חילבה

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

Re: חילבה

הודעהעל ידי רני » ש' מאי 18, 2013 5:36 pm

צמחים משמשים את האדם למאכל, לסיפוק רעב הגוף, אבל לא רק.
יש בשמים וקטורות מצמחים שמפיקים ריחות שמרגיעים את הנפש (ההודים חזקים בזה). יש צמחים שאכילתם מביאה את הנפש לרמות רוחניות גבוהות מהרגיל (הזכרתי כבר צ'ילי, פעם שלישית).
לאחרונה התחילו לספק מריחואנה במרשם כדי להקל על כאבים של חולים. עכשו, אני נגד סמים, מעולם לא ניסיתי ואני לא יודע איך זה מרגיש, אבל אם מישהו מתקפל מכאבים, עובר התקף, אני בעד כל מה שיכול להקל על כאבו. כמובן בתנאי שזה חד פעמי, או לזמן התקף (ואם מישהו מתנגד אפילו למקרה החד פעמי הזה הוא צריך לשאול את עצמו האם הוא היה מוכן לעבור ניתוח מסובך ללא הרדמה? הרי חומרי ההרדמה הם כימיקלים מסוכנים, אפילו יותר מ-whay proten וקקאו !!). כעת, אם מישהו מתרגל תזונה של 80-10-10 אבל כל הזמן חושב על כל קפה, אבל אמרו לו ביוטיוב שאסור קפה, או קקאו, מה קורה לו ? במידה וזה כל הזמן יושב לו בראש ומעסיק אותו אני מעדיף שישתה כוס קפה (אחת!) פעם בשלושה שבועות, באירועים משפחתיים או חתונה אליה הוזמן, מאשר העיסוק הנפשי בחסר הזה. אני מכיר מורה שהטיף שנים רבות לטבעונות, ויום אחד, כשהרגיש הוא יותר מדי רזה, רזה באקסטרים, הוא אכל מוזלי עם חלב + גבינה. ואני לא מעריך אותו פחות בשל כך, להיפך. (ואגב, עם מדברים על רזון, הרי שאותי הבחורה פרילי לא מושכת, לדעתי היא רזה מדי, למרות שהארלי חושב שהיא הכי שווה בעולם)

עכשו, יש פה אנשים (בלי שמות) שלא אוהבים את השימוש במילה פנאט ואף אוסרים עליה !!!
אז הבאתי כאן את ההגדרה באנגלית ממילון M_W:
fanatic - marked by excessive enthusiasm and often intense uncritical devotion

עכשו, מי יותר מתאים להגדרה הנ"ל, מי שמתרגל 80-10-10 ופעם בשלושה שבועות שותה כוס אחת של קפה, או מי שלא שתה 12 שנה קפה ומתרברב על זה ביוטיוב ?

ואם אתם לא מסכימים להגדרה הנ"ל, אז תגידו לי אתם:

מיהו פנאט ?
בואו נסתכל לחיה בעיניים :-)
רני

הודעהעל ידי ירון » ש' מאי 18, 2013 5:54 pm

בין מי למי ההשוואה? אני ביקשתי שתראה כבוד כלפי האנשים בפורום ולא תקרא להם פנאטים. אף אחד בפורום הזה איננו אף אחת מהדמויות שציינת, אז... איך זה רלוונטי?

שנית, כפי שכבר ניסיתי להסביר, למילה פנאט אין ערך מוחלט, זה תלוי בכל אדם ואדם. עבורך זה סטנדרטי לחלוטין לאכול כמות רבה של ירקות ו/או פירות, אך אני פגשתי אנשים שעבורם אתה תהיה "פנאט מוחלט". למה צריך בכלל לקרוא למישהו פנאט או קיצוני? זה לא עוזר בשום צורה. המטרה של זה היא להקטין אותם, להתעלות מעליהם ולהתעלם מהם.

איננו "אוסרים" על השימוש במילה פנאט. אנחנו מבקשים שלא תזלזל באחרים כאן. השימוש שלך במילה "פנאט" היתה בדיוק זה. גם לקרוא למישהו פה "אידיוט" לא יהיה מקובל. עוד אחרי זה יאשימו אותנו שאנחנו אוסרים (עם שלושה סימני קריאה!!!) שימוש במילה "אידיוט". לא, אנחנו לא אוסרים, אנחנו דורשים ממך להביע כבוד כלפינו כפי שאנו מביעים כלפיך. בבקשה תפסיק להציג את זה כבקשה הזויה.

