתה הנקודה בדברי, גם אם אתה לא חושב שזה הדבר האיום ביותר שניתן לעשות. :)

להגיד "לימדו אותי לומר מה שאני רואה" לא אומר שום דבר. זה מגמתי. זה כמו שאני אגיד עכשיו שאותי גם לימדו להגיד מה אני רואה. איך זה משנה את עצם זה שאתה ביטלת אדם אחר בדיון עם מילים חסרות ערך כמו "פנאט"? להגיד "קיצוני" זה הכי קל, אבל העניין שאנשים מפספסים עם קיצוניות זה שככל שאתה לומד ויודע יותר, הקצה הנתפס מתרחק. פעם לתת לתינוק משהו מלבד חלב פרה היה קיצוני לחלוטין. למדנו מאז שזה אחד הדברים הגרועים ביותר לתת לו. פעם עגיל באוזן היה קיצוני. פעם צמחונות היתה קיצונית, ולאחר מכן טבעונות. באופן מפתיע, עבורך לספק מידע על הנזק של רוטב חריף שאנשים אוהבים ועל ההשפעה של הגוף עליו הוא "קיצוני".

לא מעניין אותי מאט מונארך, דיוויד וולף או הארלי. מעניין אותי שבפורום הזה לא יובע זלזול וביטול של אחר, ולא משנה דעתו. על אחת כמה וכמה כשלא מדובר אפילו בשיתוף דעה, אלא ציון עובדה על איך שהגוף מגיב.

בוא נתרכז באיך ללמוד ביחד ואחד מהשני מאשר לבטל אחד את השני כ"קיצוניים" רק מכיוון שאנחנו לא כולנו הולכים באותו נתיב מדוייק. אנא. :)
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואינו מהווה חוות דעת או עצה מקצועית ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירון

הודעהעל ידי רני » ו' מאי 17, 2013 8:34 am

משהו פה לא מרגיש לי בסדר. התגובות שלכם יותר חריפות (שלא להשתמש במילה קשה יותר) משלי ("לא מעניין אותי"...מי אמר זלזול?)
אם אין אמת בדבריי אולי זה לא היה כל כך מפריע לכם ?!
שימו לב לתגובות של דנה ואורנה לפניכם, הן לא חשבו שהתגובה שלי לא הולמת.
ולעניין, "הנושא הוא כיצד הגוף (הגוף האנושי) מגיב לחומר מסויים." נכון, ואתם מתעלמים ממקרה הריפוי שציניתי ומעובדות מדעיות מוכחות (יכולת לקטילת מזיקים למיניהם של חומרים בבצל, צ'ילי, כורכום, שום).
כן, זה קיצוני להתעלם משורה שלמה של מזונות שהוכחו במשך אלפי שנים כיעילים. רפואה סינית, הודית, איורודה (ואפילו הומאופתיה החדשה, שמטפלת בדומה, ובעצם מטפלת ע"י הכנסה של כמות קטנה של חומר מגרה לגוף). וכמו כן החכמים ההודים גילו, כפי שאמרתי, גם יתרונות רוחניים למזונות כמו צ'ילי.
אז אני מסכים שהכי טוב זה לאכול פירות, שמנקים את הגוף או עוזרים לגוף להתנקות. אבל אני גם מסכים שבמידה והגוף "מלוכלך", עם סרטן למשל, יש חומרים שעוזרים לתאים הלבנים להילחם במזיקים. ו"לא מעניין אותי", לי יש הוכחה חיה שבצל עוזר בריפוי מחלות מסוימות.
אני הולך לשלוח את התגובה אבל כבר לא מרגיש טוב, אני יודע שלא תאהבו אותה. למה אי אפשר להשמיע דעות שונות משלכם בפורום, ושכל קורא יחליט על פי הגיונו מה נכון, או מה נכון לו?
רני

