B12, רפואה קונבנציונלית או לא

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

B12, רפואה קונבנציונלית או לא

הודעהעל ידי liav » א' ספטמבר 15, 2013 11:38 am

לפני כשבוע עשיתי בדיקות דם.
בין היתר הבדיקות הראו שמדד ויטמין B12 עומד על 128.
פרסמתי שאלה בפורום של ד"ר דאג שהמליץ לי לחכות ולראות מה קורה היות ובינתיים לא מופיעים אצלי שום תסמינים מקדימים.
דאג אמר שבד"כ התסמין הראשון הוא נימול בקצות האצבעות.
בהמשך, לעשות בדיקה נוספת ופשוט לעקוב אחרי מדד הויטמין, אבל כל עוד אין שום תסמינים, עדיף לא לקחת תוספים.

היום היה לי תור אצל רופא הגסטרו שלי (אני חולה קרוהן). הרופא אמר שהוא "בפניקה קלה" והיות וזוהי בעיה קלה לפתרון יש לטפל בה כל עוד לא מאוחר.
הפנה אותי לרופאת המשפחה עם מכתב שעליי לקבל 2 זריקות B12 לשריר, 1000 מק"ג כל אחת. בהמשך, לקחת כדורים 1000 מק"ג במשך 10 ימים כל חודש.
בנוסף אמר, כי כאשר ערך הויטמין יורד מתחת ל-100 מופיעות תופעות נוירולוגיות בלתי הפיכות.

אשמח לעצות.
liav

Re: B12, רפואה קונבנציונלית או לא

הודעהעל ידי oren » א' ספטמבר 15, 2013 6:55 pm

מעניין לראות אותי מה יגיבו לך פה, אם אפשר לשאול כמה זמן אתה טבעוני והאם אתה לוקח תוסף B12 על בסיס יומי \ שבועי \ חודשי ?
אתה אדם פעיל \ עוסק בספורט ?

אוסיף בעניין אישי יותר שעניין ה B12 מטריד מאוד גם אותי ואני מאמין שהרבה אחרים שעושים את השינוי ונהפכים לטבעוניים, לא משנה כמה קראתי על נושא ה B12,אני עדיין חושש ממנו מאוד ולא יודע אם לקחת תוסף או לא. קניתי ליתר ביטחון את התוסף של Nutri-Dyn שהבנתי שנחשב לטוב ביותר, זה התוסף שד"ר עדיאל תל-אורן ממליץ עליו וניתן להזמין אותו מאקו-סאפ בארץ, לא נטלתי אותו עדיין.

אני טבעוני 6 חודשים (וכרגע התזונה שלי כמעט רק פירות וירקות, מעט אוכל מבושל) ולא לקחתי תוסף של B12 מלבד מספר פעמים בודדות [פעם-פעמיים] בהן לקחתי את התוסף B12 של סולגאר, עד שזרקתי אותו לפח כי הבנתי כמה הוא גרוע.

אני מתכנן לעשות בדיקות דם בקרוב לראות מה קרה לרמות שלי לעומת הרמות שהיו לפני שהייתי טבעוני, באמת מעניין אותי לדעת אם הערכים עלו או ירדו.

אמא שלי למשל 'אוכלת כל' [אוכלת בשר, דגים, מוצרי חלב וכו'] ויש לה מחסורים חמורים ב B12 והיא לוקחת זריקות מדי פעם כדי להעלות את הרמות.
לי מעולם לא היו בעיות של B12 או בעיות בערכים אחרים בכלל, והייתי בריא מאוד גם לפני שהפכתי לטבעוני (אין לי בעיה לצרף את בדיקות הדם שלי שעשיתי ממש מספר ימים לאחר שנהפכתי טבעוני, העלתי את זה בפוסט כאן בפורום ומשום מה אני לא מצליח למצוא את זה, כנראה מחקו?)
oren

הודעהעל ידי ירדן » א' ספטמבר 15, 2013 7:35 pm

ליאב, כחולה קרוהן זה לא מפתיע שיש לך בי12 נמוך. כל עוד יש פגיעה במערכת העיכול זאת תהיה בעיה עבורך. לדעתי כדאי שתעשה זריקות ותיקח תוסף. באופן כללי הגישה שלי היא, ואולי אני טועה בכך, שעדיף להיות על הצד הבטוח ולא לרדת לרמות כאלו נמוכות.

