הימנעות משומן מרוכז

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

הימנעות משומן מרוכז

הודעהעל ידי מאיה » ג' יוני 18, 2013 10:09 pm

היום אכלתי לראשונה לאחר שבועיים בלי שומן מרוכז כף טחינה בסלט של הערב.... היה נחמד, זה עוטף את הירקות בכזו שכבה נעימה שמאפשרת ליהנות מהסלט הענקי עד סופו...
ולא שהתחושה אחרי הכף הזניחה הזו הפריעה לי, ואולי זה פסיכולוגי אבל בתקופה הזאת שהייתי נטולת שומן מרוכז ההרגשה מאוד נקייה, העור הופך להיות יותר נקי ובוהק כזה, וזה מרגיש שגם התהליכים בגוף יותר מהירים, אני תוהה, אם זו לא הצורה הנכונה עבורי, בלי שומן מרוכז בכלל, כי בעצם אנחנו לא זקוקים לו, או שכן?
מאיה

Re: הימנעות משומן מרוכז

הודעהעל ידי eilon » ד' יוני 19, 2013 1:21 am

זה אפשרי לשמור על 80/10/10 שנתי, וכמו שכתוב בספרו של דאג לעשות בין 6-12 ארוחות (או ימים) שומניים בשנה.
לא חייבים שומנים מרוכזים בכל יום בשנה.

אתמול אכלתי לראשונה אחרי כמה חודשים מאכל שומני בכמות מיניטורית, כמה גרמים של זרעי צ'יה בערך רבע-חצי כפית. לעסתי אותם טוב, מרקם שומני מאוד.
לא היה לי התקף אסטמה כמו שקורה לי אחרי קצת אבוקדו או כף טחינה, וגם אחוזים גבוהים מהפצעונים שיש לי בד"כ בפלג גוף העליון נעלמו תוך כדי אותו הלילה.

בחודשים האחרונים יצא שאכלתי בין 3-6% שומן ביום (בתפריט של 3000+ קלוריות זה יוצא כ12 גרם),
וזו הייתה הפעם הראשונה שאני מנסה מקור שומני שבו יש הרבה יותר אומגה 3 מאשר אומגה 6, והתגובה הייתה הפוכה ממה שקורה לי באכילת זרעים המכילים יותר אומגה 6 כמו גרעיני חמניה או שומשום/טחינה.
לפני יותר מחודש ניסיתי לאכול 2 גרעיני חמניה מונבטים והכמות המיקרוסקופית הזו גרמה לפצעונים. ובכמות כזאת מניטורית של זרעי צ'יה קרה בדיוק להפך. אבל אני עדיין לא יכול להיות בטוח ב100% שזה כך, צריך לנסות עוד כמה פעמים ולראות איך זה עובד ומשפיע.
eilon

הודעהעל ידי אורנה » ד' יוני 19, 2013 6:49 am

גם אני מרגישה שבקיץ ממש לא הכרחי לי שומן
ומוצאת עצמי יותר ויותר מוותרת עליו לגמרי
אולי זה נכון ככה, בחורף יותר שומן בקיץ פחות עד בכלל לא.
גם האבוקדו השקדים והאגוזים הטובים הם בחורף

באותו עניין, משהו שקורה לי בזמן האחרון
בגלל שאבוקדו אני לא אוכלת כבר חודשיים לפחות(הם מגעילים עכשיו)
ושקדים אגוזים ממש לא בא לי, הם לא טעימים לי
אז נשאר טחינה, אני מגבילה עצמי לפעמיים בשבוע מקס'
בגלל זה השבוע גיליתי משהו חדש - "טחינה" מחמאת שקדים בכבישה קרה, זה מעדן בסלט.

שמתי לב שכשאני אוכלת סלט עם טחינה מתחיל לשרוף לי בלשון וממש יוצאים לי צופציקים כאלה עליו שאפשר לראות בעין
זה עובר תוך כמה דקות מסיום האכילה(שטיפה במים לא עוזרת לזה, רק הרוק כמה דקות.