הודעהעל ידי ירון » ו' מאי 17, 2013 9:01 am

כמובן שניתן להשמיע דעות. עד רבה, כמה שיותר! אך קח בחשבון שנדרוש שתביע כבוד כלפי האחרים בדיון. לקרוא לאחרים "קיצונים" בשביל לבטל את הדעה שלהן (או מה שנקרא באנגלית: to marginalize - להפוך מישהו לבעל ערך שולי) אינו יושב בקו ישר עם הרעיון של "לנהל דיון הוגן". אם יש לך טענות טובות (או אפילו, לכל דעה שיש לך), תוכל להביע אותן מבלי להוריד מערך דעותיהן של אחרים בכך שתקרא להם קיצונים. תוכל פשוט להביע אותן. זה כל מה שאני מבקש. זה באמת לא הרבה. :)

ולעניינו: הומאופתיה איננה הוכחה אמפירית. הומאופתיה איננה הוכחה כלל. אני ממליץ לך בחום רב לקרוא את הספר Bad Science של בן גולדאקר (Goldacre) שבו הוא מסביר בעזרת הוכחות רבות (נתונים מעשיים, ניסויים מדעיים אפקטיבים) למה הומאופתיה איננה אלא מקצוע דמה. הוא כולל מוצרים שונים שנמכרים בהומאופתיה, פרחי באך, ועוד. הוא אף סוקר את כל ההיסטוריה של הומאופתיה כולל הכתבים של סמואל הנרמן. זה מכעיס אנשים שעוסקים בכך, אבל עד היום הומאופתיה לא נתנה ולו הוכחה אחת שניתן היה לאמת ע"י מחקר אובייקטיבי והצליחה לתת הרבה הסברים שאין להם בסיס מדעי. זה בדומה לאנשים המאמינים שהם יכולים לחיות ללא אכילה כלל - ה-Breatherians למיניהם. עד היום לא הוכיחו דבר במישור של מחקר אובייקטיבי ודווקא המשיכו לתת הוכחות למה לא מדובר בעובדות אלא ברעיונות בלבד.

עצם כך שסבתא שלך (שתחיה שנים רבות בבריאות טובה!) מעידה על כוחם הרפואי של בצלים, זה לא אומר שהיא עדות על הוכחה מדעית. לכן נתתי דוגמא של האישה המבוגרת שאומרת שבזכות בייקון היא חיה. באמת בזכות בייקון היא הגיעה לחיים ארוכים? באמת? ישנם אנשים שאומרים שבזכות סיגריות הם חיים שנים רבות. עצם כך שהם אומרים זאת, זה אומר שזאת הוכחה ניצחת? לא. אנחנו יודעים שסיגריות מזיקות לגוף (ללא עוררין), וכך גם בשר. סבתא שלך אולי חכמה, מבריקה, טובת לב ומעוררת השראה, אבל לא ניתן לקבל את העדות שלה כעדות ניצחת או כראיה רפואית.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואינו מהווה חוות דעת או עצה מקצועית ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירון

הודעהעל ידי אורי » ו' מאי 17, 2013 11:34 am

קראתי ברשת בעבר, לא זוכר איפה בדיוק, שגם בעלי חיים אוכלים צמחי מרפא בעת מחלה. ואולי גם שיש להם אנסטינקטים המדריכים אותם באיזה צמח לבחור. ושגם לאדם היה בעברו הקדום אינסטינקטים כאלו ומכך למד את צמחי המרפא, או שעקב אחרי בעלי החיים. אין לי מושג אם זה נכון, או סתם קישקוש. מישהו יודע מה האמת בזה?
אורי

הודעהעל ידי ירדן » ו' מאי 17, 2013 12:21 pm

רני, יש פה חוסר הבנה מהצד שלך ואולי אם היית קורא באופן קבוע בפורום הזה או לא מגיע לפה עם דעות קדומות היית מבין שאתה טועה. אין פה לאף אחד כוונה להשתיק אותך ולאף אחד לא מפריע שיש לך דעה שונה. אתה מרגיש שהתגובות שלנו חריפות אבל זו בדיוק ההרגשה שאני קיבלתי ממך...