מה מצבך כרגע?
כמה זמן אתה חולה?
האם עברת ניתוחים?
איך נראית התזונה שלך עכשיו?

----------------

אורן, אני חושבת שאתה לוקח את עניין הבי12 קשה מידי. בעצמך אמרת שיש אוכלי בשר עם חסר בבי12 וידוע לנו שכל בעלי החיים במשקים המתועשים מקבלים תוספים אז פשוט תעשה בדיקה אחת לשנה-שנתיים ותראה מה המצב אצלך ואם יש צורך לתסף אז תתסף. כספורטאי תחרותי שמוציא יותר אנרגיה המאדם הממוצע גם הגיוני שיש לך צורך מוגבר בויטמין זה.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי liav » א' ספטמבר 15, 2013 8:56 pm

אורן,
אני כבר שנה טבעוני. חצי שנה לפני כן צרכתי גם דגים. יש לי בעבר עוד שנתיים של טבעונות.
לא לקחתי תוסף מעולם. בדיקות הדם לא הראו אף פעם על חוסר.
אני פעיל. רוכב על אופניים, רץ, שוחה מדי פעם.

ירדן,
תודה על המענה.
בנוסף למחלה, כרתו לי את המעי הגס, וכידוע הויטמין נספג בקצה המעי הדק, אז האיזור הזה עלול להיות פגוע בנוסף לכל.
מצבי כרגע טוב. אני חולה בקרוהן כמעט 5 שנים. את הניתוח עברתי לפני 4 שנים.
התזונה מורכבת בעיקר מפירות וירקות, כאשר אני משלים אותה עם מעט אוכל מבושל (תפו"א, אורז ולפעמים פסטה).
כשקראתי שרשורים קוודמים על B12 הבנתי שהזריקות הן הויטמין הסינטטי, זה עוד משהו שמרתיע אותי.
לא כדאי לקחת את המתיל בכמוסות בכמויות גדולות יותר?
liav

הודעהעל ידי liav » א' ספטמבר 15, 2013 9:00 pm

והשאלה (ווידוא) החשובה מכל,
כל התוספים ידידותיים לטבעונים?
liav

הודעהעל ידי oren » א' ספטמבר 15, 2013 11:00 pm

נראה שאתה די דומה לי בקטע של ספורט, אני גם בעיקר רוכב (תחרותי), ולאחרונה גם רץ ושוחה (חושב על טריאתלון בעתיד הקרוב).
וגם התזונה די דומה, רק שאני גם אוכל עדיין אגוזים זרעים וירקות מבושלים, מעדיף לאכול בטטות במקום תפוחי אדמה, הם עדיפים מבחינה תזונתית לפי מה שהבנתי.

לגבי ה B12, מה שרשמתי לך עליו למעלה (מה שאפשר לקנות מאקו-סאפ) הוא ידידותי לטבעונים, זה מגיע כטיפות ולא כדורים (צריך לטפטף מתחת ללשון ולחכות לספיגה) כפי שאמרתי זה התוסף שד"ר עדיאל תל-אורן ממליץ עליו (הוא רופא טבעוני בעצמו), מצרף לך לינק עם הסבר וכל המידע, הבחור שמייבא אותו גם טבעוני ושמו אסף, מציע לך לדבר איתו והוא ינחה אותך:
http://www.ecosupp.co.il/vitamin-b12/

הפייסבוק של אסף:
https://www.facebook.com/chn.assaf?fref=ts

בכל מקרה מאחל לך בריאות ותמשיך לעדכן.
oren

הודעהעל ידי liav » ב' ספטמבר 16, 2013 11:20 am

תודה על המידע אורן,
גם אני בכיוון של טריאתלון, אבל יש עוד עבודה.
אני בטח אצור איתו קשר בקרוב, צריך רק להחליט סופית מה לעשות.
liav

הודעהעל ידי ירדן » ב' ספטמבר 16, 2013 7:48 pm

ליאב, כתבת בפורום של גרהם שעברת כריתת מעי גס?

