איך החיים שלכם השתנו עקב המעבר ל-18.10.10

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

Re: איך החיים שלכם השתנו עקב המעבר ל-18.10.10

הודעהעל ידי ירדן » ג' מאי 21, 2013 4:29 pm

אני מצחצחת בבוקר ובערב ולפעמים גם פעם נוספת קצרצרה באמצע היום.

אורי, לדעתי חשוב לצחצח גם אם לא מרגישים צורך. לא נורא לפספס פה ושם אבל בגדול לדעתי זה לא רעיון טוב לא לצחצח גם אם אוכלים רק פירות וירקות, ובעיקר אם אוכלים פירות יבשים או משהו שומני או לא אוכלים כמות גדולה של ירקות ועלים ירוקים. גם אני לא תמיד מרגישה צורך לצחצח ושטיפת הפה במים מספיקה לי אבל אני מצחצחת בכל זאת.

אילון, כתבת בשרשור אחר שאתה מכין בעצמך סבון לשיניים. מה אתה שם בו? אולי זה יכול להיות פתרון טוב עבור אנשים שלא רוצים לצחצח רק עם מים או עם אבקה כזאת או אחרת.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי eilon » ד' מאי 22, 2013 3:59 am

ירדן אני מכין סבונים שאני משתמש בהם להכל. לשיניים הכנתי בריח של מנטה, אבל זה למעשה סבון קסטילי רגיל מבוסס על שמנים טבעיים בתוספת שמן אתרי מנטה.
כידוע תהליך הכנת סבון הוא לא בדיוק 100% טבעי, בעבר השתמשו בחומר בסיסי (pH גבוה) טבעי כמו אפר, כיום משתמשים בסודה קאוסטית בסבונים הקשים כדי שתגיב עם השמנים.
אמנם לא נשאר כלום מהסודה אח"כ, כי מתרחשת ריאקציה כימית בין הסודה לשמנים, מה שגורם לשמנים להתקשות ולהתגבש, ותוצרי הלוואי מתנדפים בייבוש הסבון במשך חודשיים.
יש הוראות להכנת סבון באתר של סבוני "גלבוע" - http://gilboasoap.co.il/compound-a-reci ... osophizing
רק צריך לקחת בחשבון שזה דורש אמצעי מיגון, כי סודה קאוסטית זה חומר מאוד לא ידידותי במצבו כמו שהוא.

לדעתי כבר יותר משנה שלא קניתי משחת שיניים, סבון, או שמפו. החלפתי את הנ"ל בסבון הטבעי ובתערובת שמנים המתפקדת כ"מרכך" לאחר חפיפה. כך נשאר לי יותר כסף למזון.
הסבונים שאני מכין הם בעיקר "קסטיל", זאת אומרת שרוב הסבון עשוי משמן זית (לפחות 75%), והשמן שאחראי על הקצף / בועות / נקיון זה שמן קוקוס שהוא מהווה כ20% מהסבון. + שמן אתרי לריח.
קחו בחשבון שלצחצח שיניים בסבון זה פשוטו כמשמעו. אל תצפו לחוויה מפנקת במיוחד. אבל זה עובד לי כבר שנה, ולעוד אנשים ברשת.
eilon

הודעהעל ידי ירדן » ד' מאי 22, 2013 7:46 pm

לפני כמה שנים רציתי להכין סבונים בעצמי ולמדתי איך וקניתי סודה קאוסטית (שאר המרכיבים כבר היו לי) אבל עד עכשיו לא עשיתי את זה כי הרגיש לי מסובך מידי (תירוץ מטומטם...). אני מזמינה סבונים ממיכל סבון טבעי שהם אחלה אבל לא יכולה לשטוף איתם את השיער או עם כל סבון אחר. ניסיתי כמה סוגים והם כולם לא עובדים לי כשמפו. יש לי שיער ארוך ואיכשהו כשאני שוטפת את הסבון מהשיער כל השיער נידבק לי וכאילו מתייבש, למרות שהוא בעצם רטוב (לא יודעת איך להסביר את זה בצורה טובה יותר), ואחרי זה ממש קשה להסתרק. אז במקום זה אני קונה שמפו נוזלי טבעי (מקונדישינר נגמלתי לפני כמה שנים).
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי אורנה » ד' מאי 22, 2013 10:38 pm

שאלה - למה לא להשאיר את הסבון כפי שהוא: 80% שמן זית+20% שמן קוקוס+ וכמה טיפות שמן אתרי לריח(לא בטוח שצריך), ולהשתמש בו ככה כסבון נוזלי?
למה צריך את התהליך עם סודה קאוסטית שזה חומר מסוכן ומפחיד ממש, רק בשביל לגבש את הסבון? לא מיותר?