כולם פה מביעים את דעותיהם השונות וכולם זכאים לאכול מה שהם מוצאים לנכון מבלי שזה יגרום למישהו לכעוס עליהם או לנסות להשתיק אותם. הפורום הזה לא נועד להיות קבוצה סגורה עבור אנשים שחושבים בדיוק אותו הדבר אלא מקום שנועד עבור אנשים לשאול שאלות, להביע ספקות, לשתף חוויות, לבקש תמיכה ואנחנו מצידנו רוצים לשתף במידע שיש לנו וללמוד גם מאחרים. לא רק שלא כולם עושים פה 811 בדיוק "על פי הספר" אלא שיש פה אפילו אנשים שאינם טבעונים ואף אחד לא שופט אותם או כועס עליהם. גם כשנרשמו לפה אנשים שעושים פליאו ניהלנו דיון וכל אחד הביע את עמדתו השונה. זה היה מעניין כל עוד זה היה דיון ענייני ומכבד, אבל ברגע שאנשים נכנסים למקום תוקפני ומאשים אז שם אנחנו שמים גבולות כי אחרת מה בכלל הטעם לכל הדיון? לנפש זה בטח לא טוב...

אז כן, יש לנו בעיה עם תוקפנות וזלזול. אנחנו מכבדים את הדעות שלך וכל שאנחנו מבקשים הוא שתכבד את הדעות שלנו ושל אנשים אחרים בפורום ושתשים לב לצורה שבה אתה בוחר להתבטא כי עבורנו למילים יש משמעות. לא משנה לי אם אתה או כל אחד אחר פה אוכל בצל ושום. זה באמת בסדר גמור ואין בעיה שתשתף פה את הדעה והנסיון שלך אבל אם אם אני באופן אישי חושבת אחרת אז אני אביע את דעתי, זה הכל... אני לא כופה עליך את הדעה שלי או אומרת שאתה לא בסדר אם הדעה שלך שונה משלי אלא בסך הכל משתפת ממה שאני יודעות וחושבת. אתה זה שמתעלם מהמידע שאני קישרתי אליו ואז מאשים אותי שאני מתעלמת מסבתא שלך...

-------------

גוף בריא אינו סטרילי. גם בגוף בריא יש וירוסים, חיידקים, פטריות... קרא על dark field microscopy ותראה שהדם שלך מלא ביצורים קטנטנים. כל אלו אינם הסיבות למחלות. תיאוריית החיידקים מאז ומעולם נשארה רק תיאוריה ומעולם לא הוכחה. מה שכן הוכח זה שכל אותם מיקרואורגניזמים יכולים לשגשג רק כשיש להם מצע מתאים. על מצע מסוג אחר (סביבה, מזון) הם לא ישגשגו. זה בעצם אומר שישנם מלכתחילה תנאים לא בריאים בגוף שמביאים לשגשוג של מיקרואורגניזמים פתוגניים. העובדה היא שהוכח שאם ניקח חיידק מהגרון ונשים אותו בסביבה אחרת, למשל בדם או בשתן או בצואה הוא יהפוך לחיידק מסוג אחר בהתאם למצע שלו. העובדה היא שלקיחה של אנטיביוטיקה לאורך זמן מביאה לשגשוג של פטריות וזוהי הוכחה לכך ששינוי הסביבה הפנימית היא הגורם. העובדה היא שפטריית הקנדידה קיימת גם במעיים ובדם של גוף בריא, וסטרפטוקוקוס יכול להתקיים גם בגרון של אדם בריא מבלי לגרום למחלה בעוד שאדם חולה יתכן שבכלל לא ימצאו אצלו סטרפטוקוקוס במשטח גרון. העובדה היא שלכולנו יש אי קולי במעיים והוא אינו גורם למחלה כל עוד ישנו איזון נכון בינו לבין החיידקים הטובים. כאשר אוכלים הרבה סיבים תזונתיים מסיסים יש אוכל לחיידקים הטובים במעיים שמשגשגים על חשבון החיידקים הרעים. אדם שאוכל מזון שאינו טבעי לו, כולל מזונות אנטיביוטיים כמו שום ובצל בכמויות גדולות, משנה את האיזון הבריא בין החיידקים במעיים וזה נותן פתח לבעיות אחרות אחר כך.

