שאלות על B12 + ותהיות לגבי התזונה 80-10-10

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

Re: שאלות על B12 + ותהיות לגבי התזונה 80-10-10

הודעהעל ידי ירדן » ג' ספטמבר 24, 2013 8:30 pm

אני מניחה שרובנו לא אוכלים 100% אורגני ולכן רצוי שנבדוק את רמות הבי12 שלנו ונתסף אם יש חסר. בעתיד ככל שתהיה יותר מודעות לאיכות הפירות והירקות ולחשיבות של אכילת מזון אורגני אני מאמינה שכולנו נוכל להנות מפירות וירקות אורגניים איכותיים במחיר שפוי. כבר עכשיו יש קואופים אורגניים ברחבי הארץ וחקלאים אורגניים שניתן לקנות ישירות מהם. הלוואי שכולנו יכולנו להנות מפירות וירקות מדהימים כמו שבקואופ של קריסטינה אבל זה לא המצב כרגע אז צריך להתסדר עם מה שיש וליצור ביקוש (ביקוש יוצר היצע) וגם ליזום התארגנויות וקואופים בעצמנו, עבורנו ועבור אחרים. ככה יוצרים שינוי.

אני לא מאמינה שברגע שלוקחים תוסף הגוף מאבד לגמרי את היכולת לייצר בי12 בעצמו ומהנקודה הזו והלאה זה אבוד ותלויים לנצח בתוסף. מה לגבי הבי12 שמוסף לבמבה או לחלב סויה או למוצרים מעובדים אחרים? האם גם הוא גורם לתלות של הגוף ומפסיק ייצור פנימי...?
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי ירדן » ד' ספטמבר 25, 2013 12:40 pm

אגב אורן, לגבי שאלתך על ה-RawBrahs. לא רציתי להכנס לזה כששאלת אבל נתקלתי אתמול בסרטון שלהם שבו הם אוכלים אשכי ביזון נאים והחלטתי לענות לך בקצרה בכל זאת.

ה-RawBrahs אוכלים מזון מהחי, צורכים קפה ואלכוהול ומעודדים צריכה של תוספים כמו קולוסטרום, אבקות חלבון ותמציות מקרני איילים (אכזרי ביותר) ועוד. להארלי היו בזמנו כל מיני סרטוני תגובה לגביהם ואתה מוזמן לחפש אם זה מעניין אותך. איך שאני רואה את זה הם חמודים, הם נראים טוב, הם בכושר והם מצחיקים אבל בכל הנוגע לעצות תזונה הם ממש לא סמכות בעניין.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי oren » א' ספטמבר 29, 2013 11:36 pm

אם הם עושים את כל זה ושינו את התזונה שלהם כנראה שיש לכך סיבה, כמובן שאף פעם אי אפשר לדעת מה באמת הם אוכלים כי סרטונים ביוטוב ודברים מהסוג הזה לא תמיד משקפים, אבל נראה שהם מרגישים עם זה מצויין לפי כל הסרטונים שלהם.

אגב נתקלתי בסרטון הזה במקרה, טעימה מתוך סרטון של ראיון שלם עם בחור ישראלי בשם עידו פורטל שמדבר איתם, מעניין, ויש להם את "הסרטון המלא והלא מצונזר" ל "חברים בלבד" כנראה שזה כרוך בתשלום... חחח:
http://youtu.be/aLogFAbTlDI

בכל מקרה הוא טוען שהוא 15 שנה על תזונת פלאו, ולפי איך שזה נראה הוא משגשג, מה דעתכם?
oren

הודעהעל ידי יונתן » ב' ספטמבר 30, 2013 7:50 am

כמו שאמרת, זה סרטון ביוטיוב, זה חסר משמעות. אי אפשר לדעת מה הבן אדם באמת אוכל, כי יש תפיסות שונות של פליאו, שחלקן מעודדות צריכה גבוהה של פירות וירקות וחלקן אוסרות זאת לחלוטין. גם לא ניתן לדעת מתוך הסרטון מה באמת עבר עליו ב-15 השנה האחרונות. ייתכן שהיו לו כמה וכמה פציעות שהיו נמנעות לו היה מסיר מתפריטו את הבשר. בנוסף, יש לזכור שפעילות גופנית לא מגינה מטרשת עורקים, והיו לא מעט דוגמאות בעבר של ספורטאים מצטיינים שנפטרו באופן פתאומי מהתקף לב, אפילו בשנות העשרים לחייהם.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי יונתן » ב' ספטמבר 30, 2013 9:03 am