מפתיע אותי שאדם שאכפת לו כל כך מהנפש מתעלם בצורה כל כך גסה מההתנהגות שלו כלפי אחרים.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואינו מהווה חוות דעת או עצה מקצועית ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירון

הודעהעל ידי רני » ש' מאי 18, 2013 5:57 pm

ועוד דבר, אני לא מאמין באופן עיוור (שלא לומר פאנטי) לדאג גראהם ושו"ת על כל דבר שהם אומרים. אני בוחן, אני מרגיש אפילו, אם מה שהם אומרים מתאים לי, resonates with me
לא לוקח את דבריהם כדברי אלוהים חיים. דוגמא קטנה, "התאים שלנו עובדים על גלוקוז, לכן צריך לאכול מזונות שמכילים הכי הרבה גלוקוז, כלומר, פירות". אבל כל התאים של כל היונקים עובדים על גלוקוז, אז איך הקרניבורים מקבלים אנרגיה? איך אריה, שרק טורף ולא אוכל בכלל פירות, חי בכלל ? ניראה אותכם עונים על השאלה בלי גוגל...
הנקודה היא תמיד לחשוב, תמיד לבחון. גם העובדה שקילוף בצל גורם לנו לדמוע אינו אומר שהוא אינו מרפא מיקרים מסוימים ! למה ??? למה לפסול "תרופות" של הטבע שהוכחו כעובדות במשך אלפי שנים, ומאות מחקרים נעשו על עשבים וצמחי מרפא, סינים, הודיים, אצטקים. האצטקים היו אוכלים קקאו, שוקולד, קפה, אבל רק בטקסים, פעם ב- .(עוד לפני התקופה שהיו מחקרים שהיו יכולים להיות ממומנים ע"י בעלי אינטרסים כספיים). בקיצור, אני פתוח להכל, גם ל-801010 וגם לחוכמה עתיקה של אלפי שנים. לא פוסל על הסף דברים רק בגלל שמישהו שאני בדרך כלל מאמין בו, הוציא וידאו חדש ליוטיוב.
רני

הודעהעל ידי יונתן » ש' מאי 18, 2013 8:20 pm

רני, התגובות שלך נשמעות לא כאילו אתה מנסה לעורר דיון פורה, אלא כאילו אתה מנסה לעורר ויכוח מעמדת התנשאות וזלזול. אנחנו מקדמים כאן השקפת עולם מסוימת, אבל לעולם איננו תוקפים או מחרימים אדם שרק מעוניין לשמוע את דעתנו אך לא ליישם אותה כלשונה. נושא ה-811 חדש עדיין בארץ, ואני מאמין שהרוב המכריע של האנשים שמתנסים כיום בתזונה הזו עדיין מרשים לעצמם כמה "החלקות". אף אחד מאתנו לא שופט אותם, אבל המטרה נותרת בעיניה, והיא לאכול את המזון שאכל האדם הקדמון באפריקה במשך מיליוני שנים. אם אתה לא מעוניין להגיע לשם, זאת זכותך, אבל אל תזלזל ותנסה לפגוע באנשים שכן רוצים להגיע לשם.

למרות שהאמירות "יש מאות מחקרים שמוכיחים שכך וכך בריא לנו" וכן "זה הוכח במשך אלפי שנים" הן לא יותר מדמגוגיה (כי ספק אם יש אפילו מחקר רציני אחד), ולמרות שהישענות על מנהגיהם של סינים, אצטקים ועמים אחרים גם היא מטופשת (כי הם חיו באותה צורה כמונו - חקלאות אינטנסיבית, היררכיה נוקשה, תפיסה שהאדם נעלה על הטבע - ולא כמו האדם הקדמון באפריקה), אני לא פוסל את האפשרות שהבצל הציל את סבתא שלך. אדם שהרס לחלוטין את הכבד שלו וזקוק להשתלת כבד, אף כמות של פירות וירקות לא תשנה את העובדה הזו, אבל זה לא משנה את העובדה שאכילת 811 מונעת מראש את המחלות הללו ומייתרת לחלוטין שימוש ב"צמחי מרפא". כמו שירדן אמרה, הצמחים האלה לא מרפאים בעצמם את הגוף, הם פשוט "מכריחים" את הגוף לנקות ולרפא את עצמו, כפי שהיה עושה אילולא המזונות המזיקים שאנחנו מכניסים לעצמנו היו מונעים זאת ממנו.