כאשר ישנה סביבה חולנית בגוף עקב תזונה לא נכונה ואורך חיים לא בריא זה מייצר קרקע טובה לשגשוג של חיידקים רעים על חשבון החיידקים הטובים, וזה כולל גם וירוסים, פטריות ותולעים. הרבה יותר הגיוני לתת לגוף את הסביבה המתאימה לריפוי כך שכל אותם מיקרואורגניזמים פתוגניים יעלמו מעצמם או יחזרו לאיזון מאשר להשתמש בחומרים שונים כדי להרוג אותם. ברגע שהסביבה הפנימית תהיה בריאה פשוט לא תהיה אפשרות לשגשוג של מיקרואורגניזמים פתוגניים.

לא הייתי אומרת שדיויד וולף ומאט מונרך הם פנאטיים אלא פשוט אנשי עסקים ממולחים.

אני לא חושבת שיש הגיון להשוות בין תרבויות של כמה אלפי שנים למליוני שנות אבולוציה.

ואם כבר העלית את הרפואה הסינית אז הנה מה זה רפואה סינית מסורתית במיטבה:
ישנה תרופה סינית שמפוקת ממיצי מרה של דובים. איך מפיקים את התרופה החשובה הזאת? כולאים דובים לכל חייהם בכלובים שאינם יותר גדולים מגופם מבלי יכולת לזוז וחולבים מהם את מיצי המרה שלהם בתהליך מכאיב ומייסר. שב וצפה בכל התמונות ובכתבה שבסוף ואז נראה אותך אומר עוד מילה אחת חיובית על רפואה סינית.
http://www.all-creatures.org/anex/bear-bf-13.jpg
http://www.all-creatures.org/anex/bear-bf-12.jpg
http://www.all-creatures.org/anex/bear-bf-17.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/e ... ebear1.jpg
http://i288.photobucket.com/albums/ll16 ... 0015p4.jpg
http://earthfirstnews.files.wordpress.c ... =450&h=323
http://25.media.tumblr.com/tumblr_m443f ... 1_1280.jpg
http://www.asiaone.com/News/Latest%2BNe ... 92947.html
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אורי » ו' מאי 17, 2013 1:23 pm

בלי קשר לנידון העקרוני - אלא לנבטי חילבה הנאכלים כירק, האם בטבע אדם לא אוכל נבטים קטנטנים של קטניות מסוג זה? אני שואל זאת, כי נבטי חילבה באורך של 2-7 ס"מ, הם טעימים לפחות לטעמי, והייתי יכול לאכול רק מהם כארוחה וכפי הכללים של 811. אני לא אוכל רק אותם כארוחה שלימה רק מחמת שאינני רוצה להדיף ריח חילבה. אך זה שיקול שלא שוקל האדם בטבע.
אורי

הודעהעל ידי ירדן » ו' מאי 17, 2013 6:29 pm

עקרונית לנבטים, להבדיל מפירות וירקות בשלים, אין אינטרס שיאכלו אותם ולכן בשלב הזה הם מייצרים רעלנים מסויימים על מנת להרחיק מהם בעלי חיים כך שיוכלו להמשיך לגדול ובסופו של דבר לייצר זרעים בעצמם.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי eilon » ש' מאי 18, 2013 8:25 am