עיינתי קצת באתר שלו. שים לב שהבחור עושה את הפעילות הזו כבר 30 שנה, שהוא מתאמן לפעמים 6 שעות ביום, אין פלא שהוא בכושר כה גבוה. משאולותיך זה נשמע כאילו אתה מסיק שתזונת הפליאו היא שהכניסה אותו לכושר כזה.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי oren » ג' דצמבר 03, 2013 12:25 pm

אני לא מסיק את זה, אני תוהה וחוקר גישות נוספות [לא מתנסה בהם כרגע וגם לא חושב על לנסות], אני מאמין שלחקור וכמה שיותר זה טבע האדם וזה דבר מצויין, אם לא הייתי חוקר ומתעניין בכל מני גישות- לא הייתי שומע אפילו עליכם, על אורך החיים הטבעי, על 80-10-10 ועל טבעונות בכלל, ועל עוד המון דברים נוספים, תמיד אפשר ללמוד דברים חדשים ולהיחשף למיידעים ודברים שלא ידעתי עליהם לפני כן, לכן אפילו שהתזונה הזאת נראית לי הגיונית מאוד וטובה, אני ממשיך ואמשיך תמיד לחקור ולהתעניין, גם בגישות אחרות.

אגב, מתוך כל הספורטאים - 'מפתחי הגוף' שמפרסמים עצמם ומעלים סרטונים ליוטוב, לא יצא לי להיתקל באנשים שריריים או מפתחי גוף שאוכלים רק פירות וירקות ועוקבים במדויק אחרי 80-10-10, כל אלו שראיתי שמפרסמים עצמם באינטרנט ומעלים סרטונים שלהם ביוטוב, שמשגשגים על התזונה הזאת הם לרוב רק ספורטאי סיבולת (ריצה ואופניים). וכולם ללא יוצא מן הכלל לוקחים תוספים למיניהם, אבקות חלבון ועוד דברים שממש לא תחת הכותרת של 80-10-10.

אני לא אומר שזה לא אפשרי לפתח שרירים על תזונה כזאת, פשוט עוד לא ראיתי עדויות והוכחה לכך. אחד הבחורים היחידים שראיתי שטוען שהוא כזה הוא Mike Vlasaty וגם הוא לא נראה שרירי כלכך למען האמת והוא משתמש בתוספים והוא אפילו לא מתבייש להגיד את זה. לא ראיתי ולא אדם אחד עם מסת שריר ששווה למפתח גוף הכי בינוני 'אוכל כל' שיש. ואני מדבר על אחד שלא לוקח שום תוספים.

לדעתי חבל שאין הדרכה ספציפית תזונתית לתזונה הזאת (80-10-10), שאין תזונאים ודיאטנים שתומכים בגישה הזאת, הרבה יותר אנשים כולל אותי, היו מנסים את התזונה הזאת ברצינות אם היו דיאטנים [ואם אפשר להזכיר שמות אז לדוגמא יאיר להב] ודומיו שהיו ממש נותנים תפריט מסודר אחרי סידרת בדיקות מקיפה ומקצועית עם המכשור החדיש ביותר, אני מדבר על תפריט ספציפי עם ערך קלורי של כל פרי \ ירק וממש לפי סדר היום של הבנאדם מתאימים לו תפריט. זה לא מספיק להגיד "פירות וירקות זה הכי בריא וזאת התזונה המושלמת לבני אדם, תאכלו אותם בצירופים הנכונים ותוכלו להיות כל דבר שתרצו, אפילו מפתחי גוף", אפילו בספר שאני עדיין בשלבי קריאה כתוב שהתזונה מכילה גם אגוזים וזרעים, והתפריטים לדוגמא ממש לא מספקים את הצורך של אדם פעיל, ואני אומר את זה מניסיון כי ניסיתי כמה תפריטים משם, אני ספורטאי תחרותי ופשוט גבעתי ברעב במשך היום ולא הרגשתי במיטבי. צריכים הכוונה מקצועית כלומר- איך, כמה ומה ספציפית לאכול לפי המטרות של הבנאדם- לדוגמא – אדם שרוצה לפתח שרירים (מפתח גוף ), אדם שרוצה להיות רוכב אופניים, כדורסלן, כדורגלן, עצן, שחיין וכו' וכו'. צריך להתאים ולעשות שינויים בתזונה לא משנה מה היא כדי לקבל את התוצאות האולטימטיביות, כי כשהתפריט לא מסודר ולא יודעים מה לאכול ומתי וכמה, אז נוצרות הבעיות.