בנוגע לגלוקוז, הייתי רוצה לשאול אותך איך צמחים, שגם התאים שלהם ניזונים מגלוקוז, מצליחים להתקיים אם אין להם פה? העובדה שהתאים ניזונים מגלוקוז אין פרושה שכל בעל חיים וכל צמח צריך לצרוך גלוקוז טהור. לכל בעל חיים ולכל צמח יש את המערכות הגופניות שלו שנועדו להמיר חומרים אחרים לגלוקוז. בני אדם בהחלט יכולים להמיר בשר ושומן לגלוקוז, אבל זה תהליך בזבזני ופחות יעיל מאכילת פירות טריים, שתוך כדי כך גורם להיווצרות רעלים. לבעלי חיים טורפים יש מערכות שממירות בשר ושומן לגלוקוז בצורה הרבה יותר יעילה, והגוף שלהם ייפגע מצריכת פירות ממושכת. להזכירך גם פרות מסוגלות להמיר בשר לגלוקוז, מאחר שהן ניזונות מבשר במשקים המתועשים. ההשוואה שביצעת פשטנית מדי ונובעת מאותה נימה מזלזלת שציינתי קודם. זה לא שונה מאילו היית אומר שבני אדם הם בני אדם, ולכן הם צריכים לאכול את הדבר שהכי קרוב להם במבנה שלו, שזה בני אדם אחרים.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי אורי » ש' מאי 18, 2013 9:35 pm

ירדן כתב:עקרונית לנבטים, להבדיל מפירות וירקות בשלים, אין אינטרס שיאכלו אותם ולכן בשלב הזה הם מייצרים רעלנים מסויימים על מנת להרחיק מהם בעלי חיים כך שיוכלו להמשיך לגדול ובסופו של דבר לייצר זרעים בעצמם.

הלא מה שהנבטים מייצרים רעלנים, לא מנע מהאדם לאוכלם בטבע. הלא ב811 העיקר הוא לעשות מה שעשה האדם בטבע בעבר, ולא לחקור מה טוב ורע לנו לפי מדע התזונה. בהנחה שמה שעשה האדם בטבע בעבר זה מה שהגוף הנחה אותו ולזה הוא התרגל והתאים את עצמו. אז אם כן ממתי איכפת לנו הידע הזה שהנבטים מייצרים רעלנים?
ולכן חוזרת שאלתי, שאם בטבע אכלנו גם נבטי חילבה, אז לכאורה זה אומר שזה טוב לנו.
אורי

הודעהעל ידי eilon » א' מאי 19, 2013 5:12 am

ירדן אני רואה פה בשמורת הטבע שיש מגוון רחב של חרקים וזוחלים (ואף מכרסמים) שניזונים מהצמחים בשמורה, וחלקם נחשבים ל"מרים", כמו שן הארי וגדילן מצוי שגם נגדם ראיתי אזהרות מסויימות
אני שמתי לב שהרבה מהצמחים שלי אישית אין לי בעיה לאכול את העלים הצעירים שלהם, אז גם החלזונות, כנימות, ושאר חרקים וזוחלים אוהבים לאכול אותם
מבחינתי טאט-סוי נחשב חריף, אבל אני אוהב אותו גם :D ובשנה שעברה כנימות ותולעים חיסלו לי חלק גדול מהטאט-סוי.

מכל מגוון העלים האכילים שאני מכיר בטבע (שזה לא כ"כ הרבה), רק החסה התרבותית שבני האדם יצרו נמצאת אצלי תחת הקטגוריה ש"אפשר לאכול ארוחה ממנה"
למיטב הבנתי צריכת העלים הירוקים צריכה להיות בין 2% ל6% מסך הקלוריות ביום אבל לא דווקא "ארוחת מונו" של סוג אחד של עלים העונים לדרישה של "להכין מהם ארוחה"
איזה עלים אתם מכירים בטבע שהם לא מרירים במקצת? ובכלל, כמה שהצמח יותר כהה עם יותר כלורופיל (וחומרים נוספים אם מדובר בגוונים כהים כסגול) ומינרלים אז הוא יותר מריר
ובנוסף לכך, צמחים משנים את הטעם שלהם בהתאם להרכב האדמה. טעמתי יבולים מאותם הסוגים שגדלו בסוגים שונים של קרקעות וללא ספק חלקם מרגישים "פחות אכילים" מאחרים בהתאם לאיכות האדמה.