גם חסה רוצה להגיע לשלב פריחה ולייצר זרעים ואין לה אינטרס להאכל, כלומר זה לא מטיב עימה אם נחתוך את כל הצמח
מלפפונים וקישואים אנחנו אוכלים במצב שאינני יודע אם להגדיר בשלות, משום שבבשלות מקסימלית הם מלאים בזרעים, והקישוא למשל מתקשה ופחות כיף לאכול אותו נא כשהוא כבר מלא בזרעים.
האם כל הנבטים מפיקים את אותם הרעלנים? כי ידוע שבנבטים יש ערך תזונתי רב, ואח"כ בסדר הדחיסות התזונתית העלים הצעירים אשר בהם הערך תזונתי יותר גדול מהעלים המבוגרים של הצמח.
לצמח אין אינטרס שניקח לו את העלים הצעירים, אבל עלים צעירים בריאים לנו. בטבע יש הרבה "ניגוד אינטרסים" עם זאת חלקם מזיקים וחלקם מבריאים, אז השאלה עד כמה הטוקסינים שבנבטים "עליים" משמעותיים ביחס לערכם התזונתי?
אני אוהב לאכול את הברוקולי והבאק-צ'וי והאורוגולה מהגינה כשהם צעירים מאוד, יש בזה משהו מרענן
ולצערי גם הכלב של השכנים חושב כך, והוא חיסל לי חצי מהערוגה של העלים הירוקים אחרי שהם נבטו אין לי מושג לצורך מה הוא התעסק שם (לא חפר, פשוט התיישב ואולי גם לעס והוא חזר על זה כמה ימים ברצף), אז שמתי גדר על הערוגה של הירוקים.

יש גם צמחים שמייצרים רעלנים שמושכים בעלי חיים, ואפילו ממכרים אותם לצמח וכתוצאה מכך הזרעים מופצים ע"י הגללים, בהנחה שלא כל הזרעים נטחנים ע"י השיניים של החיה במקרה של בהמות.
עם זאת ספציפית לגבי בצל ושום, אני יודע שבגינה הם דוחים את החרקים מהם. ודווקא העלים שהם חריפים (בניגוד לפקעות) לא ידחו חרקים, כמו אורוגולה וחרדל (וגדילן) שמושכים אליהם שלל יצורים מגוונים שאוהבים לזלול את העלים.
גם ראיתי בגינה חילזון טורף פלפל חלפיניו ירוק לא בשל (חריף מאוד), שכידוע מלא בחומרים דוחים ובעיקר כשהוא בוסר. אז אולי לחילזון אין קצות עצבים שהחומרים בפלפל יכולים לגרות.
ראיתי גם שיש הרבה אנשים שנמנעים מעלים מרים, עם זאת הרבה עלים הם מרים, אפילו חסה היא מרה בקיץ אבל בחורף (או בגידול מוצל וקריר) היא יותר מתוקה, כנ"ל לגבי הרבה ירקות עליים כמו קייל ועלי ברוקולי.
אפשר לראות שזחלים נטפלים לעלי קייל צעירים ואח"כ שהעלה מתבגר הם עוזבים אותו (לא רק בגלל שהם מתבגרים). כל צמח כשהוא "מתחזק" הוא מפתח מערכת הגנה, שזה גם חלק ממה שנקרא "פיטו כימיכלים", ובכל זאת אנחנו אוכלים אותו כי אולי ההגנה שלו לא חזקה מספיק נגדנו.
שמעתי גם ש"מר" זה רעל, אבל מר יכול לקבל את טעמו מרוויון במינרלים ומהבדלי עונות. יצא לי לאכול עלים צעירים של "שן ארי" (דנדיליון) שמאוד הזכירו חסה, וכידוע זה צמח רווי מינרלים ויש האומרים שלא מומלץ למאכל. זה לא גרם לי לתגובה כלשהי, דווקא היה נחמד. בכלליות לעלים צעירים יש טעם עדין ונחמד.
באופן עקרוני בטבע העלים הירוקים הם הרבה יותר "רציניים" מאשר החסות המתורבתות שלנו, בד"כ אלו צמחים חזקים ושורדים (לדוגמא חוביזה) ולא כמו הכלאה שאם נשתול באמצע שמורת טבע הצמח ייטרף תוך זמן קצר
וצמחי הבר הללו גם מכילים הרבה יותר מינרלים (פר משקל) מאשר הצמחים המתורבתים. למעשה אחד התפקידים שלהם זה למשוך את המינרלים ששקעו באדמה מהגשמים ולהרים אותם בחזרה למעלה, וכשהצמח מת הוא נהיה דשן, וכך היבולים הללו מדשנים את האדמה עבור הצמחים הסובבים או עבור דור ההמשך (והרבה בע"ח שנהנים מכך).
אני רואה שבעלי חיים נהנים מהעלים המרים וגם החריפים, אבל לפקעות הם לא מתקרבים, גם המכרסמים לא מתקרבים אליהן... וגם לתולעים אדומות (בתהליך יצירת הומוס) אסור לתת פקעות חריפות כי הן ימותו. אבל פירות וירקות חריפים לא מפריעים להם במיוחד. אני חושב שאם צמח רעיל עבור מין מסוים של בעל חיים זה תלוי ברכיבים הספציפיים שבצמח וגם בחיה ולא רק בטעמו אם הוא מר או חריף. שום יכול לעשות כוויות גלויות להרבה חיות כי זו חומצה, אבל מה לגבי עלים מרים/חריפים שאותם הרבה חיות אוכלות?
eilon

