עירפול וחולשה

הפורום הראשי של 30 בננות ליום

Re: עירפול וחולשה

הודעהעל ידי לוסי » ג' נובמבר 05, 2013 3:35 pm

זה מרתק כל התהליכים הללו בגוף..כולם כל כך משכילים לגבי זה פה בפורום, אני מקנאה..

תוכל להסביר מדוע איך הירוקים שומרים על איזון חומצות השומן?
לוסי

הודעהעל ידי eilon » ד' נובמבר 06, 2013 5:52 am

פשוט כי בעלים ירוקים יש כמויות גדולות יותר של אומגה-3, אז אם אוכלים מספיק (כלומר הרבה) מהם זה יכול להתאזן עם האומגה-6 שנמצא בשפע באגוזים/זרעים (במידה וצורכים אותם)

לדוגמא, ראש של חסה גדול (800 גרם) + כף קטנה של טחינה
ב800 גרם חסה יכול להיות גרם אחד של אומגה-3 ורק קצת אומגה-6. ובכף של טחינה יש כבר בקירוב ל4 גרם אומגה-6.
היחס יוצא 4:1. אבל אם הייתי אוכל כף של טחינה מבלי לאכול את החסה הענקית, הייתי מקבל רק את האומגה-6.
ובגלל שאותו האנזים אחראי להמרת שתי חומצות השומן הללו, אז ישנו יחס מסוים שבו ישנה העדפה להמרת האומגה-3, והאגדה מספרת שזה עושה טוב :lol: (בקצרה)

דוגמא נוספת, ראש של חסה בינוני (500 גרם) + רוטב לסלט שנעשה בבלנדר מעגבניות ו10-12 אגוזי מקדמיה (כ30 גרם מקדמיה)
גם החסה וגם המקדמיה יתנו ביחד 0.6 משתי החומצות שומן הללו, וזה יהיה יחס של 1:1, שזה כביכול האידיאל
האנזימים בגוף ממירים את האומגה-3 לדברים טובים כשהיחס בין חומצות השומן הללו הוא עד 1:4. ואם היחס קיצוני מעבר לכך לטובת האומגה-6 אז האנזימים ימירו את החומצה הזו דווקא, לתוצרים שגורמים תגובות דלקתיות למניהן ובעקבות כך אולי גם סימפטומים

יש אגוזים שמטבעם היחס סביר יותר. כמו מקדמיה :) אז אם מכינים מהם רוטב לסלט אז אפשר לאכול כמות גדולה יותר (במשקל) מאשר שומשום או שקדים.
להשוואה:
ב50 גרם מקדמיה יש רק 1 גרם אומגה-6, לעומת טחינה גולמית באותו המשקל שיש בה 10 גרם אומגה-6. זה פי 10!
ב50 גרם אגוזי מלך יש כמעט 20 גרם אומגה-6, אבל גם הרבה אומגה-3 (אגוזי מלך הם ביחס של 1:4 בין חומצות השומן הללו)
וגם יש זרעים שיש בהם יותר אומגה-3 מחומצות שומן אחרות, כמו זרעי פשתן וזרעי צ'יה, אבל לא כולם ממליצים עליהם ולא כולם משתמשים בהם. פשוט אני השתתפתי בניסוי :D כי לצערי לא השגתי מספיק עלים ירוקים בעונת שחלפה

שיעורים בחשבון...... איך לא התגעגעתי, בסוף זה שימושי למשהו :lol:
eilon

הודעהעל ידי בת חן » ד' נובמבר 06, 2013 6:45 am

זה נכון שהגוף עושה כל מה שביכלתו כדי לחיות עם כל הזבל שמכניסים אליו וזה אומר שאנחנו פחות רגישים לזה, רק שחשבתי לעצמי שהגיוני שאני ארגיש את ההשפעה של השומן בבלוטות הלימפה, אבל היה נראה לי מוזר בענין של הירדמות הידיים, כי אנשים מסתובבים כל חייהם עם כמות שומנים נאה בדם ולוקחים בשביל זה תרופות, ולא כולם מתלוננים על תחושות כאלה. תהיתי למה "סמיכות יתר" של הדם יכולה לבוא לידי ביטוי בבדיקות דם אבל לא בהכרח בתחושת נימול כזו.

