כמה שאלות של ספורטאי תחרותי (רוכב אופניים)

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

כמה שאלות של ספורטאי תחרותי (רוכב אופניים)

הודעהעל ידי oren » ד' יוני 26, 2013 11:13 am

קודם כל אציג את עצמי, שמי אורן, בן 24, אני ספורטאי כמעט כל ימי חיי, בשנתיים האחרונות אני רוכב אופניים (כביש בעיקר) ברמה תחרותית תחת קבוצת CCC. זכיתי בהמון תחרויות ומתאמן בצורה אינטנסיבית למרות שבתקופה הזאת קצת פחות אבל עדיין.

אני טבעוני מזה 5 חודשים ומתעניין בתזונת 80.10.10, אני בתהליכי קריאה של הספר של דאגלס גראהם וזה אכן מרתק. אני מנסה את הגישה של הספר כבר 3 ימים כלומר אני אוכל רק פירות וירקות טריים אורגנים.

ברשותכם כמה שאלות - בשביל ספורטאי תחרותי ששורף כל אימון מעל 1,000 קלוריות מה הייתם ממליצים לאכול וכמה, צריך לאכול עד ששבעים? איזה ירקות ופירות הכי מומלצים לספורטאים ומה אני צריך לשנות בתפריט ? בשביל שתעזרו לי אפרט את התפריט שהיה לי עד כה (לפני 80.10.10) ואחרי.

לפני 80.10.10:
בוקר - שותה כוס מים עם לימון שלם סחוט, לאחר מכן חצי כוס מוסלי \ גרנולה \ שיבולת שועל עם בננה חתוכה ומשקה אורז \ שקדים \ סויה \ שיבולת שועל.
או שייק מכמה בננות ותמרים, על בסיס מים וקרח.

לפני אימון - פרי (בד"כ בננה).
תוך כדי אימון - תמרים בעיקר וגם בננות, לפעמים תפוחים וצימוקים וג'לים באימונים אינטנסיבים (של חברת carboom). ומשקה איזוטוני Revenge sport. והרבה מים (קרוב ל 2 ליטר באימון של שעתיים בעירך).
אחרי אימון - שייק פירות (בד"כ בננות ותמרים).
ואחרי שעה וחצי שעתיים הייתי אוכל אוכל מבושל - אורז מלא או קינואה, לפעמים גם תפוחי אדמה ובטטה, ירקות מבושלים כמו ברוקולי וכרובית.

במהלך היום - הרבה פירות (תפוחים, תמרים, ענבים, מלון, אבטיח, בננות, אפרסקים וכו').

בערב - לחם מלא עם טחינה גולמית או עם אבוקדו ביחד עם סלט ירקות גדול (שבד"כ מכיל עגבניות, מלפפונים, הרבה חסה, עגבניות שרי לפעמים ופלפלים וגמבות ולפעמים הייתי מפזר מעל זרעי חמניה \ מלך \ קשיו או מקדמיה או כל אגוז אחר).

ב 3 ימים האחרונים גישת 80.10.10:
בוקר - כוס מים עם לימון שלם סחוט, לאחר מכן שייק מבננות ולפעמים גם תמרים (בד"כ 3-4 בננות ו 3-4 תמרים).
במהלך היום פירות - ענבים, אבטיח, מלון, תפוחים, תמרים, בננות, אפרסקים, שזיפים).

לפני אימון - אותו דבר כמו לפני 80.10.10.
תוך כדי - אותו דבר כמו לפני 80.10.10.
אחרי - חצי אבטיח (ששוקל בעירך 4 קילו) או שייק פירות מהרבה בננות (בעירך 7 ו 5 תמרים).
לאחר מכן ממשיך באכילה של פירות ושתיית מים.