לכן שאלתי בצורה ממוקדת, איזה צמחים מכילים רעלנים ספציפיים שהם מזיקים עד כדי כך שצריך לוותר על צריכת הצמח לגמרי מהבחינה שאולי יש לו תרומה תזונתית אפילו אם אוכלים קצת ואולי לא כדאי לוותר על כל המגוון.
ישנם מקרים שה"פיטו-כימיכלים" שעוזרים לצמח להתמודד נגד מזיקים, תורמים לבריאותינו כשאנחנו אוכלים אותם. כמו שקורה בהרבה צמחים אכילים
eilon

הודעהעל ידי ירדן » א' מאי 19, 2013 1:20 pm

אני לא חושבת שהאדם הקדמון אכל נבטים. לא היתה לו שום סיבה לחפש נבטים קטנטנים על הקרקע כשהיה שפע של צמחים גדולים ואכילים שסיפקו כמות גדולה יותר של מזון וקלוריות. אבל אני גם לא חושבת שזה נורא לאכול מעט נבטים. למי שניזון בעיקר מפירות וירקות אין שום סיבה לאכול נבטים בכמות גדולה ואין צורך להתייחס עליהם כאלו מזון מיוחד ובריא במיוחד אבל מידי פעם או אפילו כל יום בכמות קטנה בשביל הגיוון והכיף אני לא רואה עם זה בעיה, ומי שאוכל קטניות מבושלות עדיף שינביט אותם לפני הבישול כדי להקל על העיכול. גם אני אוכלת נבטים מידי פעם.

אולי אצלי לא נגעו בטאט סוי כי הוא גדל באמבטיה רחוק מהקרקע, כנראה שהחרקים פשוט לא הגיעו עד לשם... :) אבל פעם כשגידלתי כל מיני עלי בייבי, בעיקר חריפים, בתוך אדניות ארוכות שישבו על האדמה הזחלים לא אכלו מהחריפים, כך לפחות זכור לי אבל אולי אני לא זוכרת נכון.

לגבי כל מיני עלים מרים אני אישית לא מצליחה לאכול מרובם. ניסיתי בעבר ללקט בחורף כל מיני סוגים שגדלים בגינות בעיר ורק מעטים מהם היו טעימים לי והשאר היו מרים ברמה שלא הייתי מסוגלת לאכול, ונראה לי שכשמזון מסויים מר ברמה שזה ממש לא טעים אז אולי יש סיבה לא לאכול ממנו מעבר לטעם הלא טוב (למשל עלי טאט סוי אני מסוגלת לאכול בכמות גדולה ככה ישר מהגינה). אם בכמות מסויימת זה טעים ונחמד או בתוספת לסלט או לרוטב אז אני לא חושבת שזו בעיה, לא חייבים לעשות ארוחה שלמה מפטרוזילה או בזיליקום ולא חייבים ליישם באופן מוחלט ללא יוצאים מהכלל את כל חוקי ההיגיינה הטבעית (אם למישהו מתחשק מידי פעם קצת אורגנו ברוטב או אפילו קצת שום אז שיהנה אבל מכאן ועד להגיד שאלו מזונות בריאים ואף מרפאים יש מרחק גדול).

העלים הצעירים בדרך כלל פחות מרים, לא? אז אולי זאת אחת הסיבות שעדיף לאכול עלים צעירים ולא דווקא את העלים הגדולים והבוגרים יותר שהם גם סיביים יותר.

יש לגוף שלנו יכולת להתמודד עם רעלנים מסויימים שקיימים במזונות צמחיים בכמויות מסויימות, וזה לא אומר שכל אלו מזונות לא בריאים ולא נכונים עבורנו, בדיוק כפי שלקרניבורים יש את היכולת להתמודד עם הרעלים שקיימים בבשר ושנוצרים עקב המטבוליזם שלו.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי רני » א' מאי 19, 2013 4:51 pm

ירון כתב: לא מעניין אותי אם זה לא בעיניך הדבר האיום ביותר

אתה ביטלת אדם אחר בדיון עם מילים חסרות ערך

לא מעניין אותי מאט מונארך...

יש פה חוסר הבנה מהצד שלך ואולי אם היית קורא באופן קבוע בפורום הזה או לא מגיע לפה עם דעות קדומות (איזה דעות קדומות ?)