צריכים לבנות תפריט ספציפי ומדויק כמו שכל דיאטן רגיל עושה היום. אחת הסיבות שלא הצלחתי בתזונה הזאת ב 100% היא כי לא הצלחתי למצוא שום הכוונה מקצועית של איש מקצוע אמין עם רקע וניסיון שידריך אותי ברמה המקצועית, המדויקת והספציפית (כלומר תפריט מסודר עפ"י מטרות ותוכנית אימונים מסודרת, מה לאכול במהלך היום ולפני ואחרי אימונים).

לדעתי האוכלוסייה ובעיקר ספורטאים, ובטח שברמה תחרותית צריכים אם לא חייבים הכוונה מדויקת של תפריט תזונה. לדעתי זה חשוב לדעת מה להכניס לגוף במהלך היום, לפני ואחרי אימון (תלוי באיזה אימון, מה העצימות ומה משך האימון). וחוויתי את זה על בשרי בתקופה שהתחרתי המון, כשלא אכלתי טוב [לא מספיק, לא לפי התפריט של המאמן] – הרגשתי פחות טוב. כשהקפדתי על התפריט ההרגשה השתפרה והייתי במיטבי.

למשל לאחי, שהוא 'אוכל-כל' אבל מקפיד על תפריט דל מאוד בשומנים, יש תפריט ותוכנית אימונים מדוייקת עד הפרט הכי קטן. תפריט תזונה מסודר ומדויק שבנו לו עד רמת הפרטים הכי קטנים של ספציפית מה לאכול במהלך היום, לפני ואחרי אימון בהתחשב באורך החיים שלו והעבודה שלו.

בנוסף יש לו גם תוכנית אימונים מסודרת ומדויקת על פי המטרות שלו. הוא משגשג, מדגמן, יש לו גוף שנראה ממש טוב, הוא לא לוקח כלל תוספים מלבד אבקת חלבון שאגב הוא ניסה תקופה מסויימת לא לקחת כלל, ועדיין שגשג, כלומר הוא יכול להסיר מהתפריט את האבקת חלבון ולהחליף אותה במאכלים אחרים [הוא ניסה והתוצאות היו זהות, פשוט יותר נוח לו ומהיר לשתות שייק חלבון מסיבות של חוסר זמן ונוחות]. ובדיקות הדם שלו מצויינות.

איך אדם ספורטאי עם מטרה מסוימת יכול לשגשג על התזונה הזאת ללא הכוונה מקצועית ותפריט מותאם? זה בלתי אפשרי, ואני אומר את זה מניסיון אישי שלי, כשניסיתי את התזונה הזאת לא היה אף אחד שתמך בי, ואפילו להיפך, התנגדו לזה כל דיאטן או רופא שהתייעצתי איתם, לא מצאתי בכל החורים באינטרנט תפריטים ספציפיים המותאמים לספורטאים, לאורך חייהם או דיאטנים או תזונאים שהולכים אחרי התזונה הזאת, וגם בספר זה פשוט כללי מדי, ואין אף אחד שיכול לעשות מעקב אחריי כדי לבדוק שאני עושה מה שאני עושה נכון. יש בעייתיות ענקית בקטע הזה. וחבל כי אני ממש מעוניין לנסות אותה כי היא נראית לי הגיונית ובריאה, ויש לי כוח רצון ענק, אם רק הייתה הכוונה מקצועית הדברים היו נראים אחרת.