את ענין הנתרן לא ידעתי, מעניין. גוף האדם לא מפסיק להפתיע.

ואם כבר הזכרת אסטמה, זה סרטון נחמד על תרומתם המדהימה של צמחים לכל מי שיש בעיות נשימה וגם למי שאין.

http://www.ted.com/talks/lang/he/kamal_ ... h.facebook
בת חן

הודעהעל ידי לוסי » ב' נובמבר 11, 2013 6:19 pm

תודה על ההסבר

זה נראה שיש הרבה מידע על אורח החיים הזה שחשוב לדעת..מאיפה כולם לומדים ומיודעים על הכל? קורס? לימוד עצמי?
לוסי

הודעהעל ידי eilon » ב' נובמבר 11, 2013 7:31 pm

אני מלקט מידע מחברי הפורום ומהאינטרנט. מתוך הצורך להרגיש טוב אחרי שהייתי חולה יותר מחצי מהחיים... אז משתלם לי כל המחקר הזה כי כל פיסת מידע חיונית יכולה לגרום לי להרגיש טוב יותר
רוב האנשים מסתדרים יפה גם בלי כל המתמטיקה שמתלווה לחיי הפרטיים, אני פשוט רגיש וכל חריגה מעוררת בי תגובה
באופן כללי כשאוכלים בעיקר פירות וירקות אז טבעי שהיחסים הרבה יותר מאוזנים מאצל אנשים שצורכים שמנים מזוקקים (שמן סויה, זית, קנולה, חמניות וכו') ואגוזים/זרעים ללא גבולות. או דגנים וקטניות למניהן.
אני שם לב שרוב אנשי ה80/10/10 בעולם לא כ"כ מתייחסים למידע מדוקדק שכזה (עד הרמה של איזון בין אומגה3 ל6 וכו'), פרט לכמה חלוצים שלא תמיד ששים לחגוג על סעודות שומן לא מבוקרות :) והם נוטים לאכול הרבה ירוקים גם ככה, בנוסף לכל הפירות :D
eilon

הודעהעל ידי מאיה » ב' נובמבר 11, 2013 9:15 pm

זה מעניין העניין הזה לגבי שומן, אצלי מצד אחד אני רואה שבלעדיו בצורה המרוכזת שלו, לא כזה מרגיש משמעותי, ומצד שני כשיוצא לי לאכול שומן מרוכז הרבה פעמים בגלל שאני לא אוכלת ביומיום אני מרשה לעצמי לאכול יותר בפעם אחת ואז יש איזה אפקט ניקוי על הגוף, כאילו הניקוי מרגיש יותר מלא, כאילו הגוף צריך קצת שומן כדי להתנקות, אבל אני לא יודעת אם זה עובדתית נכון, ככה זה מרגיש לי
מאיה

הודעהעל ידי eilon » ד' נובמבר 13, 2013 3:48 am

אומגה-3 לוקח חלק חשוב בניקוי הגוף, והגוף ממיר אותו לחומר נוגד דלקות.
אבל עודפי אומגה-6 (במצב של חוסר איזון) הופכים לחומרים יוצרי דלקת, ולכן תוצאה הפוכה.

אני לא יודע למה את מתכוונת שאת אומרת ניקוי. אצלי "ניקוי" יכול להתבטא במצב העור :) אולי אצלך זה בהרגשות אחרות, אז למה את מתכוונת?
eilon

הקודם

תגיות נושא

שומן

חזור אל 30 בננות ליום

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ואורח אחד