יש לנו בעיה עם תוקפנות וזלזול (תקפתי מישו ? )

למה צריך בכלל לקרוא למישהו פנאט או קיצוני? המטרה של זה היא להקטין אותם, להתעלות מעליהם ולהתעלם מהם (למה זה כל כך מפריע לך ? אם לי היו קוראים פנאט הייתי צוחק וממשיך הלאה, כי זה לא נכון. למה אתם מתעכבים כל כך על זה? האם יש דברים בגו ? מה גם שלא קראתי לאף אחד בשמו ישירות פנאט).

מתעלם בצורה כל כך גסה מההתנהגות שלו כלפי אחרים (עד כדי כך אני גס ?)

אתה מנסה לעורר ויכוח מעמדת התנשאות וזלזול
גם לקרוא למישהו פה "אידיוט" לא יהיה מקובל
אל תזלזל ותנסה לפגוע באנשים (לפגוע? במה עוד תאשים אותי????)
ולמרות שהישענות על מנהגיהם של סינים, אצטקים ועמים אחרים גם היא מטופשת

הנ"ל מבחר ציטוטים שלכם. אתם אומרים שמילים משפיעות, שימו לב באיזה סדרה של מילים שליליות השתמשתם כאן, לא רק ביחס אלי אלא בכלל.
רני

הודעהעל ידי ירדן » א' מאי 19, 2013 4:54 pm

רני, בכלל קראת את התגובה הארוכה שכתבתי לך או שהתעלמת ממנה בכוונה?
http://www.30bananotleyom.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=603&start=20#p3904
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי eilon » א' מאי 19, 2013 9:44 pm

ירדן אני יכול להבין אותך לגבי הליקוט העירוני. הסיבה לדעתי היא כפי שכתבתי - איכות האדמה. זו הבעיה בליקוט עירוני וגם בליקוט שטח שהאדמה רוויה בסוג מסויים של מינרלים (כמו אדמת כורכר) ולא במגוון רחב.
אפשר לגדל בגינות ובגנים ציבוריים (באדמה לא כ"כ מושקעת) גם חסה ועגבניות, אבל הן לא ייצאו משהו "פרימיום". מהסיבה הזו ניסיתי לאסוף קצת זרעיי בר ועדיין יש לפני הזדמנות ללקט (אני מניח שעוד שבועיים כבר לא ישארו זרעים על השיחים),
כדי לגדל את אותם הצמחים באדמה עשירה יותר, כי אז גם טעמם ישתנה.
אפילו ההבדל בין בזילקום סגול לבזילקום ירוק הוא משמעותי, הסגול הרבה יותר "דחוס" עם טעם משתלט וחזק והעלה בשרני, ולאומתו הירוק הוא עלה עדין ורך, טעים מאוד אך לא כ"כ משתלט על טעמים אחרים

טעמתי ברוקולי מתקתק עדין נהדר, וטעמתי ברוקולי בטעם של גיר. הבוק-צ'וי שגידלתי היה מדהים ולאומתו טעמתי בוק-צ'וי שגדל בתערובת כורכר+קומפוסט+חמרה והוא היה מגעיל (להגנתו אומר שזו גם הייתה התבטאות גנטית שונה מאצלי)
אז לדעתי קשה מאוד להקיש על איכות ה"גנטיקה" של הצמחים מבחינת האם הם טובים לנו רק על סמך טעימה אקראית כזו כפי שאנו עושים. לדעתי צריך לתת ל"גנטיקה" את המצע הכי איכותי שאפשר לתת לה להתפתח, ואז תחת תנאים אופטימליים לאותו המין לראות אם ההתבטאות הגנטית יוצאת טעימה ואיכותית או מרה ומגעילה למאכל.

היום אכלתי "כף אווז" שנידב את עצמו לערוגת הירוקים שלי (הזרעים נישאו ברוח או שהנמלים שתלו אותם) והיה די טעים! יותר טעים מהחלק הירוק שבחסה :D

ובהשראתך ירדן - קניתי היום 20 חסות שהונבטו עם 4-5 עלים צעירים, ושתלתי אותן בערוגת הירוקים ובפיילות מפלסטיק. תהיתי איזה טעם יהיה להן אצלי כי זו בדיוק אותה הגנטיקה שאצל החקלאי שאצלו אני רוכש את החסות המוכנות למאכל, אז זו תהיה השוואה "ראש בראש", או אדמה באדמה :)
eilon

הקודםהבא

תגיות נושא

צמחי מרפא, גינון

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 7 אורחים