בערב - סלט גדול של ירקות (כמו לפני 80.10.10) ועלים ירוקים (בד"כ חסה).
oren

Re: כמה שאלות של ספורטאי תחרותי (רוכב אופניים)

הודעהעל ידי oren » ד' יוני 26, 2013 11:22 am

למה אני לא יכול לערוך את ההודעה שלי? בכל מקרה רציתי לציין שאכלתי גם אוכל מבושל נוסף כמו פסטה, ולפעמים גם מוצרי סויה כמו טופו.
בנוסף אני גם רץ 2-3 פעמים בשבוע 5 ק"מ בעירך ומתאמן אימוני כח (בד"כ TRX).
הייתי שמח אם הייתם ממליצים לי מה לשנות או להוסיף לבחור שמתאמן באופן קבוע כמוני. בנוסף אם אכניס גם אימוני כושר (חדר כושר) ושחיה איך זה ישפיע על התזונה הזאת.

מידע נוסף שהבנתי שרלוונטי:
משקל - כרגע 66 (בין 65 ל 70 זה משתנה אבל לא עולה על 70).
גובה - 1.80
תדירות אימונים - כרגע 3-4 פעמים בשבוע רכיבת אופניים של שעתיים, שורף מעל 1,000 קלוריות. רץ 2-3 פעמים בשבוע 5 ק"מ - לא בדקתי אבל אני חושב שזה משהו כמו 500 קלוריות.
מים - אני שותה הרבה במהלך היום, גם לגבי זה יש לי תהיות, הבנתי שיש כאלו ששותים מים מזוקקים, כאלו ששותים אוסמוזה הפוכה, אני כרגע שותה ממכשיר תמי 4, הייתי שמח להמלצות מה באמת המים המומלצים ביותר לשתות.
חשיפה לשמש - משתדל כמה שיותר במהלך היום, אני נחשף די הרבה לשמש. בעיקר ברכיבות האופניים שאני עושה.
שעות שינה - זה משתנה אבל בד"כ בין 7 ל 10.
מחלות רקע או תסמינים אחרים - אין.
oren

הודעהעל ידי יונתן » ד' יוני 26, 2013 1:41 pm

היי אורן, ברוך הבא :D

בסך הכול התפריט שלך נראה על הכיפק. אוכל טוב, מתאמן הרבה, ישן טוב, נחשף לשמש, נהנה מהחיים, הלוואי על כולנו!

ספורטאי תחרותי פשוט צריך לדאוג שהוא צורך מספיק קלוריות, כי אחרת הגוף שלו יקרוס. בדיוק כמו שרוכבי האופניים בטור דה פראנס יכולים בקלות להגיע ל-10,000 קלוריות ליום ויותר, כך גם אתה תצטרך להגדיל את הצריכה הקלורית אם תרצה להוסיף עוד אימונים. מאחר שאתה כרגע מחליף מזון שהוא צפוף יותר מבחינה קלוריות למזון עשיר יותר בנוזלים, הרי שאתה צריך לאכול נפח הרבה יותר גדול כדי לקבל את אותה כמות קלוריות. רוב המתחילים בתזונת 80/10/10 מתקשים לאכול בהתחלה כמות קלוריות מספקת בכל ארוחה כי הנפח הרב גורם לתחושת שובע מוקדמת, ולכן מומלץ לנסות לאכול קצת מעבר לתחושת השובע בכל ארוחה עד שהקיבה תתחזק.

בסך הכול השייקים שתיארת של הבננות והתמרים הם קטנים יחסית, ומכילים לדעתי בין 400 ל-800 קלוריות, תלוי בגודל הפירות. כבר קרה לא פעם שאכלתי ארוחה של 2,000 קלוריות, שזה בערך 12 בננות גדולות ו-10 תמרים גדולים, וגם הוספתי לזה סלרי בשביל תוספת מלחים, שגם חשובה לפעילות אינטנסיבית. ארוחה כזו יכולה להחזיק אותי הרבה מאוד שעות, ואני מנצל את האפשרות בדרך כלל רק כשאני יודע שיהיה לי יום מאוד עמוס עם מעט פנאי לאכול. בכל מקרה אני מעדיף לתדלק יותר לפני פעילות, כי לא מסתדר לי לאכול תוך כדי הריצה. גם כשניסיתי לשתות משקה אנרגיה תוך כדי (צימוקים מושרים במים), רק קיבלתי כאב בטן. אבל אם אתה מורגל באכילה במהלך האימון אז אולי באמת אין צורך שתאכל ארוחה כה גדולה לפני האימון.