הודעהעל ידי ירדן » ש' מאי 18, 2013 1:34 pm

נכון, גם החסה רוצה להגיע לשלב הפריחה ולייצר זרעים וזה בדיוק מה שהיא עושה אצלי בגינה :) כשאוכלים את העלים אין צורך להוציא את כל הצמח עם השורש אלא רק לקטוף את העלים שרוצים והצמח ממשיך לגדול אבל ברגע שאוכלים נבט של צמח אין יותר צמח. אני מגדלת חסות בגינה ולא קוטפת אל כל החסה אלא רק את העלים החיצוניים בכמות שנחוצה לי לאותו היום. החסה ממשיכה לגדול עוד ועוד במשך זמן רב ולהוציא עוד עלים עד שבשלב מסויים היא מתחילה לגדול לגובה (ממש לגובה עם גבעול ארוך ארוך) ואז היא מתחילה לפרוח מלמעלה והעלים הופכים מרים. מה שקורה אצל כל מיני צמחים כמו קייל, טאט סוי, פטרוזילה, מנגולד ועוד זה שלפני שהם מתחילים לפרוח צורת העלים משתנה והם מתחילים לשלוח גבעולים ארוכים לגובה. בסופו של דבר הם מייצרים זרעים או תרמילים של זרעים שכאשר הם מתייבשים ונפתחים הם מתפזרים וכך הצמח מעביר הלאה את הגנים שלו והוא עצמו מתייבש ומת. אצלי כרגע כל הטאט סוי ועלי החרדל מתייבשים ויש מלא מלא תרמילי זרעים. עצם זה שאכלתי מהם כשהיו להם עלים לא מנע מהצמח להמשיך לגדול ולייצר זרעים שיגדלו בעצמם לצמחים בוגרים. בטבע כך הינו אוכלים, קוטפים את העלים ולא מוציאים את כל הצמח מהשורש. זה נכון לגבי חסה, טאט סוי, סלרי, פטרוזיליה, רוקט, מנגולד וכו'. שימוש בשורשים ופקעות למטרות אכילה או "ריפוי" כן הורג את הצמח (למשל גזר, כורכום, זנגביל).

אני דווקא לא ראיתי חלזונות וזחלים אוכלים את העלים החריפים, אצלי הם אוכלים רק את החסות והקייל.