שייכתי את זה בהתחלה לעגבניות, יום אחרי זה עשיתי לי בדיוק אותו סלט ללא טחינה והכל היה בסדר
כמה ימים אחר כך גיליתי את טחינת השקדים - שוב אותה תופעה על הלשון
אתמול שוב אותו סלט ללא טחינת שקדים - הכל בסדר.
(רק לציין שמדובר על כף טחינה גולמית שמעורבבת עם מים על סלט ענק

שמעתם על כזה דבר?
מה זה?
זה מאלץ אותי להיפרד מטחינה וטחינת שקדים
מה שישאיר אותי בקיץ ללא שומן בכלל(חוץ ממה שיש בפירות ירקות)
אורנה

הודעהעל ידי מאיה » ד' יוני 19, 2013 8:02 am

שקדיה הייתה פעם בת בית קבועה במקרר שלנו כי ליהונתן הייתה ועדיין רגישות לחלב מתינוקות וכמובן שזה נכון לכל בני האדם אבל אז לא הייתה לי מודעות לכך....אז או שהייתי מכינה לו עם זה חלב שקדים כשלא היה לי כוח להכין משקדים או על לחם או סתם בכפית...
מתישהו זה יצא מהבית, אבל האמת שזה רעיון טוב לגוון עם זה מבמקום טחינה, אני שמתי לב שהשריפה הזאת בפה אצלי מגיע בשילוב של מאכל שומני כמו טחינה ותמרים נגיד... שגם השילוב הזה לא טוב מבחינת סוכרים ושומנים ביחד וגם אולי בגלל היובש שזה יוצר בפה
גם אני בלי אבוקדו, אגוזים עוד לפני כן לא היה לי חשק כי זה מאוד מייבש אותי, אז לא נשאר הרבה... בשר קוקוס צעיר גם לא להיט, אז רק טחינה וכמו שהוספת שקדיה, ואולי שמן קוקוס למרות שזה נוגד 811, אבל באמת אם לא מרגישים שחייבים אז למה בעצם כן?
אז זאת השאלה בעצם, האם הגוף חייב שומן מרוכז? כי מפירות וירקות אנחנו גם מקבלים שומנים
מאיה

הודעהעל ידי eilon » ד' יוני 19, 2013 1:28 pm

אם לא אוכלים מאכלים שומניים בכלל לאורך כל השנה, בלי אבוקדו, דוריאן, זרעים, אגוזים, שמנים,
אז אני חושב שאחוזי הקלורי-נוטריינט יהיו קרובים יותר ל 90/5/5 (ואפילו פחות) מאשר ל 80/10/10, כי ברוב הפירות השומן אף פעם לא מגיע ל10% (וגם החלבון לא).
eilon

הודעהעל ידי ירדן » ד' יוני 19, 2013 4:15 pm

לדעתי אין בעיה להימנע משומן לתקופה מסויימת, אפילו לכמה חודשים, במיוחד בקיץ, אבל לא כדאי לא לאכול שומן בכלל לאורך זמן מאוד ממושך. גם בטבע הינו אוכלים בעונתם קצת פירות שומנים ואגוזים ולא חיים 9/5/5 לאורך כל השנה.

כתבתי פה פעם שמייקל ארנסטיין ורובי ברברו עושים כבר כמה שנים 9/5/5 ואומרים שזה עובד אצלם מצויין. לעומת זאת ראיתי סרטונים של שני אנשים אחרים שנמנעו בכוונה משומנים לאורך כשנתיים והחליטו לחזור לאכול שומנים כי הרגישו שיש לזה השפעה על הבריאות שלהם. אמנם שני אנשים זה לא הוכחה לשום דבר אבל בכל זאת ד"ר גרהם אומר שמהנסיון שלו אנשים שלאורך זמן קרובים ל-811 מקבלים את התוצאות הכי טובות. אני מניחה שגם פה יש מקום להתאמה אינדיביבואלית ובנוסף מה שמתאים למישהו מסוים בתקופה מסויימת לא בהכרח יתאים לו תמיד.

לגבי השריפה בלשון מהטחינה אין לי מושג מה זה יכול להיות. לי קרה שהשתמשתי בלימון שישב פתוח במקרר כמה ימים והוא עשה לי צריבה בלשון והרס לי את כל הסלט. אני לא שמה הרבה לימון בסלט אלא רק פרוסה אז כשהיה לי מחסור בחסות ולא הכנתי סלט כמה ימים ולכן הלימון ישב ככה במקרר ללא שימוש גיליתי שהחלק של הלימון שהיה חשוף לאויר הפך אחרי כמה ימים לעוקצני על הלשון וכאילו קצת חריף. אם מורידים פרוסה וזורקים אותה שאר הלימון בסדר גמור.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

שומן

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: YandexBot ו 6 אורחים