אולי תתעניין לקרוא על מייקל ארנשטיין, אם עדיין לא שמעת עליו. אצן פרוטריאני מעורר השראה:
http://www.thefruitarian.com/
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » ד' יוני 26, 2013 7:44 pm

הי אורן :)

יש לי כמה המלצות:

1. לקנות את הספר של גרהם- Nutrition and Athletic Performance.

2. לצפות בהרצאות המעולות של גרהם בנושאי תזונה ופעילות גופנית-
http://30bananotleyom.com/movies/36-dr-doug-graham
(אתה גם יכול למצוא אותן מחולקות לחלקים באיכות טובה יותר בערוץ היוטיוב של גרהם http://www.youtube.com/user/FoodnSport?feature=watch)

3. לבדוק כמה קלוריות אתה צריך לאכול פחות או יותר על פי הנתונים שלך באתר הזה. לפי החישוב שאני עשיתי עפ הנתונים שלך זה יוצא כ- 3300 ליום (לפי רמת פעילות אינטנסיבית). הנתון הזה זה לא מדוייק כי הוא לא מתייחס למסת השריר ולאפקט התרמי של המזון כך שרוב הסיכויים שעם הפעילות שאתה עושה תצטרך אפילו יותר קלוריות.

4. להרשם לכרונומטר ולראות אם אתה מגיע לכמות המינימלית של קלוריות שמתאימה לך על פי האתר שנמצא בסעיף הקודם (ולא על פי מה שמופיע לך בכרונומטר)-
http://cronometer.com/

5. להקפיד על צריכה של כמות מספקת של עלים ירוקים, מינומום של 3%-4% מהקלוריות בשביל לקבל מספיק מינרלים. תוסיף סלרי לשייקים שלך ואם את מרגיש צורך במשהו מלוח תאכל יותר סלרי ועגבניות בסלט.

6. להכין משקאות אנרגיה תוצרת בית על ידי השריית צימוקים או תמרים במים לאורך הלילה במקרר וסינון הפירות. אתה יכול גם להכין לך "חלב" בננה לאימון (מעט בננות עם הרבה מים).

7. אם עוד לא יצא לך, קרא את המאמר המתורגם של גרהם שיש לנו באתר בנושא פעילות גופנית-
http://30bananotleyom.com/811-articles/ ... ndrecovery

8. תסתכל בדוגמאות של תפריט של יונתן-
http://30bananotleyom.com/811-blog/101- ... h-do-i-eat
http://30bananotleyom.com/811-blog/146- ... ummer-time

9. כנס לערוצי יוטיוב של ספורטאים שעושים. למשל:
מייקל ארנסטיין-
http://www.youtube.com/profile?user=The ... ion_638094
100SquatsaDay-
http://www.youtube.com/user/hawaiiIivin?feature=watch
PlantbasedAthlete-
http://www.youtube.com/user/PlantbasedA ... ture=watch
Fruit and Strength-
http://www.youtube.com/user/fruitandstrength
CTFU Cycling של דוריאן ריידר-
http://www.youtube.com/user/CTFUcycling/videos
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי oren » ד' יוני 26, 2013 11:26 pm

תודה רבה, את כל הלינקים האלו והאנשים האלו אני מכיר הרבה מאוד זמן... ואת הספר השני של גראהם "Nutrition and Athletic Performance" יש לי וקראתי מעט ממנו (מחוסר זמן), תודה בכל זאת.

יש כמה דברים שלא קיבלתי עליהם תשובה עדיין: לגבי מים - הבנתי שיש כאלו ששותים מים מזוקקים, כאלו ששותים אוסמוזה הפוכה, אני כרגע שותה ממכשיר תמי 4, הייתי שמח להמלצות מה באמת המים המומלצים ביותר לשתות. זה גם עניין חשוב לא פחות אני מתאר לעצמי... שמעניין אותי מאוד.