אחד המורים שלי לצמחי מרפא תמיד אמר ש"הבריאות נמצאת בטעם המר". פעם האמנתי בזה אבל היום אני לא מבינה איך משהו שאינו טעים לנו ואין לנו משיכה אמיתית לאכול אותו יהיה בריא לנו. הנה תשובתה של בת חן משרשור אחר לגבי צמחים מרים:
הפעילויות המיוחסות לצמחי מרפא הן לא יותר מתגובת הגוף שלנו לחומרים פעילים מסויימים, במינונים מסויימים גם נראה תופעות לוואי. צמחים לקסטיביים (משלשלים) למשל לרוב מכילים חומרים מגרים חזקים שהמעיים מגיבות אליהם כאל רעל שיש להוציאו מיידית מהגוף ופועלות בדרך הרגילה כמו בקלקול קיבה - הפעלה חזקה של הפריסטלטיקה במעיים על מנת לסלק במהירות את החומר המגרה, בגלל הפעולה הזאת אנשים עם עצירות כרונית מגיעים להתרוקנות, וכך יכולים להמשיך לאכול מזון שאינו מתאים להם, להמשיך לא לעשות שום פעילות גופנית, וכו ולא לפתור את הסיבות האמיתיות לעצירות. צמחים ל"ניקוי" כבד נקראים צמחים מרירים, הצמחים האלה נמצאו כבעלי מנגנון פעולה של הגברת פעילות אנזימטית בכבד שתפקידה השוף הוא נטרול רעלים, צמחים אלה מרירים כיוון שמר= רעל בטבע והגוף מגיב אליהם כפי שהוא מגיב לכל רעל אחר- הכבד נכנס להילוך גבוה, מגביר את חילוף החומרים ואת הפעילות האנזימטית על מנת לנטרל את החומר המוגדר רעיל מבחינת הגוף, לכן הם מוגדרים "מחזקי כבד" או "מנקי רעלים".

מורה אחר הילל באחד השיעורים צמח מסויים על תכונותיו "המרפאות" אבל בסוגריים אמר שבמינונים מסויימים הוא גורם לעלייה באנזימי כבד וצריך לשים לב. למי שלא יודע עלייה באנזימי הכבד בדם אומרת שישנו הרס של תאי כבד. כלומר ידוע שהצמח הזה הורס תאי כבד אבל עדיין הוא נחשב לצמח מרפא בגלל תכונות אחרות שיש לו שלכאורה טובות עבורנו.
קבצים מצורפים
תצלום2559.jpg
לא תאמינו אבל זאת חסה! לא ידוע לי איזה זן אבל היא הייתה מאוד מיוחדת במראה שלה. כך היא נראית כשהיא פורחת, העלים שלה שינו צורה והיא צמחה מאוד לגובה.
תצלום2559.jpg (55.95 KiB) נצפה 3079 פעמים
תצלום2566.jpg
חסה אדומה פורחת ומסביבה טאט סוי יבשים עם תרמילי זרעים (האבנים זה בשביל שהחתולים לא יחפרו).
תצלום2566.jpg (55.43 KiB) נצפה 3079 פעמים
תצלום2560.jpg
חסה רומית פורחת ומסביבה באמבטיה צמחים יבשים של טאט סוי עם מאות זרעים בתוך תרמילים (היו הרבה יותר, את רובם כבר לקחתי בשביל לזרוע ובשביל לשמור).
תצלום2560.jpg (57.27 KiB) נצפה 3079 פעמים
תצלום2555.jpg
גבעול חסה ארוך לפני הפריחה.
תצלום2555.jpg (41.22 KiB) נצפה 3079 פעמים
תצלום2557.jpg
תרמילי זרעים של אוסקה (עלי חרדל סגולים וגדולים).
תצלום2557.jpg (109.95 KiB) נצפה 3079 פעמים
תצלום2556.jpg
פריחת הסלרי.
תצלום2556.jpg (82.95 KiB) נצפה 3079 פעמים
תצלום2558.jpg
פריחת המנגולד.
תצלום2558.jpg (59.6 KiB) נצפה 3079 פעמים
תצלום2578.jpg
תרמילי זרעים של קייל במבט מלמעלה על הצמח.
תצלום2578.jpg (96.38 KiB) נצפה 3079 פעמים
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הקודםהבא

תגיות נושא

גינון, צמחי מרפא

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, YandexBot ו 5 אורחים