מונו מחוסר ברירה והשלכותיו

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

מונו מחוסר ברירה והשלכותיו

הודעהעל ידי ccpoor » ו' מאי 10, 2013 1:58 am

אהלן חברות וחברים, מה שלומכם? יופי.

(מי שמעדיף יכול לקרוא תמצות בתחתית הפוסט).

אני נמצא בשבוע שמירות מיום ראשון. באתי לשבוע לא מצויד בפירות בשל חוסר מקום, אמרתי אסתפק במגוון הדל שהבסיס יציע ונעביר שבוע בלי חדוות פירות, שובע נטו.
בקסמים אישיים, יכולת חירטוט וכוונות טובות של אנשי המטבח ניתנה לי גישה למקרר פירות, בו לא הופתעתי לגלות מעט מלונים צמוקים ולידם קיתונות תפוחים ואגסים.

ביום הראשון אכלתי משלושתם, למחרת חדלתי עם המלונים ועם המשך השבוע התפוחים, אשר מהם בחרתי רק את המנוקדים שקצת הצהיבו (סמיט קטנים כאלה, שכשהם ירוקים אז קשים וחמוצים), נעשו כל התפריט ורק לפעמים נישנשתי כמה אגסים בודדים.
בגלל חוסר האמצעים האלה קרה בעצם שהייתי בסוג של מונו והתנסות 811 שלא קיימתי לפני; בשגרה אני לא מבחין תמיד באיכות הפירות שכן תפוזים למשל משמשים אותי לבסיס בשייק או שאוכל בננות לא בשלות לחלוטין (או שהבשילו להיות לא משהו), אוכל שייקים רבים ומגוון גדול.
כמו כן התשוקה שלי לאכילה השבוע התמתנה: לא שתיתי\אכלתי עד פיצוץ, לא חשבתי על זה באותה תדירות והאכילה נעשתה יותר מתוך רעב ותחושה עצמית. יש לציין שלדעתי צרכתי הרבה פחות קלוריות מבשגרה.

וזה מרגיש יותר טוב משמעותית. יותר נקי, גל בתחושה הגופנית וגם המנטלית.

בשביל התמונה השלמה אציין שהשינה לא היתה סדירה וכרגיל רצתי ועשיתי תרגילים אנאירובים.

קיצור:
השבוע להבדיל מכרגיל אכלתי כמעט רק תפוחים בצריכה קלורית יחסית נמוכה ומרגיש יותר טוב מבשגרה של שייקים, כמויות גדולות וסלטי ענק.

ממה זה נובע? לעיסה? אכילה מתונה? מונו? האם זה טוב גם כשגרה? ומה עם ירקות?

תודה וסופ"ש מתוק שיהיה!
~ אלעד
סמל אישי של המשתמש
ccpoor

Re: מונו מחוסר ברירה והשלכותיו

הודעהעל ידי יותמבל » ו' מאי 10, 2013 11:35 am

היי אלעד,
מגניב לדעת שאני לא החייל היחיד בצהל שבעניין של רואו-פוד!
אם אתה רוצה קצת טיפים או מעוניין לתת לי משלך - בשמחה.
בהצלחה אחי!
יותמבל

הודעהעל ידי ירדן » ו' מאי 10, 2013 8:25 pm

שבוע כמעט רק תפוחים נשמע לי קשה אבל מה שאתה מתאר הוא מאוד הגיוני. מונו לתקופה של כמה ימים בהחלט יכול לעשות הרגשה טובה וקלילה. אני בדיוק עושה מונו אבטיח (אני כרגע ביום הרביעי, בשנה שעברה עשיתי 10 ימים רצופים) ומרגישה קלילה יותר בעיכול ורגועה יותר נפשית בכל מה שקשור לאוכל כי חוסר הגיוון הופך את האכילה למשהו שעושים באמת מתוך תחושת רעב והקשבה לגוף. כך הרי היינו אוכלים בטבע, פרי מסוג אחד רק בזמן רעב ועד לתחושת שובע. אף בעל חיים בטבע לא אוכל מעבר לתחושת השובע. הגיוון עושה חשק לעוד ועוד ועוד ומונע את ההקשבה לגוף וגם משפיע על העיכול. בגלל זה מתכונים שמכילים הרבה מרכיבים (בעיקר כשמדובר במתכון מבושל או מיובש אבל גם סלט פירות) משנים את היחס שלנו למזון אבל לעומת זאת אכילה של סוג מזון אחד מביאה לאכילה קשובה יותר לצרכים הפיזיים מבלי לקבל סטימולציה מהגיוון.