לגבי חלק מהערוצים שהבאתם לי, פרילי למשל והבחור שמכונה PlantbasedAthlete אוכלים עדיין מזון מבושל (בטטות, תפוחי אדמה, אולי אפילו גם אורז ופסטה אבל את זה לא ראיתי בסרטונים שלהם). כלומר הם לא הולכים בדיוק לפי הגישה של גראהם. לי אישית (ואני בסך הכל 3 ימים על הדיאטה הזאת) מאוד קשה בלי הטעמים של מלוח וכן אני מתגעגע מאוד לאורז, פסטה עם רוטב ועדשים וכל מני תבשילים למניהם, אנטי-פסטי שהייתי אוכל לא מעט... כל אלו יורדים מהתפריט? למה? זה מזיק? רק פירות וירקות טריים הם הטובים ביותר? לי אישית קשה מאוד להחזיק ככה בעיקר בגלל התשוקה למזונות מבושלים, להיות טבעוני זה חצי צרה, בעיקר שזה התפתח והתקדם כלכך במדינה שלנו והיום יש כבר מודעות לנושא ומסעדות עם תפריט לטבעונים ומנות טבעוניות אבל אכילה של פירות וירקות בלבד זה כמעט בלתי אפשרי בשבילי, לא רק שזה יקר ואני כל יומיים צריך ללכת לסופר, גם העניין החברתי, המשפחתי, ואפילו העסקי, אני הולך לפגישות עסקים או לאירועים משפחתיים או לבילוי עם חברים, איך אפשר להחזיק תזונה כזאת בעולם המודרני? זה יהיה כלכך נורא אם אמשיך לאכול אורז מלא, פסטה מלאה ועדשים וקטניות מושרות ולפעמים גם מונבטות? חומוס מדי פעם. יש לי תשוקה מטורפת למזונות האלה, הרגלים של שנים כמו לאכול חומוס בחומוסיה הקבועה עם חבר פתאום תיפסק? זה יכול לדפוק לי המון קשרים חברתיים ולכן האלמנט הנפשי קשה, הפיזי אולי פחות (יש לי כח רצון מטורף, לכן נהפכתי לטבעוני בן רגע) אבל רק פירות וירקות וקצת אגוזים נראה לי בלתי אפשרי כרגע לפחות.
oren

הודעהעל ידי ירדן » ה' יוני 27, 2013 6:05 pm

מבחינת מים אם אתה רוצה ללכת על המים הטהורים ביותר זה באמת אוסמוזה הפוכה או מים מזוקקים אבל גם בתור התחלה תמי 4 זה טוב יותר ממי ברז רגילים :) קרא על זה באינטרנט וגם פה בפורום ותחליט מה מתאים לך.

פרילי הייתה 100% רואו 6 שנים ורק לאחרונה אוכלת גם מבושל כי יש להם פחות מבחר של פירות טריים באוסטרליה. אין עם זה שום דבר רע וגם אנחנו ממליצים לשלב מזון מבושל עתיר פחימות ודל שומן [ירקות עמילניים, דגנים (עדיף ללא גלוטן) וקטניות] ועדיף תמיד בבישול ביתי ללא שמן, תבלינים ומלח, למי שלא רוצה לעשות 100% רק פירות וירקות או שלא יכול בגלל אילוצים כאלו או אחרים.

זה לא סתם שאתה מתגעגע לכאלו דברים, זה מה שאתה רגיל ולמדת לאהוב וגם הרבה מהדברים האלו מכילים מלח, תבלינים, גלוטן ובקיצור דברים שגורמים לנו לרצות עוד. לוקח לבלוטות הטעם כשבועיים עד שהן מתחלפות ולומדות להנות מחדש מהטעמים האמיתיים של המזון ללא הגירוי של מלח ותבלינים ולכן הגיוני שבזמן הזה תרגיש קרייבינג למלוח. אפשר לפתור את זה על ידי סבלנות ואכילה של ירקות ועלים ירוקים שעשירים בנתרן (למשל סלרי ועגבניות) שחשובים לך במיוחד בתור ספורטאי. הגלוטן בפני עצמו (כמו גם מוצרי סויה ומוצרים מהחי) מכילים חלבונים דמויי אופיאטים שמשפיעים על המוח ולכן לא פלא שקשה לאנשים לוותר עליהם.