זה ממש נשמע קל ככה, אני הולכת להכים בקבוק קטן כזה ונראה איך יהיה להתרחץ איתו ולחפוף איתו(לפה ממש לא בא לי להכניס את זה :) )
תודה על הרעיון
אורנה

הודעהעל ידי eilon » ה' מאי 23, 2013 5:00 am

אין סבון קשה ללא סודה קאוסטית, ואין סבון נוזלי ללא קאוסטיק-פוטאש (KOH, אשלגן). זה לא אומר שהחומרים הללו נשארים בסבון, אלא זה תהליך כימי (הטבע מלא בתהליכים כימיים) שבסופו תוצרי הלוואי נפלטים
התכונות של השמנים ממש לא קשורות לתכונות של אותם השמנים בגרסאת הסבון. סבון זו תוצאה של תגובה בין השמנים החומציים לסודה שהיא בסיסית. סודה זה מלשון סודיום, כלומר נתרן.
השמנים החומציים כשהם מתערבבים עם מי-סודה קאוסטית, הם מתחילים להגיב ובסוף הופכים לסוג של מלח. זה חומר אחר לגמרי מאשר השמנים במצבם הטבעי, זו הסיבה להתגבשות, זה הופך לסוג של מלח עם חומציות נמוכה (כלומר pH גבוהה, ההפך מחומצי)
כאשר הופכים שמן קוקוס לסבון, הוא מייצר בועות ומנקה מצויין, כאשר הופכים שמן זית לסבון הוא נהיה "רירי" יותר ומעניק לחות אבל השמן הזה מנקה פחות ולא יוצר בועות.

אי אפשר להשתמש בשמנים במצבם הטבעי ולצפות לתופעות ניקוי, שמן זה שמן, והוא נשאר שמן ונדבק לעור ולשיער.
אני לא ממליץ על שימוש בשמן קוקוס ישירות על העור למרות שיש אנשים שעושים זאת, עם זאת יש אנשים שאלרגיים, ואני בניהם. לעומת זאת לאחר תהליך הפיכת השמן לסבון, אז 20% קוקוס זה מספיק בשביל ליצור בועות ואיכות ניקוי טובה מבלי לגרום לתופעות אלרגיה כפי שהשמן במצבו הטבעי עלול לגרום.

את החומר "סיכה" (או ""מרכך"") לשיער אני מכין משמנים במצבם הטבעי. שמן זית, שמן חוחובה (שהוא הכי דומה לשמן שהעור פולט), קצת קיק בשביל ברק בשיער, וטיפה או שתיים של נים שמחטא פטריות ונגעים על העור + שמן אתרי לבנדר בשביל הריח והחיטוי
אחרי החפיפה אני שם כמה מ"ל (לא הרבה) על השיער והפנים וממשיך לקלח את השיער והפנים כדי שהשמנים יתפזרו (שמן זה לא דבר שיורד כ"כ בקלות ללא סבון, אז השמנים נשארים אחרי המקלחת, והמים רק מפזרים אותם).
והשיער שלי מגיע עד הישבן... לא הסתפרתי מאז שגיליתי את הטבעונות ב2006. יש אנשים שאומרים שלטבעונים לא גדל שיער :mrgreen:

נ.ב. סודה קאוסטית זה נתרן + חמצן + מימן. החמצן והמימן נפלטים והנתרן מתחבר עם השמנים. נכון שהחומר מאוד מסוכן למגע ישיר, אבל הוא בעיקר מסוכן בגלל החיבור לחמצן והמימן ולא בגלל הנתרן עצמו, והגזים הללו מתנדפים במהרה בתהליך.
כך גם בסבונים הנוזליים, משתמשים באשלגן קאוסטי. אי אפשר לגרום לסבון "לבעבע" ולנקות מבלי לגרום לתגובה כימית עם חומר בסיסי כי אחרת זה איננו סבון, אולי "אל-סבון" שעשוי מחומרים הרבה פחות טבעיים.
עוד לא נתקלתי בסבונים שעשויים חומרים טבעיים שלא עברו שום תהליך או ריאקציה והם במצבם הטבעי, ושהסבון יהיה בעל יכולת ניקוי של לכלוכים קשים. חוץ מזה המילה סבון מתייחסת לתהליך הכימי הזה שהשמנים עוברים, ואם אין תהליך זה נקרא "אל-סבון" כי זה איננו סבון.
eilon

הודעהעל ידי ירדן » ו' מאי 24, 2013 2:45 pm

גם לי יש שיער ארוך עד הישבן :D

אז אין לך שום בעיה להשתמש בסבון לשיער? הוא לא מייבש נורא ו"מדביק" לך את השיער? או שכן ובעצם השמנים שאתה שם אחר כך פותרים את הבעיה? ניסיתי כמה סוגים של סבונים מוצקים וסבונים נוזליים וכולם עשו לי את אותו הדבר ולאחר החפיפה השיער היה נראה לא טוב וגם הקרקפת הייתה קצת שומנית.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי eilon » א' מאי 26, 2013 7:29 am