אגב – הצעתי לאחי לנסות את התזונה הזאת והוא הסכים במידה ותהיה הכוונה מקצועית כמו של דיאטן מקצועי כגון יאיר להב, אבל לא מצאתי ולא אחד כזה, כי כנראה לא קיים... זה יכול להיות אחלה ניסוי אפילו מצולם ומתוקשר שיוכיח שהדבר אפשרי - לפתח גוף ולשמר מסת שריר גדולה עם התזונה הזאת. (בסגנון מה שריי מאור עשה באמנון לוי), אם רק היה מישהו שירים את הכפפה.

אשמח לתגובתכם על כל מה שכתבתי כאן.
oren

הודעהעל ידי אורנה » ג' דצמבר 03, 2013 1:07 pm

בינתיים עד שיהיה מישהו בארץ שיכוון ספורטאים לפי התזונה הזאת
כדאי לך להתייעץ ישירות עם דאגלס גרהם
יש לו אתר והבנתי שהוא עונה לשאלות כלליות
יכול להיות שהוא ירצה תשלום עבור ייעוץ ספציפי, נראה לי שווה
תנסה וספר לנו
אורנה

הודעהעל ידי יונתן » ג' דצמבר 03, 2013 1:10 pm

אני לא בטוח לאיזו תגובה אתה מצפה. ברור שמסגרת אימונים מפורטת וארוחות מסודרות מועילות לספורטאים, וד"ר דאגלס גרהם משמש למעשה כיועץ כזה לספורטאים ברחבי העולם, אך איננו מכירים אדם אחר שזה תחום עיסוקו ויכול להכין לך תוכנית כזו. מצד שני, כפי שכתוב בספר, על פי תזונאית המשלחת האולימפית של ארה"ב, ספורטאים בענפים שונים לא צריכים לשנות את היחס פחמימות/חלבונים/שומנים בתזונה שלהם, רק להתאים את כמות הקלוריות. אין כל ספק שהסיבה שאתה "גווע ברעב" בתזונה היא שאתה אוכל מעט מדי.

אני באופן אישי עוד לא ראיתי הוכחה לכך שאפשר להיות בודי בילדר בלי לקחת סטרואידים אנבוליים ובלי לפגוע בהיבטים רבים בבריאות. אני לא מאמין שקיים ולו אדם אחד שעשה זאת ללא כמויות אדירות של תוספים, וכמתאמן קבוע בחדר הכושר אני רואה עד כמה נפוץ השימוש בסטרואידים ובתוספים, גם בקרב אנשים שלא שואפים להתחרות בפיתוח גוף. אני יכול רק להעיד על עצמי שאני לא לוקח ומעולם לא לקחתי תוספים, שאמנם אני לא ספורטאי מקצועי אבל אני בכושר הכי טוב שהייתי בו בחיי, ושהתוצאות הטובות ביותר שלי הגיעו מהרגע שעברתי ל-80/10/10.
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הודעהעל ידי oren » ד' דצמבר 04, 2013 11:59 am

יונתן, לגבי הכושר שלך, אחלה, אתה מדבר כאן על סיבולת, העניין הוא שאתה טוען שבאופן אישי עוד לא ראית הוכחה לכך שאפשר להיות בודי בילדר בלי לקחת סטרואידים וכו'? אני אישית מכיר כאלו ואח שלי כזה, הוא אמנם לא באדי בילדר אבל יש לו מסת שריר גדולה מאוד, אחוזי שומן סופר נמוכים (5.4% בבדיקת dexa) והוא מדגמן... אתה מכיר את האתר הבא?:
http://www.veganbodybuilding.com/?page=bios/ - אתר שכולו מיועד בדיוק לאנשים כאלו, טבעוניים שמפתחים גוף באופן טבעי, יש שם גם ספורטאי סיבולת ומכל הענפים האחרים.