אם לא משנה מאיזו סיבה אתה לא רוצה לעשות 100% רק פירות וירקות לא מבושלים אז פשוט תמצא מה הדרך שאתה כן רוצה לעשות את זה ושמתאימה לך כך שגם תרוויח בריאות ותשפר את ההישגים שלך בספורט אבל במקביל לא תפגע לגמרי ביכולת שלך לאכול עם אחרים. זה יכול להיות raw till 4 או להחליט שאתה אוכל מבושל רק כשאתה הולך לפגישות עסקים, לאירועים משפחתיים או לבילוי עם חברים. העיקר שתשמור על מזון עתיר פחמימות ולא מעובד ואחוז שומן נמוך ומעבר לזה תמצא מה עובד הכי נכון עבורך בכל הרמות כולל ברמה החברתית.

אגב, בתור רוכב אופניים ברמה תחרותית זה יתרון גדול עבורך להיות על תזונה דלת מלח כי ככה לא צוברים נוזלים מיותרים שמעלים את המשקל הגוף.

ולקנות בסופר זה באמת יקר... לך לירקן, לשוק או אפילו לשוק הסיטונאי- שם הכי זול ויש מבחר הרבה יותר גדול.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי יונתן » ה' יוני 27, 2013 8:34 pm

80/10/10 מעניקה לנו קווי מתאר לאורח חיים בריא, אין כאן חוקים נוקשים שאתה חייב לבצע כלשונם או לוותר על הכול. אתה זה שבוחר עד כמה אתה רוצה להתחייב לתזונה. לאכול רק ארוחה מבושלת אחת ביום בהחלט עדיף על לאכול שלוש פעמים ביום, ולאכול רק פעם בשבוע עדיף על פעם ביום. לאכול בחומוסיה פעם בכמה זמן לא יזיק לך כמו לאכול כל יום. אבל סמוך עלי שעם הזמן אתה תרצה פחות ופחות לאכול מבושל, במיוחד לספורטאי תחרותי, העייפות, הכבדות, היובש וחום הגוף העולה יגרמו לך מהר מאוד להיגמל מההרגל.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי oren » א' אוגוסט 11, 2013 5:22 pm

היי חב'רה, אני סופר מבולבל ויש לי המון שאלות לגבי התזונה הזאת. אפתח נושא בנפרד על שאלות שלי בנוגע ל B12. בינתיים דברים שנוגעים לתזונה:

1. אתם מתאר לעצמי שעלים ירוקים נכללים בתזונה הזאת, אבל אילו עלים? הבנתי שיש אנשים שגם מלקטים בעצמם עלים בטבע ואוכלים אותם (ראו לינק מצורף):
http://lakatim.tvuna.org/

2. לגבי מזון אורגני - אני מבין שקריטי לאכול מזון שהוא אורגני בלבד ולא עבר ריסוסים אבל בארץ גם האורגני מרוסס, בדקתי את זה עם המון ספקים אורגנים בארץ וגם עם דודה שלי שהיא מנכל"ית של חברת "דרך המעבדה", מה עושים כשגם האורגני מרוסס? וגם אם אתם לא קונים אורגני, אתם שוטפים את הפירות והירקות? יש פירות ועלים ירוקים שהם מאוד מרוססים ואפילו אם שוטפים אותם יש חומרי הדברה שנכנסים לתוך הפרי (למשל – ענבים, עגבניות שרי, עלים ירוקים וכו').

3. עלים כמו נענע, פטרוזיליה ותבלינים כמו כמון וכורכום אפשריים בתזונה? אשמח אם תרחיבו בנושא הזה.

4. יש המון המון (המוווון) גישות לנושא התזונה, וחקרתי את זה לעומק במשך שנים עוד לפני שנהפכתי טבעוני ואני עדיין ממשיך כל הזמן לחקור את הנושא וזה מטורף, כל אחד מביא גישה אחרת, גם טבעונים וגם טבעונאים וגם פרוטריינים, יש כאלו שעדיין אוכלים דגים או דבש נא (טוענים שבשביל ה B12 ודברים נוספים שהם מקבלים מזה) ויש כאלו שעדיין מבשלים או מאדים ירקות מסויימים או מנביטים קטניות ודגנים ושותים תה מכל מני תמציות צמחים שטוענים שזה מרפא. איך אתם יודעים שהגישה הספציפית עפ"י גראהם היא הנכונה והמתאימה ביותר לגוף האדם ?
לפני ששמעתי על 80-10-10 ותזונה טבעונאית שמעתי הרצאות וקראתי שקטניות מונבטות למשל זה בריא כי זה מתעכל יותר מהר וככה אין גזים, ועפ"י הגישה של גראהם זה כלל לא בריא לאכול קטניות אפילו אם הן מונבטות? האוכל האולטימטיבי עפ"י הגישה שלו הוא פירות, ירקות ואגוזים בלבד?
oren