לאורך זמן חוסר גיוון והימנעות מירקות ועלים אינה בריאה אבל לזמן מסויים לא צריכה להיות עם זה בעיה ואפילו להיפך, הגיוון צריך להיות לאורך השבוע-חודש-שנה ולא דווקא כל יום וכל ארוחה. מונו של שבוע-שבועיים דווקא עושה טוב אבל כדאי לעשות את זה עם פרי יותר מזין ושמכיל יותר קלוריות אם אתה לא רוצה לרדת במשקל. אני מרגישה מעולה עם אבטיחים בלבד אבל לרוב אנשים עושים מונו בננה או מנגו כי גם עם האבטיחים אפשר לרדת במשקל.

סרטון של פרילי על מונו:
https://www.youtube.com/watch?v=__HpUaOmJck

מה שאתה יכול לעשות בהמשך כדי לקבל אפקט חיובי על העיכול והבריאות באופן כללי וכדי להמשיך להיות קשוב לתחושת הרעב והשובע זה לגוון פחות בכל ארוחה ולהעדיף ארוחות מונו של פרי אחד בלבד בכמות המתאימה כמו למשל שייק של בננות בלבד או מקסימום שני סוגי פרי בארוחה ושיהיו בצירוף נכון שמתעכל הכי טוב. נגיד סתם לדוגמה ארוחת בוקר של מלונים, ארוחת צהריים של בננות, ארוחת ערב של סלט עם 5-3 מרכיבים וארוחות ביניים של אפרסקים ונקטרינות.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי eilon » ש' מאי 11, 2013 5:18 am

כנראה שזה נחמד לצום מדי פעם :D נראה לי שדי עשית "צום תפוחים" כמו שאנשים שעושים "צום מיצים", כביכול צום כמובן.
לא העמסת על המערכת, הקלת עליה למשך זמן ממושך וזה מאפשר הרגשה כזו. אבל לא נראה לי שכדאי לאכול קצת קלוריות לאורך הרבה זמן
השינה לא סדירה בגלל השמירות? כמה שעות שינה יוצא לך ביממה?
שמעתי מעוד חיילים שבד"כ לא יוצא להם לישון הרבה, כלומר שהתפקיד ממש תופס את רוב היום
eilon

הודעהעל ידי ccpoor » ש' מאי 11, 2013 11:17 am

ירדן אני מבין. עדיף ארוחות של פרי יחיד, עדיפים ימים של פרי יחיד, אבל שהפירות ישתנו.
סלט בערב לא עומד בסתירה לאכילת מונו?

המחזור שמירה הוא 4 שעות בעמדה 8 שעות מנוחה.
זה סביר לגמרי, אבל מה שכל השומרים ביחד בחדר כך שיש הפרעות ורוב הזמן יש אור שמש שמקשה על ההרדמות.
מעבר לזה בשירות אני גר עם הגרעין שלי (תנועת תרבות) בקומונה של חיילים. עובדים במרכזי נוער ובתי ספר, כך שמתאפשר לי לארגן לעצמי מזון בלי בעיה. אנחנו אפילו רוצים לעשות תשתית קנייה סיטונאית בראשון לציון, איפה שאנחנו גרים, עם כל הגרעינים בעיר מהתנועות השונות.
(אם אתם מעורים בנושא אז שלחו ככה הודעה על הדרך)
סמל אישי של המשתמש
ccpoor