ויטמין בי12 נוצר במעי הגס. אם אין לך מעי גס ואתה לא אוכל תוצרת אורגנית שגדלה על אדמה עשירה במיקרואורגניזמים יתכן שצטרך לקחת תוסף של בי12 כל החיים.

אם אתה אוכל לפעמים פסטה תקנה פסטה שעשויה מאורז או תירס ולא חיטה.

לגבי המתיל בי12 של נוטרי-דיין. לדעתי עדיף לקחת את התוסף בטבליות ולא את הנוזלי. לא כי נוזלי זה לא טוב, זה דווקא טוב, אלא בגלל שמדובר בתוסף שמכיל גם חומצה פולית במינון גבוה מאוד ואין בכך שום צורך ואולי אפילו נזק.

מה לגבי מדדים אחרים בבדיקות הדם? יש שיפור מבחינת מדדי המחלה?

אורן, אולי יעניין אותך השרשור הזה-
http://www.30bananotleyom.co.il/forum/viewtopic.php?f=2&t=769&p=5262
הוא בנושא למה טבעונים צריכים פחות בי12 מאשר אוכלי בשר.
לתשומת לבכם, המענה בפורום מעצם טיבו מוגבל וחלקי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי פרטני ו/או לבדיקה, אבחון וייעוץ על ידי רופא.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הודעהעל ידי liav » ג' ספטמבר 17, 2013 9:41 am

כן, ירדן, כתבתי. הנה לינק להודעה
http://www.vegsource.com/talk/raw/messa ... 43384.html

הבי12 לא מיוצר בקצה המעי הדק?
מה הסיבות לא לקנות פסטה מחיטה?
צירפתי קובץ המאגד את כל התוצאות של הבדיקות שבוצעו דרך קופת החולים. לא איחדתי כי בדרך בוצע שינוי בערכי המדידה..
מדדי הדלקת היו בסך הכל בסדר מאז הניתוח. מלבד כמה פעמים שהייתה לי איזו דלקת גרון ואז המדד הדלקתי הראה על כך.
קבצים מצורפים
labs.xls
(47.5 KiB) הורד 30 פעמים
liav

הודעהעל ידי ירדן » ג' ספטמבר 17, 2013 4:44 pm

עיכול וספיגת המזון מתבצע במעי הדק. הבי12 מיוצר על ידי חיידקי מעיים ידידותים במעי הגס ונספג באיליום שזה האזור הסופי של המעי הדק. ממה שאני יודעת (מהרצאה של עדיאל תל אורן) למרות שישנו ספינקטר בין האילאום למעי הגס שאמור למנוע חזרה אחורה בכל זאת ישנו מעבר מוגבל אחורה וכך בעצם ניתן לספוג בי12 שמיוצר בגוף.

אם הגוף שלך לא יכול יותר ליצר בי12 ואתה לא אוכל בעיקר תוצרת אורגנית שגדלה על אדמה איכותית אז הגיוני שתצטרך לקחת תוסף. לגרהם מן הסתם יש הרבה יותר נסיון ממני בעניין הזה ואתה יכול כעצתו לחכות קצת ולראות אם הרמה משיכה לרדת או מופיעים סימטומים. אולי אני טועה אבל לדעתי אתה לא צריך לחכות לסימטומים אלא לקחת תוסף.

לחולי קרוהן מומלץ להמנע לחלוטין מגלוטן. מוצרי חיטה (ושעורה, שיפון, כוסמין, שיבולת שועל) לא מומלצים לכולם אך בעיקר לאנשים עם בעיות במערכת העיכול, גם בגלל הגלוטן וגם בגלל הסיבים הבלתי מסיסים הרבים שיש בה. לא יודעת כבר כמה סיבים יש בפסטה אם היא לא מלאה אבל חלבון החיטה קשה לעיכול ואם הוא רק מתפרק חלקית נוצרת תגובה חיסונית. בכל מקרה עדיף לך במצבך לאכול בטטות ותפ"א מאשר דגנים.

לגבי בדיקות הדם- אני רואה שה- CRP שלך בכל הבדיקות גבוה.
סמל אישי של המשתמש
ירדן

הבא

תגיות נושא

תוספי תזונה, ויטמין B12

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Exabot [Bot] ו 5 אורחים