ירדן, בואי נאמר שאני לא נרתע מקשרים בשיער, בלשון המעטה, אם את מבינה למה אני מתכוון. כך שאני לא בדיוק יכול לענות לך כי גם לא הסתרקתי מ2006 :lol:
אבל ברצינות... אולי תנסי שמן חוחובה. אני יודע שג'ון קולר לא משתמש בשום סבון ושמפו בכלל, אלא רק קצת שמן חוחובה כי הוא דומה לשמן העור. אני משתמש בשמן זית + חוחובה + קיק + טיפות בודדות של נים ולבנדר לחיטוי העור

ואכן אם אני לא משתמש ב"סיכה" אחרי הסבון אז השיער נהיה עם אופי יותר יבש. לא ממש נורא אבל מעדיף עם הסיכה, שהוא מבריק
ומהסיבה הזו אני מערבב בסבונים ה"טבעיים" שלי בין היתר גם אחוז יפה של שמן קיק כמו שאני עושה בסיכה, בהתחשב בכך ש5%+ מהשמנים שבסבון בכלל לא עוברים תהליך ונשארים כפי שהם (אני מחשב את זה מראש בכמויות),
והקיק מוסיף ברק ועושה את השיער חלק

השאלתי את הרעיון של שמן הקיק ממתכון להכנת סבון "מבריק-פרווה" לכלבים, מהאתר של גילבוע שהוא מכין כך לכלבה שלו. שזה כמו כל סבון רגיל רק בתוספת שמן הקיקיון וללא שמנים אתרים כי כלבים רגישים לריחות החזקים האלה. ואני לא.
אז מסתבר שזה עובד יופי גם עם רעמה של בני אדם :D וחוסך המון כסף. חוץ מזה שאני מקבל תוצאות טובות יותר מאשר הייתי משתמש בשמפואים קנויים (אורגנים או "חצי" אורגנים כאלו), פרט לאלו המכילים חומרים דמויי SLS, שהם תמיד עושים את השיער "יפה" בצורה ממש לא טבעית, והרבה אנשים אוהבים את המראה הזה למרות שזה רק בגלל הSLS או החומר שדומה לו.
eilon

הודעהעל ידי ירדן » א' מאי 26, 2013 7:41 pm

טוב, אם יש לך רסטות אז זה כבר משהו אחר :)

אבל אם כבר הזכרת את ג'ון קולר, מה אתה חושב על הרעיון של no poo? שזה בעצם לשטוף את השיער במים בלבד (יש גם כאלו ששוטפים עם סודה לשתיה וחומץ או אפילו עם מיצי פירות מסוננים).
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי eilon » ב' מאי 27, 2013 7:06 am

זה רעיון טוב בעיניי. אולי לא באופן גורף אבל בד"כ. במיוחד למי שאוכל בסגנון הגייניסטי תקופה ארוכה.
הייתי עושה זאת אילולא נצרכתי לבלות שעות בתנאים לא נקיים במיוחד, בעבודה ובגינה ובשטח (הכי גרוע זה בעבודה באזור מתועש לחלוטין, אדמה מהגינה פחות מפריעה לי). אמנם אז אני עם כובע אבל בכל זאת נאלץ להתקלח ולהתנקות הרבה ואין לי פילטר של כלור במקלחת
ברצוני לכוון את החיים שלי (וכל הסידורים שזה כולל, בטווח השנים הבאות) שאגיע למצב שאוכל להרשות לעצמי לא להתקלח בכל יום ולא להסתבן יותר מדי (לא את הקרקפת, רק את השיער והאזורים שחייבים ניקוי יסודי).
כדי להגיע לספיגה מקסימלית של ויטמין D מהעור.

לנסות להתקלח במים ללא כלור נשמע לי כמו חוויה שונה מהרגיל. במצב הנתון אפשר ממש להריח את הכלור הנידף מהזרם
eilon

הודעהעל ידי ירדן » ב' מאי 27, 2013 7:19 pm

אני רגילה שנים לחפוף כל יום והמקסימום שאני מצליחה שלא לחפוף זה יום או יומיים. לא בהכרח כי הוא לא נקי אלא כי ככה אני רגילה וככה הוא נראה לי הכי טוב. חשבתי שכשאעבור מהמרכז לאזור פחות מזוהם יהיה לי יותר קל להיגמל מחפיפה יומיומית בשמפו אבל בינתיים אני לא מצליחה. לפחות עם הסבון הולך לי ואני באמת לא מרגישה צורך להסתבן כל יום בכל הגוף, שזה די מצחיק כי אני קצת OCD בכל מה שנוגע לנקיון... :)
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הקודםהבא

תגיות נושא

שיניים, מוצרי היגיינה וקוסמטיקה טבעיים

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, Google [Bot] ו 4 אורחים