שים לב שגם אבי לייני נמצא ברשימה (בחור ישראלי שבטח שמעת עליו? הוא עוסק ב WeightLifting) אני מכיר אותו ודיברתי איתו אישית, הוא לוקח קריאטין [וכנראה גם אבקות חלבון טבעוניות] ואוכל המון קטניות בשביל החלבון, כולם ללא יוצא מהכלל לוקחים תוספים [טבעוניים] או אוכלים הרבה מזונות מהצומח שמכילים הרבה חלבונים.

לא חסרים אנשים וחברים שאני מכיר אישית שלא לוקחים שום תוסף לא חוקי [סטרואידים] ומגיעים לתוצאות יפות מאוד, אח שלי כזה, מה יותר קרוב מזה? גם אני לפני כמה שנים כשהתאמנתי בזמנו בחדר כושר פיתחתי גוף שרירי וחטוב מאוד ולא לקחתי תוספים מלבד אבקת חלבון [טוב, גם אז התזונה שלי היתה שונה לגמרי ואכלתי עוף ומוצרי חלב]. ראיתי בקבוצה של 80-10-10 בפייסבוק מאמן ספורט ששינה את התזונה שלו ל 80-10-10 והוא טען שמסת השריר שלו ירדה בצורה משמעותית מאז...

אז דאגלס גראהם הוא היחיד בכל העולם שיכול לתת הכוונה תזונתית כזאת? ומרחוק, ובהרבה יותר כסף מאשר דיאטן קליני כאן, ולגראהם אין כל הסמכה של דיאטן \ תזונאי או רופא, הוא כירופרקט. אתה לא חושב שזה משונה?

בכל מקרה זה מטריד שאין אפילו לא הוכחה, עדות אחת של מפתח גוף שהתזונה שלו היא 80-10-10... אני עדיין מחכה לראות מישהו כזה.
ספורטאי סיבולת כן, מפתחי גוף לא.

הנה - אמרתי ואגיד שוב שיש אנשים שמוכנים לעשות 'ניסוי' למעבר לתזונה הזאת במידה וזה אכן ישמר להם את מסת השריר ותהיה להם הכוונה מקצועית ותפריט שמפורט ספציפי. הלוואי ומישהו ירים את הכפפה.
oren

הודעהעל ידי יונתן » ד' דצמבר 04, 2013 6:37 pm

אני ממש לא מדבר רק על סיבולת, השרירים שלי מאוד חזקים יחסית למבנה הצר שלי (1.82 על 68 ק"ג), והשומן 5%.
אבל מאוד מעניינת אותי הטענה שלך שאתה מכיר אישית אנשים שהם בודיבילדרים ללא שום שימוש בסטרואידים, אבקות חלבון או תוספים אחרים. זו טענה שטרם שמעתי כמוה ואשמח לשמוע הוכחה לדבר, כי המידע יכול לסייע בידינו לנתץ את המיתוס שרבים מהמתאמנים מחזיקים בו. אם תוכל לענות על השאלות הבאות לגבי האנשים האלה שאתה מכיר זה מאוד יעזור: משקל התחלתי/משקל נוכחי/אחוז שומן בגוף/המשקל שהוא מרים בחזה/סקוואט/מתח/זרוע קדמית.../מה הוא אוכל

כבר שמעתי הרבה טענות מאנשים שתיארו את עצמם כבודיבילדרים, שאולי הרימו משקל גבוה בחזה, אבל התהדרו בכרס נאה ולא הצליחו לעשות אפילו עליית מתח אחת.

לגבי הבחור ההוא שטען ש-80/10/10 גרם לו לירידה משמעותית במסת השריר, אשמח לשמוע גם על כך פירוט רב יותר, כמו למשל איך הוא מדד את זה/האם ירד במשקל/האם עלה באחוזי השומן/כמה הוא אכל בתקופה הזו
סמל אישי של המשתמש
יונתן

הקודםהבא

תגיות נושא

ויטמין B12

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: AhrefsBot, YandexBot ו 9 אורחים