הודעהעל ידי יונתן » א' אוגוסט 11, 2013 7:07 pm

היי אורן, לפני שאתה פותח שרשור על b12, קרא את המאמרים הבאים:
http://30bananotleyom.co.il/811-articles/8-b12
http://30bananotleyom.co.il/811-article ... 12-vitamin

ובאשר לשאר שאלותיך:
1. עלים ירוקים הם חלק חשוב ביותר בתזונה ומומלץ לצרוך מהם ברוחב יד. העלים הנפוצים הם חסה, סלרי, תרד, פטרוזיליה, כוסברה ושאר העלים שקיימים בכל בית. כמובן שאפשר ונחמד לגוון בעלים "אקזוטיים". אתה יכול לראות דוגמה לכך גם אצלנו:
http://30bananotleyom.co.il/recipes/121-malva-salad
ייתכן שהבלבול שלך נובע מכל שאנחנו שמים את הדגש בתזונה על פירות, ומעניקים לעלים הירוקים תפקיד משני. פירות הם עיקר התזונה כי הם עשירים יותר בקלוריות ויכולים להעניק לנו את הדלק לתפקד ולשגשג. לעלים ירוקים יש יתרונות רבים משלהם והם חיוניים לנו, אך אי אפשר לבסס עליהם את התזונה כי הם דלים מדי בקלוריות, וכל מי שינסה לעשות זאת יתקשה מאוד להמשיך בתזונה ויחזור לאכול מזון מבושל.

2. האידיאל הוא כמובן לגדל את המזון בעצמך ככל האפשר... בייצור כל מזון שהוא, בין אם פירות, ירקות, דגנים או מוצרים מן החי, מעורבים כימיקלים, ולא רק בריסוס, אלא גם בדשן ובתהליכי העיבוד והשיווק, כך שלא ניתן להימנע מזה. אם אתה גר בעיר, אתה פשוט צריך להסתובב ולהכיר מה מוכרים איפה ולהתנסות עם פירות וירקות ממקומות שונים. ואם אתה גר באיזורים חקלאיים, אז קנה ישירות מהחקלאי ותראה בעצמך איך הוא מטפל בתוצרת שלו.
המדדים שלי לבחירת תוצרת הם טעם וההשפעה על הגוף. חסות שגדלו בגינה של ירדן היו כל כך מתוקות שאתה פשוט יושב לידן ואוכל אותן ישירות מהאדמה בהנאה רבה. כך אתה יודע שהן גדלו באדמה עשירה ויש בהן באמת את חומרי התזונה שאמורים להיות בהן. חסות, גם אורגניות, שאין להן טעם והן אפילו מרות, לא ראויות לאכילה. הדבר נכון עם כל פרי או ירק. לפני כמה חודשים קניתי בננות בשוק שהיו עם טעם לוואי איום, אז התחלתי לקנות בננות אורגניות יקרות יותר בניצת הדובדבן, והן היו הבננות הכי טעימות שאכלתי בחיים. בנוגע להשפעה שיש לתוצרת על הגוף, אני יודע שכאשר אני קונה תוצרת מסוימת ואכילתה גורמת לי אלרגיות, כאבי בטן או עייפות, אז מדוברת בתוצרת נחותה ואני עובר לקנות מחקלאי או משווק אחר. שוב, אין לי מושג למה זה קורה, זה יכול להיות ריסוס, או אדמה לא טובה, או דשן, או קטיף מוקדם מדי. בכל מקרה, חלק מהמטרה של 80/10/10 היא גם לעודד שיטות חקלאיות יותר טבעיות ופחות הרסניות, ואנחנו רואים איך אנשים רבים מקבלים השראה להתחיל פרויקטים כאלה. יבוא יום ואורגני באמת יהיה אורגני ולא רק "מופחת ריסוס".