הודעהעל ידי eilon » ש' מאי 11, 2013 1:31 pm

היי אלעד זה נשמע כמו רעיון מעולה, קואופרטיב לחיילים, אדיר!!! בהצלחה עם זה!
מגיע לכם הצדעה יותם ואלעד, שאתם מהווים דוגמא לכך שאפשר להגן על המדינה ואזרחיה מבלי להרוג חיות לשווא, ויותר מכך מבלי להרוג את עצמכם עם המזון שרוב האזרחים והצבא אוכלים.
כל הכבוד לכם על ההתמדה בהליכה על הקיצון-הבריא בתוך חברה כזו לוחצת!
eilon

הודעהעל ידי ccpoor » ש' מאי 11, 2013 2:13 pm

תודה :) האכילה הבריאה כבודה במקומה מונח, אך יש לזכור לא יותר מכלי הנועד לאפשר לאדם להגשים בחייו את הדברים החשובים באמת.
סמל אישי של המשתמש
ccpoor

הודעהעל ידי ירדן » א' מאי 12, 2013 8:06 pm

פעם הייתי אוכלת סלטים שהיו מורכבים מעשר או יותר מרכיבים. גם היום קורה שאני אוכלת סלט מאוד מגוון אבל בדרך כלל אני מעדיפה סלט פשוט יותר. אני יכולה גם לאכול רק ראש חסה ענק עם מעט טחינה ומיץ לימון או אפילו רק עלי חסה שלמים בלי שום תוספת. אני יכולה גם לאכול למשל סלט של חסה, סלרי, עגבניות או מלפפונים, חצי אבוקדו ומיץ לימון. נכון שזה לא סוג אחד אבל זה בכל זאת סלט די פשוט ואלו סוגים שמבחינת הצירופים הולכים טוב ביחד. אני לא מעמיסה את כל הירקות שיש במקרר כל ערב בסלט אלא בוחרת רק את מה שהכי מתחשק לי באותו היום. הרעיון הוא לפשט את הארוחות ולהקל על העיכול אבל זה לא אומר שצריך מהיום לאכול רק מזון מסוג אחד בכל ארוחה.

לאכול ארוחות מונו זה נהדר וזה די קורה באופן טבעי להרבה אנשים אבל לא חייבים לעשות מזה חוק. יש בכל זאת פירות שכיף לשלב עם פירות אחרים. עלים משתלבים טוב עם פירות כך שאתה יכול למשל לעשות שייקים של בננות עם סלרי או לאכול אפרסמונים עם חסה (טעים!) ולא דווקא לאכול תמיד רק סוג אחד בכל ארוחה. ימי מונו זה ממש נהדר אבל לא כדאי לתקופה ארוכה ובכל מקרה לא כדאי להימנע מירקות ועלים לאורך זמן. בקיץ שעבר עשיתי 10 ימי מונו אבטיח. השנה עשיתי (לא אחד אחרי השני) שבוע בננות, יומיים מלונים ובשבוע שעבר עשיתי 5 ימי אבטיח. אני מתכננת עוד מונו אבטיח ארוך יותר בשיא הקיץ אבל בשאר הזמן אני אוכלת כרגיל. יכולים להיות ימים שבהם בא לי מבחינת פירות רק מלונים או רק מנגו אבל תמיד בערב אני אוכל גם סלט ירקות ועלים.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ccpoor » ב' מאי 13, 2013 2:24 am

נחמד מאוד. מה הערך הבריאותי של מונו?
סמל אישי של המשתמש
ccpoor

הודעהעל ידי ירדן » ב' מאי 13, 2013 2:31 pm

כשאוכלים פשוט אז העיכול נעשה בצורה הכי מהירה ויעילה (וגם הספיגה טובה יותר) ולכן תהליך העיכול לוקח הכי פחות אנרגיה מהגוף. ככה בעצם נשארת יותר אנרגיה זמינה לדברים אחרים כמו לפעילות היומיומית, לספורט או לניקוי הגוף.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

מונו

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 4 אורחים