3. נענע ופטרוזיליה ועלים אחרים שאפשר לאכול בהנאה בסלט הם חלק מהתזונה. תבלינים אינם חלק מהתזונה. אתה יכול לקרוא על כך במאמר הבא:
http://30bananotleyom.co.il/811-article ... 010rv-diet
לא מזמן גם היה שרשור בפורום על כורכום:
http://www.30bananotleyom.co.il/forum/viewtopic.php?f=2&t=710&p=4968&hilit=%D7%9B%D7%95%D7%A8%D7%9B%D7%95%D7%9D&sid=3b06ff666d89f1cbc54075df2a73b9c5&sid=6c8c14eb0892c135d0b235587d3ab330#p4968

4. תאמין לי שגם אנחנו חקרנו המון גישות תזונתיות והגישה של גרהם ניפצה לנו המון מיתוסים. אבל בסיס הגישה של גרהם הוא כזה: כל בעל חיים אוכל את המזון שמתאים לו במצבו החי, השלם והבשל, ללא בישול וללא עיבוד. ועבור כל בעל חיים, המזון המתאים לו הוא המזון שהכי טעים לו. עבור בני האדם אלה פירות וירקות חיים ובשלים. כל מזון אחר דורש בישול כדי לאוכלו, וגם אם אתה יכול לאכול קטניות אחרי הנבטה, האם באמת תעדיף לאכול נבטי שעועית על פני פירות בשלים ומתוקים? ודאי שלא. שוב, אין מניעה שתוסיף לתזונה שלך קטניות מונבטות, אבל אנחנו מדברים כאן על הבסיס לתזונה, שהוא פירות, עלים ואגוזים. אנחנו מדברים כאן על מה שאתה עושה 99% מהזמן, לא על מה שאתה עושה לעתים רחוקות. המדע ללא ספק תומך בגישה של גרהם, היות שאנחנו בסך הכול מבצעים את מה שכל בעל חיים אחר בכדור הארץ מבצע, כך שההוכחה ברורה מאליה. כל טענה שבני האדם הם יוצאי דופן לחוק שכל בעלי החיים בעולם מצייתים לו נובעת מחשיבה מיתית שלעולם לא תהיה לה הוכחה מדעית. אם זרקתי מאה אלף בעלי חיים יבשתיים ממגדל פיזה וכולם התרסקו על האדמה, אינני יכול לטעון שחוק הכבידה משפיע על כל בעל חיים אחר פרט לאדם, ואם אזרוק אדם מהמגדל הוא ירחף כמלאך לגן העדן.
גם הממצאים האנתרופולוגיים תומכים בגישה התזונתית הזו. לבני האדם שהתפתחו באזורים הטרופיים והסוב-טרופיים של אפריקה לא הייתה גישה למזון אחר מלבד פירות, עלים ואגוזים. ואנחנו מדברים כאן על מיליוני שנות אבולוציה. רק עם גילוי האש והבישול לפני 50 עד 100 אלף שנה החלה הסתמכות על מזונות אחרים, ורק עם התפשטות האדם לאזורים קרים יותר לפני 20 עד 30 אלף שנה החלה הסתמכות על בשר כמקור מזון, היות שבשר בעלי החיים באזורים החמים דל מאוד בשומן, ולכן בני האדם לא יכולים להתבסס עליו כמקור תזונה.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי ירדן » ג' אוגוסט 13, 2013 8:29 pm

2%-6% מהקלוריות שלנו צריכים להגיע מעלים ירוקים. זה אולי נשמע מעט אבל זה די הרבה מבחינת נפח בגלל שעלים ירוקים מאוד דלים בקלוריות. לתפריט ממוצע של 80/10/10 זה יהיה משהו כמו ראש חסה לפחות ליום או כמות מקבילה של עלים ירוקים אחרים.

הנה סרטון של גרהם בנושא חשיבות העלים הירוקים בתזונה עתירת פירות-
http://30bananotleyom.co.il/movies/75-i ... et-healthy
סמל אישי של המשתמש
ירדן

תגיות נושא

פעילות גופנית, תזונת האדם הקדמון, עלים ירוקים, כמה לאכול?

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 13 אורחים